dnes je 30.05.2020 a svátek má Ferdinand

Slovenská návrhářka Andrea Staňová miluje zastrčené obchůdky s látkami

Přidat na Seznam.cz
Módu si zamilovala již jako malé děvčátko, tato láska ji vydržela až dodnes. Talentovaná slovenská návrhářka hledá inspiraci v každodenním životě a pod rukama ji vznikají nádherné, elegantní a čisté modely.

Jak dlouho se věnujete módě? Studovala jste obor návrhářství, nebo Vás tímto směrem zaválo něco jiného?

Móda ma priťahovala od detstva, už v tomto období som rada menila a vylepšovala svoje oblečenie. Všímala som si zpôsob obliekania ľudí v mojom okolí. Od škôlky som vedela, že moja budúcnosť bude pretkaná módou a odevmi. Počas štúdia na odevnej strednej škole sa formovalo moje estetické cítenie. S vďačnosťou vzpomínam na hodiny a hodiny odbornej praxe, ktoré mi umožnili profesne rásť a realizovať sa, napríklad aj účasťou v návrhárskych súťažiach. Mojim najväčším úspechom v tomto období bola výhra v európskej návrhárskej súťaži. Získala som ocenenie najlepší model v kategórii Originalita. Ďalšie kroky k naplneniu môjho snu viedli na Technickú univerzitu v Liberci, študovala som tu obor módneho návrhárstva a technológií. V tomto období som začala spolupracovať s bižutérnou firmou JSB bijoux, ktorá trvá dodnes. Umožnilo mi to nahliadnuť a rozvíjať sa aj v navrhovaní šperku.

Na Vašich modelech se mi líbí čisté linie, elegance a jemnost, přitom je na nich vždy výrazný detail, doplněk, který celému modelu dodá šmrnc. Než začnete návrh kreslit na papír, odkud se berou Vaše nápady?

Inšpiráciu nachádzam v ľuďoch, prírode a každodennom živote. Zbožňujem zastrčené obchodíky s látkami, ich príjemnú atmosféru a vôňu, nachádzam tam rôzne materiály, ktoré mi sami vdýchnu rôzne nápady.

Co podle Vás tvoří hezké šaty?

Pekné šaty ovplivňuje hlavne materiál, z ktorého sú navrhnuté, jeho farba, štruktúra. V mojich očiach je však najdôležitejší dobre padnúci strih. Môžeme ním zvýrazniť prednosti každej postavy, skryť jej nedostatky. Keď sa v modele cítite dobre a sedí vám, vyzeráte dobre.

A z jakých látek nejraději šijete?

Pracujem s materiálmi, ktoré ma zaujmú a inšpirujú. Časom sa moja obľuba rôznych materiálov mení, samozrejme záleží aj na typu realizácie odevu.

Jak vnímáte dnešní ožehavé téma „udržitelná móda“?

Zastávam názor, že je dobré mať v šatníku niekoľko kvalitných, dobre kombinovateľných kúskov, ktorých pôvod majiteľ pozná. Neprehlcovať skrine lacnými vecami z Číny, ktoré si nakoniec ani neoblečiete. Menej je viac aj pre planétu, aj pre šatník.

Jaké máte pracovní ambice a sny? Kde se vidíte za pět let?

Mojím pracovným snom je pokračovať vo svojom remesle naďalej s nadšením. Túžim vytvoriť niečo nové, čo inšpiruje nielen moje okolie. Prajem si robiť celý život to, čo ma baví a napľňa.

Jaké jsou Vaše doposud největší úspěchy?

Ako najväčší úspech vnímam, keď môj zákazník odchádza odomňa s úsmevom na tvári a spokojný. To je pre mňa to najväčšie uznanie.

Na čem právě teď pracujete?

Práve spolupracujem so skvelou fotografkou Barborou Biňovcovou. Z našej spoločnej tvorby mám nesmiernu radosť, je inšpirujúca, odvážna aj vďaka jej osobitému vnímaniu krásy. Výsledok našej spolupráce sa čoskoro objaví v mojej novej kolekcii.

Vyjmenujte tři věci, které by v šatníku žádné ženy neměly chybět.

Malé čierne šaty, pekne vypracované a sadnúce sako, džínsy – pohodlné a sexy.

 

 

instagram.com/andrea.stanova

 

 

 

Přidat na Seznam.cz
NÁVRHÁŘI DOMÁCÍ TVORBA ZE SPOLEČNOSTI ROZHOVOR ANDREA STAŇOVÁ SLOVENSKÁ NÁVRHÁŘKA

Související články

Snová svatební kolekce Martiny Vrábelové byla inspirovaná ledovými květy

Svatební kolekce 'Pure White - Pure Love' módní návrhářky Martiny Vrábelové je již podle názvu čistým uměleckým dílem. Kolekce byla inspirovaná bílou barvou a přírodou.

Celý článek

Slovenská značka LULL tvoří již deset let s vášní k designu a respektem k udržitelné módě

Ten pocit, když si na sebe obléknete něco měkoučkého a pohodlné, přitom ale stylového a na každodenní nošení, je k nezaplacení.  S touto myšlenkou a s ohledem na planetu vyrábí své modely designérka Zuzana Bačkádyová pod značkou LULL.

Celý článek

Česká značka alešbáry přináší druhou edici „lokální“ limitované kolekce plavek ve spolupráci se značkou Cover Me Not

Léto se blíží a dřív než se nadějeme, budeme řešit, jaké plavky k bazénu zvolit. Pokud chcete něco aktuálního, a ještě z rukou talentovaného českého dua, zkuste se zaměřit na novou variaci plavek propojující look s aktuální oděvní kolekcí alešbáry.

Celý článek

Bývalý domov herečky Meg Ryan v San Francisku je na prodej za 19,95 milionů dolarů

Slavná herečka tento luxusní domov sdílela se svým tehdejším manželem Dennisem Quaidem. Dům v San Francisku navrhl před více než sto lety Samuel Newsom a nabízí panoramatický výhled na Alcatraz. Nyní je na prodej za horentní sumu.

Celý článek

Vendula Pizingerová a její módní tváře

Česká média zaplavila radostná zpráva. Vendula Pizingerová oznámila, že je se svým manželem Josefem v očekávání. Podívali jsme se, jaké jsou módní tváře prezidentky nadace Kapka naděje a bývalé manželky známého zesnulého českého skladatele Karla Svobody.

Celý článek

Nová kampaň Vivier miluje Paříž vás přesvědčí, že si zamilujete nejen hlavní město Francie, ale i kolekci

Francouzská značka Roger Vivier představila novou jarní kolekci s názvem Vivier miluje Paříž. Z kolekce přímo sálají francouzské vibrace, čemuž dopomáhá i do puntíku sladěný vintage interiér. 

Celý článek

Co nás čeká v módním průmyslu po karanténě?

Sedíme doma, do obchodů nemůžeme, a to nakupování online prostě není ono, že. Nehledě na to, že máte najednou jiné starosti, než poslední kolekci Pumy nebo zrušený Fashion Week. Říkáte si možná, že až tohle všechno skončí, hned poběžíte do obchodu a něco hezkého si koupíte? Zkuste se nad tím zamyslet.

Celý článek

Rozhovor s návrhářkou Darinou Ermisovou: co připravuje a jak zvládá nynější situaci?

Kabelka je součástí každodenního života většiny žen, bez ní si to ani neumíme představit! Každá kabelka je originální, praktická a krásná. Úspěšná návrhářka a dvojnásobná maminka Darina Ermisová nám představí svoji firmu a plány do budoucna.

Celý článek