dnes je 27.05.2020 a svátek má Valdemar

Přehlídka Balenciaga v Paříži byla inspirována političkami a Evropským parlamentem

Přidat na Seznam.cz
Originální a trochu zvláštní, tak hodnotí kritici přehlídku Balenciaga jarní a letní kolekce 2020. Od doby, co značku převzal Demna Gvasalia, se toho změnilo hodně, nikdy však kolekci nepředváděli obyčejní pracovníci jako učitelé, opraváři a další. Až teď!

Kolekce plná překvapení

Od doby, co značku Balenciaga převzal návrhář Demna Gvasali, se značka hodně proměnila. Z elegance se stala extravagance, z filosofie poslání a ani modelky a modelové nejsou, co bývali. Kolekce jaro/léto 2020 byla nabytá gigantickými rameny, úzkým pasem a vysokými botami (v některých případech až k pasu).

Inspirace Evropským parlamentem

Začněme ale od začátku. Originální totiž byla především scenérie, na které se přehlídka v pařížském týdnu módy odehrávala. Diváci byli posazeni do spirálové cestičky, po které pak modelové kráčeli. Vše bylo zahaleno do modré barvy odstínu vlajky Evropské unie. Koneckonců přehlídkové molo a všechno kolem trochu připomínalo štrasburský zasedací sál Evropského parlamentu

Vážíme si každého

A opravdu se návrhář Demna Gvasali pokusil vytvořit malý politický sněm. Možná měla vést přehlídka k zamyšlení, zda je móda odlišná od politiky, či nikoli. Přítomní v roli pomyslného parlamentu hodnotili přicházející kolekci. Ani modelky a modelové však nebyli obyčejní. K překvapení všech některé modely byly předváděné lidmi "neprofesionály" nesoucími na krku průkazky s logem Balenciaga, jménem a popiskem povolání jako například - právník, učitel, galerista nebo doktor.

"Podívali jsme se na ženy - političky, co na sobě nosí v průběhu kampaní. Pak jsme se podívali na typ tohoto oblečení a snažili jsme se to udělat trochu více zábavné a abych byl upřímný, nebylo to lehké, " řekl k přehlídce návrhář Demna Gvasali magazínu Vogue.

Lícní kosti, hlavním trhákem

Nové kousky jsou vždy žhavým lákadlem pařížského týdne módy a letos tomu nebylo jinak. 91 krásných modelů. Hlavní roli kromě oblečení hrálo překvapivě i líčení. Návrhář Dema Gvasali se rozhodl, že jeho kolekci zvýrazní i tváře, modelům a modelkám proto líčením zvýraznil lícní kosti. A toto líčení vypadalo báječně, především v kombinaci s LED slunečními brýlemi, kabátky se vzorem a avantgardními obleky.

Bundy ve velikosti XXL

Dámské business oblečení a pánské smokingy byly významnou částí přehlídky. U smokingů porušil návrhář to, na co jsme u Balenciaga zvyklí. Ačkoli se jejich kolekce hemží vyztuženými rameny, u letošních smokingů ponechali šití uvolněné a ničím nepodpořené. Naopak však vypadaly originální Balenciaga bundy v XXL velikosti v moderních barvách a střihu.

America's Top Model

Další neopomenutelnou částí přehlídky kolekce byla trička s nápisy. Opět návrhář zbořil to, co od značky známe, vždy byla přece známá svým originálním logem, který často v kolekci nechyběl na jediném tričku. Letos tomu nebylo jinak, ale i přesto nás značka překvapila originalitou. Jedno z triček bylo s nápisem America's Top Model, další s nápisem X-rated a poslední s nápisem 18+. Chce nám snad návrhář sdělit, že i Balenciaga má co říci ke společensko-kulturním otázkám?

Žiletka jako náušnice

A obyčejné nebyly ani doplňky. Návrhář Demna Gvasali se ve své filozofii vyžívá v tom, že vezme něco úplně obyčejného a přetvoří to v něco originálního (a pod touto značkou i něco předraženého). Minulý rok to byly vonící stromečky do aut jako náušnice, letos jsou to žiletky na holení jako přívěsky a náušnice.

Vogue; Balenciaga; Highsnobiety

Přidat na Seznam.cz
MÓDNÍ NÁVRHÁŘI A PŘEHLÍDKY BALENCIAGA DEMNA GVASALIA PARIS FASHION WEEK

Související články

Módní inspirace: Denimová sukně v hlavní roli

Možná vás překvapí na kolik způsobů lze denimovou sukni nosit. Hodí se na formální denní schůzky, jako super street stylový kousek, ale také poslouží jako čistá elegance.

Celý článek

Podzimní kolekce Valentino byla téměř celá zahalená v temných barvách

Předchozí kolekce stále ještě čerstvého kreativního ředitele Pierpaola Piccioli byly barevné a plné hravých materiálů. Nejnovější podzimní kolekce značky Valentino se nesla v tlumenějších barvách.

Celý článek

Kolekce Alexander McQueen je inspirována velšským kiltem

Kolekce, kde hlavní roli hraje žena, tak by se dala popsat podzimní a zimní kolekce Alexander McQueen, kterou představila v podobě přehlídky na týdnu módy v Paříži hlavní návrhářka a kreativní ředitelka značky Sarah Burton.

Celý článek

Náboženství jako sexy móda. Balenciaga dobývá Paříž!

Když se řekne Balenciaga, většině lidem z módního průmyslu se na mysli objeví obří galashow na pařížském týdnu módy. Je však zřejmé, že letoškem dosáhl Demna Gvasalia vrcholu. Ponořte se s námi do světě Balenciaga - souboj živlů.

Celý článek

Minimalistická kolekce s prvky moderna v podání luxusní značky Hermés

Kreativní ředitelka Nadene Vanhee-Cybulski předvedla na pařížském týdnu módy čistou práci s rozmanitými materiály. Barvy bílé a krémové sice zpočátku působí usedle, ale po chvilce přichází na řadu modrá, zelená nebo oranžová. 

Celý článek
Elie Saab

Elie Saab nabídl vše, po čem ženy touží

Není divu, že lisabonský designér je oblíbený nejen u celebrit. Na pařížském týdnu módy ukázal to nejlepší ze svého umu.

Celý článek

Balmain v Paříži: Podzimní a zimní kolekce pro milovníky koní i Francie

Jako by si návrhář Olivier Rousteing chtěl splnit své životní cíle. Jeho osud adoptovaného dítěte podle všech doplňuje každou přehlídku, kterou Olivier pro Balmain udělá. Podívejte se s námi na podzimní a zimní kolekci Balmain 2020.

Celý článek

Nina Ricci vyprávěla svůj příběh v přehlídce na pařížském týdnu módy

Na letošní podzimní kolekci ready-to-wear pro značku Nina Ricci si návrhářské duo Lisi Herrebrugh a Rushemy Botter dali obzvláště záležet. V prosvětlené přehlídce v Paříži tak vyprávěli příběh holandského malíře, i ten svůj.

Celý článek