dnes je 20.01.2021 a svátek má Ilona

Pracovní podmínky žen v oděvním průmyslu

Přidat na Seznam.cz
Pracovní podmínky ve velkých oděvních společnostech jsou stále velkým tématem. Jak to tam tedy skutečně vypadá?

Módní průmysl odjakživa byl a také stále je odvětví s největším procentem zaměstnaných žen. V současné době módní průmysl v Číně zaměstnává 70 % žen, v Bangladéši se jedná o 85 % a v Kambodži módní průmysl zaměstnává dokonce 95 % žen. Pro tyto ženy je součástí každodenního života boj o vyšší mzdu, lepší pracovní podmínky a velké zdravotní riziko z důvodu často mizivé pracovní bezpečnosti. Celý život je zasvěcen snaze uniknout chudobě, možnosti zajistit vzdělání pro děti a snaze stát se nezávislou s možností rozvíjet sama sebe.

Chudoba

Přestože tyto ženy a dívky pracují pro největší firmy distribující oblečení s milionovými výdělky, v Bangladéši, která je druhým největším vývozcem oblečení, je průměrný měsíční výdělek 5300 taka, což odpovídá €62. Částka, která je nutná pro zajištění základních životních potřeb je však  8,900 taka (€104), což stále ani zdaleka nedosahuje na minimální mzdu. Většina těchto pracovnic pracuje týdně 60 - 150 hodin přesčas, za které bývají na mzdě velmi často okrádány, jsou jim odepírány přestávky a často dochází i ke zneužívání. 

Pracovní podmínky žen

Bezpečnost

Bezpečnost pracovníků se pohybuje na posledních místech zájmu velkých firem módního průmyslu. Například v roce 2012 vznikl požár oděvní továrny Tazreen Fashion v Bangladéši. Továrna postrádala veškeré protipožární bezpečnostní prvky. Během požáru se podařilo uniknout 12 pracovníkům na manažerských pozicích, zatímco 112 švadlen zahynulo v plamenech. Krátce na to zemřelo 1100 pracovníků v oděvní továrně Rana Plaza, kde došlo ke zřícení budovy, rovněž bez známek bezpečnostních opatření. Až po ztrátě všech těchto životů došlo díky tlaku společnosti ke vzniku základních bezpečnostních opatření v továrnách. Tisíce lidí však pracují v továrnách, které stále nejsou bezpečnostně opatřeny a každý den pracují ve strachu o svůj život

Pracovní podmínky žen

Pracovat rychleji nebo skončit

Podle agentury Human Rights Watch, poptávka pro větším množství oděvů nutí posouvat hranice schopností pracovníků. Byl zaznamenán případ, kdy žena kvůli krvácení z nosu během pracovní doby opustila továrnu, aby navštívila lékaře a nezašpinila látky, se kterými pracovala. Přestože zaměstnavateli přinesla po prohlídce lékařské potvrzení, byla okamžitě propuštěna pro zpomalení výrobního procesu. Přestože většinu pracovníků v těchto továrnách tvoří ženy, těhotenství pro tyto pracovnice znamená automatickou ztrátu pracovního místa. Dlouhé přesčasy a noci strávené u výrobní linky bez navýšení mzdy jsou zde na každodenním pořádku, kdy se rodiče často v řádu dnů nedostanou za svými rodinami a dětmi.

Dětská práce 

Jako by nestačily hrozivé pracovní podmínky pro ženy, musí v těchto podmínkách pracovat i malé děti a mladé dívky. Přestože legální pracovní věk je v Kambodži od 15 let, mnoho oděvních společností zaměstnává děti od věku 12 let. Ty kvůli pracovní době nemohou chodit do školy. Kvůli ztrátě možnosti na vzdělávání se tak dívky často dostávají do nekonečného kruhu pracovního procesu, ze kterého se jen výjimečně některé z nich podaří vyklouznout. Podle UNICEF a The International Labor Organization momentálně v továrnách pracuje okolo 170 milionů dětí po celém světě. Mnoho továren zavedlo "dětské koutky," umožňující ženám přivést děti do práce. Děti jsou zde však pouze usazeny do kouta bez jakéhokoli dohlížejícího pracovníka, kde přesněji řečeno spíše přežívají. Z těchto dětských koutků se později také často stávají nové součásti výrobních linek.

pracovní podmínky žen

Jak se bránit? 

V dnešní době naštěstí existuje mnoho organizací, které se pracovními podmínkami v oděvním průmyslu zabývají jako například UNICEF, Clean Clothes Campaign, War on Want and TRAID a mnoho dalších, které umožňují zprostředkování přímé pomoci prostřednictvím finančních darů. Nejefektivnější obranou je tlak na vlády zpřísnit podmínky, za kterých velké firmy, využívající podobné praktiky, mohou působit. Je také třeba zamezit stěhování těchto továren při nuceném zvyšování mezd. Každý z nás však může začít od sebe. Přemýšlet nad tím, než koupíme kterýkoli kus oblečení, sledovat, kde bylo naše oblečení vyrobeno a podporovat oděvní společnosti, které ideálně vyrábí své oblečení u nás v ČR.

Pracovní podmínky žen

www.citi.io, www.fashionrevolution.org 

Přidat na Seznam.cz
ZE SPOLEČNOSTI PRACOVNÍ PODMÍNKY ŽENSKÁ PRÁCE FAST FASHION MÓDNÍ PRUMYSL ODĚVNÍ LINKY

Související články

Herečka Anya Taylor-Joy a její nejikoničtější outfity

Krásné velké oči vám učarují, její osobitý styl je stejně zajímavý jako její nervózní filmové role. Americká herečka vypadající skvěle s rudými i blond kadeřemi ráda experimentuje s módou, vystřídala několik různých stylistů a rozhodně ví, co jí sluší.

Celý článek

Vzpomínka na Pierre Cardina a jeho nejlepší módní návrhy 60. a 70. let

Návrhář neuvěřitelného věku, milovník unisex vzhledu, vášnivý obchodník i zastánce konfekce, Pierre Cardin, před pár dny zemřel. Zavzpomínejme na jeho nejlepší módní tvorbu z šedesátých a sedmdesátých let.

Celý článek

Victoria’s Secret expanduje do Izraele, doufá tak v oživení značky

Za vstupem na izraelský trh si značka Victoria’s Secret slibuje oživení prodejů. Partnerství se společností Delta Galil přinese na konci roku 2021 franšízové obchody.

Celý článek

Návrhář Alexander Wang čelí obvinění ze sexuálního obtěžování

Vznešená obvinění návrhář popírá a nazývá nepodloženými a groteskně falešnými. Obvinění učinil model Owen Mooney prostřednictvím svého účtu na sociální síti TikTok.

Celý článek

Eliška Trnka: Dřív bylo šití na míru považováno společností za službu, která je elitářská, to dnes už absolutně neplatí

Malé rodinné krejčovství Tessuto využívá měsíců, kdy se nejenom v České republice hodně věcí mění. Letité zkušenosti paní mistrové v krejčovském řemeslu odrážejí kvalitní práci, plnohodnotný servis i osobitý přístup. Jak rodinné krejčovství vzniklo i na co se zaměřuje, jsme se zeptali zakladatelky Elišky Trnky.

 

Celý článek

Nezapomenutelné okamžiky v historii krásy a módy: Kočičí oči Barbry Streisandové

Okamžiky, na které nikdy nezapomeneme. Styl a vzhled, který se snažíme napodobit. Tento výčet by byl nekonečný, a přesto někde začneme a postupně vás provedeme stylem hvězdných osobností, který si budeme vždy pamatovat. Pro dnešní článek jsme vybrali dokonalost líčení očí zpěvačky a herečky Barbry Streisandové.

Celý článek

Kapr nejen na Vánoce: sladkovodní ryby jako součást zdravého jídelníčku

Blíží se Štědrý den a mnoho domácností si jej neumí představit bez tradiční štědrovečerní večeře - smažený kapr s bramborovým salátem. Večeře sice tradiční, ale nutričně plná prázdných kalorií. Sladkovodní ryby jako takové jsou přitom podle odborníků zdravější než některé ryby mořské.

Celý článek

Mladá květinářka Eliška Krejčí váže květiny pouze z toho, co najde volně v přírodě

Pod značkou Plané květy najdete jednu mladou a talentovanou květinářku, která váže kytice úplně jinak, než jak jsme zvyklí z květinářství. Nejde ani tak o techniku vázání, ale o to, z čeho Eliška Krejčí kytice váže. Nepracuje s květinami šlechtěnými nebo dovezenými z velkých dálek. Používá rostliny, třeba i plevel, který najde na louce nebo u cesty.

Celý článek