dnes je 26.07.2021 a svátek má Anna

Přehlídka Balenciaga v Paříži byla inspirována političkami a Evropským parlamentem

Přidat na Seznam.cz
Originální a trochu zvláštní, tak hodnotí kritici přehlídku Balenciaga jarní a letní kolekce 2020. Od doby, co značku převzal Demna Gvasalia, se toho změnilo hodně, nikdy však kolekci nepředváděli obyčejní pracovníci jako učitelé, opraváři a další. Až teď!

Kolekce plná překvapení

Od doby, co značku Balenciaga převzal návrhář Demna Gvasali, se značka hodně proměnila. Z elegance se stala extravagance, z filosofie poslání a ani modelky a modelové nejsou, co bývali. Kolekce jaro/léto 2020 byla nabytá gigantickými rameny, úzkým pasem a vysokými botami (v některých případech až k pasu).

Inspirace Evropským parlamentem

Začněme ale od začátku. Originální totiž byla především scenérie, na které se přehlídka v pařížském týdnu módy odehrávala. Diváci byli posazeni do spirálové cestičky, po které pak modelové kráčeli. Vše bylo zahaleno do modré barvy odstínu vlajky Evropské unie. Koneckonců přehlídkové molo a všechno kolem trochu připomínalo štrasburský zasedací sál Evropského parlamentu

Vážíme si každého

A opravdu se návrhář Demna Gvasali pokusil vytvořit malý politický sněm. Možná měla vést přehlídka k zamyšlení, zda je móda odlišná od politiky, či nikoli. Přítomní v roli pomyslného parlamentu hodnotili přicházející kolekci. Ani modelky a modelové však nebyli obyčejní. K překvapení všech některé modely byly předváděné lidmi "neprofesionály" nesoucími na krku průkazky s logem Balenciaga, jménem a popiskem povolání jako například - právník, učitel, galerista nebo doktor.

"Podívali jsme se na ženy - političky, co na sobě nosí v průběhu kampaní. Pak jsme se podívali na typ tohoto oblečení a snažili jsme se to udělat trochu více zábavné a abych byl upřímný, nebylo to lehké, " řekl k přehlídce návrhář Demna Gvasali magazínu Vogue.

Lícní kosti, hlavním trhákem

Nové kousky jsou vždy žhavým lákadlem pařížského týdne módy a letos tomu nebylo jinak. 91 krásných modelů. Hlavní roli kromě oblečení hrálo překvapivě i líčení. Návrhář Dema Gvasali se rozhodl, že jeho kolekci zvýrazní i tváře, modelům a modelkám proto líčením zvýraznil lícní kosti. A toto líčení vypadalo báječně, především v kombinaci s LED slunečními brýlemi, kabátky se vzorem a avantgardními obleky.

Bundy ve velikosti XXL

Dámské business oblečení a pánské smokingy byly významnou částí přehlídky. U smokingů porušil návrhář to, na co jsme u Balenciaga zvyklí. Ačkoli se jejich kolekce hemží vyztuženými rameny, u letošních smokingů ponechali šití uvolněné a ničím nepodpořené. Naopak však vypadaly originální Balenciaga bundy v XXL velikosti v moderních barvách a střihu.

America's Top Model

Další neopomenutelnou částí přehlídky kolekce byla trička s nápisy. Opět návrhář zbořil to, co od značky známe, vždy byla přece známá svým originálním logem, který často v kolekci nechyběl na jediném tričku. Letos tomu nebylo jinak, ale i přesto nás značka překvapila originalitou. Jedno z triček bylo s nápisem America's Top Model, další s nápisem X-rated a poslední s nápisem 18+. Chce nám snad návrhář sdělit, že i Balenciaga má co říci ke společensko-kulturním otázkám?

Žiletka jako náušnice

A obyčejné nebyly ani doplňky. Návrhář Demna Gvasali se ve své filozofii vyžívá v tom, že vezme něco úplně obyčejného a přetvoří to v něco originálního (a pod touto značkou i něco předraženého). Minulý rok to byly vonící stromečky do aut jako náušnice, letos jsou to žiletky na holení jako přívěsky a náušnice.

Vogue; Balenciaga; Highsnobiety

Přidat na Seznam.cz
MÓDNÍ NÁVRHÁŘI A PŘEHLÍDKY BALENCIAGA DEMNA GVASALIA PARIS FASHION WEEK

Související články

Návrhář Demna Gvasalia v nové kolekci Balenciaga předvedl provokativní módní show

Hackingový projekt značek Gucci a Balenciaga pokračuje i v aktuální kolekci. Jarní hra plná provokace a zamyšlení, co je skutečné a co ne, vám zamotá hlavu.

Celý článek

Pařížský týden módy v ulicích metropole

Pařížský týden módy bez módy. Nepředstavitelné! A i když se většina módních přehlídek přesunula do online světa, přesto v ulicích byla k vidění spousta inspirace.

Celý článek

Móda dává každé ženě neomezené možnosti vyjádřit sebe samu

Na módě mám ráda její hravost a možnost ukázat naši individualitu a krásu, říká venezuelská módní návrhářka žijící v Praze a zakladatelka značky Gianni di Leo.

Celý článek

Balenciaga na pařížském týdnu módy: Pařba v Paříži v jarní kolekci 2021

Pařba v Paříži, i tak by se dala nazvat nová letní a jarní kolekce 2021 značky Balenciaga. Tu představil módní návrhář Demna Gvasalia pomocí unikátního filmu, který se opravdu odehrává v noční Paříži. Sluneční brýle a ďábelský podtext jsou už pouhou třešňičkou na francouzském dortu.

Celý článek

Nejnovější kolekce značky Dior odráží nový životní styl nakupujících

Maria Grazia Chiuri předvedla v rámci pařížského týdne módy kolekci domu Dior, která byla zaměřena na komfort a intimitu. Chiuri sbírkou zároveň oslavila kvalitní řemeslné zpracování.

Celý článek

Cardi B je tváří zimní kampaně Balenciaga

Minulý týden otřásla Twitterem úžasná novinka, kterou na svém účtu zveřejnila známá raperka Cardi B. Bude spolupracovat se značkou Balenciaga. A první grafické vlaštovky upozorňují, že se máme na co těšit.

Celý článek

Módní inspirace: Denimová sukně v hlavní roli

Možná vás překvapí na kolik způsobů lze denimovou sukni nosit. Hodí se na formální denní schůzky, jako super street stylový kousek, ale také poslouží jako čistá elegance.

Celý článek

Podzimní kolekce Valentino byla téměř celá zahalená v temných barvách

Předchozí kolekce stále ještě čerstvého kreativního ředitele Pierpaola Piccioli byly barevné a plné hravých materiálů. Nejnovější podzimní kolekce značky Valentino se nesla v tlumenějších barvách.

Celý článek