dnes je 23.05.2022 a svátek má Vladimír

Prada se omluvila za nekorektní vzhled černé opičky a stahuje ji z kolekce i prodeje

Přidat na Seznam.cz
Italská značka Prada se omluvila za rasistickou klíčenku ve formě černé opičky z kolekce Pradamalia. Stahuje ji též z prodeje.

Módní průmysl tak má za sebou další skandál v oblasti nekorektní prezentace módních značek.

Velké rty a tmavá pleť

Je až podivuhodné, jaký skandál může vytvořit malá ozdůbka pod značkou světového rozměru, jako je Prada. Postavička, která tento poprask způsobila, měla připomínat hnědou opici s obrovskými červenými rty. Opice nesla dokonce jméno – Otto Toto a byla součástí kolekce Pradamalia, kterou Prada právě uvádí. Ihned po spuštění prodeje však tato ozdůbka vzbudila emoce, které kumulovaly a šířily se na sociální síti. Kritici této postavičky totiž spatřují rasistické výjevy právě v podobě opice – tmavá pleť a velké rty.

Eskalace díky sociálním sítím

Asi největší ohlas sklidil facebookový příspěvek americké právničky Chinye Ezie, která minulý čtvrtek napsala na svůj facebookový profil: „Dnes, po svém návratu do New Yorku po velmi emotivní návštěvě Národního muzea afroamerické historie a kultury ve Smithsonu včetně výstavy o rasismu ve Spojených státech, jsem procházela kolem jednoho z obchodů značky Prada, kde jsem byla konfrontována se stejně rasistickým a ponižujícím výjevem.“ K příspěvku na Twitteru potom dodala i hashtagy #StopBlackface, #BoycottPrada a #EndRacismNow, které se následně staly nástrojem kritiky značky. Podle amerického média The Independent právnička dokonce přímo kontaktovala společnost, kde jí bylo jedním ze zaměstnanců řečeno, že si na kolekci stěžoval jeden ze zaměstnanců společnosti, kterého postavička urážela a společnost Prada ho údajně nechala propustit.

Nechtěli jsme nikoho urazit

Skandál se tak stal mediálně neudržitelným. Lidé na Twitteru dokonce vyzývali k hromadnému bojkotu produktů Prada. Hned druhý den po twitterové vlně naštvaných komentářů a retweetů na účet společnosti zveřejnila Prada na svém twitterovém profilu toto vyjádření: „Společnost Prada je znechucena rasistickým zobrazením. Kolekce Pradamalia je zkomponována z imaginárních učarujících elementů z návrhů značky Prada. Jsou to imaginární postavy, které nemají zosobňovat reálný svět a už vůbec ne rasismus. Společnost Prada nechtěla nikoho urazit a odsuzujeme všechny formy rasismu a rasistické zobrazování. V tomto zájmu proto stahujeme z oběhu tyto postavičky.“

Fashionista; The Independet, Twitter

Přidat na Seznam.cz
ZE SPOLEČNOSTI PRADA PRADAMALIA RASISMUS USA NEW YORK

Související články

Čas na sluneční brýle. Jak vybrat ty správné a ve kterých stylových kouscích letos zazáříte?

Zatímco při pobytu na sluníčku chráníme pokožku opalovacím krémem, vlasy pokrývkou hlavy, naše oči se neobejdou bez kvalitních slunečních brýlí. Jak tedy vybrat brýle, které váš pohled ochrání a zároveň dokážou podtrhnout váš styl i osobnost? Vsaďte na kvalitu, oči vám poděkují…

Celý článek

Královna Alžběta II. má svou vlastní panenku Barbie. Se svým pravnukem Louisem tento týden oslavila hned několik událostí

Na počest královniných 96. narozenin vznikla originální panenka Barbie od Mattela. Nejdéle panující britská monarcha letos nebude mít o pocty nouzi. V červnu uběhne 70 let od jejího usednutí na trůn.

Celý článek

Karel Diviš, český dvojník Richarda Geera sází na klasiku

I čeští muži mají styl! Podnikatel nápadně podobný hollywoodskému herci, Karel Diviš, sází na klasiku. Do společnosti vyráží zásadně v obleku. Klasické kousky však kombinuje netradičním způsobem.

Celý článek

Co jsme se dozvěděli o manželce nejbohatšího fotbalisty světa Georgině Rodríguez z nového seriálu Netflix

V únoru zveřejnil Netflix sérii s názvem I am Georgina. Úspěšná minisérie pojednává o ženě nejbohatšího fotbalisty světa. Takže kdo je vlastně opravdová Georgina Rodríguez?

 

Celý článek

Věřím v globální úspěchy českých firem, říká ex-šéfka českého EY Magdalena Souček

Magdalena Souček patří k tvářím českého businessu. Se zkušenostmi ze zahraničí vybudovala v Česku pobočku jedné z největších poradenských společností na světě - Ernst & Young. Povídali jsme si s ní o minulosti, přítomnosti i budoucnosti.

Celý článek

Milan Fashion Week: Návrháři značky Prada připravili kolekci plnou znovuprobuzení

Spojení sil Miuccii Prada a Rafa Simonse bylo jednoznačně velmi dobrým krokem. Dalším důkazem toho je aktuální kolekce představená na Milan Fashion Week.

Celý článek

Valentino v jarní kampani sází na krásné a dlouhé nohy zpěvačky a herečky Zendaya

Kontrastní modely z jarní kampaně značky Valentino s názvem Rendes-Vous pro jaro 2022 přináší nejenom hvězdu, kterou miluje zejména mladá generace.

Celý článek

Francouzský módní dům Yves Saint Laurent letos slaví diamantové výročí

Na oslavu 60. výročí budou v letošním roce vystaveny v šesti hlavních muzeích Paříže některá umělecká díla módního domu Yves Saint Laurent. Jak to vše kdysi začalo?

Celý článek