dnes je 25.01.2021 a svátek má Miloš

Přednáška Olo Křížové pro studenty VŠE

Přidat na Seznam.cz
Olo Křížová včera vedla přednášku pro studenty Vysoké školy ekonomické v Praze, kde se zabývala módou jako takovou, porovnáním postavení českého módního byznysu oproti tomu zahraničnímu, trendy a výzvami v kreativní oblasti. A my jsme nemohli chybět!

Pro inspirativní a motivující přednášku si studenti ze Spolku studentů Arts Managementu nemohli vybrat lepšího hosta. Olo Křížová je považována za velkého módního profesionála, je předsedkyní Czech Fashion Council a podílí se na organizacích různých eventů, jakými jsou například fashion talky či minulý ročník Mercedes-Benz Prague Fashion Weekendu. Též působí jako umělecká ředitelka slovenské obdoby týdne módy s názvem Fashion LIVE - Slovak Fashion Week Initiative. Olo je ztělesněním všeho, co od české módní scény očekáváme, investuje kopy energie do splnění sebemenšího cíle a posouvá naše i slovenské návrháře vždy o kousek dopředu. Takových lidí je málo, a proto si jich musíme velmi cenit.

‚‚Móda je byznys, ale není jen o něm," prohlásila Olo k tématu na úvod. Začalo se s úplným základem celého procesu - ideou. Každý umělec musí svou ideu vzít a zrealizovat, až poté, co idea dostane tvar, může následovat předložení obecenstvu. Žádný z designérů nemusí znát všechny postupy a naučit se všechny kroky: ‚‚Móda je o spolupráci, o propojování oborů. Je důležité, aby si to lidé uvědomili, protože není obor, jenž by stál mimo kreativní sféru," řekla Olo Křížová o významu kolaborace více oborů a systémů. Mezi ně samozřemě  patří i ekonomie nebo právo.

Móda se stává i politikou v okamžiku, kdy se dostaneme do fáze byznysu. Umělec se dostává do jiných sfér a v byznysu musí následovat jasná pravidla hry‚‚Pokud budete chtít v rozvinutém kreativním systému založit značku, narazíte na politiku. Narazíte na to, jak státní segmenty na něco takového nahlíží. Musíte výborně znát nejen svou značku, ale i trh, na nějž se značkou vstupujete. Zjistit, jak který trh funguje, je delikátní záležitost a úspěch není nikdyzaručen." Pokud se chcete pohybovat v kreativním průmyslu, musíte naslouchat komunikačním kanálům a nejít jen za tím, co sami chcete s klapkami na očích. Designér má talent na kreativitu ve svém oboru, tato součást je ale kreativitou jinou, v jiném oboru. Proto se znovu budete potřebovat spojit s někým, kdo těmto kanálům rozumí.

Dalším tématem se stala sama móda. Co je móda? Na první pohled jednoduchá otázka v sobě skrývá nespočet odpovědí a nikdo vám nemůže říci, že módu definujete špatně. Móda jako multidisciplinární obor zahrnuje mnoho dalších oborů a také mnohem více lidí než návrháře, fotografy a modelky. Do módy nesmíme zapomenout zahrnout ani média a novináře či řemeslníky v krejčovských dílnách. Charakteristickým znakem současné módy není jen rozšiřování povolání ve světě módy, je jím i zasahování módy do architektury, designu, ekonomie a životního stylu.

Styl, trendy, propojení designérů a celebrit nebo ikon nejsou příliš viditelné, zvýrazní je až šikovný marketing. Pojmy styl a trend nejsou totožné. Styl je rukopis určitého tvůrce nebo také samotného konzumenta, jinými slovy je to osobitá názorová demonstrace. Styl je neměnnou hodnotou v návaznosti na trend, ten je pákou nastavení pro jednotlivé sezóny. Představuje síť, ve které se celá sféra módního byznysu pohybuje. Dává to jakási omezení, ale také mantinely, které pomáhají zacílit na zákazníka.

Podle Olo je nejsilnější prezentační platformou fashion week, kde se v rychlém tempu právě tato síť, veškerý marketing a propojení oborů ukáže. Vůbec ale nemusí znamenat, že kdo se neúčastní fashion weeků, jako by nebyl. Fashion week může být zefektivněním vaší práce s trhem a stává se rychlým způsobem, jak svou značku zviditelnit.

Slyšeli jste už o spojení slow fashion? Znamená individuální přístup, vytváření hodnotné věci a stoupající cenu. V současné době se mnoho módních návrhářů ke slow fashion navrací, protože na svou tvorbu začínají nahlížet jinak. Kontrastem ke slow fashion je fast fashion. Masové řetězce, potřeba objemu a vysokých čísel. Některé obchody si ale už teď samy uvědomují, jak takovou rychlostí produkce zahlcují planetu a snaží se zpomalit. To ovšem není změna, která by se udála ze dne na den. Už jen to, že nejen odborníci na tento problém poukazují, ale i široká veřejnost si velkou nevýhodu rychlé módy uvědomuje, znamená, že módní průmysl ve spojení s médii odvedl kus práce.

Přepsat vám, čtenářům Móda.cz, celou přednášku a všechny hodnotné informace do jednoho článku je nemožné. Přesto doufáme, že jsme vám poskytli alespoň základní představu o debatě s Olo Křížovou a vy se už nemůžete dočkat, až se zúčastníte některé z jejích dalších diskusí (12. listopadu probíhá další Fashion Talk Room na téma Módní fotografie). Začít přemýšlet o módě a trendech v tomto průmyslu jinak než jako o něčem povrchním a materialistickém totiž není vůbec těžké a pro naši společnost velmi potřebné.

Foto: Lukáš Petr Tesař

Přidat na Seznam.cz
ZE SPOLEČNOSTI OLO KŘÍŽOVÁ

Související články

Billie Eilish natočila dokument o svém životě

Mladá umělkyně dala nedávno vědět o svém prvním traileru jejího dokumentu. Snímek Billie Eilish pod názvem The World’s A Little Blurry brzy spatříte na svých obrazovkách. Těšíte se na něj?

Celý článek

Inaugurace prezidenta Bidena byla přehlídkou radosti a dokonalých outfitů

Po volbách ve Spojených státech a hlavně dramatických událostech, které je následovaly, se Washington dne 20. 1. 2021 znova nadechl a slavnostní inaugurace přinesla naděj na radostnější zítřky. Nově zvolený prezident Joe Biden byl doprovázen nejen svou krásnou ženou Jill, ale hlavně Kamalou Harris, první ženou na postu viceprezidentky. 

Celý článek

Herečka Anya Taylor-Joy a její nejikoničtější outfity

Krásné velké oči vám učarují, její osobitý styl je stejně zajímavý jako její nervózní filmové role. Americká herečka vypadající skvěle s rudými i blond kadeřemi ráda experimentuje s módou, vystřídala několik různých stylistů a rozhodně ví, co jí sluší.

Celý článek

Vzpomínka na Pierre Cardina a jeho nejlepší módní návrhy 60. a 70. let

Návrhář neuvěřitelného věku, milovník unisex vzhledu, vášnivý obchodník i zastánce konfekce, Pierre Cardin, před pár dny zemřel. Zavzpomínejme na jeho nejlepší módní tvorbu z šedesátých a sedmdesátých let.

Celý článek

Victoria’s Secret expanduje do Izraele, doufá tak v oživení značky

Za vstupem na izraelský trh si značka Victoria’s Secret slibuje oživení prodejů. Partnerství se společností Delta Galil přinese na konci roku 2021 franšízové obchody.

Celý článek

Návrhář Alexander Wang čelí obvinění ze sexuálního obtěžování

Vznešená obvinění návrhář popírá a nazývá nepodloženými a groteskně falešnými. Obvinění učinil model Owen Mooney prostřednictvím svého účtu na sociální síti TikTok.

Celý článek

Eliška Trnka: Dřív bylo šití na míru považováno společností za službu, která je elitářská, to dnes už absolutně neplatí

Malé rodinné krejčovství Tessuto využívá měsíců, kdy se nejenom v České republice hodně věcí mění. Letité zkušenosti paní mistrové v krejčovském řemeslu odrážejí kvalitní práci, plnohodnotný servis i osobitý přístup. Jak rodinné krejčovství vzniklo i na co se zaměřuje, jsme se zeptali zakladatelky Elišky Trnky.

 

Celý článek

Nezapomenutelné okamžiky v historii krásy a módy: Kočičí oči Barbry Streisandové

Okamžiky, na které nikdy nezapomeneme. Styl a vzhled, který se snažíme napodobit. Tento výčet by byl nekonečný, a přesto někde začneme a postupně vás provedeme stylem hvězdných osobností, který si budeme vždy pamatovat. Pro dnešní článek jsme vybrali dokonalost líčení očí zpěvačky a herečky Barbry Streisandové.

Celý článek