dnes je 26.07.2021 a svátek má Anna

Prada se omluvila za nekorektní vzhled černé opičky a stahuje ji z kolekce i prodeje

Přidat na Seznam.cz
Italská značka Prada se omluvila za rasistickou klíčenku ve formě černé opičky z kolekce Pradamalia. Stahuje ji též z prodeje.

Módní průmysl tak má za sebou další skandál v oblasti nekorektní prezentace módních značek.

Velké rty a tmavá pleť

Je až podivuhodné, jaký skandál může vytvořit malá ozdůbka pod značkou světového rozměru, jako je Prada. Postavička, která tento poprask způsobila, měla připomínat hnědou opici s obrovskými červenými rty. Opice nesla dokonce jméno – Otto Toto a byla součástí kolekce Pradamalia, kterou Prada právě uvádí. Ihned po spuštění prodeje však tato ozdůbka vzbudila emoce, které kumulovaly a šířily se na sociální síti. Kritici této postavičky totiž spatřují rasistické výjevy právě v podobě opice – tmavá pleť a velké rty.

Eskalace díky sociálním sítím

Asi největší ohlas sklidil facebookový příspěvek americké právničky Chinye Ezie, která minulý čtvrtek napsala na svůj facebookový profil: „Dnes, po svém návratu do New Yorku po velmi emotivní návštěvě Národního muzea afroamerické historie a kultury ve Smithsonu včetně výstavy o rasismu ve Spojených státech, jsem procházela kolem jednoho z obchodů značky Prada, kde jsem byla konfrontována se stejně rasistickým a ponižujícím výjevem.“ K příspěvku na Twitteru potom dodala i hashtagy #StopBlackface, #BoycottPrada a #EndRacismNow, které se následně staly nástrojem kritiky značky. Podle amerického média The Independent právnička dokonce přímo kontaktovala společnost, kde jí bylo jedním ze zaměstnanců řečeno, že si na kolekci stěžoval jeden ze zaměstnanců společnosti, kterého postavička urážela a společnost Prada ho údajně nechala propustit.

Nechtěli jsme nikoho urazit

Skandál se tak stal mediálně neudržitelným. Lidé na Twitteru dokonce vyzývali k hromadnému bojkotu produktů Prada. Hned druhý den po twitterové vlně naštvaných komentářů a retweetů na účet společnosti zveřejnila Prada na svém twitterovém profilu toto vyjádření: „Společnost Prada je znechucena rasistickým zobrazením. Kolekce Pradamalia je zkomponována z imaginárních učarujících elementů z návrhů značky Prada. Jsou to imaginární postavy, které nemají zosobňovat reálný svět a už vůbec ne rasismus. Společnost Prada nechtěla nikoho urazit a odsuzujeme všechny formy rasismu a rasistické zobrazování. V tomto zájmu proto stahujeme z oběhu tyto postavičky.“

Fashionista; The Independet, Twitter

Přidat na Seznam.cz
ZE SPOLEČNOSTI PRADA PRADAMALIA RASISMUS USA NEW YORK

Související články

Milujeme Cimrmana a Švejka, díky tomu nelpíme na přílišné korektnosti, říká guru českého PR Dita Stejskalová

Dita Stejskalová stojí již řadu let v čele české pobočky Ogilvy jako členka vedení společnosti. Zároveň zde řídí PR oddělení. Jaký má názor na módu a co si myslí o trendu absolutní korektnosti?

Celý článek

Petra Kvitová nám ještě před odletem na olympiádu prozradila svůj talisman pro štětí

Petra Kvitová ve čtvrtek zamířila na své 4. olympijské hry do Tokia. Ještě před tím se však zastavila pro nové šperky a na krátký rozhovor, jaké šperky ráda kupuje a zda má svůj talisman pro štěstí.

Celý článek

Charitativní akci Evy Čerešňákové v centru Prahy navštívil i herec Orlando Bloom

Charitativní akce na podporu již druhé základní školy v Bangladéši spojila hned několik příležitostí. 35. narozeniny Evy Čerešňákové i návštěva populárního herce Orlando Blooma.

Celý článek

Masturbace je nejen příjemná, ale také mimořádně zdravá, říká sexuoložka a ředitelka pro vzdělávání značky Satisfyer, Megwyn White.

Satisfyer byl založen v roce 2016 a stal se průkopníkem ve svém odvětví. Chce naučit lidi odhodit stud a prolomit ledy na poli sexuálního wellness.

Celý článek

Kasu už nedrží jen muži, říká CFO skupiny UNIQA Lucie Urválková

Přinášíme vám pokračování série rozhovorů s nejvlivnějšími ženami Česka. Tentokrát s Lucií Urválkovou, CFO finanční skupiny UNIQA. Co je nového ve světě čísel? A kde leží bod rovnováhy mezi kariérou a rodinou?

Celý článek

Herečka Jenovéfa Boková tváří kolekce LEEDA Red Carpet

Česká značka LEEDA přináší jednu kouzelnou kolekci za druhou. K oblíbené Red Carpet se tentokrát přidala i herečka a hudebnice Jenovéfa Boková.

Celý článek

Odpočinek jsem musela na čas vyřadit ze svého slovníku, říká rektorka VŠE Hana Machková

Přinášíme vám další rozhovor s jednou z nejvlivnějších žen Česka. Tentokrát na naše otázky odpovídala rektorka VŠE Hana Machková. Jaké je povolání rektorky? Co pálí VŠE nejvíce? A jaké jsou prognózy pro českou společnost? Dozvíte se v článku.

Celý článek

Česká olympijská kolekce budí rozpaky široké veřejnosti

Nová česká olympijská kolekce je unikátní tradičním modrotiskem i prvky tradičních českých a moravských krojů. Po zveřejnění kolekce však veřejnost ovládly smíšené pocity. Proto jsme se zeptali na názor právě vás.

Celý článek