dnes je 10.12.2019 a svátek má Julie

Slovenská návrhářka Andrea Staňová miluje zastrčené obchůdky s látkami

Přidat na Seznam.cz
Módu si zamilovala již jako malé děvčátko, tato láska ji vydržela až dodnes. Talentovaná slovenská návrhářka hledá inspiraci v každodenním životě a pod rukama ji vznikají nádherné, elegantní a čisté modely.

Jak dlouho se věnujete módě? Studovala jste obor návrhářství, nebo Vás tímto směrem zaválo něco jiného?

Móda ma priťahovala od detstva, už v tomto období som rada menila a vylepšovala svoje oblečenie. Všímala som si zpôsob obliekania ľudí v mojom okolí. Od škôlky som vedela, že moja budúcnosť bude pretkaná módou a odevmi. Počas štúdia na odevnej strednej škole sa formovalo moje estetické cítenie. S vďačnosťou vzpomínam na hodiny a hodiny odbornej praxe, ktoré mi umožnili profesne rásť a realizovať sa, napríklad aj účasťou v návrhárskych súťažiach. Mojim najväčším úspechom v tomto období bola výhra v európskej návrhárskej súťaži. Získala som ocenenie najlepší model v kategórii Originalita. Ďalšie kroky k naplneniu môjho snu viedli na Technickú univerzitu v Liberci, študovala som tu obor módneho návrhárstva a technológií. V tomto období som začala spolupracovať s bižutérnou firmou JSB bijoux, ktorá trvá dodnes. Umožnilo mi to nahliadnuť a rozvíjať sa aj v navrhovaní šperku.

Na Vašich modelech se mi líbí čisté linie, elegance a jemnost, přitom je na nich vždy výrazný detail, doplněk, který celému modelu dodá šmrnc. Než začnete návrh kreslit na papír, odkud se berou Vaše nápady?

Inšpiráciu nachádzam v ľuďoch, prírode a každodennom živote. Zbožňujem zastrčené obchodíky s látkami, ich príjemnú atmosféru a vôňu, nachádzam tam rôzne materiály, ktoré mi sami vdýchnu rôzne nápady.

Co podle Vás tvoří hezké šaty?

Pekné šaty ovplivňuje hlavne materiál, z ktorého sú navrhnuté, jeho farba, štruktúra. V mojich očiach je však najdôležitejší dobre padnúci strih. Môžeme ním zvýrazniť prednosti každej postavy, skryť jej nedostatky. Keď sa v modele cítite dobre a sedí vám, vyzeráte dobre.

A z jakých látek nejraději šijete?

Pracujem s materiálmi, ktoré ma zaujmú a inšpirujú. Časom sa moja obľuba rôznych materiálov mení, samozrejme záleží aj na typu realizácie odevu.

Jak vnímáte dnešní ožehavé téma „udržitelná móda“?

Zastávam názor, že je dobré mať v šatníku niekoľko kvalitných, dobre kombinovateľných kúskov, ktorých pôvod majiteľ pozná. Neprehlcovať skrine lacnými vecami z Číny, ktoré si nakoniec ani neoblečiete. Menej je viac aj pre planétu, aj pre šatník.

Jaké máte pracovní ambice a sny? Kde se vidíte za pět let?

Mojím pracovným snom je pokračovať vo svojom remesle naďalej s nadšením. Túžim vytvoriť niečo nové, čo inšpiruje nielen moje okolie. Prajem si robiť celý život to, čo ma baví a napľňa.

Jaké jsou Vaše doposud největší úspěchy?

Ako najväčší úspech vnímam, keď môj zákazník odchádza odomňa s úsmevom na tvári a spokojný. To je pre mňa to najväčšie uznanie.

Na čem právě teď pracujete?

Práve spolupracujem so skvelou fotografkou Barborou Biňovcovou. Z našej spoločnej tvorby mám nesmiernu radosť, je inšpirujúca, odvážna aj vďaka jej osobitému vnímaniu krásy. Výsledok našej spolupráce sa čoskoro objaví v mojej novej kolekcii.

Vyjmenujte tři věci, které by v šatníku žádné ženy neměly chybět.

Malé čierne šaty, pekne vypracované a sadnúce sako, džínsy – pohodlné a sexy.

 

 

instagram.com/andrea.stanova

 

 

 

Přidat na Seznam.cz
NÁVRHÁŘI DOMÁCÍ TVORBA ZE SPOLEČNOSTI ROZHOVOR ANDREA STAŇOVÁ SLOVENSKÁ NÁVRHÁŘKA

Související články

Jemná víla v podání návrhářky Heleny Mertlové

Souhra přírody, ženské krásy, něhy a křehkosti je v kolekci Heleny Mertlové cítit z každého kousku látky, z každého záhybu i barvy. Jaro / léto 2020 vnímá návrhářka velmi decentně.

Celý článek

Kdo se loni i letos z českých osobností pochlubil vánočním stromečkem?

Jak letos ozdobíte svou jedličku, smrček či borovici? Vsadíte na kombinaci více barev, nebo vás láká spíše střídmost? Nakoukněte, jak loni ozdobily svůj strom známé osobnosti, třeba vám tato inspirace přijde vhod.

Celý článek

Slovenská značka Moela představila kolekci určenou pro ženy 21. století

Nová módní značka Moela přináší ready-to-wear kolekci, která je v souladu s udržitelnou módou a přírodními materiály. Cílí na ženy 21. století, které jsou úspěšné a zodpovědné.

Celý článek

Martin Dejdar a Anna Polívková si v Tatrách užili premiéru filmu Ženská na vrcholu

Herec Martin Dejdar se netají tím, že zimu a zimní sporty miluje. Stejně tak celá jeho rodina, se kterou si zimu bez lyžování nedokážou představit. Tentokrát se v Tatrách objevil po boku hereckých kolegů Anny a Bolka Polívkových.

Celý článek

Modelka Tereza Fajksová se osm měsíců po porodu ukázala v plavkách

Otevření zimní sezóny v Tatrách si nenechala ujít modelka Tereza Fajksová, která po porodu vypadá ještě krásnější než dříve. Do Jasné přijela i s osmiměsíční dcerou Lilian.

Celý článek

Sedm nejvlivnějších módních ikon roku 2019

Rok 2019 se pomalu chýlí ke konci, a tak vznikají nejrůznější žebříčky. Tentokrát se zaměříme na celebrity, které svými outfity ovlivňovaly módní průmysl. 

Celý článek

Pozvánka na vánoční trhy a rozsvícení stromečku

Snad v každém městě a městečku se v adventním čase na náměstí ozdobí krásný strom. V těch větších městech bývá jeho rozsvícení událostí, na které se schází obyvatelé a návštěvníci, vypijí spolu svařené víno a započne tak trhová sezóna.

Celý článek

Alexander McQueen se inspiroval křehkou krásou přírody, kterou vložil do jarní kolekce 2020

Kolekce, kterou sice využijeme až za pár měsíců, nás může potěšit svým bytím už dnes. Alexander McQueen oslavuje faunu a flóru a bohatství Země. To vše propojil ve smyslu krásy žen a květin propletené dohromady.

Celý článek