Socializace psů je důležitá, říká majitelka Psího ráje

Socializace psů je důležitá, říká majitelka Psího ráje

Jsme národem pejskařů. Za své chlupaté čtyřnohé kamarády jsme ochotni utratit tisíce. Za co nejvíce utrácíme a jaké jsou trendy ze světa psů? Na to vám odpoví majitelka Psího ráje Tereza Švecová.

Psí ráj, místo, kde váš pes nalezne přemíru radosti. Za vybudováním podniku stojí teprve 25letá Tereza Švecová, která chce svojí filozofií nabídnout kompletní servis všem pejskařům. Čím Psí ráj vyniká a jaké jsou aktuální trendy? To se dozvíte v následujícím rozhovoru.

Terezko, jak vznikla myšlenka vytvořit Psí ráj?

Před několika měsíci jsem si pořídila Biewer teriéra, holčičku Meghan a jsem její už druhá majitelka. U první majitelky se neshodla s velkým psem, a tak panička hledala odpovědného člověka, který se o ni postará. Takto jsem si k Meghan našla cestu. Někdy jsem ji však potřebovala pohlídat a při hledání ideálního místa v podobě školky jsem zjistila, že bych se tímto směrem chtěla zabývat. Moje filozofie byla jasná hned od počátku. Vytvořit místo, které nabídne zákazníkovi komplexní servis pro psa a páníček půjde už jen k veterináři.

Poskytujete služby jako psí školka, hotel, salon, ale také prodáváte krmivo a pečete psí pamlsky. Chápu to správně, že sloužíte zároveň jako prodejce krmiva nebo ho nabízíte pouze vaším klientům?

Ano, přesně tak, jak říkáš. Kdokoliv, kdo půjde kolem, si může u nás pořídit krmivo v prvotřídní kvalitě jako je Marp a Taste of the Wild. Můžu prozradit, že v našich budoucích plánech je zavedení e-shopu, ale jsme teprve na začátku. Psí ráj ale pomalu vzkvétá, a tak bychom chtěly nabízet i oblečky a různé psí doplňky.

Jaké jsou trendy mezi psím krmivem?

Existuje mnoho trendů z oblasti krmení psů, od psích veganů, raw diet, grain-free krmiva až po BARFOVÁNÍ, který se těší velké oblibě, a i já sama tento styl stravování schvaluji. Jedná se o ideální poměr v misce, kdy 70 až 80 % tvoří maso a zbytek pak přílohy v podobě zeleniny či ovoce. Ne nadarmo se říká, že „Jaký pán, takový pes.“ Navazuji na trend psích veganů, který upřednostňují lidé, patřící sami mezi vegany. Tento trend je naprosto neadekvátní k psímu zažívání, které je přizpůsobeno na masovou stravu. Stará dobrá klasika v podobě granulí je asi nejvíce praktikovaná, ale je důležité dbát na jejich složení, aby neobsahovaly obiloviny, způsobující psům zdravotní problémy.

Na jakých domácích pochutinách si u vás pejsci přijdou?

Pečeme domácí pamlsky, jako jsou masové vepřové či hovězí placičky, játrové pochutiny ale také banánové, brokolicové nebo mrkvové sušenky. Slouží jen jako doplňkové krmivo a pejsky jimi ve školce a hotelu odměňujeme jen na základě přání klientů.

Je možné, aby bylo ve stejném termínu ve školce / hotelu velké aktivní plemeno versus malé plemeno? Vezměme v potaz extrém křehké čivavy a aktivního dobrmana.  

Ano, je to možné. Když se sejdou dva extrémy, například ty, které zmiňuješ, tak je rozdělím do skupin. Menší jsou uvnitř, větší na zahradě a pak se prostřídají, aby nedošlo k nějakému zranění u menších plemen. Osobně preferuji socializaci psů, tak, aby se nebál jeden druhého, ale musíme dbát především na bezpečnost. Už několikrát se tu sešly odlišné prototypy psů a vždycky byli všichni k sobě přátelští. Důležité je s nimi umět zacházet, znát jejich povahové rysy, odhadnout chování, a především být vyrovnaným a klidným člověkem. Pes vaše chování vycítí. Nikdy se mi proto nestalo, aby u psů panovala vzájemná nevraživost.

Jste jediná psí školka v České republice, která se řídí podle rozvrhu. Co zahrnuje, můžeš nás s ním více seznámit?

Psí rozvrh jsem stavěla s pěti profesionály z oblasti výcviku psů. Vytvořila jsem ho z toho důvodu, aby tu vládl řád. Nechci, aby tu jen tak pobíhali, ale přiučili se něčemu novému. Dbám na to, aby se každému psovi dostala radost a aktivní pohyb. Máme tu například jógu, při které aplikuji také Dornovu metodu. Ve větším množství je to opravdu náročné, ale různě je obcházím, masíruji je a zároveň zjišťuji, zda nemají nějaké zdravotní potíže. Učíme je tady i agilitám a před nimi musí být rozcvička. Je to jako u člověka. Než začne posilovat, musí se rozcvičit, aby nedocházelo ke zdravotním obtížím.

Jaké služby nabízí psí salon a kterou kosmetiku používáte?

Pejsky u nás koupeme, stříháme a trimujeme. Klasiku, kterou nabízí každý psí salon. Pracujeme s kvalitní kosmetikou, jako je Iv San Bernard, která je vhodná i na tu nejcitlivější kůži a PSH, použitelnou na všechny typy srstí.

Existují aktuální trendy i mezi střihy?

Určitě. Střihači jdou s dobou a rádi experimentují, ale v tom dobrém slova smyslu. Chtějí, aby byl každý pes jiný, byl osobností. Existují určité standardy střihů, kterými se některé salony doteď striktně řídí, ale začínají se objevovat i střihy přímo na míru pejska. Například moje Meghan má větší uši a delší krk než jiní psi stejného plemena, a tak je zapotřebí, aby se jí hlavička tolik nestříhala a zakryly se tak její nedostatky. Stejné jako u lidí, když má někdo větší břicho, zakryje to vhodnou volbou střihu trika a naopak. Samozřejmě ale se vší ohleduplností na zdraví psa. Aby se v příliš krátkém střihu v létě nespálil, nebo naopak v zimě nemrzl.

Spatřila jsi nějaké módní psí výstřelky?

Lidi kupují různé věci. Psí brejle, kšiltovky, dokonce i klobouky nebo pláštěnky. Tu zrovna považuji za praktickou věc, sama jsem Meghan jednu koupila. Nejvtipnější mi však přišlo vodítko, na kterém je deštník (smích). S čím nesouhlasím, tak s ponožkami nebo botičkami. To jsou jedny z nejhorších věcí, co může páníček svému chlupáčovi koupit. Je to spíš za trest než za odměnu, protože je to pro ně nepřirozené, ztrácí rovnováhu a chtějí si je z nervozity a vzteku sundat.

Za co páníčkové nejvíce utrácí?

Pokud pomineme fakt, kdy je pes nemocný, tak je mnoho majitelů, kteří si velmi rádi připlatí za kvalitní krmivo. Ale nejvíce utrácí za kšíry, vodítka a obojky. Hodně je pejskům střídají, aby byli co nejvíce vyparáděný. Dokonce je stylizují ve stejných barvách, jako nosí oni sami. Může to být obojek za 100 Kč, ale také za 10 000 Kč, kde je zabudovaný i šperk. Lidi jsou ochotní investovat do svých psů nemalé peníze.

Co se pejskům u vás líbí nejvíce?

Rozhodně zahrada. Milují pohyb, řádění s ostatními psy. Čerstvý vzduch je pro ně to nejlepší, a ne každý má tu možnost bydlet v baráku se zahradou.

Existují v Praze hřiště pro psy?

Ano, jsou taková, je jich vlastně poměrně dost, ale ne všechna jsou oplocená, což není bezpečné. Pes se může zaběhnout nebo skočit pod kola automobilu. Už jsem jich navštívila mnoho, ale jsme s Meghan věrné hřišti Agility Želivecká.

Jaké jsou vaše plány do budoucna?

Chceme pomoci útulkům, to je jediné, co prozatím prozradím.

 psiraj.cz

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram