dnes je 05.08.2021 a svátek má Kristián

Rozhovor s českou módní návrhářkou Veronikou Benešovou

Přidat na Seznam.cz
Sophitic by Veronika to je ženskost, sebevědomí, elegance

Co byste o sobě našim čtenářům řekla?
Jmenuji se Veronika a móda je mojí vášní již od mala. Značka Sophistic by Veronika je pro mě splněním dětského snu.

Co vás vedlo právě k návrhářství a jaké byly Vaše začátky?
Od mala jsem ráda kreslila, malovala a tvořila cokoliv rukama.  Mámina skříň byla velkým lákadlem a nejednou jsem ji převrátila celou naruby. Ještě v době aniž bych tušila, co znamená být módní návrhářkou, jsem na dotazy: „Čím budeš, až budeš velká?“, odpovídala, že módní návrhářkou. 

Proto studium na textilní průmyslovce bylo jasnou volbou a následné přijetí na Fakultu umění a designu do ateliéru pana prof. Bohdana Mrázka jsem brala jako dar. Už při vysoké škole jsem pracovala jako komerční designer, kde jsem nasbírala první zkušenosti,  ale ještě před ukončením studia jsem začala podnikat a vytvářet vlastní brand. A tak jsem v létě po promocích otevřela vlastní showroom na pražských Vinohradech.

Čemu se v současné době věnujete?
V tuto chvíli připravuji další kolekci a to pro sezónu jaro 2014.

Na základě jakého kritéria volíte použité materiály?
Materiál mě musí nejprve zaujmout svým designem a nemusí jít nutně o materiál potištěny nebo vzorovaný, prostě se mi musí líbit. Následně musí materiál projít nároky na kvalitu a složení. Ráda pracuji s gabardény, batisty nebo mušelíny.

Jak se díváte na konkurenci, nemáte někdy pocit, že Vaši práci někdo kopíruje?
Konkurence je důležitá, nenechá vás usnout na vavřínech.  J  Na to, že jako stát nejsme módní metropolí, je zde mnoho lidí, kteří se věnují této profesy a  už jen z tohoto důvodu se snažím sledovat spíše módní trendy a návrháře  ze zahraničí. O tom že by mě někdo kopíroval nevím a raději vědět nechci, a pokud snad ano…pak možná je to i poklona. J

Kde stále berete inspiraci?
Inspirace chodí sama… je všude kolem mě… jsou to mí přátelé, mé klientky, je to město, je to příroda…sama nevím.

Je možné Vaše modely běžně zakoupit? Popřípadě si je nechat zhotovit?
Ano mé modely jsou k dostání právě v mém showroomu na pražských Vinohradech, kde jsou k dostání jak basic modely a to celoročně,(např. mé variabilní triko Amébis) tak i kolekce sezónní.  Jkao jedna z mále čerských návrhářektvořím 4 kolekce do roka a to na každou sezónu.  Z toho jarní a podzimní koelekce jsou větší a presentují se na módních přehlídkách. Naopak kolekce léto a zima jsou menší a často v limitovaných počtech.

Další částí mé práce je tvorba na zakázku. Zejména nevěsty. Loni jsem vypravila k oltáři 12 nevěst.

Co obdivujete na domácí/světové módní scéně?
V poslední době mě okouzlily kolekce Oscara de la Renty.

Chtěla byste spolupracovat s některým z našich či zahraničních návrhářů?
Jsem asi sólový hráč, ale kdyby přišla nějaká zajímavá nabídka ze zahraničí, tak bych asi vážně zvažovala.

Co nového připravujete, chystáte? Na co se můžeme těšit?
Ateliér letos oslaví třetí narozeniny, takže mu plánuji nový kabátek. J Opět bych chtěla zvládnout alespoň dvě módní přehlídky, chystám něco pro pány a něco speciálního pro nevěsty.

 

Zdroj: Veronika Benešová a moda.cz

Přidat na Seznam.cz
VERONIKA BENEŠOVÁ ROZHOVORY MÓDNÍ NÁVRHÁŘI

Související články

Michaela Bakala: Ženskost není o značce ani o ceně, ale o osobnosti

Michaela Bakala - česká podnikatelka, zakladatelka České Miss, patronka mnoha významných projektů a v neposlední řadě také manželka jednoho z nejbohatších mužů Česka Zdeňka Bakaly.

Celý článek

Chanel představil jarní kampaň v hlavní roli s Charlotte Casiraghi, dcerou monacké princezny

Kreativní ředitelka Virginie Viard představila novou múzu a ambasadorku módního domu Chanel. Je jí dcera monacké princezny Caroline a vnučka již zesnulé Grace Kelly - Charlotte Casiraghi. 

Celý článek

Hermès představil novou verzi nadčasových hodinek Nantucket

Francouzský módní dům Hermès vytvořil zcela novou verzi hodinek, která v sobě snoubí dva ikonické modely. Jedním z nich jsou obdélníkové hodinky a druhým řetězový řemínek. 

Celý článek

Módní návrhář Miroslav Bárta: Doba covidová mi dala možnost poznat své hranice, své plány a cíle

I přes složitou situaci využívá český návrhář Miroslav Bárta aktuální chvíle k nové tvorbě. Jedním z hlavních projektů je spolupráce s Unicef a kostýmy pro baletní umělce. Hlavně se však nevzdává, bojuje za svůj obor a těší se, až budeme všichni plně zpět na scéně.

Celý článek

MÓDNÍ NÁVRHÁŘKA JITKA KLETT SI VYBRALA JAKO TVÁŘ KAMPANĚ KAROLÍNU BOSÁKOVOU

Ne náhodou si známá módní návrhářka Jitka Klett vybrala pro představení své nové kolekce významný den 17. listopadu. V kolekci tak mimo jiné najdete propojení symbolů české i slovenské vlajky, stejně jako to, co nás spojuje v těchto časech.

Celý článek

MBPFW: Vanda Janda předvedla dramatické siluety i hravé barvy

Poslední přehlídkový den pražského týdne módy předvedla svou kolekci i čerstvě třiadvacetiletá návrhářka Vanda Janda. Při vytváření kolekce se inspirovala divami, které ji nejvíce inspirují, a především pak svou babičkou Alicijou. 

Celý článek

Československý ples, kouzelná noc v obecním domě

Vyvrcholení plesové sezóny si nenechaly ujít významné osobnosti z kultury, vědy, sportu ani z podnikatelské sféry. Sedmý ročník Česko-Slovenského plesu v pražském Obecním domě zářil všemi barvami a kypřil přepychem. 

Celý článek

Kolekce Max Mara Pre-fall 2020 inspirovaná průkopnicí rocku Debbie Harry

Debbie Harry, zpěvačka, která změnila americký rock, se stala inspirací pro novou kolekci Max Mara pre-fall. Inspiroval se jí návrhář a kreativní ředitel značky Ian Griffith.

Celý článek