dnes je 22.06.2018 a svátek má Pavla

Stížnost zákaznice na Facebooku dohnala H&M k zvětšování velikostí

Módní značky si často neuvědomují, jak moc závažné je pro zákazníka to, jakou velikost jeho oblečení má. Přesvědčili se o tom například v H&M po negativních ohlasech, které rozpoutal jeden Facebookový příspevěk.

Studentce Lowri Byrne se jedním postem na Facebooku v roce 2017 podařilo něco neuvěřitelného. Příspěvek donutil nejvyšší management jedné z nejrozšířenějších módních společností na světě změnit svou dosavadní strategii, týkající se velikosti oblečení. "Prosím, upravte velikosti oblečení, protože tohle je naprosto směšné!" napsala Byrnová. "Mám velikost 12 a menší (v ČR 40, M) a dnes v obchodě H&M jsem se musela poohlédnout po těchto šatech velikosti 18 (46,L). Šaty, které mám na sobě na fotografii jsou velikosti 16 (44,L) a téměř se nemohu nadechnout. Nejen, že to bylo nepříjemné, protože ty šaty jsem si chtěla opravdu koupit, ale uvědomila jsem si, kolik žen si bere svou velikost velmi k srdci, a kdyby jedna z nich musela žádat o velikost 18, neumím si ani představit, jak by jí to deprimovalo!"

Její příspěvěk vyvolal na Facebooku nečekané množství podobných zkušeností rozhořčených žen a dívek. "Nedělám si srandu, ale šaty velikosti 12, které jsem v H&M koupila, jsou mé pětileté dceři! Mně samozřejmě nejsou," komentovala to jedna z rozhořčených zákaznic. Mnoho žen jsou toho názoru, že velikosti, které H&M aplikuje centrálně ve všech zemích, je založeno na velikostech mladých dívek, které ještě nejsou plně vyvinuté.

Porovnání velikostí kalhot v H&M (menší) a stejné velikosti kalhot zakoupených v Primarku, autor: Sarah Bell

Co na to H&M?

Reakce firmy na sebe nenechala dlouho čekat. Tehdy se mluvčí H&M k věci vyjádřil pro magazín Cosmopolitan následovně: "H&M si velmi cení jakéhokoliv zákaznického feedbacku. Naším záměrem je, aby se zákazník cítil v našem oblečení dobře a ostatní nepříjemné okolnosti rozhodně nebyly zamýšlené účelně natož chtěné. Velikosti používané H&M jsou globální a konkrétně ve Spojeném království Velké Británie a Severního Irska jsou velikosti naprosto stejné jako v 66 dalších zemích, se kterými H&M obchoduje a stejně tak i v online obchodu. Stále upozorňujeme na tuto problematiku a centrální oddělení pro ustanovení velikostí pracuje na nové strategii."

Přijde změna

Na základě těchto peripetií a dlouhodobých sporů uvnitř firmy nakonec H&M oznámilo tento měsíc, že ve Velké Británii zavádí nové zvětšené velikosti. Společnost přiznala, že nakupování oblečení se v dnešní hektické době stává velmi stresovou záležitostí. Pravdou je, že Velká Británie, kde byly stížnosti největší, se dlouhodobě potýká se zdravotními potížemi své populace z hlediska nezdravého životního stylu. Záhy na toto oznámení společnosti reagovala i dceřiná centrála H&M ve Švédku stejně - tedy vyrovnání velikostí s těmi britskými. Dnes tedy již ženy v Británii a ve Švédsku najdou pod číslem 18 evropskou velikost 40 a ne 38, tedy britských 10, jak tomu bylo ještě minulý měsíc.

H&M group; Facebook.com, Twitter.com,
The Independent, Cosmopolitan.com

H&M ZE SPOLEČNOSTI VELIKOST OBLEČENÍ VĚTŠÍ VELIKOST MÓDA AKTUÁLNĚ

Související články

Modelka Caroline Lossberg v šatech Louis Vuitton pro český Harper’s bazaar

Červnový výtisk oblíbeného módního časopisu v české verzi přináší charismatickou modelku z New Yorku.

Celý článek

Outfity Meghan Markle od okamžiku, co se stala Vévodkyní ze Sussexu

Co obléká nová britská vévodkyně už na své oficiální pozici manželky prince Harryho?

Celý článek

Ralph Lauren oslaví v září zlaté výročí na NYFW

Oficiální oslava započne 7. září v rámci New Yorku Fashion Weeku. Není totiž žádným tajemstvím, že tento módní velikán oslaví 50 let podnikání.

Celý článek

Dostupná trika s motivem vodního života od malíře Marcina Wolskiho

Odstíny modré vévodí kolekci triček, které speciálně pro Medicine navrhl polský malíř Marcin Wolski. Pánské seženete pod pět stovek, dámské za čtyři a všechny stojí zato!

Celý článek

L'oréal vytvoří novou kolekci makeupu spolu s Isabele Marant

Po velmi úspěšném partnerství Oliviera Rousteinga a L'oréal přichází módní gigant s další skvělou zprávu. Nově se dá dohromady s jiným velkým návrhářským jménem - Isabele Marant.

Celý článek

Jiří Bartoška a modelka Kateřina Sokolová pro dobrou věc

Prezident MFF KV Jiří Bartoška a modelka Kateřina Sokolová otevřou festivalový Moët Summer Lounge bar přípitkem pro dobrou věc.

 

Celý článek

Stella McCartney začne prodávat repliky večerních svatebních šatů Meghan Markle

Na svůj svatební den oblékla Meghan hned dvoje šaty. Kromě těch svatebních od Givenchy se večer převlékla do dlouhých šatů Stella McCartney. Právě ty si bude možné pořídit.

Celý článek

Jaké oblečení mají dámy z královské rodiny zakázáno?

Existují psaná i nepsaná pravidla, kterých se při oblékání musí ženy královské rodiny držet. Třeba by neměly vycházet bez silonek a brát si příliš velkou kabelku.

Celý článek