dnes je 20.01.2021 a svátek má Ilona

Sonia Rykiel, královna francouzské elegance

Přidat na Seznam.cz
Před pár dny zemřela jedna z ikon francouzské elegance, Sonia Rykiel. Čím se vryla do paměti módního průmyslu a kdo bude v jejím odkazu pokračovat?

Sonia Rykiel působila v módním průmyslu od 60. let minulého století a svůj byznys odstartovala v okamžiku, kdy otěhotněla a přišlo jí, že ,,nemá co na sebe". Pokud už byste si nebyli schopní její jméno spojit s čímkoli jiným, musí se vám vybavit alespoň pruhovaný svetr a pletené oblečení obecně. To se Sonii podařilo dostat i na covery velkých magazínů.

Na startu značky jste od Sonii Rykiel mohli očekávat až skandální módu pro těhulky, která se vyznačovala střihy na tělo svých nositelek, což tehdy vůbec nebylo u těhotných žen zvykem. Rykiel se ostatně nikdy neohlížela na to, jaké módní trendy zrovna v průmyslu frčí. Pustila se do pleteného oblečení, své svetry oživovala nápisy a navrhovala kousky, které se daly nosit i naruby. Variabilita a udržitelný šatník se tak staly Soniiným tématem ještě předtím, než se z nich stal trend.

Značka Sonia Rykiel se v roce 2010 zařadila k jedněm z prvních průkopníků, kteří uvěřili ve spolupráce s komerčními značkami a spojila se se švédským řetězcem H&M. V limitované kolekci samozřejmě nemohly chybět výrazné barvy, pruhy a svetry. Kampaň ke kolekci se stala nezapomenutelnou a objevila se v ní Caroline Trentini, Karlie Kloss a Vlada Roslyakova.

Módní dům Sonia Rykiel více než dva roky umělecky směruje jeho nejnovější ředitelka, Julie de Libran. Prezidentkou celého módního kolosu však zůstává Soniina dcera Nathalie. Kromě ní měla Sonia ještě syna, známého francouzského muzikanta a skladatele, který je kvůli nedbalému zacházení nemocničního personálu s inkubátorem od narození slepý.

Sonie se stalo osudné číslo 25 - 25. se totiž narodila a letos 25. srpna i zemřela ve svých 86 letech na komplikace spojené s Parkinsonovou nemocí. Sonio Rykiel, sbohem, bylo nám velkou ctí.

Sonia Rykiel (* 25. května 1930 - † 25. srpna 2016)

Foto: joliegazette.com, fashiongonerogue, elle.fr, vogue.com

Přidat na Seznam.cz
NÁVRHÁŘI MÓDNÍ DOMY IKONA SONIA RYKIEL SVETR PRUHY HM

Související články

Variace možností ukazuje česká značka Petiteé v kolekci pro rok 2021

Kolekce, která tentokrát není zaměřena pouze na svatební šaty, zahrnuje i luxusní kousky na slavnostní příležitosti. Návrhářka Petra Pitelková se ohlíží i na životní prostředí, například metodou upcyclingu.

Celý článek

Vzpomínka na Pierre Cardina a jeho nejlepší módní návrhy 60. a 70. let

Návrhář neuvěřitelného věku, milovník unisex vzhledu, vášnivý obchodník i zastánce konfekce, Pierre Cardin, před pár dny zemřel. Zavzpomínejme na jeho nejlepší módní tvorbu z šedesátých a sedmdesátých let.

Celý článek

Módní návrhář Miroslav Bárta: Doba covidová mi dala možnost poznat své hranice, své plány a cíle

I přes složitou situaci využívá český návrhář Miroslav Bárta aktuální chvíle k nové tvorbě. Jedním z hlavních projektů je spolupráce s Unicef a kostýmy pro baletní umělce. Hlavně se však nevzdává, bojuje za svůj obor a těší se, až budeme všichni plně zpět na scéně.

Celý článek

Modrotisk dodává lnu zcela novou podobu, říká Kateřina Černá, zakladatelka značky K.BANA

Značka K.BANA zaměřující se na lněné oblečení s úctou k tradici přináší i v této nejisté době novou mini kolekci, která je zahalena do modrotisku. Ten vznikl ve spolupráci se strážnickou rodinnou firmou a na první pohled získá velký ohlas.

Celý článek

ROZHOVOR o nové kolekci Conscious Exclusive, která přináší do módy nové udržitelné materiály

Zimní kolekce značky H&M přináší více než jen další krok k udržitelné módě. Férové platové podmínky, zodpovědnost v rámci recyklace materiálů i pánská část kolekce jsou tím, na co jsme se v upřímném rozhovoru se Slávkou Barnovou Head of PR H&M ČR zeptali.

Celý článek

ZIMNÍ KOLEKCE H&M CONSCIOUS EXCLUSIVE - EXKLUZIVNÍ MÓDA Z ODPADU

Zimní kolekce H&M Conscious Exclusive je doslova o vytvoření pokladu z odpadu. Každý kousek je vyroben z materiálu získaného z odpadu, a to udržitelným způsobem. Tato kolekce umožňuje ocenit potenciál odpadu a inspirovat se kreativitou, která vychází z nutnosti opětovného použití věcí.

Celý článek

Návrhářka Bára Sklenářová: Život v cizí zemi, bez rodiny, peněz a hezkého počasí vás prostě zocelí

První velkou kolekci má za sebou, studium v česku i Anglii jí dalo dobrý start, jen pandemie ji na chvíli zpomalila. Mladá návrhářka Bára Sklenářová se však nevzdává a po večerech připravuje nové střihy, které nám snad brzy představí.

Celý článek

Martin Kohout vychází ze svého osobního stylu bez opory a základů módní školy

Nabírané rukávy, důraz na ženské boky a celkově detaily mladého návrháře Martina Kohouta baví. Ačkoliv nemá jasnou představu o tom, kde bude za deset let, rozhodně ví, co chce tvořit teď a tady.

Celý článek