dnes je 30.05.2020 a svátek má Ferdinand

Šaty by měly být pohodlné, decentní a zároveň rafinovaně sexy, říká návrhářka Lenka Jurigová

Přidat na Seznam.cz
Chystáte svatbu? Ať už svou nebo třeba kamarádčinu a sháníte vhodné šaty? Máme pro vás jeden perfektní tip, návrhářka Lenka Jurigová vám ušije pohádkové šaty plné ženskosti a elegance.

Někdy nemusíte mít slavné předky, tučné konto, ani dobré konexe. Někdy stačí, že svému řemeslu rozumíte, tvoříte ho s láskou a určitou pokorou, a pak se vám vše, co do něj vložíte, brzy v dobrém vrátí. Tak bychom mohly shrnout činnost Lenky Jurigové, návrhářky původem ze Slovenska, která je nejenom krásnou ženou, ale i velmi nadanou „švadlenou”.

Nedá mi to a hned ze startu se musím zeptat, jak jste se dostala ke svatebním šatům?

Své první svatební šaty jsem navrhla a ušila v roce 2014. Byly pro nevěstu, která mě oslovila na doporučení od své známé. Od té doby jsem takto na doporučení pár svatebních šatů ušila ale opravdová “svatební sezóna” začala přibližně 3 roky zpátky, kdy mě kamarádka cukrářka poprosila o svatební šaty na focení s dorty. Tyto editorály jsme nafotily celkem 4 na každé roční období a fotky se rychle rozšířily na sociálních sítích. Získala jsem tak širší publikum sledujících a holky mě začaly oslovovat přes Instagram a Facebook.

Jste vdaná? Případně jaké šaty jste sama ve svůj velký den oblékla?

Vdaná ještě nejsem, ale ptá se mě na to skoro každá nevěsta u zkoušky. Také se mě ptají, jestli si budu někdy šít šaty sama, a jaké to budou. Se smíchem musím odpovědět, že jak se znám, šila bych si je brzo ráno v den svatby. Pravdou ale je, že bych ráda oblékla šaty, ve kterých se vdávala moje maminka. Jsou velmi minimalistické, čisté a krásné. A jsou s rukávem, což je styl, který sama navrhuju.

Šijete nejenom pro nevěsty ale také pro svatební hosty. Čím se při navrhování takových šatů řídíte?

Většinou sama sebou, svými pocity a představou, jak se host chce na svatbě cítit. Chce se bavit, dobře se najíst a u toho vypadat krásně, ale přitom nezastínit nevěstu. Šaty by měly být pohodlné, decentní a zároveň rafinovaně sexy. Myslím, že to mým zákaznicím vyhovuje a s touto myšlenkou se zcela ztotožňují.

Sledujete světové módní trendy?

Ano. Myslím si, že je to velmi důležité, pokud nechceme zůstat u vyztužených korzetů a velkých sukní s obručí. Sleduji ale hlavně měnící se a nové trendy v materiálech. Část roku trávím v USA, kde mě fascinuje výběr krajek, tylů a všech možných efektních materiálů, které pro své nevěsty ráda přivezu.

Řídíte se heslem „minimalismus". Tvoříte krásné, čisté a elegantní kousky. Často také hodně sexy šaty. Kdo je Vaší zákaznicí?

Nevím, jestli jsou až tak hodně sexy, ale ráda v modelu poodhalím trochu ženského těla. Většinou jsou to ale partie, které nejsou až tak vyzývavé. Ráda pracuju s rozparkem nebo odhalenými rameny. V reálu si pak každá zákaznice řekne, jak moc sexy chce být. Jsem ráda, že z mé tvorby si vyberou slečny na maturitní ples, host na svatbu i maminka nevěsty.

Kladete důraz na detail. Co Vás při tvorbě šatů baví nejvíce?

Vybírání materiálů. Pracuju obráceně, než se očekává. Při tvorbě nových modelů hledám nejdříve materiály, pak až mě napadají modely. Baví mě práce s krajkou, vystřihování a skládání vzorů. Je to velmi jemná práce.

Jak dlouho se tomuto řemeslu věnujete?

Jsem původem Slovenka a mé první kroky, krom šití doma pro panenky, vedly na Střední uměleckou školu v Trenčíně se zaměřením na návrhářství. Tam jsem se vše naučila. Rýsovat a modelovat střihy, šít a také technologii. Myslím si, že je to velmi důležité. Ovládat řemeslo od základů. Dál jsem pokračovala Vysokou školou, kterou jsem zakončila studiem textilního inženýrství. Jsem ráda, že textiliím rozumím i po jiné stránce.

Máte nějaké osobní přání, kam byste se chtěla se svou módou posouvat?

Netoužím po salónu se třemi výlohami. Stačí mi můj ateliér, ve kterém se cítím dobře a spokojené zákaznice. Ráda bych ale rozšířila svůj tým, abych se mohla více věnovat tvorbě nových modelů a v klidu pracovat na focení a prezentaci.

@lenkajurigova.fashion

Přidat na Seznam.cz
NÁVRHÁŘI ZE SPOLEČNOSTI ROZHOVOR LENKA JURIGOVÁ ČESKÁ NÁVRHÁŘKA SVATEBNÍ ŠATY SVATBA ŠATY NA SVATBU

Související články

Svatební den pod širým nebem – nový trend svatebních obřadů

Časy se mění. Trendy přicházejí a odcházejí, stejně jako krizové situace. Ta letošní s sebou přinesla nejen novinky ze světa hygieny a zdravotnictví, ale všichni jsme museli nebo budeme muset změnit svůj mindset. A na změny se musí připravit i nastávající nevěsty a ženichové.

Celý článek

Snová svatební kolekce Martiny Vrábelové byla inspirovaná ledovými květy

Svatební kolekce 'Pure White - Pure Love' módní návrhářky Martiny Vrábelové je již podle názvu čistým uměleckým dílem. Kolekce byla inspirovaná bílou barvou a přírodou.

Celý článek

Bývalý domov herečky Meg Ryan v San Francisku je na prodej za 19,95 milionů dolarů

Slavná herečka tento luxusní domov sdílela se svým tehdejším manželem Dennisem Quaidem. Dům v San Francisku navrhl před více než sto lety Samuel Newsom a nabízí panoramatický výhled na Alcatraz. Nyní je na prodej za horentní sumu.

Celý článek

Vendula Pizingerová a její módní tváře

Česká média zaplavila radostná zpráva. Vendula Pizingerová oznámila, že je se svým manželem Josefem v očekávání. Podívali jsme se, jaké jsou módní tváře prezidentky nadace Kapka naděje a bývalé manželky známého zesnulého českého skladatele Karla Svobody.

Celý článek

Nová kampaň Vivier miluje Paříž vás přesvědčí, že si zamilujete nejen hlavní město Francie, ale i kolekci

Francouzská značka Roger Vivier představila novou jarní kolekci s názvem Vivier miluje Paříž. Z kolekce přímo sálají francouzské vibrace, čemuž dopomáhá i do puntíku sladěný vintage interiér. 

Celý článek

Co nás čeká v módním průmyslu po karanténě?

Sedíme doma, do obchodů nemůžeme, a to nakupování online prostě není ono, že. Nehledě na to, že máte najednou jiné starosti, než poslední kolekci Pumy nebo zrušený Fashion Week. Říkáte si možná, že až tohle všechno skončí, hned poběžíte do obchodu a něco hezkého si koupíte? Zkuste se nad tím zamyslet.

Celý článek

Rozhovor s návrhářkou Darinou Ermisovou: co připravuje a jak zvládá nynější situaci?

Kabelka je součástí každodenního života většiny žen, bez ní si to ani neumíme představit! Každá kabelka je originální, praktická a krásná. Úspěšná návrhářka a dvojnásobná maminka Darina Ermisová nám představí svoji firmu a plány do budoucna.

Celý článek

Nová kolekce hedvábných šátků Silky Gang provází pohádky O Malence a O Zlaté rybce

Hedvábné šátky české značky Silky Gang již delší dobu odráží několik pohádkových motivů. Mezi nimi i dva nové, zcela elegantní a jemné motivy, které podtrhnou duši žen i mužů.  

Celý článek