dnes je 28.05.2022 a svátek má Vilém

Skutečné výhody teplé vody s citronem

Přidat na Seznam.cz
Pití horké vody s citronem na lačno je ten nejlepší způsob, jak nastartovat váš den.

Skutečné výhody teplé vody s citronem

Je pravda, že bychom měli ráno vypít horkou vodu s citronem? Jak vznikla tato teorie?
Stejně jako většina rad a tradic o zdraví a fitness má tato teorie kořeny v minulosti. Dopad tohoto rituálu na lidský organismus je ovšem značně nadhodnocen. Pojďte se s námi podívat na tři údajné hlavní výhody a najít alespoň jeden důkaz na podporu tvrzení, že pití horké vody s citronem na lačno je ten nejlepší způsob, jak nastartovat váš den.

1. Citron zlepšuje trávení: Ve skutečnosti může ovoce v některých případech problémy se žaludkem naopak zhoršit: V citronech obsažená kyselina citronová může způsobit křeče nebo přispět k bolestem břicha. Přečetli jsme  on-line, že kyselý charakter citronové šťávy má podpořit optimální kyselé prostředí v žaludku. Jedná se ovšem o spekulaci a jak již bylo uvedeno dříve, u některých jedinců může mít opačný efekt.

2. Citronová šťáva zvyšuje absorpci minerálů: Bylo prokázáno, že vitamín C obsažený v citronové šťávě,  zvyšuje absorpci minerálů, ale nepotřebuje k tomu žádnou horku vodu. Vitamin C je jedním z nejvíce všudypřítomných vitamínů v ovoci a zelenině.  Často si volíme citrusové plody jako hlavní nebo dokonce jediný zdroj vitaminu C a zapomínáme na další ovoce a zeleninu s Vysokým obsahem vitaminu C, jako třeba paprika, kapusta, jahody, brokolice, špenát a spousta dalších. Pokud jíte ovoce nebo zeleninu bohatou na vitamin C jako běžnou součást vaší snídaně, pak můžete očekávat lepší vstřebávání minerálů z tohoto jídla než ze sklenice horké vody s citronem.

3. Citron detoxikuje: Jedna z největších hloupostí o citronech a citronové šťávě je, že pomáhají detoxikovat váš organismus. Antioxidant obsažený v citronech, pomerančích a to nejvíce v jejich slupkách se nazývá d-limonen. Bylo prokázáno, že tento antioxidant aktivuje enzymy v játrech, které jsou součástí fáze 1 a fáze 2 detoxikačních procesů. Tyto procesy přeměňují toxické sloučeniny na neškodné nebo méně škodné verze. Tyto toxiny mohou být v rozsahu od kofeinu až po ibuprofen.

Obsahuje ovšem citronová šťáva dostatek d-limonenu potřebného k aktivaci tohoto procesu? Pravděpodobně ne. Litr šťávy z citrusových plodů (není vyroben z kůry plodů), obsahuje v průměru 100mg d-limonenu. Vědci odhadují, že aktivní dávka je minimálně 500mg.

Jak můžete vidět, citrón má několik vlastností a obsahuje takové sloučeniny, které přispívají k dobrému zdraví, ale jeden vymačkaný citron ve sklenici vody, toho pro Vaše zdraví mnoho neudělá. Konzumujte proto raději ovoce a zeleninu bohaté na vysoký obsah vitaminu C běžně každé ráno jako součást zdravé snídaně a nastartujte správně váš den.

Zdroj: Redakce
Foto: 
shape.com

Přidat na Seznam.cz
CITRON CITRONOVÁ ŠŤÁVA DETOXIKACE VITAMÍNY

Související články

Detoxikace organismu: Kdy se do ní pustit a jak dlouhodobě udržet tělo bez škodlivých látek

Poradíme, jak zbavit organismus škodlivých látek, které se v něm usazují například vlivem užívání léků. Také vysvětlíme, kdy detox dává smysl, kdy se ho naopak vyvarovat, a navíc přidáme návod, jak dlouhodobě udržet tělo bez toxinů.

Celý článek

Jak vybrat vhodnou kosmetiku proti padání vlasů

Nadměrné a nežádoucí padání vlasů je podmíněno mnohými faktory. Prořídlé vlasy trápí i ženy a pokud k nim patříte i Vy, určitě hledáte způsoby, jak nechtěnému padání vlasů předcházet a jak řešit tento nepříjemný problém.

Celý článek

Jak vybrat perfektní krém na obličej bez kosmetičky

Jednoduchý, užitečný a nezbytný kosmetický přípravek, který by neměl chybět v žádné kosmetické taštičce, to je pleťový krém. Na výběr je takřka z nekonečného množství druhů, v široké nabídce je někdy takřka nemožné se zorientovat.

Celý článek

Jak na detox? Hodně pít, vyhýbat se syrovým jídlům při únavě a večer hlavně - pořádně žvýkat!

Pravidelná očista a detoxikace těla je důležitým předpokladem pro zdravý trávicí systém, fungující metabolismus, silný imunitní systém a celkový pocit dobrého zdraví.

Celý článek

Jak začít s KETO dietou aneb 5 užitečných kroků, které byste měli mít na paměti

Rozhodli jste se, že chcete zkusit ketogenní dietu, ale tak nějak přesně nevíte jak začít? Připravili jsme si pro vás článek, který vás jednoduše provede prvními kroky a pomůže předejít nepříjemným začátečnickým stavům jako je „sacharidová“ chřipka nebo zažívací obtíže.

Celý článek

Vánoční dárky na poslední chvíli aneb když chybí inspirace

Pokud hledáte inspiraci na dárky, tak je ten nejvyšší čas. Začíná kolotoč nákupního šílenství a slev. Vymýšlení toho správného dárku není snadné, proto jsme vám sepsali některé základní body.

Celý článek

Zima přináší chuť péct, co zkusit bezlepkové citrónové muffiny

Chladné počasí přináší touhou se více zdržovat doma a vytvořit si tu správnou sváteční atmosféru. Máte chuť péct? Co zkusit výborné bezlepkové muffiny s citronem?

Celý článek

Zdravé letní osvěžující koktejly

Přinášíme vám výběr zdravých osvěžujících letních koktejlů plných vitamínů. Chutný koktejl se dá udělat v podstatě z čehokoli. Inspirujte se jedním z našich receptů.

Celý článek