dnes je 12.08.2022 a svátek má Klára

Rozhovor s návrhářkou Jarmilou Vondrákovou nejen o textilních technikách – 2.díl

Přidat na Seznam.cz
V rozhovoru s Jarmilou Vondrákovou jsme se dozvěděli o její práci pro divadlo Ungelt

Je nějaká technika, která podle vás nyní zažívá svůj boom (příp. proč)?
Domnívám se, že je to především pletení a háčkování. Ale uplatňují se i různé druhy výšivek aplikací, k vidění je spousta způsobů zmíněného vrapování.

Proč?
Možná proto, že každý člověk touží po vlastní svébytnosti a tedy i po originalitě. Ruční práce originalitu zajišťuje, ovšem v současné době se ruční práce chrlí masově. A ještě vidím paradox: Člověk touží po originalitě, ale současně nemá moc velkou odvahu vybočovat z davu. Většinou.

Které techniky jsou opomíjené, zasloužily by si větší pozornost?
Domnívám se, že spíš než techniky je opomíjena ruční práce obecně, v nárocích na kvalitu materiálu a zpracování. Ruční práce kterého národa vás zatím nejvíce oslovily (pokud neberu v potaz ČR)? Francie, Anglie, Belgie. Mám zato, že řemeslné textilní techniky těchto zemí si drží velmi dobrou úroveň. Snad proto, že díky nepřetržitému systému tržního hospodaření nebyla přerušena kontinuita řemeslné práce. Což se, bohužel, stalo u nás.

Používáte barvy vlastní výroby, čerpáte-li především z přírodních zdrojů, jaké rostliny např. užíváte? Nebo používáte i barvy volně dostupné v obchodě?
Barvy většinou objednávám u výrobce, občas dokupuji v maloobchodě. Sama si pouze míchám odstíny. Přírodní barviva nepoužívám.

V současné době zažívají boom tzv. biovýrobky. Neuvažujete o tom, že byste také vytvořila např. vlastní řadu bio-oblečení?:-)
Pokud se budu držet doslovného překladu slova bio, tedy živý, pak říkám, že bio oblečení vytvářím od té doby, kdy jsem si vymyslela vlastní technologický postup vrapování a vybarvování materiálu a ten začala uplatňovat v přímém vztahu k jeho nositeli. Šaty vytvářím na konkrétní osobu, nejdůležitější je pro mě, aby s ní byly pokud možno v nejdokonalejší harmonii. To poněkud vylučuje důsledně dodržovat módní trendy. Většinou se ale stává, že šaty působí nadčasově.

Vyrábíte také ubrusy nebo jiné textilie do domácnosti?
Občas. Je možné si u vás objednat třeba něco na zakázku? Ano, jistě. Fotografoval: Marian Lukeš Modelky: Šárka Cojocarová (finalistka Miss ČR 2007); Aneta Karlíčková, Barbora Nedvědová (Jaro management); Tereza Musilová.

 

Přidat na Seznam.cz
ŠATY OBLEČENÍ RUČNÍ PRÁCE MODNI NÁVRHÁŘ ROZHOVOR

Související články

Pánský oblek vypráví příběh, proto pozoruji harmonii obou snoubenců, říká Bětka Sutorý, stylistka a majitelka salónu Ceremoni

Bětka Sutorý je pánská stylistka. Její salón s pánskou módou můžete najít v Brně. Zavítaly sem i přední české celebrity jako Ladislav Špaček. Exkluzivní rozhovor o svatební sezóně najdete zde.

Celý článek

Nejvíce trendy šaty léta 2022: Jednoznačně ty bílé

Jednoduchý a přitom elegantní kousek v mnoha provedeních rozzáří vaše léto, aniž by bylo zapotřebí široké palety barev. Bílé šaty jsou hitem aktuálního léta. Společně s GLAMI jsme vybrali pár kousků, které musíte mít ve své skříni.

Celý článek

NÁVRHÁŘKA ZNAČKY PUMA HOVOŘÍ O UPCYKLACI

Návrhářka Nicole McLaughlin hovoří o své vášni pro upcyklaci v rámci platformy značky PUMA "She moves us".

Celý článek

Mybelka - už žádné kabelkové kompromisy

Mybelka je česká značka kabelek na míru. Stojí za ní pár mladých lidí - Agnieszka Kozłowska a Adam Farny. Agnieszka s Adamem spolu chodí, žijí i podnikají. Společně vymysleli koncept, který umožňuje zákaznicím stát se návrhářkou vlastní kabelky.

Celý článek

Úředníci by tu měli být pro nás, ne naopak, říká marketingová ředitelka Mattel Czech Republic

Lenka Helena Koenigsmark je marketingová ředitelka slavné společnosti, která stojí za slavnou Barbie. Jaké trendy společnost reflektuje s novými trendy a hrají si dnešní děti ještě vůbec? Dozvíte se v exkluzivním rozhovoru.

Celý článek

Nákupní tipy: Oversize letní šaty značky Jamie Collection jako must have letošního léta

Novinkou v nabídce letních modelů české značky Jamie Collection jsou šaty na špagetová ramínka ve dvou délkách, ke kotníkům a ke kolenům. Jejich oversize pojetí sluší doslova všem typům postav a všem věkovým kategoriím.

Celý článek

Fashion influencerka Mirka Dobiš & FashionSpy: Čím jsem starší, tím víc mě baví základní kousky

Blogerka, máma a módní guru. Slovenská módní stylistka a také fashion influencerka Miroslava Dobiš Michalková je známá pod přezdívkou FashionSpy na svém Instagramu. Stojí za desítkami stylingových reklam, filmů a videoklipů a na svých sociálních sítích a blogu inspiruje ostatní ženy a radí, jak se oblékat.

Celý článek

Věřím v globální úspěchy českých firem, říká ex-šéfka českého EY Magdalena Souček

Magdalena Souček patří k tvářím českého businessu. Se zkušenostmi ze zahraničí vybudovala v Česku pobočku jedné z největších poradenských společností na světě - Ernst & Young. Povídali jsme si s ní o minulosti, přítomnosti i budoucnosti.

Celý článek