dnes je 20.10.2020 a svátek má Vendelín

Projekt komunitního skleníku pro pěstování ovoce a zeleniny nedaleko Paříže

Přidat na Seznam.cz
Otázka konzumování vlastní zeleniny a ovoce začíná být více než palčivá. Zejména pak ve velkých městech. Nedaleko Paříže proto plánují velký skleník.

Francouzské město Romainville možná již brzy spatří komunitní skleník o velikosti 2 000 m². S projektem přišlo studio ABF Lab, kterému záleží na tom, aby mohli lidé i uprostřed větších měst pěstovat vlastní potraviny.

Přirozené podmínky spojené s dostatečným sluncem a kvalitní zeminou mohou přinést to, co lidé postrádají. Kvalitní zeleniny a ovoce je totiž nedostatek snad všude. Dovážené ovoce se sklízí brzy, chemicky ošetřuje, aby po cestě dozrálo a také vydrželo, a ve finále neobsahuje dostatek živin ani vitamínů. To se může při vlastním pěstování změnit.

Zahradnictví připomínající mrakodrap skrývá devět podlaží, které budou pěstovat od zeleniny až po bylinky jen vybrané plodiny. Kompost pro hnojení pak budou zajišťovat přímo lidé z města. Ti však nebudou mít volný přístup do skleníku, o ten se budou starat jen zaměstnanci. Produkty však budou dále poskytovány do místních restaurací a obchodů, mohla by se tak zvednout i ekonomika města. Tvůrci projektu doufají i ve snížení emisí oxidu uhličitého ve městě.

Projekt skleníku je zatím ve fázi schvalování, jistě však bude ve městě ležícím nedaleko Paříže skutečnou raritou.

abf-lab.fr

Přidat na Seznam.cz
KOMUNITNÍ SKLENÍK ZAHRADA ABF STUDIO DESIGN

Související články

Jak nosit doplňky, aby perfektně sedly k vaší postavě i oblečení?

Doplňky dokážou víc, než si myslíme, umí rozšířit váš šatník a doladit kombinace, které by vás dříve možná ani nenapadly. Doplňky také dokážou transformovat celý váš outfit a okamžitě ho povýšit na jinou úroveň.

Celý článek

Pavel Berky spojil své vášně a vytvořil kolekci kuchyňských zástěr, utěrek a kvalitních prkének

Móda a vaření jsou paralelně velkými koníčky návrháře Pavla Berky, o čemž nás přesvědčuje nejenom povedenými kolekcemi s nadčasovou módou, ale také svou účastí v MasterChef, kde si vaření naprosto užívá. Nyní si pro své fanoušky připravil kolekci kuchyňských doplňků.

Celý článek

Podzimní lenošení ve stylu hygge!

Teplá deka, horký čaj ve stylovém hrníčku, poutavá kniha a pocit pohody a štěstí mohou naplno provázet vaše podzimní dny. Zkuste si tohle roční období udělat klidné, krásné a pohodové, jednoduše ve stylu hygge.

Celý článek

Fashion must have: říjen ve znamení osobitého designu

Říjnové plískanice svádí k tomu, abychom alespoň část měsíce strávili v pohodlí domova s knížkou v ruce. Pořiďte si k tomu stylovou knihovnu, fajn křeslo nebo pohodlné pončo a oddejte se chvílím jen pro sebe.

Celý článek

Čeští i slovenští designéři znovu šijí šaty na malé panenky v rámci charitativního projektu Helping Dolls

Charitativní projekt Pink Carpet: Helping Dolls přichází s pátým ročníkem. Na podzim se tak můžeme těšit na šaty českých i zahraničních návrhářů vyrobených na malé panenky.

Celý článek

Zahradní architektka Dana Makrlíková: Zahradu zahradou dělá láska majitelů k ní

Začínala jako redaktorka a moderátorka zpráv na ČT1, na Nově i v hlavních zprávách TV Prima. I když již nemoderuje, dodnes pomáhá s pořadem Polopatě. To hlavní, co ji baví a živí, jsou však zahrady a jejich design. Jaké to je být zahradním architektem a co vše to obnáší?

Celý článek

Kožedělník Jan Planička: Jakékoliv činnosti musíte věnovat deset tisíc hodin, abyste v ní byli skutečně dobří

Umíte si představit, že zabalíte práci v kanceláři a začnete se věnovat klasickému řemeslu? A co víc, že budete muset k práci používat vlastní ruce? Honza Planička do toho šel a nyní je z něj kožedělník se slibnou kariérou, prací, která ho baví a spokojenou duší.  

Celý článek

Fashion must have: V září zazáříte s doplňky od českých značek a návrhářů

A samozřejmě nejenom od nich! Takový stylový pásek, kožená kabelka či ledvinka, originální náhrdelník nebo nadčasový svetřík unosíte nejenom tento měsíc nebo tuto sezónu. Poslouží vám totiž i na podzim, v zimě během jara či léta. A to už stojí za zvážení!

Celý článek