dnes je 23.01.2022 a svátek má Zdeněk

ROZHOVOR S Beatou Hlavenkovou

Přidat na Seznam.cz
Beata Hlavenková je světově uznávanou hudebnicí, zpěvačkou a skladatelkou. Byla oceněna mnoha prestižními hudebními cenami a je také autorkou hudby k novému filmu Zátopek.

Zdroj: Beata Hlavenková

S jejím jménem je spojena záruka kvalitně odvedené práce, vytříbený hudební vkus a odvaha prorazit i ve stále spíše mužském odvětví - skládání filmové hudby. Beata je bezesporu v mnoha směrech nesmírně inspirativní žena, a proto jsme byli zvědaví, zda je kreativní i ve výběru oblečení a jestli se o módu jako takovou zajímá. 


Zdroj: Beata Hlavenková

Jaký je váš vztah k módě? Je pro vás důležité, co si na sebe obléknete?

Mám ráda barvy, přesto se mi často stává, že jsem v černém. A jako snad každá žena řeším, co si obléknu. Je to pro mě důležité. Ráda kombinuji barvy i materiály. Sleduji sice, co se nosí, ale snažím se nepodléhat trendům za každou cenu. Ne vždycky totiž sluší všem typům postav.

Dokázala byste popsat, co je styl? Vnímáte někoho jako módní ikonu?

Vnímám to tak, že člověk, který má styl, je hlavně autentický a oblečení pouze dokresluje jeho osobnost. Přílišná snaha držet se toho, co je v kurzu, nebývá vždy ku prospěchu a může se díky ní ztratit osobitost.

Jak byste definovala svůj styl? 

Můj styl je ležérní, lehce elegantní, tak trochu hipsta, tak trochu pohodlný. Věřím, že si vybírám slušivé modely. A jsem velkou milovnicí legín.

Měnil se během života nějak váš vkus? Módní i hudební?

Jsem ráda, že byly devadesátky a že se zase trochu vrací. Stále z nich tak nějak vycházím. Bílé tenisky na platformě, džíny s vysokým pasem. A nejvíc mě baví, že to můžu kombinovat s tím, v čem se cítím dobře a co mi je pohodlné. Ráda “fúzuji”. Což je velmi typické i pro moji tvorbu. Často jsem označovaná jako nadžánrová, nezařaditelná umělkyně, pro kterou je typická žánrová fúze. A takhle to mám zřejmě i s oblékáním.

Co byste si na sebe nikdy neoblékla?

Nedávno jsem si na sebe vzala koženou bundu na jedno focení a nedopadlo to vůbec dobře. Alespoň jsem ale pobavila jednoho kamaráda, který se mě neustále ptal, kde jsem nechala motorku. Taky vůbec neumím chodit na “jehlách”, takže i ty jsou “out of question”. A nikdy bych si nenasadila kšiltovku, ta mi extrémně nesluší.

Máte oblíbené české designéry? Nosíte jejich oblečení? 

Momentálně mi na můj křest alba šije šaty Lucie Kutálková alias Leeda. Mám její věci moc ráda. Líbí se mi také Chatty, Martin Kohout a mnoho dalších. Máme hodně šikovných designérů.

Důležitým tématem, které rezonuje společností, je udržitelnost a na výsluní se dostává tzv. slow fashion. Dotýká se vás tato problematika? 

Vnímám ji a začínám si o tomto tématu zjišťovat více informací.

 


Zdroj: Beata Hlavenková

Domnívám se , že estetická stránka věcí je pro vás velice důležitá, protože přebaly vašich alb jsou taková malá umělecká díla. V minulém roce se na vašem e-shopu dokonce objevila i originální trička právě s vizuály těchto alb a byl o ně velký zájem. Jak tyto přebaly vznikaly? Mohla jste mluvit do jejich finální podoby?  

Děkuji. Ano, díky dlouhodobé spolupráci se Zuzanou Lednickou ze Studia Najbrt mají má alba vždy krásnou podobu. Ona má, stejně jako já, ráda skryté významy, které jsou často další inspirací jak pro hudbu, tak pro obal. Pro klavírní album Theodoros mě Zuzana propojila s fotografkou Johanou Pošovou a vznikly nádherné fotky s částmi klavíru a celý výpravný obal pro CD i LP. Album Bethlehem je zase takovou CD galerií nádherných akvarelových hlav umělce Milana Starého. Album Sně pak pracuje s midi záznamem not, které ale vypadají jako hvězdy na obloze.  Z těchto tří alb jsme společně se Zuzkou vybraly nejzajímavější motivy a potiskly jimi unisex trička. Vznikl tak zajímavý merch pro můj e-shop. 

Jak vypadá vaše příprava na koncert z pohledu výběru šatů a celkové vizáže?

Jak kdy. Často si s sebou vozím více oblečení. Ne že bych se převlékala během koncertu. Takové show nedělám. Ale těsně před koncertem si vyberu, v čem se ten večer budu cítit nejlépe. Někdy vybírám outfit i podle prostoru. Vlasy a make-up zvládám sama, používám často bio kosmetiku Zuii a vystačím si se žehličkou na vlasy. Když mě jednou má kamarádka, úžasná stylistka Adriana Bartošová, pochválila, že se dokážu sama moc hezky upravit, potěšilo mě to. Když má Adriana prostor, tak pracuje se mnou a stará se o barvu a střih mých vlasů. Spolupracovala jsem s ní i na focení pro nové album Žijutě. V týmu byla samozřejmě opět i Zuzana Lednická a shotby.us.

Na podzim jste vydala album s názvem “Žijutě”. Co se pod tímto názvem skrývá? Bylo vám inspirací znovuoživení společnosti po dlouhém lockdownu? Můžete nám nové album trochu představit? 

Album vyšlo 29.října 2021 a dva měsíce předtím soundtrack k filmu Zátopek. Je to šťavnatý rok. A ano, lockdown se podepsal třeba na tom, že filmový soundtrack vyšel s ročním zpožděním. Pro album Žijutě jsem napsala více vlastních textů, než na předchozím albu Sně. Tam jsem zhudebňovala hlavně poezii. Je to mé šesté sólové autorské album a zároveň druhé, na kterém zpívám. A to si nesmírně užívám. Na albu je kromě mé Kapely Snů (Patrick Karpentski - spoluproducent, Oskar Török, Miloš Klápště) i nejvíce hostů, celkem 11. Mezi nimi jsou třeba David Stypka, Oto Klempíř, Thom Artway, Adam Koller a další. Album budeme křtít 2.2.2022 v Divadle Archa, vyšlo u Minority Records jako LP a CD a je k dostání na všemožných dalších online platformách. Mám taky první klip k písni Pořád je to tak, kterou jsem napsala se slovenským muzikantem a producentem Lukášem Duchovičem. Klip natočily dvě skvělé talentované ženy - herečka a režisérka Petra Nesvačilová a fotografka a kameramanka Anežka Horová. 

Žijutě živote, se vším, co přinášíš i bereš, tady a teď. Tedy alespoň je to mým velkým přáním a velkým cílem.

 

 

Přidat na Seznam.cz
ROZHOVOR BEATA HLAVENKOVÁ LEEDA CHATTY MARTIN KOHOUT

Související články

Kadeřnická ikona Petra Měchurová o Royal Albert Hall, australském Vogue i svých dalších snech

Je první ženou na světě, která vyhrála jedno z nejprestižnějších kadeřnických ocenění, spolupracovala mimo jiné i s australským Vogue a v Royal Albert Hall vytvářela účesy, aby pomohla dětem s leukémií.

Celý článek

Exkluzivní kolekce sako-plédů návrhářky Hany Hill vznikala pod rukama českých krejčových. Výsledek je precizní a nadchne všechny milovnice pohodlných sak

Změna v módním světě je za poslední dva roky více než citelná. Česká návrhářka Hana Hill na tom vidí svá pozitiva, a to proto, že se výroba vrací do Čech. Seznamte se s její novou kolekcí.

Celý článek

Návrat do práce po mateřské je těžký, stát v tomto selhal, říká předsedkyně Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová

Eva Zamrazilová je předsedkyní Národní rozpočtové rady. Mimo to je však také schopnou manažerkou, milující matkou, módní fanynkou i celoživotním konzervativcem. Rozhovor s jednou z nejvlivnějších žen Česka vám přinášíme zde.

Celý článek

V dnešní době je opravdu důležité sledovat, co kosmetické produkty obsahují, zdůrazňuje rodinná firma Snopek biokosmetika

Malá rodinná firma vznikla v podhůří Jeseníků v roce 2016 a zaměřuje se na přírodní kosmetiku prémiové kvality. V dnešním rozhovoru nám odpoví na naše otázky a přiblíží svou podnikatelskou vizi i důležitost kvalitní kosmetické péče.

Celý článek

Česko si zamilovalo tepláky od holek z advokacie, seznamte se se značkou Jamie Collection!

Jana Potůčková a Michala Smelíková spolu pracují v advokátní kanceláři a jsou zvyklé na vysoké nasazení. Během loňského lockdownu najednou zjistily, že mají trochu více volného času, a tak nelenily a založily vlastní značku volnočasového oblečení Jamie Collection.

Celý článek

Díky celoživotnímu soužití se psy jsem měla šanci pochopit zodpovědnost vůči zvířeti, říká úspěšná herečka a zpěvačka Hanka Holišová

Zpěvačka a herečka Hana Holišová zažívá velmi úspěšné roky, nejenom na divadelní scéně, ale i v televizi. Nedávno se také objevila ve dvou projektech, které nadchnou všechny pejskaře.

Celý článek

Značka Chatty představuje novou kolekci New Season, která hraje barvami

Návrhářská dvojice Anna Tušková a Radka Sirková uvádějí téma své poslední kolekce, kterým se tentokrát stala práce švédské módní ilustrátorky Liselotte Watkins. 

Celý článek

Jeden mladík si od nás objednává LED kolečka, která si upevňuje na paddleboard a dělá zážitkové večerní plavby po Vltavě, říká podnikatelka s dětskými světly Petra Žbánková

Světýlka pro děti přišla jako nápad z nebes, kterého se Petra Žbánková na mateřské chytila. Začít podnikat nebylo snadné. Dnes díky tomu ale dělá radost spoustě dětem i jejich rodičům s netoxickými lampičkami a světýlky.

Celý článek