dnes je 24.11.2020 a svátek má Emílie

Rozhovor s českou módní návrhářkou Gábinou Páralovou

Přidat na Seznam.cz
Přinášíme vám rozhovor s českou návhářkou, která ve svých modelech snoubí extravaganci s pohodlím

Co byste o sobě našim čtenářům řekla?
Je těžké hodnotit sebe sama... To by asi více řekl člověk, který mi je nejblíže a má mne rád. Já se vyjadřuji skrz svou tvorbu. Když jsem měla před časem velmi špatné období, paradoxně měly modely silný náboj a myšlenku. Jako kdyby chtěly bojovat. Sama Táňa mi řekla, že bych měla mít krizí více.

Co vás vedlo právě k návrhářství a jaké byly vaše začátky?
Moje začátky souvisejí už s šitím na střední škole, kdy jsem navrhovala modely a sama je šila. Jsem velkým fanouškem skupiny Depeche Mode, takže všechny moje první modely byly černé. Po absolvování gymnázia jsem chvíli studovala v zahraničí a v roce 1996 si otevřela malý obchůdek ve Spodním traktu, který byl studentským nákupním centrem.

Čemu se v současné době věnujete?
Snažím se rozdělit svůj čas mezi práci, přípravu podkladů pro kolekce, nákup a výběr  materiálů, provozní záležitosti obchodů a čas strávený s mojí dcerou, který je pro mne cenný a přínosný. Aktuálně připravuji novou kolekci pro letošní jaro a chystám se i na autorskou přehlídku, ke které se snažím sehnat partnery, aby mohla přehlídka být na vysoké úrovni, měla glanc a švih. Také se věnuji cvičení, protože mi udržování dobré kondice pomáhá zdolávat stres a lépe se vyrovnávat s náporem povinností.

Na základě jakého kritéria volíte použité materiály?
Pro mne je důležitý první dotyk. Když si vybírám u dovozců materiálů ze vzorníků, většinou po nich chci, aby mi ukázali větší kousek materiálu. Jakmile jej pak ucítím pod rukama, vím, jestli je to on, nebo ne. Po letech zkušeností s látkami mne však překvapí, jak výroba a inonace materiálů poskočila kupředu. Například materiál, který považuji za hedvábí s něčím, je pak čisté polyesterové hedvábí. Dalším atributem při výběru je pro mne praktická stránka materiálu. Materiál musí být kvalitní, stálobarevný. 

Jak se díváte na konkurenci, nemáte někdy pocit, že Vaši práci někdo kopíruje?
Co se týče kopírování, tak v tomto mám celkem jasno. Jeden chytrý člověk řekl, že kopírování je forma lichocení. A pokud někoho inspiruji, stejně nápad zpracuje dle svého. A energie, která je vložená do mých vlastních návrhů se ošálit nedá. Spousta zákaznic tak chce mít šaty GP, protože jim ta energie dělá dobře. Samozřejmě kromě estetické stránky.
Navíc, považuji návrháře za kolegy a rozhodně je neberu nijak negativně. Všichni tu chodíme po stejném módním chodníku a prostě si hledáme své zákazníky. V módě neplatí, že když jste nakoupila u Páralové, nebudete nakupovat nikde jinde. Nejsme automobilky.
Navíc myslím, že v módě už bylo všechno vymyšlené a teď už se vlastně jen vracíte ke starým nebo zapomenutým střihům, kombinujete střihy a detaily, tak aby tady vzniklo něco nového.

Kde stále berete inspiraci?
Všude, kdekoliv jsem. Velký zdroj inspirace jsou pro mě proměny přírody a to už jak u nás, nebo když jsem na exotické dovolené. Tu přirozenost a organické tvary nepřestanu obdivovat - chtěla bych šít tak, jak šije příroda, té fantazie rozhodně nedochází. Ale inspiruji se všude, kde se pohybuju. A nemusí to být tak idylické. Hromady nápadů mám třeba i v autě při pozorování okolí na věčně zacpané D1:-)

Je možné vaše modely běžně zakoupit? Popřípadě si je nechat zhotovit?
Ano, mám salony v Praze a Brně a aktuální modely jsou tak k mání celoročně. Každý šiji v jednom kuse, takže pokud vám nebude sedět, rádi ho na míru upravíme nebo ušijeme od základu.

Co obdivujete na domácí/světové módní scéně?
Občas mne ohromí odvaha, nesevřenost s jakou noví mladí tvůrci přistupují ke konstrukci oděvů. Jak vnímají dění kolem sebe, a jsou pak schopni jej přenést do své tvorby. Jak jsou nezatíženi závažím úspěšnosti prodeje.

Chtěla byste spolupracovat s některým z našich či zahraničních návrhářů?
Na svou autorskou módní přehlídku se chystám oslovit dva mladé české návrháře a pomoci jim tak se zviditelnit a najít své místo. Chtěla bych i jejich kolekce nabídnout k prodeji u sebe v obchodech. Je to však otázka času, takže doufám, že to vše stihnu.

Co nového připravujete, chystáte? Na co se můžeme těšit?
Začátkem března se chystám vyfotit novou kolekci jaro/léto, která má měsíční zpoždění. Bude nositelná, kombinovatelná a svěží. Osobně se na ni moc těším, tak doufám, že svoji radost přenesu i dál...

Zdroj: Gábina Páralová a moda.cz 

Přidat na Seznam.cz
MÓDNÍ NÁVRHÁŘI DOMÁCÍ TVORBA GÁBINA PÁRALOVÁ ROZHOVORY

Související články

MÓDNÍ NÁVRHÁŘKA JITKA KLETT SI VYBRALA JAKO TVÁŘ KAMPANĚ KAROLÍNU BOSÁKOVOU

Ne náhodou si známá módní návrhářka Jitka Klett vybrala pro představení své nové kolekce významný den 17. listopadu. V kolekci tak mimo jiné najdete propojení symbolů české i slovenské vlajky, stejně jako to, co nás spojuje v těchto časech.

Celý článek

Návrhářka Bára Sklenářová: Život v cizí zemi, bez rodiny, peněz a hezkého počasí vás prostě zocelí

První velkou kolekci má za sebou, studium v česku i Anglii jí dalo dobrý start, jen pandemie ji na chvíli zpomalila. Mladá návrhářka Bára Sklenářová se však nevzdává a po večerech připravuje nové střihy, které nám snad brzy představí.

Celý článek

Jsme rádi, že jsme Češi, říkají tvůrci Bohémy manželé Neubergerovi

Bohéma - trička s originálními motivy, které se navracejí k českým osobnostem a skvostům. I tak by se dal charakterizovat unikátní koncept, který mají na svědomí manželé Eliška a Oldřich Neubergerovi, kteří navrhují trička s velkými Čechy i českými uměleckými díly. Jak vznikla jejich značka Bohéma a co pro ně znamená být Čechy, jsme se zeptali v exkluzivním rozhovoru.

Celý článek

Martin Kohout vychází ze svého osobního stylu bez opory a základů módní školy

Nabírané rukávy, důraz na ženské boky a celkově detaily mladého návrháře Martina Kohouta baví. Ačkoliv nemá jasnou představu o tom, kde bude za deset let, rozhodně ví, co chce tvořit teď a tady.

Celý článek

Hana Frisonsova: Nemám jasnou cílovku, spíše řeším, aby střihy slušely různým postavám a byly variabilní

HANA FRISONSOVA se vyznačuje nositelným oděvem, v nové kolekci pracuje s celoplošným potiskem a inspiruje se organickými tvary mimozemské krajiny. Na koho se soustředí a jaké má plány do budoucna, nám prozradila v dnešním rozhovoru.

Celý článek

Česká návrhářka Gábina Páralová poprvé vyměnila společenské oděvy za sportovnější styl a sklízí úspěch

Nová módní kolekce s názvem KEEP DRY české módní návrhářky Gábiny Páralové úplně poprvé zahrnuje volnočasový oděv, který je určitou odpovědí na dobu strávenou v „domácí izolaci“ během jarní koronavirové krize. Oceňované společenské modely, které na míru šije například Táně Dykové, nyní návrhářka vyměnila za pohodlnější verzi.

Celý článek

Hana Podolská: Královna české módy

Tato žena se zapsala do dějin jako královna české módy v meziválečném období a druhé světové války. Její život byl bohužel jedna velká zkouška. Chcete vědět více? Vše se dozvíte v dnešním článku.

Celý článek

Odivi zavíralo MBPFW ve velkém stylu

Iva Burkertová a značka Odivi vzbudila nemalý zájem veřejnosti minulý rok, kdy poslala modely během své show na fashion weeku na molo nahé. Není tedy divu, že letošní týden módy uzavírala a tato poslední přehlídka přinesla velká očekávání.

Celý článek