dnes je 19.08.2018 a svátek má Ludvík

Stížnost zákaznice na Facebooku dohnala H&M k zvětšování velikostí

Módní značky si často neuvědomují, jak moc závažné je pro zákazníka to, jakou velikost jeho oblečení má. Přesvědčili se o tom například v H&M po negativních ohlasech, které rozpoutal jeden Facebookový příspevěk.

Studentce Lowri Byrne se jedním postem na Facebooku v roce 2017 podařilo něco neuvěřitelného. Příspěvek donutil nejvyšší management jedné z nejrozšířenějších módních společností na světě změnit svou dosavadní strategii, týkající se velikosti oblečení. "Prosím, upravte velikosti oblečení, protože tohle je naprosto směšné!" napsala Byrnová. "Mám velikost 12 a menší (v ČR 40, M) a dnes v obchodě H&M jsem se musela poohlédnout po těchto šatech velikosti 18 (46,L). Šaty, které mám na sobě na fotografii jsou velikosti 16 (44,L) a téměř se nemohu nadechnout. Nejen, že to bylo nepříjemné, protože ty šaty jsem si chtěla opravdu koupit, ale uvědomila jsem si, kolik žen si bere svou velikost velmi k srdci, a kdyby jedna z nich musela žádat o velikost 18, neumím si ani představit, jak by jí to deprimovalo!"

Její příspěvěk vyvolal na Facebooku nečekané množství podobných zkušeností rozhořčených žen a dívek. "Nedělám si srandu, ale šaty velikosti 12, které jsem v H&M koupila, jsou mé pětileté dceři! Mně samozřejmě nejsou," komentovala to jedna z rozhořčených zákaznic. Mnoho žen jsou toho názoru, že velikosti, které H&M aplikuje centrálně ve všech zemích, je založeno na velikostech mladých dívek, které ještě nejsou plně vyvinuté.

Porovnání velikostí kalhot v H&M (menší) a stejné velikosti kalhot zakoupených v Primarku, autor: Sarah Bell

Co na to H&M?

Reakce firmy na sebe nenechala dlouho čekat. Tehdy se mluvčí H&M k věci vyjádřil pro magazín Cosmopolitan následovně: "H&M si velmi cení jakéhokoliv zákaznického feedbacku. Naším záměrem je, aby se zákazník cítil v našem oblečení dobře a ostatní nepříjemné okolnosti rozhodně nebyly zamýšlené účelně natož chtěné. Velikosti používané H&M jsou globální a konkrétně ve Spojeném království Velké Británie a Severního Irska jsou velikosti naprosto stejné jako v 66 dalších zemích, se kterými H&M obchoduje a stejně tak i v online obchodu. Stále upozorňujeme na tuto problematiku a centrální oddělení pro ustanovení velikostí pracuje na nové strategii."

Přijde změna

Na základě těchto peripetií a dlouhodobých sporů uvnitř firmy nakonec H&M oznámilo tento měsíc, že ve Velké Británii zavádí nové zvětšené velikosti. Společnost přiznala, že nakupování oblečení se v dnešní hektické době stává velmi stresovou záležitostí. Pravdou je, že Velká Británie, kde byly stížnosti největší, se dlouhodobě potýká se zdravotními potížemi své populace z hlediska nezdravého životního stylu. Záhy na toto oznámení společnosti reagovala i dceřiná centrála H&M ve Švédku stejně - tedy vyrovnání velikostí s těmi britskými. Dnes tedy již ženy v Británii a ve Švédsku najdou pod číslem 18 evropskou velikost 40 a ne 38, tedy britských 10, jak tomu bylo ještě minulý měsíc.

H&M group; Facebook.com, Twitter.com,
The Independent, Cosmopolitan.com

H&M ZE SPOLEČNOSTI VELIKOST OBLEČENÍ VĚTŠÍ VELIKOST MÓDA AKTUÁLNĚ

Související články

Katy Perry jako žena mnoha tváří pro australský Vogue

Byť jsme na časté změny vizáže u zpěvačky Katy Perry zvyklí, v australském Vogue ji transformovali hned několikrát a často k nepoznání.

Celý článek

Jaké plavky oblékly celebrity na letních dovolených

Doba prázdnin se již pomalu chýlí ke konci, ale pokud vás dovolená teprve čeká, nechte se inspirovat výběrem plavek, ve kterých se blýskly známe osobnosti.

 

Celý článek

Bývalý dům Tommyho Hilfigera k prodeji za $6,75 milionů

Bývalý dům módního návrháře Tomyho Hilfigera je momentálně k prodeji za $6,75 milionu. Podívejte se, jak si bydlela jedna z nejslavnějších osobností světa módy. 

Celý článek

Přirozeně krásná Beyoncé na obálce americké Vogue

Historicky významné vydání časopisu s přirozeně nalíčenou Beyonce poukazuje na krásu žen tmavé pleti.

 

Celý článek

Jak se nosí svetr i v létě

O tom, že si tohle léto užíváme tropické teploty není pochyb, ale chladná rána na sebe nenechají dlouho čekat. Tak na ně buďme připravené.

Celý článek

Instagramová hvězda Hodan Yousuf podrobila módní průmysl kritice kvůli hidjabu

Některé země jej omezily, některé zakázaly jeho nošení ve veřejných prostorech. Řeč je o hijabu, který je součástí oděvu ženy dle islámu.

Celý článek

Pořiďte si nový batoh - výběr těch nejstylovějších je tady!

Ať už se vás týká nezadržitelně se blížící návrat do lavic nebo batoh nosíte i do práce nebo na výlety, rozhodně by vám neměl ujít výběr těch nejzajímavějších. 

Celý článek

Transgender modeling mění svět módy

Transgender modeling je možná první vlnou nové podoby módního průmyslu. Úspěchy těchto modelek obsahují jména největších světových značek.

Celý článek