dnes je 22.05.2018 a svátek má Emil

Studenti SPŠO a jejich módní přehlídka BIOMY inspirovaná přírodou

Biomy. Přehlídka maturitního ročníku SPŠO si pro své diváky připravila velkou dávku energie a móda.cz byla u toho. 

V pondělí 5. února se uskutečnila absolventská módní přehlídka maturitních ročníků SPŠO (Střední odborné průmyslové školy v Praze) BIOMY, pod vedením akad. mal. Evy Helekalové. Biomy, jako dílčí oblasti biosféry charakterizované určitým typem biotických a abiotických podmínek. V módní realizaci byly představeny jejich základní typy členění. Hylaea (tropický deštný les), zalesněný biom s trvale teplým a vlhkým podnebím. Solitudinem (poušť), neúrodná oblast trpící nedostatkem vody. Arctica (Tundra), biom subpolárních a polárních oblastí. Litoraea (zavodněné oblasti), biom trvale i dočasně zaplavených oblastí.
Skvěle vybrané téma se postaralo o opravdu pestrou podívanou. Každý ze čtyř bloků byl doprovázen krátkou video projekcí z dané oblasti, což diváky skvěle naladilo na přicházející modely. Je úžasné, jak každá ze studentek pojala téma po svém a nám tak připravily velmi různorodou a rozmanitou přehlídku.

Přehlídka byla zahájena blokem Solitudinem, tedy pouští. Hlavní inspirací byli pouštní duny, písečné bouře, západ slunce, kontrast dne a noci, sucho, obyvatelé a pouštní fauna. Základní charakteristika řady byl objem a tvar, tedy velkoryse řešené střihy, oversized kousky a vrstvení. Z materiálů pak byly používané především strukturální plátna, pevné a silné látky, ale i ty pohyblivé, jako například šifon.

V druhé části se nám předvedly modely inspirované Arcticou neboli tundrou, jejíž základní charakteristikou byl mráz. Studentky se inspirovaly bezlesými krajinami, mechorosty, permafrostem, polární září, praskajícími ledovci a oděvem lovců. Siluety byly objemné, modelky byly zahalené v pevných materiálech. Nejčastěji jsme tak mohli vidět kožešiny, pleteniny, vlněné tkaniny a pevná silná plátna.

Třetí v pořadí byl blok studentek oděvnictví, Litoraea - tedy zavodněné oblasti. Základní charakteristikou řady byl pohyb a pohyblivé až nekonkrétní siluety. Tento blok byl velmi rozmanitý, co se inspirace týká. Na jedné straně oceán, vodopády, vodní víry a proudy, na druhé straně život v podobě útesů, korálů, mikroorganismů a mušlí. Tomu odpovídal i výběr materiálů. Jemné, poloprůsvitné až průsvitné materiály v kontrastu s těmi neprůsvitnými strukturovanými.

Jednou z maturantek, která představila svůj model, byla Nikola Hyťhová. Na přehlídce byl její pánský model inspirovaný mořskými korály k vidění právě ve třetím bloku (zavodněná oblast). Sama studentka zadání absolventské práce a přehlídku komentuje slovy: "Myslím, že téma přehlídky BIOMY rozhodně nebylo lehké na zpracování, ale jakožto začátečníci jsme se s tím popasovali dobře. Jelikož jsme celou akci připravovali už od rána a za celý den proběhly tři přehlídky, bylo to náročné, ale ten zážitek byl úžasný. Myslím, že hudba ve spojení s videem, představující určitý biom, přehlídku výborně doplňovalo. V backstage byla i přes spousty lidí na malém místě skvělá atmosféra a nálada. Myslím, že si přehlídku všichni opravdu užili a odvedli super práci."

V posledním bloku inspirovaným Hylaeou, tropickým deštným lesem, se prezentovaly práce studentek scénické a výstavní tvorby. Jelikož bylo základní charakteristikou řady teplo a vlhko, siluety byly splývavé až těžké. Studentky se inspirovaly tropickými květy, ptáky a domorodci. Z materiálů jsme pak mohli spatřit koženky, bambus, síťoviny. Často byly k vidění také lesklé materiály navozující mokrý vzhled

O hudbu se postaral DJ Yan (Harmony.rec), o make-up se postaral Pavel Bauer, produkci pak zajistila vedoucí studentek akad. mal. Eva Helekalová. 

foto: Jiří Zídek a vlastní zdroje redakce

MÓDA MÓDNÍ PŘEHLÍDKY A NÁVRHÁŘI DOMÁCÍ TVORBA SPŠO BIOMY AKTUÁLNĚ ZE SVĚTA MÓDY

Související články

Svatební manžetové knoflíčky byly přelomové, říká návrhářka značky Design Empathy

Kdo pomáhá vytvářet ilustrace, co všechno najdete v portfoliu a proč zrovna křišťálová pryskyřice? To všechno v rozhovoru s Leonou Průchovou tvořící pod Design Empathy.

Celý článek

Královská svatba: Jak se oblékla na svatbu Harryho a Meghan Kate Middleton?

Svatba roku 2018 proběhla v nejlepším pořádku. Zúčastnila se jí také Harryho švagrová, Kate Middleton. A to pouhé čtyři týdny po narození svého třetího potomka.

Celý článek

Nový tým časopisu Elle? Kdo zastává pozici šéfredaktora a koho si s sebou přivedl?

Časopis Elle provází od počátku roku mnoho personálních změn. Kdo je od 1. května novým šéfredaktorem a kdo jsou další členové týmu?

Celý článek

Karl Lagerfeld Paris zavádí plus size oblečení

Dříve to byla váha modelek, která se musela přizpůsobit oblečení, dnes se oblečení přizpůsobuje spotřebitelům. Konečně i u velkých módních domů.

Celý článek

Dresscode: Semiformal

Už jste někdy otevřeli pozvánku, ve které stálo Semi formal? Co si přesně představit pod tímto matoucím názvem?

Celý článek

Kolekce Chanel Cruise se nese ve znamení výrazných vzorů

Nastoupit a vyplouváme! Chanel představil novou svěží Cruise kolekci, která nás přenesla na výletní zámořskou plavbu.

Celý článek

Prada ve své nejnovější kolekci vyzdvihla 90. léta

Kolekce Resort 2019 přinesla do New Yorku přehlídku, která má jedno hlavní téma. Praktické a klasické módní kousky.

Celý článek

Variabilní svatební kolekce Ivety Paulerové

Návrhářka Iveta Paulerová naslouchá přáním svých zákaznic. Jak vypadá její nejnovější svatební kolekce?

Celý článek