dnes je 26.11.2020 a svátek má Artur

Říjen je symbolem boje proti rakovině prsu. Věnujte svým ňadrům každý měsíc dostatečnou pozornost!

Přidat na Seznam.cz
Párový orgán, který nás dokáže pořádně potrápit. Jen málokterá žena je s ním spokojená. Plní především funkci kojení, ale má i velmi důležitou estetickou a sexuální funkci.

Prs, někdy také ňadro, hovorově prso a latinsky mamma. Prsa jsou nepostradatelným pomocníkem při namlouvání, jsou nedocenitelnou obživou pro miminka a nedílnou součástí každé ženy. Z průzkumu však vyplývá, že až 70 % procent žen se svými ňadry není spokojena, přestože je v Česku označení D nejčastější velikost prsou.

A není to jen velikost prsou, se kterou jsou ženy nespokojené, ale často i jejich tvar a vzhled. Občas je může trápit výrazná estetická odlišnost ňader. Odborníci z řad lékařů však ženy neustále ujišťují, že žádné dva prsy na světě nejsou úplně stejné. Zasloužený obdiv patří prsům hlavně v mateřství. Mléko, které se tvoří v prsu, je totiž tou nejuniverzálnější a nejhodnotnější potravou pro každé miminko. Dokáže se přizpůsobit potřebám rostoucího dítěte a dodává mu pravidelný příjem optimálních živin, jako jsou sacharidy, bílkoviny, enzymy a vitamíny. Jeho kalorická hodnota – 67/kcal na 100 ml je dokonce dvakrát vyšší než kalorická hodnota piva!

zdroj: loono.cz

Občas nás ale dokáže tento párový orgán pořádně potrápit. Prsa totiž mohou onemocnět různými druhy zánětů a dalšími vážnějšími nemocemi. Setkat se můžeme s onemocněním benigního typu, tedy nezhoubným, ale i s přednádorovými změnami či maligními nádory, tedy rakovinou prsu.

Rakovina prsu se u celých 75 % žen projevuje jako hmatná nebolestivá bulka. Méně častými projevy jsou pak bolesti prsu, vtažení kůže či bradavky a výtok z bradavky. Žena může pociťovat i celkové nechutenství, bolesti v kostech a pozorovat rychlý úbytek na váze.

Jediným řešením, jak včas odhalit karcinom, je prevence. Jak ta primární, která nabádá k zdravému životnímu stylu, tak současně také sekundární, která se zaměřuje na včasné objevení příznaků chorob za pomoci různých metodik. Ty zahrnují veškeré preventivní prohlídky jak u praktického lékaře nebo třeba u gynekologa. Ženy po 45. roku věku by pak měly také každé dva roky docházet na preventivní screening rakoviny prsou prováděný v mamografických centrech. Vzhledem k tomu, že mezi jednotlivými screeningy je časový úsek dvou let, je vhodné doplňovat péči o zdravá prsa právě samovyšetřováním, které je velmi vhodnou metodou prevence i pro mladé ženy a dívky. Každoročně je měsíc říjen symbolem boje proti rakovině prsu, pokud ještě samovyšetření pravidelně neprovádíte, je ideální čas začít!

zdroj: loono.cz

Proč je důležitá pravidelnost? Důvodem, proč se toto vyšetření dělá každý měsíc, je, abyste si všímala změn, které v prsu nebyly minulý měsíc. Každý člověk zná své tělo nejlépe, proto může včas zaregistrovat, když s ním není něco v pořádku.

Jak se samovyšetřit – krok za krokem?

1.     Sahejte si na ně každý měsíc. Nejlepší to je 5. až 10. den od začátku menstruace. Pokud menstruaci nemáte, vyberte si jakýkoliv den v měsíci.

2.     Mrkněte na ně do zrcadla. Jsou stejná jako minule? TIP: Zvedněte ruce nad hlavu a prohlédněte si je znovu.

3.     Všímejte si. Sledujte změny prsou, jako jsou: výtok z bradavky, změna kůže prsu, změna tvaru bradavky, změna tvaru prsu a změna velikosti prsu.

4.     Sáhněte si na ně. Nejlépe třemi prsty naplocho, krouživými pohyby. Nejdřív zakružte povrchově, potom trošku do hloubky.

5.     Prohmatejte je celá. Od klíční kosti až do podpaží až k podprsenkové rýze. Všímejte si nerovností na povrchu prsou i uvnitř nich.

6.     Vyšetřujte vždy opačnou rukou. Levou rukou prohmatávejte pravé prso a naopak. TIP: Jestli máte větší prsa, začněte vsedě nebo vestoje a pak to samé zopakujte vleže na boku.

7.     A na závěr odměna! Vezměte prsa do dlaní a promněte je, abyste se ujistila, že jste na nic nezapomněla.

8.     Když nic nenahmatáte, to máme radost! Tak si na ně sáhněte zase za měsíc

9.     Když něco nahmatáte, nepanikařte. Nestyďte se a nehledejte rady na internetu, ale začněte jednat! Ihned a osobně navštivte praktického lékaře nebo gynekologa. Ten vám vystaví žádanku na odborné vyšetření.

zdroj: pinterest.com

Článek vznikl ve spolupráci s neziskovou organizací Loono, která se prevencí rakoviny zabývá v rámci své osvětové kampaně #prsakoule. Další zajímavosti nejen na toto téma naleznete na stránkách loono.cz a na sociálních sítích pod @loonocz, kde probíhají pravidelné kvízy na téma prevence a zdraví.

 

Přidat na Seznam.cz
ZDRAVÍ A KRÁSA RAKOVINA PRSU PREVENCE RAKOVINY PRSU ŇADRA ZDRAVÁ ŇADRA ZDRAVÁ PRSA SAMOVYŠETŘENÍ PRSU

Související články

Jak na detox? Hodně pít, vyhýbat se syrovým jídlům při únavě a večer hlavně - pořádně žvýkat!

Pravidelná očista a detoxikace těla je důležitým předpokladem pro zdravý trávicí systém, fungující metabolismus, silný imunitní systém a celkový pocit dobrého zdraví.

Celý článek

Kokosový olej jako skvělý pomocník nejen pro pleť i zuby

Sen každé z nás, mít jenom jeden kouzelný produkt, který funguje na vše. Levný, účinný a ještě když krásně voní. Co více si přát? Možná vás překvapí, na co vše můžete kokosový olej použít!

Celý článek

Dopřejte svým chodidlům potřebnou péči! Tisíckrát vám to vrátí

Unavené a těžké nohy se zrohovatělou kůži nejspíš důvěrně znáte. A my zase známe tři vitalizující výrobky, které jim dopřejí maximální regeneraci. Značka Kneipp uvedla novou řadu péče o chodidla, která je ideální pro domácí manikúru.

Celý článek

Připravte sebe a svou pleť na teplé dny

Každý z nás si nejspíš vzpomíná, jak nás maminka s babičkou natíraly krémy na opalování, abychom se na slunci nespálili. Neustálé patlání krému na obličej i tělo nám šlo krkem, ale mělo to svůj důvod.

Celý článek

Krásná v každém věku. Nová beauty kampaň Dior s Gisele Bündchen a její maminkou

Brazilská supermodelka Gisele Bündchen je společně se svou maminkou tváří pleťového séra značky Dior. Decentní fotografie dvou rozdílných generací ukazují, že krásná můžete být v každém věku.

Celý článek

Martina Marková radí jak na cvičení doma. Odhalila i své nejoblíbenější recepty

Pětkrát se stala mistryní ČR v tanci, byla označována jako nejhezčí tanečnice historie StarDance a založila svou firmu BodyHunters. To je úžasná Martina Marková, která si na nás udělala čas, i když neví kam dřív skočit. Odhalila nám své tipy a triky nejen ohledně cvičení ale také stravy
 

Celý článek

Bio okénko: Dekorativní kosmetika, která neškodí zdraví

Netoxická krása aneb kosmetika v souladu s přírodou jsou tím, co ženy v posledních letech čím dál více vyhledávají. I nás tento směr baví, proto přinášíme malé bio okénko do světa kvalitnější a pro zdraví sympatičtější kosmetiky.

Celý článek

Jak na domácí pedikúru

Se stále zavřenými salóny jsme museli spoustu péče o své tělo vzít do vlastních rukou, a to doslova. Jednou z těchto činností je i pedikúra. Máme pro vás několik tipů, jak rychle docílit krásných chodidel i z pohodlí domova.

Celý článek