dnes je 24.11.2020 a svátek má Emílie

Slavné baletní kostýmy ze světové historie i České republiky vás okouzlí

Přidat na Seznam.cz
Vznešený tanec, který do hudby vypráví příběh nadanými tanečníky, je balet. Okouzluje už desítky let v zahraničí i u nás. K uměleckému projevu těla nepatří jen choreografie a talent, ale i kostýmy. Jaké byly za hranicemi naší země napříč historií? Jakými se můžeme pochlubit my?

Kostýmové outfity byly v baletu vždy považovány za velmi důležité. Už od vzniku baletu ve Francii a Itálii v 15. století v renesanci a baroku byl balet vznešenou zábavou, kdy se tanečním oděvům věnovalo maximální pozornosti. Romantická sukýnka se poprvé objevila na veřejnosti v roce 1831 v pařížské opeře. Slavná tanečnice Maria Taglioni měla na sobě delší verzi baletní sukně.

Sukně byla tenkrát vyrobena z gázy. Prošla si mnoha návrhy s použitím materiálů jako organtýn, bavlněná příze, hustě tkané kaliko, hedvábí, tyl, gáza a nylon. První baletní boty byly vynalezeny až v polovině 18. století, kdy si tanečnice Maria Camargo poprvé obula obuv bez podpatku a na zavazování. Dům Chanel pak dostal baleríny do ulic o mnoho století později. 

1950

Typická baletní sukně byla pro baletky mnohdy omezující, ale do módy se dostala sukně délky do poloviny lýtek, která se skládala z 12 vrstev tylu. Delší sukně poukazuje více na ženské křivky, ale je zároveň klasická, elegantní a tradiční jako předešlé kostýmy. 

1960

Mezi nejlepší světové návrháře a výrobce baletních sukní patří bezesporu Barbara Karinska. Návrhářka je ukrajinského původu a málokdo na světě se vyrovnal její detailní baletní tulle-sukni. Její designy byly nositelné, konstruktivně ušité a vydržely desetiletí. Začínají se nosit kostýmy s lykrou, které dovolují volnější pohyb.

1970

Pro hlubší vizuální zážitek byly kostýmy doplněny maskami na obličej.  Podpora charakterových vlastností jednotlivých postav na pódiu tak byla více znatelná. Poslední záznam a popularita masek byla v roce 1770. Některé masky byly mnohdy velmi těžké na nošení. V 70. letech minulého století se na jeviště masky vrátily do módy.  

1980

Typická baletní sukně zůstává, mění se jen její délka. Oproti jednoduchosti stojí detailní třpytivé zdobení. Na kostýmech se objevuje se první elastický materiál. Tanečník se také stává plátnem pro návrháře, kteří začínají používat barevné vzory, geometrické tvary a dosud nezvyklé kombinace. 

1990

Kostýmy jsou stále více navrhovány tak, aby oslnily diváky. Vždy se však myslí na tradiční siluetu baletní sukně. Zejména muži mají dokonale výrazné kostýmy. Rozmanitá škála lehkých materiálů s lykrou dovoluje tanečnicím maximální svobodu pohybu, a tím se mění i baletní vystoupení po celém světě. 

Současné baletní kostýmy v České republice

Nápadité, detailní a funkční jsou současné kostýmy českého národního baletu. Na designu a tvorbě se podílí přední český umělecký návrhář Roman Šolc. Vytvořil již na desítky kostýmů. Sám kostýmní výtvarník Šolc tančil jako sólista v baletu, takže rozumí potřebám a kráse pódiového outfitu. Od roku 1998 se věnuje návrhářské profesi.

Jevištní kostýmy jsou hluboce spjaty s kontextem příběhu. Charakterové vlastnosti postav jsou umocněny barvami, siluetami, detailním zdobením, maskami ale také účesy a líčením. Návrháři myslí na volnost pohybu a vyjádření emocí tělem. 

Pestrost jde ruku v ruce s klasikou, a je pastvou pro oči vidět moderní kostýmy i klasické baletní uniformy. Sukně klasického střihu zvané tulle jsou často zdobeny a doplňovány materiálem jako peří, korálky, kamínky a hlavně metry tylu pro objemné kreace. Muži mají stejně pestré nebo barevně laděné kostýmy jako baletky. 

Zdroj; tutuetoile.com, pinterest.com, wikipedia.com, facebook.com-Národní divadlo balet, narodni-divadlo.cz

Přidat na Seznam.cz
DESIGN NÁVRHÁŘI DOMÁCÍ TVORBA TULLE SUKNĚ BALET SVĚTOVÝ DOMÁCÍ NÁRODNÍ DIVADLO BALET ČESKÝ BALET THE CZECH NATIONAL BALLET KOSTÝM TUTU BALETNÍ SUKNĚ PÓDIUM JEVIŠTĚ BALETNÍ BOTY

Související články

MÓDNÍ NÁVRHÁŘKA JITKA KLETT SI VYBRALA JAKO TVÁŘ KAMPANĚ KAROLÍNU BOSÁKOVOU

Ne náhodou si známá módní návrhářka Jitka Klett vybrala pro představení své nové kolekce významný den 17. listopadu. V kolekci tak mimo jiné najdete propojení symbolů české i slovenské vlajky, stejně jako to, co nás spojuje v těchto časech.

Celý článek

Návrhářka Bára Sklenářová: Život v cizí zemi, bez rodiny, peněz a hezkého počasí vás prostě zocelí

První velkou kolekci má za sebou, studium v česku i Anglii jí dalo dobrý start, jen pandemie ji na chvíli zpomalila. Mladá návrhářka Bára Sklenářová se však nevzdává a po večerech připravuje nové střihy, které nám snad brzy představí.

Celý článek

Nejlepší podzimní dekorace do vašeho obydlí

Dny se krátí a je chladnější počasí, to znamená jediné – ten pravý podzim je už s námi. Zůstává otázkou, zdali jste si už připravili podzimní dekoraci? Pokud ne, pojďte se s námi podívat na zajímavé tipy pro vaše domovy. 

Celý článek

Módní i designové doplňky jako přímočaré must have listopadu

I když máte pocit, že listopad přináší jenom omezený pohyb, minimálně do práce, ale také na procházky do přírody unosíte stylové podzimní klobouky i vysoce funkční boty. Využijte listopad ve svůj prospěch a zpestřete si nejenom šatník, ale také domácí design.

Celý článek

Jsme rádi, že jsme Češi, říkají tvůrci Bohémy manželé Neubergerovi

Bohéma - trička s originálními motivy, které se navracejí k českým osobnostem a skvostům. I tak by se dal charakterizovat unikátní koncept, který mají na svědomí manželé Eliška a Oldřich Neubergerovi, kteří navrhují trička s velkými Čechy i českými uměleckými díly. Jak vznikla jejich značka Bohéma a co pro ně znamená být Čechy, jsme se zeptali v exkluzivním rozhovoru.

Celý článek

Martin Kohout vychází ze svého osobního stylu bez opory a základů módní školy

Nabírané rukávy, důraz na ženské boky a celkově detaily mladého návrháře Martina Kohouta baví. Ačkoliv nemá jasnou představu o tom, kde bude za deset let, rozhodně ví, co chce tvořit teď a tady.

Celý článek

Jak nosit doplňky, aby perfektně sedly k vaší postavě i oblečení?

Doplňky dokážou víc, než si myslíme, umí rozšířit váš šatník a doladit kombinace, které by vás dříve možná ani nenapadly. Doplňky také dokážou transformovat celý váš outfit a okamžitě ho povýšit na jinou úroveň.

Celý článek

Hana Frisonsova: Nemám jasnou cílovku, spíše řeším, aby střihy slušely různým postavám a byly variabilní

HANA FRISONSOVA se vyznačuje nositelným oděvem, v nové kolekci pracuje s celoplošným potiskem a inspiruje se organickými tvary mimozemské krajiny. Na koho se soustředí a jaké má plány do budoucna, nám prozradila v dnešním rozhovoru.

Celý článek