dnes je 05.12.2022 a svátek má Jitka

Podzimní dekorace? Inspiraci hledejte v přírodě

Přidat na Seznam.cz
Dnešní děti rozhodně netráví tolik času v přírodě, jako tomu bylo v generaci jejich rodičů. Zatímco ti běhali venku, šplhali po stromech nebo rozbíjeli sousedům okna fotbalovým míčem, dnešní generace dětí se zdržuje spíše doma. Proto by stálo za to připomenout jim, že příroda může být zajímavější, než surfování po internetu. A podzim k pobytu venku vyloženě vybízí.

Stejně jako se mění svět kolem nás, vyvíjí se i dětská duše. Proto je velmi důležité nabízet dětem možnosti, které je budou rozvíjet. Spoustu takových podnětů najdete v přírodě, která je dostupná všem. 

Vytvořte si koutek plný života

Existují rostliny, které lze sázet i na podzim. Udělejte si s dětmi pěkné odpoledne, nakupte v zahradnictví květináče, náčiní a dejte se do tvoření. Na výběr svým dětem dejte z cibulek narcisů, tulipánů nebo hyacintů, které můžou zasadit přímo do země nebo do květináče. Na balkón lze zasadit různobarevný vřes, ze kterého přímo čiší podzimní atmosféra a vypadá krásně. Chryzantémy, hvězdnice nebo drátovec vám pokvetou až do zimy. V lese také určitě narazíte na mech, který se bude krásně vyjímat například v dekorativním truhlíku.

Příroda a tvoření jdou ruku v ruce

Období dekoračních věnců přichází každý rok s prvním ochlazením. A to je ideální příležitost vyrazit s dětmi do lesa a posbírat jehličnaté větvičky, barevné popadané listí nebo šišky. Určitě narazíte i na šípkový keř s plody. Podzimním věncem ale vyrábění nekončí, Vánoce jsou tady totiž do by dup, popusťte uzdu fantazii a vrhněte se na tvorbu vánočních přírodních dekorací. 

Věnujte si navzájem chvilku v lese

Věděli jste, že pouhých 30 minut týdně strávených v přírodě dokáže snížit tlak a depresi? Podle výzkumu Yoshifumi Miyazakiho jsou nejvíce ozdravné procházky v lese, které zvyšují hladinu tzv. anti-rakovinových proteinů. Navíc je dokázáno, že soustředěné nádechy a výdechy harmonizují tělo i mysl. Jde o fenomén tzv. lesní terapie, kdy má člověk při pobytu v lese vnímat jeho atmosféru všemi smysly. Nasát vůni, dotknout se kmenu stromu, poslouchat ticho a vnímat šumění. To jsou okamžiky, které působí blahodárně na psychiku dospělých, ale i dětí. 

Nezoufejte, máte-li doma pecivála 

Máte-li doma potomka, který přírodě zrovna moc nedá, zamyslete se, jak byste ho mohli motivovat. Vymyslete soutěže, které můžete na procházce realizovat. Vsaďte na starou dobrou schovávanou, soutěžte o to, kdo najde nejzajímavější šišku nebo list. Pokud máte doma vychytralého školáka, zkoušejte se vzájemně z názvů stromů a rostlin. Odměnou pak může být třeba balíček bonbonů Haribo Wummis, který si společně rozděláte při svačině. Díky nim budete mít všichni rázem více energie a společnou aktivitu si užijete ještě o kousek lépe. 

Tvořte atmosféru pomocí vůní

Když se vám podaří vyrazit do lesa a odnést si z něj poklady, ze kterých můžete společně vytvořit i doma kousek přírody, ať už v truhlíku nebo v podobě věnce, těšte se na to, že při každém příchodu domů vás omámí krásná vůně, která vám připomene příjemně strávené společné chvíle. Podzim a zejména vánoční čas jsou období, kdy vůně vyloženě vyhledáváme. Lepší než pálení vonných svíček, které mohou být toxické (zejména ty s obsahem parafínu, benzenu nebo formaldehydu), je využití vůní, které nabízí čistá příroda. To ostatně určitě ocení i vaše děti. Vůně totiž dokáže být omamná a krásně navodí atmosféru. 

 

Přidat na Seznam.cz
NÁKUPY A OBCHOD DĚTI BONBÓNY

Související články

Nemáte rádi překvapení? Pošlete Ježíškovi nápovědu a najděte pod stromečkem to, co si skutečně přejete

Vánoce klepou na dveře! Vybíráte dárky pro své blízké nebo jste dostali za úkol vybrat třpytivou pozornost pro vás samotné? Poradíme vám, po čem sáhnout. Právě šperky jsou nesmrtelnými dárky, kterými potěšíte malé slečny i ženy.

Celý článek

Staňte se nejúspěšnějším Ježíškem letošních Vánoc!

Vánoce se neodkladně blíží a s nimi i každoroční rozhodování, co komu pod stromeček. Letos pro vás máme řešení v podobě produktů značky WMF, které potěší jak babičky, rodiče, tak i přátele a známé.

Celý článek

Znáte pilíře skandinávského stylu bydlení? Na podzim vsaďte na designové svícny

Podzim nám ubírá světlo i slunce, zároveň je však jedinečným obdobím, kdy si můžete plně vychutnávat teplo a vůni krásných svíček. Právě k tomu perfektně poslouží designové svícny ve skandinávském stylu.

Celý článek

VŽDY PŘIPRAVEN, VŽDY PERFEKTNÍ, VŽDY ČISTÝ & BEZPEČNÝ! 

Značka KRUPS získala certifikaci nezávislé světově uznávané společnosti TÜV Rheinland dokládající vysokou kvalitu a bezpečnost pro všechny plnoautomatické kávovary řady KRUPS INTUITION Preference, Preference+ a KRUPS EVIDENCE.

Celý článek

PANDORA: KOLEKCE INSPIROVANÁ DÍLEM KEITHA HARINGA

Kolekce, která bude představena trhu ve čtvrtek 29. září 2022, byla inspirována průkopnickými zásadami Keitha Haringa, jeho všeobjímající láskou a ikonickým uměním.

Celý článek

Užijte si ještě pohodlnější a udržitelnější nakupování a méně času v obchoďáku

Už nemusíte složitě plánovat, jestli budete mít čas skočit na nákup a už vůbec se nemusíte tlačit ve frontách v obchoďáku! Objevte svět nakupování bez obav za skvělé ceny a užijte si báječný sortiment na jednom místě. Tak hoďte starosti za hlavu a užijte si více času s vašimi blízkými. Jsou tady Rohlik síly!

Celý článek

Usnadněte návrat do školy sobě i svým dětem. Víme, jak na to!

“Těšíte se do školy?” a „Máte už nakoupené všechny věci?“ Podobné věty slýchávají děti i rodiče často, hlavně v druhé půlce prázdnin a zejména pak budoucí prvňáčci, pro které je škola něčím novým.

Celý článek

Jak se obléknout na brunch? Inspirujte se u známých osobností ve Varech

Existuje spousta společenských akcí s jasně daným dress code. Pokud jde o to, co si vzít na brunch, pravidla jsou méně přísná, avšak pokud ještě váháte, podívejte se, jak probíhal brunch v Karlových Varech.

Celý článek