dnes je 25.01.2021 a svátek má Miloš

Rozhovor s českou módní návrhářkou Denisou Dovalovou

Přidat na Seznam.cz
Přinášíme Vám rozhovor s mladou českou módní návrhářkou Denisou Dovalovou, která si ráda plní své sny.

Co byste o sobě našim čtenářům řekla?
Jsem mladá holka, která  chce v životě dělat co ji baví, plnit si své sny,  být úspěšná  a hlavně spokojená sama se sebou.

Co vás vedlo právě k návrhářství a jaké byly Vaše začátky?
Zní to jako klišé, ale je pravda, že od devíti let jsem měla v tom docela jasno. Kreslila jsem skicy a všem říkala, že budu slavná módní návrhářka. Tak teď se snažím to slovo dodržet...:) Každopádně jsem vystudovala osmileté Gymnázium a tíhla i k jiným uměleckým oborům a jednu dobu jsem  své plány změnit  opravdu chtěla.

Nevím, jestli mohu mluvit o tom, jaké byly moje začátky, protože toto jsou moje začátky. Stále se hledám a i když bych chtěla ve své tvorbě pokračovat i nadále, to, jestli se jí budu živit nebo nakonec ne a stane se jednou z mnoha prací, kterým se budu věnovat, je ve hvězdách. Není to totiž vůbec jednoduché jak doma, tak ve světě a budování vlastní značky člověku pohltí veškerý čas a prostor pro vše ostatní.  Avšak móda je obor, který má mnoho uplatnění. Baví mě věnovat se i jiným věcem, než je samotná tvorba a ty také zkouším.

Čemu se v současné době věnujete?
V současné době absolvuji pracovní stáž u holandské designérky, členky syndikátu Haute Couture, Iris van Herpen. Dočasně tedy žiji a pracuji v Amsterdamu. Jelikož podmínky jsou velice drsné, nezbývá mi mnoho času na jiné záležitosti. Mimo jiné také stále studuji v oboru designu oděvu na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně a  také jsem si začala psát blog se svými postřehy ze stáže a názory na aktuální módní dění ze světa i zahraničí (http://denisadovalova.tumblr.com/)

Na základě jakého kritéria volíte použité materiály?
Většinou je to na základě celého konceptu kolekce, střihu, který chci použít a toho, jak chci, aby daný oděv vypadal. No a v neposlední řadě podle toho, co je v současné době k dostání, protože co si budeme nalhávat, výběr v Česku moc velký není a finance na cesty do Paříže zrovna nemám.

Jak se díváte na konkurenci, nemáte někdy pocit, že Vaši práci někdo kopíruje?
V dnešní době, kdy už bylo navrženo  snad všechno, mohli bychom  v každé nové kolekci vidět něco, co už tu dávno bylo. Navíc v globálním světě na nás všechny působí stejné vlivy, kterými se potom inspirujeme.

Kde stále berete inspiraci?
Každá kolekce, kterou vytvořím má určité téma, koncept ze kterého vycházím. Dále má v mé tvorbě vliv to, co na mě  právě působí, kde jsem, s kým se bavím, co čtu...

Je možné Vaše modely běžně zakoupit? Popřípadě si je nechat zhotovit?
Zakoupit v obchodě prozatím ne.  Nechat zhotovit ano.  Všechno má svůj čas. Kolekce vytvářím především, abych se seberealizovala, posouvala svou tvorbu někam dál a prezentovala ji. Prozatím jsem neměla zájem své kolekce prodávat. Aby designér zahájil prodej skrze obchody, měl by být na to připravený z hlediska marketingu a výroby, aby si nešil vše sám a spoustu dalších potřebných faktorů. Samozřejmě svou tvorbu prodávat chci, ale všechno má svůj čas.

Co obdivujete na domácí/světové módní scéně?
Na domácí scéně to, že i když tady žádný módní průmysl není a je tu jen velmi malá klientela, která má zájem domácí tvorbu kupovat, designéři stále tvoří a neztrácejí naději. Navíc se mi velmi líbí, jak česká módní  scéna  vytváří nové a nové, čím dál tím lepší projekty a začíná se pomalu ale jistě vzpamatovávat.

Na té světové, že dokáže z módy udělat byznys. Podívejte se na žebříček nejbohatších lidí světa, najdete tam poměrně dost jmen z módní branže.

Chtěla byste spolupracovat s některým z našich či zahraničních návrhářů?
Určitě, vzájemná spolupráce může každého obohatit.

Co nového připravujete, chystáte? Na co se můžeme těšit?
Společně  se svou kamarádkou Beatou Kuraj chystám třetí ročník Prague Fashion Salonu, ve kterém představujeme formou výstavy mladé nadějné módní designéry, ale i designéry skla, módních doplňků, textilní tvorby, módní fotografy. Letošní ročník plánujeme větší, zajímavější a určitě se máte na co těšit.  Uskuteční se na podzim.

 

Zdroj: Dominika Dovalová a móda.cz 

Přidat na Seznam.cz
DENISA DOVALOVÁ ROZHOVOR MÓDNÍ NÁVRHÁŘKA

Související články

Gabriela Dědičová bilancuje aneb jaký dárek nám TIAMI doporučí na Valentýna?

Společnost TIAMI již nemusíme dlouze představovat. Její šperky vynikají jemnou elegancí i úžasnou brilancí, která je spojená s nižší cenou díky laboratorním diamantům i udržitelnému rozvoji. Ten se stal hlavní strategií mladé české startup společnosti. 

Celý článek

Petra a Pavel Koutní: Do výroby zařazujeme recyklované přírodně barvené materiály a zaměřujeme se na pohodlí zákazníka

Petra a Pavel Koutní přebrali tradici prostějovského oděvnictví. Jejich rodinná značka Koutný je známá nejen u nás, ale i v zahraniční. Mezi jejich tradiční zákazníky patří České dráhy, Policie ČR i dobrovolní hasiči. Jak se firma pere s krizí a jaký rozvoj plánuje do budoucna - zeptali jsme se v exkluzivním rozhovoru.

Celý článek

Eliška Trnka: Dřív bylo šití na míru považováno společností za službu, která je elitářská, to dnes už absolutně neplatí

Malé rodinné krejčovství Tessuto využívá měsíců, kdy se nejenom v České republice hodně věcí mění. Letité zkušenosti paní mistrové v krejčovském řemeslu odrážejí kvalitní práci, plnohodnotný servis i osobitý přístup. Jak rodinné krejčovství vzniklo i na co se zaměřuje, jsme se zeptali zakladatelky Elišky Trnky.

 

Celý článek

Mladá květinářka Eliška Krejčí váže květiny pouze z toho, co najde volně v přírodě

Pod značkou Plané květy najdete jednu mladou a talentovanou květinářku, která váže kytice úplně jinak, než jak jsme zvyklí z květinářství. Nejde ani tak o techniku vázání, ale o to, z čeho Eliška Krejčí kytice váže. Nepracuje s květinami šlechtěnými nebo dovezenými z velkých dálek. Používá rostliny, třeba i plevel, který najde na louce nebo u cesty.

Celý článek

Rozhovor s Petrem Matiskem: „Mnoho lidí definuje úspěch pomocí peněz, s čímž se rozhodně neztotožňuji”

IT specialista, podnikatel, konzultant marketingového myšlení a také lektor. Ukáže nám marketing z různých úhlů pohledu, představí nám svou knihu a předá cenné rady pro úspěšné podnikání.

Celý článek

Květinářka, která splní každé vaše přání

Právě v těchto dnech jsme všichni obklopeni nepřeberným množstvím vánočních dekorací. K jedné z těch nejzákladnějších nezbytností, které musí doma každý mít, je adventní věnec. Právě práci květinářek, které se jim v této sezóně věnují, probereme s krásnou Marynou Hryno.

Celý článek

Módní návrhář Miroslav Bárta: Doba covidová mi dala možnost poznat své hranice, své plány a cíle

I přes složitou situaci využívá český návrhář Miroslav Bárta aktuální chvíle k nové tvorbě. Jedním z hlavních projektů je spolupráce s Unicef a kostýmy pro baletní umělce. Hlavně se však nevzdává, bojuje za svůj obor a těší se, až budeme všichni plně zpět na scéně.

Celý článek

Barbora Hranoš o módních doplňcích Otto Kilian: Mužů, kteří se doplňků nebojí, je u nás zatím málo

Otto Kilian je česká značka, která nabízí limitované kolekce pánských a dámských doplňků. Stojí za ní manželský pár, Barbora a Petr Hranošovi. Ve svém portfoliu mají nejen kravaty, ale také manžetové knoflíčky, motýlky či kapesníčky do saka. Vše je vyráběno ručně se zapojením českých výrobců. Při výrobě z vysoce kvalitních látek vznikají malé série, ve kterých je každý model jedinečný.

 

 

Celý článek