dnes je 05.12.2020 a svátek má Jitka

Rozhovor s českou módní návrhářkou Michaelou Mathonovou

Přidat na Seznam.cz
Módní značka Michaela Mathonová je na úplném počátku svého vývoje

Co byste o sobě našim čtenářům řekla?
V roce 2012 jsem dokončila studium oboru Oděvní design na VOŠ v Brně a v současnosti pokračuji na stejné škole studiem oboru Výrobní a obchodní management textilu. Svůj volný čas věnuji tvorbě, ať už návrhům nebo samotnému šití. Díky tomu, že mám za sebou odbornou střední školu,  mám velmi silný vztah k řemeslu a i sama sebe vnímam spíše jako řemeslníka než čistokrevného umělce.

Zaměřuji se na dámské oděvy, ať už ve svých kolekcích nebo zakázkové tvorbě.

Během studia Oděvního designu jsem se účastnila projektu zaměřeného na nadměrnou módu. Kolekce Femme Fatale, kterou jsme s ostatními studenty vytvořili, byla prezentována v rámci veletrhu Styl a Kabo v Brně.

Co vás vedlo právě k návrhářství a jaké byly Vaše začátky?
Mé začátky byly hodně komické, zrovna nedávno jsem našla ty nejstarší návrhy, když mi bylo třináct a já „navrhovala“ vždy při sledování pořadu ČT1 Móda, extavagance, manýry.

Chodila jsem na výtvarku, malovala na hedvábí, sledovala a nosila tehdejší trendy. Byl to přirozený vývoj, dostala jsem se na tenkrát oděvní střední do Jihlavy-Helenína, naučila se potřebné technické základy- šití, technologii a konstrukce a také figurální kreslení a samotné navrhování. Po maturitě jsem pokračovala, jak už jsem zmínila, v Brně, kde jsem dodnes. Pořád se vyvíjím a učím.

Čemu se v současné době věnujete?
V současné době studuji Výrobní a prodejní management na VOŠ v Brně, při tom pracuji jako asistentka Zuzany Běhalové Sedmidubské ( 7dub). Ve volném čase pracuji na nové kolekci nebo zakázkách na míru, buduji si klientelu.

Na základě jakého kritéria volíte použité materiály?
Materiál mě musí zaujmout, většinou je to barva, vzor, potisk nebo povrchová úprava. Když se mi líbí na pohled, tak mě zájímá dotek a samozřejmě materiálové složení.  Od vlastností materiálu se odvíjí celá kolekce a její  téma.

Jak se díváte na konkurenci, nemáte někdy pocit, že Vaši práci někdo kopíruje?
Konkurence je určitě velká, zvlášť u nás. Myslím, že v České republice je tolik talentovaných návrhářů, ještě kdyby tu bylo více lidí, co to dokáží ocenit.

Tím, že pomalu začínám, tak jsem se s případem kopírování mé tvorby nesetkala. Někdy se může stát, že více lidí napadne stejná věc. Svým způsobem, by mi to asi i zalichotilo, protože když vás někdo kopíruje, znamená to, že děláte danou věc dobře.

Kde stále berete inspiraci?
Hlavně z materiálu, začnu si s ním hrát ve své hlavě a s ohledem na jeho vlastnosti se snažím využít veškerý jeho potenciál. A také v historii, přírodě a architektuře.

Je možné Vaše modely běžně zakoupit? Popřípadě si je nechat zhotovit?
Vzhledem k tomu, že teprve pracuji na své první nositelné kolekci, tak nejsem zastoupena v žádném kamenném nebo internetovém butiku. Pracuji hlavně na principu osobního kontaktu se zákaznicemi, které mě osloví například e-mailem nebo telefonicky, sejdeme se a pobavíme o stylu a materiálu, popřípadě spolu vybereme materiál a po dvou nebo třech zkouškách je zakázka hotová.

Co obdivujete na domácí/světové módní scéně?
Obdivuji návrháře, kteří tvoří nadčasové a lehce kombinovatelné kolekce, kterým záleží na tom, odkud pochází materiály, které používají a jak byly vyrobeny. Jmenovitě například 7dub, Natálie Steklová, Jana Minaříková a Leeda.

Když se rozhodnu koupit si kvalitní kousek od návrháře, určitě budu vybírat mezi těmi českými, protože tvoří úžasné věci.

Chtěl (a) byste spolupracovat s některým z našich či zahraničních návrhářů?
Ano, ráda bych spolupracovala  s některým českým  návrhářem, protože si myslim, že o co je těžší tu prorazit, o to je ten úspěch zaslouženější. Navíc když vídím, kolik jsem se toho naučila za půl roku u Zuzany Běhalové Sedmidubské, tak bych ráda v budoucnu pokračovala podobnou prací pro někoho dalšího.

Co nového připravujete, chystáte? Na co se můžeme těšit?
Na novou kolekci, na tu se sama moc těším. Tu předešlou jsem zhotovovala jako absolventskou práci a měla jsem naprosto volnou ruku, neřešila jsem, jestli bude nositelná nebo praktická, hodně jsem se na ní vyřádila. A teď se snažím vycházet právě z těchto dvou aspektů. Chci vytvořit něco pohodlného, nadčasového a aby jednotlivé kousky šli mezi sebou míchat.

 Plánuji i webové stránky a spoustu dalších věcí, které bych ovšem nechtěla zakřiknout, ale mám naplánovaný zajímavý rok a jsem sama zvědavá, jak se bude vyvíjet.

 

Zdroj: Michaela Mathanová a moda.cz

Přidat na Seznam.cz
MICHAELA MATHONOVÁ MÓDNÍ NÁVRHÁŘI ROZHOVORY

Související články

MÓDNÍ NÁVRHÁŘKA JITKA KLETT SI VYBRALA JAKO TVÁŘ KAMPANĚ KAROLÍNU BOSÁKOVOU

Ne náhodou si známá módní návrhářka Jitka Klett vybrala pro představení své nové kolekce významný den 17. listopadu. V kolekci tak mimo jiné najdete propojení symbolů české i slovenské vlajky, stejně jako to, co nás spojuje v těchto časech.

Celý článek

MBPFW: Vanda Janda předvedla dramatické siluety i hravé barvy

Poslední přehlídkový den pražského týdne módy předvedla svou kolekci i čerstvě třiadvacetiletá návrhářka Vanda Janda. Při vytváření kolekce se inspirovala divami, které ji nejvíce inspirují, a především pak svou babičkou Alicijou. 

Celý článek

Československý ples, kouzelná noc v obecním domě

Vyvrcholení plesové sezóny si nenechaly ujít významné osobnosti z kultury, vědy, sportu ani z podnikatelské sféry. Sedmý ročník Česko-Slovenského plesu v pražském Obecním domě zářil všemi barvami a kypřil přepychem. 

Celý článek

Kolekce Max Mara Pre-fall 2020 inspirovaná průkopnicí rocku Debbie Harry

Debbie Harry, zpěvačka, která změnila americký rock, se stala inspirací pro novou kolekci Max Mara pre-fall. Inspiroval se jí návrhář a kreativní ředitel značky Ian Griffith.

Celý článek

Košice Fashion Week s Jitkou Klett

Už 5. rokem se konala Košice Fashion Week, která tímto potvrzuje status mimořádně úspěšné události. Zúčastnila se jí i nadaná módní návrhářka Jitka Klett. Košice Fashion Week představuje aktuální kolekce špičkových návrhářů i mladých talentů.

Celý článek

Zajímavosti o značce: Gucci

Když míníme vysokou módu, značka Gucci je jednou z neodmyslitelných částí tohoto nablyštěného světa. Jak se taková legendární ikona zrodila? Kdo stojí za jejím úspěchem?

Celý článek

Designerské sponky do vlasů jsou největším must-have doplňkem sezony

Sponky do vlasů nejsou ničím novým. Oblíbený trend devadesátých let se v minulých sezonách vrátil a jeho obliba stále trvá. Nyní se vyplatí zainvestovat do dražších designerských kousků. 

Celý článek

Skvostná kolekce kožených kabelek Alexander McQueen

Kolekce kožených kabelek, které budete chtít nosit každý den. Originální zpracování i klasické prvky. The Myth - mýtus - z módního domu Alexander McQueen.

Celý článek