dnes je 21.02.2019 a svátek má Lenka

Psychedelická pohádka od Schiaparelli šokovala Paříž svou výstředností

Celý nápad byl inspirován samotnou zakladatelkou značky Elsou Schiaparelli, která ve svých vzpomínkách uvádí, že často snila o barvách, květinách a vílách. A tak návrhář Bertrand Guyon stvořil kolekci magického dětství.

Krása hvězdné oblohy

Byl to úkol jako stvořený právě pro návrháře Bertranda Guyon. Jako jeden z největších obdivovatelů tvorby zesnulé návrhářky a zakladatelky značky Elsy Schiaparelli se v letošní jarní kolekci haute couture inspiroval právě jejím dětstvím. Ta ve svých pamětech vzpomínala na to, jak její strýc, renomovaný astronom, našel na její tváři Velký vůz, vytvořený z jejích znamínek krásy. V dospělosti pak návrhářka díky této vzpomínce vytvořila ikonickou brož zobrazující toto souhvězdí, které se stalo jejím talismanem. 

Návrat do dětství slavné návrhářky

Návrhář Bertrand Guyon sám o sobě rád ve svých kolekcích využívá mnoho barev, jejich pestrých kombinací a nebojí se kontroverzních a odvážných kousků. Pro něj a jeho tvorbu je dokonce typické využívání různorodých technik. Jako by touto kolekcí v sobě probudil již dávno spící dětské já. Velkou inspirací pro něj a jeho letošní kolekci bylo právě dětství jeho velkého vzoru, zachycené v autobiografii Shocking Life.

Barevná odvaha a tvorba dětských iluzí

Kolekce prostě hýří dětskou naivitou, optimismem, iluzemi, fantaziemi. Vše v doprovodu světlých svítivých barev, které navíc splňují předpokládané trendy roku 2019. Modely byly navíc doplněny křehkými kvítky, které byly navrženy dle barev a obrazů z 18. století. Látka byla u některých modelů dokonce prošita hedvábnou nití do obrázků, jako by je namalovala dětská ruka.

Smyšlené kombinace nostalgického návrháře

Kolekce byla dle některých domněnek dokonce zasazena inspirací do poválečné tvorby značky Schiaparelli, tedy spíše života její zakladatelky. Například design současné nové bundy jako by z oka vypadla avantgardní tvorbě francouzských umělců ve třicátých letech minulého století - úzké boky, krátký pas, jemně vykrajovaná ramena bez vycpávek, které však návrhář doplnil vlněným límcem z vrstvené látky, aby tak model dostal květinový nádech, a neviditelné kapsy. Na přehlídce ji však návrhář spojil s vysokými kovbojskými botami, čímž vlastně ubral na nostalgii, kterou model mohl vyvolat.

Top společenské šaty

Nejkrásnější částí kolekce byly, jako již tradičně, večerní a společenské šaty. A ty nejkrásnější z nich překvapivě nejsou tak výstřední jako zbytek kolekce - plesové šaty v barvě organza z hedvábí, které se při chůzi pohybují jako vlny oceánu. Další nádherné šaty v kolekci předvedla na přehlídce těhotná modelka Erin O’Connor, které vytvořil návrhář z vrstev svítivě růžového a oranžového tylu.

Vogue; WWD

DÁMSKÁ MÓDA SCHIAPARELLI HAUTE COUTURE SPRING 2019 PARIS FASHION WEEK MÓDNÍ PŘEHLÍDKY A NÁVRHÁŘI ZAHRANIČNÍ TVORBA

Související články

Stylové ulice newyorského týdne módy

Období týdnů módy neznamená inspiraci pouze na přehlídkových molech, ba naopak. Pro mnohé módní nadšence se ta pravá fashion show odehrává mimo hlavní stanoviště, a to v přilehlých ulicích. A nejinak tomu bylo v posledních dnech i na Manhattanu.

Celý článek

Procházka v oblacích na přehlídce JW Anderson

Představivost a fantazie návrháři JW Andersonovi nechybí. Jeho modelky měly vypadat jako by chodily v oblacích.

Celý článek

Intimní zpověď v kolekci Simone Rocha

Dvojsmyslný dialog oděvů ve velmi ženské kolekci, kde sexualita a erotika bojují o svou pozornost v té nejelegantnější formě, je fenomenální kolekcí.

Celý článek

Co oblékly česko-slovenské krásky na ples sezóny?

6. ročník Česko – Slovenského plesu se konal v Obecním domě za účasti známých osobností. Hlavní ozdobou večera byly české a slovenské krásky. Jaké róby oblékly na tento vrchol plesové sezóny?

Celý článek

Nesourodá podzimní kolekce Victoria Beckham postrádala šmrnc

Módní přehlídky návrhářské špičky, jakou Victoria Beckham bezesporu je, jsou jedněmi z nejočekávanějších. Ne vždy si však odnesou patřičnou salvu. Podzimní kolekce 2019 nenadchne ani neurazí.

Celý článek

Rozkvetlé vinice a lesy na šatech Marchesa jsou fantastickým snem

Známá značka večerních šatů z New Yorku nezklamala. Kolekce se dá popsat jako nádherný výlet do říše fantazie italských zahrad, vinic a lesů. 

Celý článek

Legendární outfity Rachel z Přátel

Rachel a americký sitcom Přátelé zná asi každý. Jeden z nejoblíbenějších seriálů všech dob stále žije v našich srdcích a my se k příběhům šesti přátel rádi vracíme. Pojďme se tedy podívat na legendární outfity Rachel Green.

Celý článek

Nový koncept oblékání od Diane von Furstenberg

DVF přichází se staronovým způsobem, jak obohatit dámský šatník a usnadnit výběr oděvu při ranním spěchu. Po 45 letech také slaví narozeniny známé zavazovací šaty!

Celý článek