dnes je 20.04.2021 a svátek má Marcela

Petra a Pavel Koutní: Do výroby zařazujeme recyklované přírodně barvené materiály a zaměřujeme se na pohodlí zákazníka

Přidat na Seznam.cz
Petra a Pavel Koutní přebrali tradici prostějovského oděvnictví. Jejich rodinná značka Koutný je známá nejen u nás, ale i v zahraniční. Mezi jejich tradiční zákazníky patří České dráhy, Policie ČR i dobrovolní hasiči. Jak se firma pere s krizí a jaký rozvoj plánuje do budoucna - zeptali jsme se v exkluzivním rozhovoru.

zdroj: Koutny.cz

Prostějovské oděvnictví má u nás mnohaletou tradici. S ní je v dnešní době spojováno právě jméno firmy Koutný. Jak složité však byly úplné začátky?

Při založení společnosti v roce 1995 se majitelé Pavel a Marcela Koutní rozhodli postavit novou výrobní halu včetně kancelářských a skladovacích prostor na „zelené louce“. Bohužel v té době byl nedostatek finančních prostředků, ale podařilo se, přes ručení osobním bytem majitelů a domem rodičů pana Koutného, vyjednat s bankou revolvingový úvěr, který byl navíc zajištěn pohledávkami. V té době se již rozjížděly zakázky pro České dráhy a Policii ČR, kde se spoléhalo na rychlou obrátku vložených finančních prostředků a záruku splatnosti vystavených faktur. Postupně se ustálily veškeré procesy a postupy pro vývoj, výrobu a realizaci zakázek. Všechny prvopočáteční potíže se zvládaly s velkým nadšením, odhodláním a vírou, že vše zvládneme.

Jaká je aktuálně na trhu nabídka práce? Je na Prostějovsku dostatek kvalifikovaných zaměstnanců v oděvnictví?

Kvalifikovaných zaměstnanců na trhu ubývá a je čím dál větší problém, najít zkušené odborníky. V tuto chvíli nové zaměstnance do výroby nehledáme, naštěstí máme minimální fluktuaci a lidé nám odcházejí až do důchodu. Náročnější situace bude za takových 10 let, kdy vyučených mladých švadlen bude na trhu práce minimum, jelikož učební obory na krejčovou již nejsou otevřené.

Koutný je typická firma založená na rodině, v ČR je takových firem stále méně. Co myslíte, že je v takové organizaci nejdůležitější?

Je důležité si rozdělit jednotlivé odpovědnosti a divize, aby bylo jasné, kdo za co zodpovídá. Také je samozřejmě důležité se navzájem respektovat a nesmí chybět ani důvěra.

Zdroj: Koutny.cz

Jak vás zasáhla zdravotnická krize?

Naše společnost je z více než 80 % založena na dodávkách a výrobě uniforem pro státní a zahraniční sektory. Naštěstí nedocházelo k výrazné redukci objednávek a firma si tak mohla zabezpečit podobný objem tržeb jako v minulých letech. Nicméně, od druhého čtvrtletí 2020, jsme se potýkali s poklesem výroby na výrobním závodě v Prostějově, kde pravidelně šijeme měřenky vycházkových uniforem pro Policii ČR. Byla zde nasmlouvaná pravidelná měsíční kapacita, která z důvodu Covid-19 byla pozastavena. Tento výpadek jsme byli nuceni řešit. Naštěstí se nám podařilo získat zakázku na jednorázové ochranné pláště, kterou jsme obdrželi jako podporu výroby ochranných prostředků českými firmami. Materiál nám dodávala společnost Juta a.s. Co se týče klasické konfekce, tak zde došlo k propadu tržeb o cca 40 %. Tuto divizi to zasáhlo výrazně, ale podařilo se získat alespoň částečné navrácení nákladů přes vládní podpůrný program Antivirus.

Myslíte si, že pandemie Covid-19 nějak změní celkový pohled na módní průmysl v České republice?

Obávám se, že poptávka po oblecích a formálním odívání bude mít pokles. V této chvíli je minimum příležitostí, kam by si měl muž vzít oblek. Ti, co obleky nosili, možná budou volit méně formální variantu a celkový přístup k pánské módě bude více volnočasový. Kvůli pandemii byla zrušena plesová sezóna 2020 a stejný osud ji čeká i v roce 2021.

Zdroj: Koutný.cz -  kolekce Koutný GREEN

Pocítili jste v tomto ohledu významný výpadek poptávky? Máte nějaký plán, jak tyto příjmy nahradit?

Pocítili jsme výpadek celkových tržeb, který odpovídá zavřením prodejen na 3 měsíce. Zatím se poptávka po oblecích příliš nezměnila. Zatím je stejný zájem o zboží jako v minulých letech, ale předpokládám, že poptávka po oblecích se sníží. Nyní připravujeme eshop, který spustíme začátkem roku 2021 a uvidíme, zda nám alespoň částečně pokryje ztráty z minulého roku.

Kam se bude v dalších letech upínat rozvoj firmy?

V roce 2019 a 2020 jsme měli rekordní investice do infrastruktury a rozšíření firmy. Postavili jsme nový logistický sklad, zmodernizovali modelárnu a kancelářské prostory a rozšířili prodejnu v Prostějově. V dalších letech se budeme zaměřovat na posílení pozice na zahraničních trzích v oblasti uniforem a v oblasti klasické konfekce na zvyšování tržního podílu v rámci České republiky.

Zdroj: Koutný.cz - kolekce Koutný GREEN

Vaše společnost se specializuje především na výrobu pánských obleků, co konkrétně zákazníkům nabízíte a o co je v poslední době největší zájem?

Pokud se bavíme o klasické konfekci, tak ano. Co se týče obleků a sak, tak je samozřejmě tlak na eco-friendly výrobky, kde se zpracovávají recyklované materiály nebo 100% přírodní materiály a udržitelné produkty.

Jak byste popsali typického zákazníka?

Muž, který chce být pěkně oblečen a cítí se v našich výrobcích dobře a pohodlně. Náš zákazník je rád, když mu poradíme, jaký outfit je vhodný na určitou příležitost. Velkou výhodu vidím v našem kvalifikovaném personálu, který ví, jaký produkt na určitou příležitost nabídnout, jaký materiál, střih a velikost je vhodný na konkrétní postavu.

Zdroj: Koutný.cz - kolece GREEN

V módním průmyslu zažíváme boom s tzv. udržitelností a společenskou odpovědností. Jak v tomto ohledu pracuje firma Koutný?

Část naší kolekce, která se jmenuje Koutný GREEN, je z recyklovaných materiálů, snažíme se tyto produkty zařadit co nejvíce do výroby. Materiály odebíráme od firem, které snižují zátěž na odpadní vody. Používáme přírodně barvené materiály a snažíme se vyrábět nadčasovou módu, která vydrží v pánském šatníku několik let.

Na jaké nové kolekce a projekty se mohou naši čtenáři těšit v nadcházejícím roce?

Budeme více zařazovat nejen recyklované materiály, ale v naší kolekci se zaměříme i na pohodlnost, a tak zákazníci mohou očekávat ještě více produktů z pletenin, jako jsou saka a kalhoty.

Zdroj: Koutný.cz - kolekce Koutný GREEN

Přidat na Seznam.cz
ROZHOVOR DOMÁCÍ TVORBA KOUTNÝ PROSTĚJOV PŘÍRODNÍ MATERIÁLY PÁNSKÁ MÓDA OBLEKY UNIFORMY

Související články

MICHAL ZAPOMĚL: Styl je odvaha být sám sebou

Pokud si myslíte, že když jdete dělat rozhovor s jedním z nejlepších kadeřníků této země, bude řeč hlavně o barvách a trendech, jste na omylu. Postupem času totiž zjistíte, že Michal Zapoměl je jiný. Jeho čistota a inspirativnost vás vtáhne a vy máte pocit, že každou jeho větu si musíte zapamatovat. 

Celý článek

Kolekce Diane von Furstenberg x H&M HOME

Pozvěte do svého domova svět inspirovaný Diane von Furstenberg a oživte svůj interiér touto exkluzivní kolekcí.

Celý článek

Svatební trendy 2021 ze salonu tvuj-honeymoon.cz

Svatební trendy pro rok 2021. Jednoduché elegantní linie nabízí svatební salon TVŮJ HONEY MOON. "Svatební šaty jako z pohádky".   

Celý článek

Gucci škádlí novou kampaní v hlavní roli s Harry Stylesem, Serenou Williams a Awkwafinou

Možná jste tento týden zaslechli heslo #HarryForGucci, který vysílá jasný signál: zaznamenejte si do svého kalendáře datum 22. dubna 2021.

Celý článek

Klára Haunerová, její institut módní tvorby oslavil 10 let

Institut módní tvorby poskytuje jedinečné oděvní kurzy se zaměřením na komplexní vzdělání v módním průmyslu. Ateliér nabízí plnohodnotné vzdělání v oboru módní industrie bez ohledu na předchozí zkušenosti nebo vzdělání.

Celý článek

Návrhářka Hana Zelenková: Letošními trendy jsou geometrie, bílá barva a košilové šaty

Módní návrhářka Hana Zelenková využívá aktuální dobu velmi prakticky. Šije šaty svým nejbližším, čte knížky a v dnešním rozhovoru radí, jaké jsou aktuální trendy.

Celý článek

Návrhářka Iveta Paulerová: svatební sezóně vládne jednoduchost střihu i materiálu

Svatební šaty z aktuální kolekce návrhářky Ivety Paulerové jsou lehké, svěží a pohodlné, aby v nich nevěsta mohla strávit celý svůj velký den a užila si ho naplno.

Celý článek

Skutečnost, že Aliku dnes řídí naše dcery, považuji za svůj největší osobní úspěch v podnikání, říká česká královna oříšků a milovnice koní Jana Kremlová

Znáte oříšky od Aliky? Tuto úspěšnou rodinnou firmu založila Jana Kremlová se svým manželem v roce 1992. Jaká byla cesta k prostějovským pražírnám a co pro ni znamená osobní úspěch, vám přinášíme v dalším exkluzivním rozhovoru, tentokrát s Janou Kremlovou, zakladatelkou společnosti Alika.

Celý článek