dnes je 02.03.2021 a svátek má Anežka

Šaty podle střihu z roku 1938 nemusí působit jako retro, říká majitelka Lazy Eye

Přidat na Seznam.cz
Mladá návrhářka Hana Noble, tvořící pod značkou Lazy Eye, je známá pro svou tvorbu ovlivněnou retro stylem. Sama ale říká, že se často pouze inspiruje v historii a oděv je ve výsledku plně moderní. 

Jak byste představila sebe a svou tvorbu?

Moje tvorba je inspirovaná 30. až 70. lety, všechno jsou to ručně šité kousky tady v Čechách z kvalitních materiálů. Jde mi o originalitu, vtip, dobrý nápad. Šaty jsou pro ženy všech věkových kategorií a profesí. 

Odkud se vzal název Lazy Eye?

Název vznikl podle mé oční vady, kterou mám od narození. Používala jsem jej dříve, když jsem ještě pracovala jako DJ a pak jsem ho použila i pro svou značku, přišlo mi to vtipné a trefné.

Vnímáte styl, v němž tvoříte, jako retro, nebo už byl v dnešní době tak přejat, že ani není třeba mluvit o retru?

Některé střihy opravdu striktně vychází z určité doby a tím můžou být pro někoho retro, ale jiné, ač jsou třeba podle střihu z roku 1938, by neznalý člověk takto vůbec nenazval. Potom dělám věci, které se inspirují nějakou dobou, ale jsou vlastně velmi současné - třeba materiálem.

Tvoříte ucelené kolekce dvakrát do roka, nebo máte vlastní styl uvádění nových modelů?

Většina modelů jsou převážně po 3 kusech od daného střihu, materiálu a dezénu. Takže máme malé limitované kolekce v podstatě každý druhý měsíc. 

Kde vybíráte a nakupujete materiály? Z jakých materiálů tvoříte své modely?

Nakupuji je v Čechách i v zahraničí. Zaleží, kde co seženu, co se mi hodí a líbí. Nejčastěji však používám hedvábný krepdešín a krem marokén, různé žoržety, viskózu, hedvábí, polyamid, vlnu, bavlněné volály, batisty, příjemné a na údržbu praktické šatovky, kašmír nebo kašmír namíchaný s vlnou. 

Všimla jsem si, že Vám na mnoha fotkách pózovala herečka Vica Kerekes, jak jste se k sobě dostaly? Pro Vaši módu vypadá jako stvořená…

S Vicou se známe necelé dva roky a musím říct, že se z nás staly dobré přítelkyně. Známe se přes Lukáše Musila. Vica je nádherná, skvěle se fotí a všechny šaty ji neuvěřitelně sednou, umí je nosit i po svém, často si k nim vezme křiváka, pracovní boty a jde.

Tvoříte i jiné kousky než šaty?

Od samého počátku nedělám jen šaty ale také kabáty, letní pláště, kostýmky, sukně, košile, křiváky, kalhoty, saka, overaly, rompery, no vlastně veškeré oblečení z dob 30. - 70. let.

Objevíte se na nějaké módní události nebo plánujete vlastní přehlídku, kde by Vaši tvorbu čtenářky a čtenáři mohli vidět naživo?

Momentálně plánuju módní přehlídku v rámci Karlínského Plesu ve Forum Karlín. Celý ples bude pod záštitou nadace Pink Bubbles a finanční výtěžek z tomboly půjde na výrobu paruk pro nemocné rakovinou. Také chci poukázat na to, že lidé můžou nejenom darovat své vlasy na výrobu paruk, ale můžou darovat i peníze. Přehlídka v Karlíně bude inspirovaná filmem Malena a modely budou předvádět klientky Pink Bubbles, herečky a zpěvačky. Myslím, že to bude moc pěkná akce. V sobotu 24. 3. ve Forum Karlín od 20:30.

Přidat na Seznam.cz
MÓDNÍ PŘEHLÍDKY A NÁVRHÁŘI DOMÁCÍ TVORBA ZE SPOLEČNOSTI HANA NOBLE LAZY EYE RETRO MÓDA ROZHOVOR

Související články

Pojďte si zasportovat i v této době, doporučují české krásky Nikol Švantnerová a Fabiana Bytyqi

Krásné ženy, vysportovaná těla a chuť posouvat se dál doplňuje kvalitní sportovní vybavení. Zeptali jsme se profesionální boxerky Fabiany Bytyqi a modelky Nikol Švantnerové, jak se udržují v kondici.

Celý článek

Úspěch je mix dřiny, štěstí a poučení se z předchozích chyb, říká průkopnice české kosmetiky Eva Štěpánková

Eva Štěpánková si ve svém životě zažila mnohé. I přes všechny překážky však dokázala od základů vybudovat úspěšnou firmu Ryor, která by mohla v odvětví přírodní kosmetiky konkurovat i zahraničí.

Celý článek

Denisa Nová: Má nová kolekce je elegantní, vyrovnaná a klidná

Hledání vnitřního klidu, zejména v této době, našla česká návrhářka Denisa Nová ve své aktuální kolekci. S klidem asijského bojovníka se v chaosu pohybuje elegantně a s jistotou.

Celý článek

10 nejdražších kostýmů v historii filmů a seriálů

Kostýmy jsou esenciální součástí každého filmu, seriálů i dalších uměleckých představení. Připravili jsme pro vás žebříček těch nejdražších filmových a seriálových šatníků v historii.

Celý článek

Připravuji rozličné projekty s lokálním, historickým, etickým i ekologickým přesahem, říká majitelka české značky LAHO

Česká oděvní značka LAHO nyní připravuje  snímky sametových modelů, které jsou nafoceny na známých českých ženách Natalii Debnárové, Karolíně Kopíncové a Lucii Van Koten.

Celý článek

Rozhovor s Ilonou Bittnerovou, která je velice uznávaná v oblasti ženské menstruace

Jako první do ČR přivezla a představila na trhu menstruační kalíšky. U toho nezůstala a nyní je specialistkou na všechny možné pomůcky od menstruačních kalhotek, mořských hub a jiných udržitelných ekologických potřeb.

Celý článek

Vaši podporu potřebuji nejen já, ale i ostatní české značky, říká česká návrhářka Lucie Marková

Zákazníci nenakupují, návrháři proto netvoří. Čeští designéři šijí jen roušky. Textilní průmysl v podstatě nic jiného neprodává. Pojďte to změnit tím, že uděláme radost sobě i jim.

Celý článek

Mystická Dior haute couture kolekce byla inspirovaná tarotovými kartami

Maria Grazia Chiuri se při vytváření nové kolekce inspirovala tarotovými kartami. Výsledkem je tajemná kolekce plná historických odkazů módního domu Dior.

Celý článek