dnes je 21.02.2019 a svátek má Lenka

Šaty podle střihu z roku 1938 nemusí působit jako retro, říká majitelka Lazy Eye

Mladá návrhářka Hana Noble, tvořící pod značkou Lazy Eye, je známá pro svou tvorbu ovlivněnou retro stylem. Sama ale říká, že se často pouze inspiruje v historii a oděv je ve výsledku plně moderní. 

Jak byste představila sebe a svou tvorbu?

Moje tvorba je inspirovaná 30. až 70. lety, všechno jsou to ručně šité kousky tady v Čechách z kvalitních materiálů. Jde mi o originalitu, vtip, dobrý nápad. Šaty jsou pro ženy všech věkových kategorií a profesí. 

Odkud se vzal název Lazy Eye?

Název vznikl podle mé oční vady, kterou mám od narození. Používala jsem jej dříve, když jsem ještě pracovala jako DJ a pak jsem ho použila i pro svou značku, přišlo mi to vtipné a trefné.

Vnímáte styl, v němž tvoříte, jako retro, nebo už byl v dnešní době tak přejat, že ani není třeba mluvit o retru?

Některé střihy opravdu striktně vychází z určité doby a tím můžou být pro někoho retro, ale jiné, ač jsou třeba podle střihu z roku 1938, by neznalý člověk takto vůbec nenazval. Potom dělám věci, které se inspirují nějakou dobou, ale jsou vlastně velmi současné - třeba materiálem.

Tvoříte ucelené kolekce dvakrát do roka, nebo máte vlastní styl uvádění nových modelů?

Většina modelů jsou převážně po 3 kusech od daného střihu, materiálu a dezénu. Takže máme malé limitované kolekce v podstatě každý druhý měsíc. 

Kde vybíráte a nakupujete materiály? Z jakých materiálů tvoříte své modely?

Nakupuji je v Čechách i v zahraničí. Zaleží, kde co seženu, co se mi hodí a líbí. Nejčastěji však používám hedvábný krepdešín a krem marokén, různé žoržety, viskózu, hedvábí, polyamid, vlnu, bavlněné volály, batisty, příjemné a na údržbu praktické šatovky, kašmír nebo kašmír namíchaný s vlnou. 

Všimla jsem si, že Vám na mnoha fotkách pózovala herečka Vica Kerekes, jak jste se k sobě dostaly? Pro Vaši módu vypadá jako stvořená…

S Vicou se známe necelé dva roky a musím říct, že se z nás staly dobré přítelkyně. Známe se přes Lukáše Musila. Vica je nádherná, skvěle se fotí a všechny šaty ji neuvěřitelně sednou, umí je nosit i po svém, často si k nim vezme křiváka, pracovní boty a jde.

Tvoříte i jiné kousky než šaty?

Od samého počátku nedělám jen šaty ale také kabáty, letní pláště, kostýmky, sukně, košile, křiváky, kalhoty, saka, overaly, rompery, no vlastně veškeré oblečení z dob 30. - 70. let.

Objevíte se na nějaké módní události nebo plánujete vlastní přehlídku, kde by Vaši tvorbu čtenářky a čtenáři mohli vidět naživo?

Momentálně plánuju módní přehlídku v rámci Karlínského Plesu ve Forum Karlín. Celý ples bude pod záštitou nadace Pink Bubbles a finanční výtěžek z tomboly půjde na výrobu paruk pro nemocné rakovinou. Také chci poukázat na to, že lidé můžou nejenom darovat své vlasy na výrobu paruk, ale můžou darovat i peníze. Přehlídka v Karlíně bude inspirovaná filmem Malena a modely budou předvádět klientky Pink Bubbles, herečky a zpěvačky. Myslím, že to bude moc pěkná akce. V sobotu 24. 3. ve Forum Karlín od 20:30.

MÓDNÍ PŘEHLÍDKY A NÁVRHÁŘI DOMÁCÍ TVORBA ZE SPOLEČNOSTI HANA NOBLE LAZY EYE RETRO MÓDA ROZHOVOR

Související články

Lenka Zahradnická: Dělám maximum proto, abych byla tou nejlepší mámou

Tato žena se s úsměvem na tváři nejspíš již narodila. Cítí velkou náklonnost k přírodě, stejně jako ke zvířatům. Má svého čtyřnohého parťáka, toho nejlepšího muže na světě a k dokonalosti jim nechybí ani nádherná dcera. Jak se daří herečce Lence Zahradnické?

Celý článek

Navždy odešla legenda v rukavičkách a tmavých brýlích, Karl Lagerfeld

Dnes, tedy 19. února, se Paříž a celý módní svět halí do černého hávu. V nemocnici na pařížském předměstí dnes naposledy vydechla legenda nejen oděvního průmyslu, nezapomenutelný a nenahraditelný Karl Lagerfeld. Zemřel ve věku 85 let.

 

Celý článek

Nesourodá podzimní kolekce Victoria Beckham postrádala šmrnc

Módní přehlídky návrhářské špičky, jakou Victoria Beckham bezesporu je, jsou jedněmi z nejočekávanějších. Ne vždy si však odnesou patřičnou salvu. Podzimní kolekce 2019 nenadchne ani neurazí.

Celý článek

Rozkvetlé vinice a lesy na šatech Marchesa jsou fantastickým snem

Známá značka večerních šatů z New Yorku nezklamala. Kolekce se dá popsat jako nádherný výlet do říše fantazie italských zahrad, vinic a lesů. 

Celý článek

Jak se obléká trojnásobná maminka a herečka Michaela Maurerová?

Zastihnout trojnásobnou maminku, herečku a moderátorku, Míšu Maurerovou je téměř nadlidský úkon. Když se to však podaří, dozvíte se o její vášni k teniskám, o tom, jaké projekty jí opravdu baví i to, jak se udržuje v kondici.

Celý článek

Podzimní kolekce Oscar de la Renta ve znamení noblesy, orientu a španělské krásy

Od britských vzorů, po rozkvetlou zahradu ve Španělsku se dostanete k vůni orientu se závěrem večerní noblesy. Tak zvěčnili kolekci Oscar de la Renta podzim/zima 2019, Laura Kim a Fernando Garcia.

Celý článek

Dokonalá krejčovská práce od značky Helmut Lang po více než roční pauze má šmrnc

Bezchybné elegantní oděvy s lehkou dávkou fetišismu představil pro roce a půl přestávky luxusní dům Helmut Lang.

Celý článek

Božidara Richterová profesně plete teprve dva roky. Přesto je nováčkem letošního Mercedes-Benz Prague Fashion Week!

Návrhářka Božidara Richterová vyrostla na Moravě, plést ji učila babička, baví ji focení, ale především chce tvořit módu. Profesně se této práci věnuje teprve dva roky, ale už letos v březnu ji uvidíme na největší módní akci u nás!

Celý článek