dnes je 15.09.2019 a svátek má Jolana

Rozhovor s návrhářkou Jarmilou Vondrákovou nejen o textilních technikách – 2.díl

Přidat na Seznam.cz
V rozhovoru s Jarmilou Vondrákovou jsme se dozvěděli o její práci pro divadlo Ungelt

Je nějaká technika, která podle vás nyní zažívá svůj boom (příp. proč)?
Domnívám se, že je to především pletení a háčkování. Ale uplatňují se i různé druhy výšivek aplikací, k vidění je spousta způsobů zmíněného vrapování.

Proč?
Možná proto, že každý člověk touží po vlastní svébytnosti a tedy i po originalitě. Ruční práce originalitu zajišťuje, ovšem v současné době se ruční práce chrlí masově. A ještě vidím paradox: Člověk touží po originalitě, ale současně nemá moc velkou odvahu vybočovat z davu. Většinou.

Které techniky jsou opomíjené, zasloužily by si větší pozornost?
Domnívám se, že spíš než techniky je opomíjena ruční práce obecně, v nárocích na kvalitu materiálu a zpracování. Ruční práce kterého národa vás zatím nejvíce oslovily (pokud neberu v potaz ČR)? Francie, Anglie, Belgie. Mám zato, že řemeslné textilní techniky těchto zemí si drží velmi dobrou úroveň. Snad proto, že díky nepřetržitému systému tržního hospodaření nebyla přerušena kontinuita řemeslné práce. Což se, bohužel, stalo u nás.

Používáte barvy vlastní výroby, čerpáte-li především z přírodních zdrojů, jaké rostliny např. užíváte? Nebo používáte i barvy volně dostupné v obchodě?
Barvy většinou objednávám u výrobce, občas dokupuji v maloobchodě. Sama si pouze míchám odstíny. Přírodní barviva nepoužívám.

V současné době zažívají boom tzv. biovýrobky. Neuvažujete o tom, že byste také vytvořila např. vlastní řadu bio-oblečení?:-)
Pokud se budu držet doslovného překladu slova bio, tedy živý, pak říkám, že bio oblečení vytvářím od té doby, kdy jsem si vymyslela vlastní technologický postup vrapování a vybarvování materiálu a ten začala uplatňovat v přímém vztahu k jeho nositeli. Šaty vytvářím na konkrétní osobu, nejdůležitější je pro mě, aby s ní byly pokud možno v nejdokonalejší harmonii. To poněkud vylučuje důsledně dodržovat módní trendy. Většinou se ale stává, že šaty působí nadčasově.

Vyrábíte také ubrusy nebo jiné textilie do domácnosti?
Občas. Je možné si u vás objednat třeba něco na zakázku? Ano, jistě. Fotografoval: Marian Lukeš Modelky: Šárka Cojocarová (finalistka Miss ČR 2007); Aneta Karlíčková, Barbora Nedvědová (Jaro management); Tereza Musilová.

 

Přidat na Seznam.cz
ŠATY OBLEČENÍ RUČNÍ PRÁCE MODNI NÁVRHÁŘ ROZHOVOR

Související články

Kristina Nemčková - rozhovor o úspěšné kuchařce i o módě

Kristina Nemčková nám utkvěla v paměti především jako vítězka populárního pořadu MasterChef. V jejím věku šlo o nevídaný úspěch a my jsme její kariéru začali se zájmem pozorovat. A teď jsme nadšeni z její skvělé kuchařky #UPGRADE.

Celý článek

Rozhovor s holkou od potoka, který vám přiblíží, proč pěstovat květiny bez chemie!

Míla je holka od potoka, která se rozhodla vykácet křoví na zpustošeném poli, zorat jej a zasadit první květiny. Květiny bez chemie, s láskou a letitou rodinnou tradicí. Příběh, který sahá až do padesátých let, zamrazí i zahřeje.

Celý článek
Šperky

Šperky si zaslouží pečlivé zacházení, říká designérka značky ANTIPEARLE

Designérka a fotografka Markéta Dlouhá Márová propojuje estetiku, módu a lásku k divoké přírodě v autorské tvorbě šperků ANTIPEARLE. Co se skrývá za tímto názvem?

Celý článek

Česká návrhářka Monika Mongol: Náš život je jako náhrdelník, který si sami navlékáme

Móda ji přitahovala již v dětství, stejně jako etnické kmeny. Zkušenosti z cest využila do svých kolekcí a typická je pro ni například její výšivka. Přečtěte si rozhovor s návrhářkou, jejíž cesta nebyla úplně klasická.

Celý článek

Šaty by měly být pohodlné, decentní a zároveň rafinovaně sexy, říká návrhářka Lenka Jurigová

Chystáte svatbu? Ať už svou nebo třeba kamarádčinu a sháníte vhodné šaty? Máme pro vás jeden perfektní tip, návrhářka Lenka Jurigová vám ušije pohádkové šaty plné ženskosti a elegance.

Celý článek

Rozhovor s kreativní dvojicí známou jako Ester&Josefina

Ester a Josefina, kreativní duo, které zná nejen český instagram! Instagramerky, autorky knihy, majitelky módních kolekcí, pořadatelky besed. A mnoho dalšího… Co znamená značka Ester&Josefina? Vyzpovídali jsme holky v rozhovoru pro móda.cz.

Celý článek

ROZHOVOR S TANEČNICÍ MARTINOU MARKOVOU

Každý den na svém instagramu motivuje tisíce žen. Krásná Martina Marková (27), známá také z taneční soutěže Stardance, si vyhradila čas na zodpovězení pár otázek na španělské pláži, kde tráví svou dovolenou. 

Celý článek

Designérka Bea Dušková je truhlář, lakýrník i čalouník v jednom

Stará křesla nevnímá jen jako kus nábytku k vyhození. Renovuje je, aby jim vdechla novou duši. Stejně tak tvoří nová, vlastní a moc jí to baví. Kdo je Bea Dušková a co všechno umí? Přečtěte si náš rozhovor.

Celý článek