dnes je 02.04.2020 a svátek má Erika

Prada se omluvila za nekorektní vzhled černé opičky a stahuje ji z kolekce i prodeje

Přidat na Seznam.cz
Italská značka Prada se omluvila za rasistickou klíčenku ve formě černé opičky z kolekce Pradamalia. Stahuje ji též z prodeje.

Módní průmysl tak má za sebou další skandál v oblasti nekorektní prezentace módních značek.

Velké rty a tmavá pleť

Je až podivuhodné, jaký skandál může vytvořit malá ozdůbka pod značkou světového rozměru, jako je Prada. Postavička, která tento poprask způsobila, měla připomínat hnědou opici s obrovskými červenými rty. Opice nesla dokonce jméno – Otto Toto a byla součástí kolekce Pradamalia, kterou Prada právě uvádí. Ihned po spuštění prodeje však tato ozdůbka vzbudila emoce, které kumulovaly a šířily se na sociální síti. Kritici této postavičky totiž spatřují rasistické výjevy právě v podobě opice – tmavá pleť a velké rty.

Eskalace díky sociálním sítím

Asi největší ohlas sklidil facebookový příspěvek americké právničky Chinye Ezie, která minulý čtvrtek napsala na svůj facebookový profil: „Dnes, po svém návratu do New Yorku po velmi emotivní návštěvě Národního muzea afroamerické historie a kultury ve Smithsonu včetně výstavy o rasismu ve Spojených státech, jsem procházela kolem jednoho z obchodů značky Prada, kde jsem byla konfrontována se stejně rasistickým a ponižujícím výjevem.“ K příspěvku na Twitteru potom dodala i hashtagy #StopBlackface, #BoycottPrada a #EndRacismNow, které se následně staly nástrojem kritiky značky. Podle amerického média The Independent právnička dokonce přímo kontaktovala společnost, kde jí bylo jedním ze zaměstnanců řečeno, že si na kolekci stěžoval jeden ze zaměstnanců společnosti, kterého postavička urážela a společnost Prada ho údajně nechala propustit.

Nechtěli jsme nikoho urazit

Skandál se tak stal mediálně neudržitelným. Lidé na Twitteru dokonce vyzývali k hromadnému bojkotu produktů Prada. Hned druhý den po twitterové vlně naštvaných komentářů a retweetů na účet společnosti zveřejnila Prada na svém twitterovém profilu toto vyjádření: „Společnost Prada je znechucena rasistickým zobrazením. Kolekce Pradamalia je zkomponována z imaginárních učarujících elementů z návrhů značky Prada. Jsou to imaginární postavy, které nemají zosobňovat reálný svět a už vůbec ne rasismus. Společnost Prada nechtěla nikoho urazit a odsuzujeme všechny formy rasismu a rasistické zobrazování. V tomto zájmu proto stahujeme z oběhu tyto postavičky.“

Fashionista; The Independet, Twitter

Přidat na Seznam.cz
ZE SPOLEČNOSTI PRADA PRADAMALIA RASISMUS USA NEW YORK

Související články

Češi nevěří, že cesta ke zdravému tělu může být vydlážděná i bílou moukou a cukry, říká výživová poradkyně

Přinášíme vám exkluzivní rozhovor s výživovou poradkyní a influencerkou Hedvikou Hejdukovou. Jak zachovat zdravé tělo i mysl v době karantény? Jde vůbec jíst zdravě, rychle a levně zároveň? A co Češi dělají ve výživě špatně? Prozradíme v článku.

Celý článek

Celebrity bojují proti koronaviru Covid-19 v karanténě i charitou

Koronavirus Covid-19 si nevybírá. Vir napadl i bezpočet slavných celebrit, a tak i oni vytáhly do boje s virem, který v dnešní době sužuje celý svět. Některé pořádají charitativní sbírky a dávají své peníze charitě. Někteří vyzývají své fanoušky, aby zůstali v bezpečí.

Celý článek

Jak bojovat se zamlžením brýlí při nošení roušky, poradí optometrista

Moje rouška chrání tebe, tvoje rouška chrání mě. Noste roušky, jsme v tom totiž společně! Jestli ale také bojujete se zamlžováním vašich brýlí při nošení roušky, pak právě pro vás je tento článek...

Celý článek

Slavné svatební šaty Whitney Houston budou prodány v aukci

Tyhle šaty by snad chtěla mít každá nevěsta. Ikonické svatební šaty slavné zpěvačky Whitney Houston budou prodány v aukci. Zájemci mohou přihazovat na internetových stránkách aukční síně do konce dubna.

Celý článek

Po pěti letech opouští pozici kreativního ředitele Mulberry Johnny Coca

Španělský módní návrhář a kreativní ředitel Johnny Coca opouští po pěti letech britskou značku Mulberry. Kolekce na jaro a léto 2021 bude jeho poslední. 

Celý článek

Met Gala 2020 byla odložena na dobu neurčitou

Jedna z největších módních událostí roku se kvůli současné události odkládá na dobu neurčitou. Původně byla naplánovaná na 4. května 2020, vzhledem k šířícímu se koronaviru se ale ruší téměř všechny společenské akce. Met Gala není výjimkou.

Celý článek
Koronavirus COVID-19

Pandemie z druhé strany: Přináší i svá pozitiva

„Každé zlo je pro něco dobré“. Současná izolace lidí od společnosti přináší své klady. Na přírodě, na sobě samých.

Celý článek

Dezinfekční gel místo parfému

V reakci na globální nedostatek dezinfekčních gelů, poskytla francouzská luxusní společnost LVMH svá zařízení, která obvykle vyrábějí parfémy pro Louise Vuittona, Givenchy nebo Dior, k výrobě dezinfekcí a hydroalkoholických gelů.

Celý článek