dnes je 25.09.2022 a svátek má Zlata

Rozhovor s českým módním návrhářem Josefem Konečným

Přidat na Seznam.cz
O sobě říká: "Nehledám jen krásu ale především opravdovost"

Co byste o sobě našim čtenářům řekl?
Jsem nadšený mladý designér, který si jde za svým snem (smích). Pocházím z milé vesnice na Olomoucku, momentálně žiju a studuji v Praze, mám rád zvířata, umění, krásné věci a samozřejmě především módu.

Co vás vedlo právě k návrhářství a jaké byly Vaše začátky?
Móda mě baví již od útlého věku. Již jako malý chlapec jsem oblékal panenky sestrám a již tehdy jsem se na ně snažil šít nějaké oblečení (jistě, tehdy to byly jenom takové dětské pokusy, ale o to větší nadšení).
Tato životní volba pro mě, zvlášť na počátku, nebyla nijak jednoduchá, ale myslím, že jsem zvolil správně. Za tohle hlavně děkuji své rodině, která mi byla vždy podporou.

Čemu se v současné době věnujete?
Chtěl bych v současné době předvést novou kolekci, ve které by byly i pánské modely. Stále se samozřejmě snažím vymýšlet a šít něco nového. V první řadě je pro mě ale stále ještě důležité studium a škola, a to je také, bohužel, časově velmi náročné.

Na základě jakého kritéria volíte použité materiály?
Očekávám už od samotného materiálu nějakou kvalitu. Jsem, co se týče výběru, dost náročný. Pro svou vlastní tvorbu mám rád splývavé materiály, jako jsou šifony, či hedvábí. Samozřejmě když je to zakázková výroba, tak musím skloubit materiály, které se mi líbí, s nutností splnit kritéria klienta.

Jak se díváte na konkurenci, nemáte někdy pocit, že Vaši práci někdo kopíruje?
Myslím, že konkurence je důležitá k samotnému rozvíjení se a sebezdokonalování. Člověk pak cítí jistou nutnost zlepšovat se a být lepší než samotná konkurence. Na občasné snahy o kopírování mě, sem tam narazím, ale zatím jsem to nijak výrazněji neřešil.  

Kde stále berete inspiraci?
Inspirace má většinou spoustu podob a já se jí snažím pokud možno co nejvíc vnímat. Ať už ji vdechnu jen při pohledu na samotný materiál, z něhož bude model ušitý, někde úplně jinde, nebo při pohledu na ženu samotnou.

Je možné Vaše modely běžně zakoupit? Popřípadě si je nechat zhotovit?
Po konzultaci, či domluvě se mnou Vám mohu zhotovit jakýkoli model přímo na míru, nebo nabídnout odkoupení nějakého kusu ze samotné kolekce. Vlastní prodejnu se svou značkou zatím nemám, ale i ta jistě v budoucnosti bude.

Co obdivujete na domácí/světové módní scéně?
Dosaženou úroveň a také rozmanitost značek. Baví mě, jak samotná přehlídka dokáže člověka vyprovokovat k tomu, aby tvořil a snažil se být dále ještě lepším.

Chtěl byste spolupracovat s některým z našich či zahraničních návrhářů?
Teď mám před sebou cestu, na které se rozmýšlím, zda bych nezkusil nějakou spolupráci se zahraniční značkou, či návrhářem. Je to pro mě poměrně lákavá a určitě do života zajímavá zkušenost, která se jen tak někomu nepodaří.

Co nového připravujete, chystáte? Na co se můžeme těšit?
Momentálně se chystám na focení nové pánské a dámské kolekce. Pánská je pro mě o něco náročnější, tak jsem sám trochu zvědav, jak to všechno ve výsledku ještě dopadne. Jinak samozřejmě hodlám dále tvořit a vymýšlet, i když samozřejmě mohu v dobré výsledky takto předem jen doufat. Plány mám ale veliké a snad mi bude štěstí přát i nadále.

Přidat na Seznam.cz
MÓDNÍ NÁVRHÁŘI DOMÁCÍ TVORBA ROZHOVORY JOSEF KONEČNÝ

Související články

EMAwomenswear se zabývá mimo jiné i nadměrnými velikostmi do č. 64

Alžběta Vlášková je devětadvacetiletá podnikatelka, která se díky své píli a řadě zkušenostem, jako módní návrhářka a oděvní technolog, rozhodla založit módní značku s dámskou konfekcí. A přesto, že ji pandemie na chvíli zpomalila, ve výsledku ji posunula o mnoho dál.  

Celý článek

Radost, lehkost a velkorysost vyobrazila v rámci své nové kolekce Liběna Rochová na MBPFW

Liběna Rochová během tradiční podzimní edice Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku představila svou novou kolekci s názvem Inside 23. Inspirovala se obrazem Petra Kvíčaly.

Celý článek

Jakub Polanka předvedl na pražském fashion weeku pořádnou bouři

STORM COMES je velmi úderný a přesný název kolekce, která byla včera k vidění v rámci Mercedes-Benz Prague fashion weeku. Jako vždy nám návrhář Jakub Polanka naložil velkou dávku elegantně extravagantní módy.

Celý článek

Limitovanou kolekci Mi fashion label si zamilují mimo jiné všichni skuteční snílci

Nejnovější kolekce oblíbené značky přináší fascinaci snem a podvědomím stejně jako touhou a svobodou. Všichni snílci zpozorněte, v této kolekci ambice mění realitu.

Celý článek

Lilia Khousnoutdinova představila kolekci inspirovanou cestami slovanskou mytologií

Značka Ecstatic Fashion v popředí s kreativní historičkou, dulou a mámou Lilií Khousnoutdinovou představila kolekci šatů a šperků z bhútánských látek.

Celý článek

Tatiana Kovaříková představila letní kolekci vystihující unikátnost každé ženy

Česká návrhářka Tatiana Kovaříková představuje osvěžující letní kolekci spjatou s příjemnými večery, chutí na nová dobrodružství a nezapomenutelnými zážitky.

Celý článek

Česká značka LADA představuje módní refresh, který padne vám i této planetě

Módní značka LADA není žádným začátečníkem na trhu. Právě naopak. Pomalé módě se věnuje již pěknou řádku let a nyní se zaměřila i na funkční modely, které jsou antibakteriální.

Celý článek

Rozhovor: Veronika Kašáková a její inspirativní projekt Restart se spojili se značkou C&A

C&A nabízí oblečení pro celou rodinu, ale nejvíce se zaměřuje na dámskou módu. Ve svých kolekcích jde vždy dál, hledá nové způsoby zpracování materiálu i výroby, ale hledá i inspirativní ženy, mezi kterými je i Veronika Kašáková.

Celý článek