dnes je 25.06.2019 a svátek má Ivan

Rozhovor s návrhářkou Jarmilou Vondrákovou nejen o textilních technikách – 2.díl

Přidat na Seznam.cz
V rozhovoru s Jarmilou Vondrákovou jsme se dozvěděli o její práci pro divadlo Ungelt

Je nějaká technika, která podle vás nyní zažívá svůj boom (příp. proč)?
Domnívám se, že je to především pletení a háčkování. Ale uplatňují se i různé druhy výšivek aplikací, k vidění je spousta způsobů zmíněného vrapování.

Proč?
Možná proto, že každý člověk touží po vlastní svébytnosti a tedy i po originalitě. Ruční práce originalitu zajišťuje, ovšem v současné době se ruční práce chrlí masově. A ještě vidím paradox: Člověk touží po originalitě, ale současně nemá moc velkou odvahu vybočovat z davu. Většinou.

Které techniky jsou opomíjené, zasloužily by si větší pozornost?
Domnívám se, že spíš než techniky je opomíjena ruční práce obecně, v nárocích na kvalitu materiálu a zpracování. Ruční práce kterého národa vás zatím nejvíce oslovily (pokud neberu v potaz ČR)? Francie, Anglie, Belgie. Mám zato, že řemeslné textilní techniky těchto zemí si drží velmi dobrou úroveň. Snad proto, že díky nepřetržitému systému tržního hospodaření nebyla přerušena kontinuita řemeslné práce. Což se, bohužel, stalo u nás.

Používáte barvy vlastní výroby, čerpáte-li především z přírodních zdrojů, jaké rostliny např. užíváte? Nebo používáte i barvy volně dostupné v obchodě?
Barvy většinou objednávám u výrobce, občas dokupuji v maloobchodě. Sama si pouze míchám odstíny. Přírodní barviva nepoužívám.

V současné době zažívají boom tzv. biovýrobky. Neuvažujete o tom, že byste také vytvořila např. vlastní řadu bio-oblečení?:-)
Pokud se budu držet doslovného překladu slova bio, tedy živý, pak říkám, že bio oblečení vytvářím od té doby, kdy jsem si vymyslela vlastní technologický postup vrapování a vybarvování materiálu a ten začala uplatňovat v přímém vztahu k jeho nositeli. Šaty vytvářím na konkrétní osobu, nejdůležitější je pro mě, aby s ní byly pokud možno v nejdokonalejší harmonii. To poněkud vylučuje důsledně dodržovat módní trendy. Většinou se ale stává, že šaty působí nadčasově.

Vyrábíte také ubrusy nebo jiné textilie do domácnosti?
Občas. Je možné si u vás objednat třeba něco na zakázku? Ano, jistě. Fotografoval: Marian Lukeš Modelky: Šárka Cojocarová (finalistka Miss ČR 2007); Aneta Karlíčková, Barbora Nedvědová (Jaro management); Tereza Musilová.

 

Přidat na Seznam.cz
ŠATY OBLEČENÍ RUČNÍ PRÁCE MODNI NÁVRHÁŘ ROZHOVOR

Související články

Debutová kolekce značky Refine přináší přitažlivost v saténu

Horké letní dny, vyhřátý podkrovní byt a v něm pohodlí, které vám dopřeje saténová košilka? Umíte si představit něco, co je více sexy?

Celý článek

Památka Karla Lagerfelda bude uctěna 20. června v Paříži

Vzpomínka na ikonický talent a osobnost německého návrháře bude dne 20. června uctěna na návrhářově nejoblíběnějším místě v Paříži v hotelu Grand Palais. Velkolepá rozlučka bude za přítomnosti 2 500 lidí.

Celý článek

Pohádkové šaty Dior vystavuje Victoria & Albert muzeum v retrospektivní výstavě

Christian Dior patří k nejvlivnějším návrhářům 20. století. Haute Couture Dior šaty patří mezi špičku oděvního designu všech dob. Precizní a nápadité zdobení je snem snad každé ženy. V&A museum v Londýně nabízí pohled do historie geniálního designéra.

Celý článek

Nejkrásnější šaty v historii červeného koberce filmového festivalu v Cannes

Jedna z nejvýznamnějších událostí filmového světa je filmový festival v Cannes. S ním se pojí i tradiční přehlídka na červeném koberci. Jak vypadaly slavné dámy před lety a v nedávné minulosti? 

Celý článek

Jak stylově nosit mikinu?

Mikina. Možná spoustu z vás napadne, že je to super kousek, ale tak maximálně na nedělní úklid. Vyvedeme vás z omylu. Tohle už dávno není jen domácí uniforma.

Celý článek

MUDr. Jan Bouda: Když odkvete přirozená krása, přichází na řadu plastická chirurgie

MUDr. Jan Bouda působí jako plastický chirurg ve dvou známých klinikách estetické, kosmetické a plastické chirurgie v západních Čechách. My se ho ptáme na řadu zajímavých témat v oblasti plastických operací.

Celý článek

Meghan Markle oblékla šaty, které zdůraznily poporodní bříško. Veřejnost ji za to miluje.

Vévodkyně ze Sussexu poprvé ukázala své miminko před několika dny. Dojemné fotografie oblétly celý svět a Meghan zaujala nejen krásným zdravým chlapečkem, ale i tím, co si oblékla. 

Celý článek

Šest značek, jejichž potištěné látky budete milovat po celé léto

Značek, které vás doopravdy osloví a vy si je už nadobro zapamatujete, není mnoho. My vám však zaručíme, že pokud patříte mezi milovníky letních potisků, pak si tyto značky zapamatujete už jednou pro vždy.

Celý článek