dnes je 04.06.2020 a svátek má Dalibor

Rozhovor s českým módním návrhářem Josefem Konečným

Přidat na Seznam.cz
O sobě říká: "Nehledám jen krásu ale především opravdovost"

Co byste o sobě našim čtenářům řekl?
Jsem nadšený mladý designér, který si jde za svým snem (smích). Pocházím z milé vesnice na Olomoucku, momentálně žiju a studuji v Praze, mám rád zvířata, umění, krásné věci a samozřejmě především módu.

Co vás vedlo právě k návrhářství a jaké byly Vaše začátky?
Móda mě baví již od útlého věku. Již jako malý chlapec jsem oblékal panenky sestrám a již tehdy jsem se na ně snažil šít nějaké oblečení (jistě, tehdy to byly jenom takové dětské pokusy, ale o to větší nadšení).
Tato životní volba pro mě, zvlášť na počátku, nebyla nijak jednoduchá, ale myslím, že jsem zvolil správně. Za tohle hlavně děkuji své rodině, která mi byla vždy podporou.

Čemu se v současné době věnujete?
Chtěl bych v současné době předvést novou kolekci, ve které by byly i pánské modely. Stále se samozřejmě snažím vymýšlet a šít něco nového. V první řadě je pro mě ale stále ještě důležité studium a škola, a to je také, bohužel, časově velmi náročné.

Na základě jakého kritéria volíte použité materiály?
Očekávám už od samotného materiálu nějakou kvalitu. Jsem, co se týče výběru, dost náročný. Pro svou vlastní tvorbu mám rád splývavé materiály, jako jsou šifony, či hedvábí. Samozřejmě když je to zakázková výroba, tak musím skloubit materiály, které se mi líbí, s nutností splnit kritéria klienta.

Jak se díváte na konkurenci, nemáte někdy pocit, že Vaši práci někdo kopíruje?
Myslím, že konkurence je důležitá k samotnému rozvíjení se a sebezdokonalování. Člověk pak cítí jistou nutnost zlepšovat se a být lepší než samotná konkurence. Na občasné snahy o kopírování mě, sem tam narazím, ale zatím jsem to nijak výrazněji neřešil.  

Kde stále berete inspiraci?
Inspirace má většinou spoustu podob a já se jí snažím pokud možno co nejvíc vnímat. Ať už ji vdechnu jen při pohledu na samotný materiál, z něhož bude model ušitý, někde úplně jinde, nebo při pohledu na ženu samotnou.

Je možné Vaše modely běžně zakoupit? Popřípadě si je nechat zhotovit?
Po konzultaci, či domluvě se mnou Vám mohu zhotovit jakýkoli model přímo na míru, nebo nabídnout odkoupení nějakého kusu ze samotné kolekce. Vlastní prodejnu se svou značkou zatím nemám, ale i ta jistě v budoucnosti bude.

Co obdivujete na domácí/světové módní scéně?
Dosaženou úroveň a také rozmanitost značek. Baví mě, jak samotná přehlídka dokáže člověka vyprovokovat k tomu, aby tvořil a snažil se být dále ještě lepším.

Chtěl byste spolupracovat s některým z našich či zahraničních návrhářů?
Teď mám před sebou cestu, na které se rozmýšlím, zda bych nezkusil nějakou spolupráci se zahraniční značkou, či návrhářem. Je to pro mě poměrně lákavá a určitě do života zajímavá zkušenost, která se jen tak někomu nepodaří.

Co nového připravujete, chystáte? Na co se můžeme těšit?
Momentálně se chystám na focení nové pánské a dámské kolekce. Pánská je pro mě o něco náročnější, tak jsem sám trochu zvědav, jak to všechno ve výsledku ještě dopadne. Jinak samozřejmě hodlám dále tvořit a vymýšlet, i když samozřejmě mohu v dobré výsledky takto předem jen doufat. Plány mám ale veliké a snad mi bude štěstí přát i nadále.

Přidat na Seznam.cz
MÓDNÍ NÁVRHÁŘI DOMÁCÍ TVORBA ROZHOVORY JOSEF KONEČNÝ

Související články

Snová svatební kolekce Martiny Vrábelové byla inspirovaná ledovými květy

Svatební kolekce 'Pure White - Pure Love' módní návrhářky Martiny Vrábelové je již podle názvu čistým uměleckým dílem. Kolekce byla inspirovaná bílou barvou a přírodou.

Celý článek

Slovenská značka LULL tvoří již deset let s vášní k designu a respektem k udržitelné módě

Ten pocit, když si na sebe obléknete něco měkoučkého a pohodlné, přitom ale stylového a na každodenní nošení, je k nezaplacení.  S touto myšlenkou a s ohledem na planetu vyrábí své modely designérka Zuzana Bačkádyová pod značkou LULL.

Celý článek

Česká značka alešbáry přináší druhou edici „lokální“ limitované kolekce plavek ve spolupráci se značkou Cover Me Not

Léto se blíží a dřív než se nadějeme, budeme řešit, jaké plavky k bazénu zvolit. Pokud chcete něco aktuálního, a ještě z rukou talentovaného českého dua, zkuste se zaměřit na novou variaci plavek propojující look s aktuální oděvní kolekcí alešbáry.

Celý článek

Co nás čeká v módním průmyslu po karanténě?

Sedíme doma, do obchodů nemůžeme, a to nakupování online prostě není ono, že. Nehledě na to, že máte najednou jiné starosti, než poslední kolekci Pumy nebo zrušený Fashion Week. Říkáte si možná, že až tohle všechno skončí, hned poběžíte do obchodu a něco hezkého si koupíte? Zkuste se nad tím zamyslet.

Celý článek

Rozhovor s návrhářkou Darinou Ermisovou: co připravuje a jak zvládá nynější situaci?

Kabelka je součástí každodenního života většiny žen, bez ní si to ani neumíme představit! Každá kabelka je originální, praktická a krásná. Úspěšná návrhářka a dvojnásobná maminka Darina Ermisová nám představí svoji firmu a plány do budoucna.

Celý článek

Návrhářka Marie Zelená: V našich modelech podporujeme lidi, aby cestovali a poznávali krásy naší vlasti

Známá česká módní návrhářka Marie Zelená nedávno představila nový projekt Oslava krás světa, který na šatech znázorňuje krásná místa České republiky a dalších evropských i světových zemí. Jak si poradila s nelehkou dobou, na čem nyní pracuje a na co se můžeme v budoucnu těšit, jsme se zeptali samotné návrhářky Marie Zelené.

Celý článek

Nová kolekce hedvábných šátků Silky Gang provází pohádky O Malence a O Zlaté rybce

Hedvábné šátky české značky Silky Gang již delší dobu odráží několik pohádkových motivů. Mezi nimi i dva nové, zcela elegantní a jemné motivy, které podtrhnou duši žen i mužů.  

Celý článek

Návrhářka Tereza Vu připravuje novou kolekci spodního prádla inspirovanou Hnutím Libertinů

Inspiraci k naší tvorbě můžeme hledat všude kolem nás. Česká návrhářka Tereza Vu se v nové kolekci zaměřuje na politické změny i náboženství.

Celý článek