dnes je 21.11.2018 a svátek má Albert

Studenti SPŠO a jejich módní přehlídka BIOMY inspirovaná přírodou

Biomy. Přehlídka maturitního ročníku SPŠO si pro své diváky připravila velkou dávku energie a móda.cz byla u toho. 

V pondělí 5. února se uskutečnila absolventská módní přehlídka maturitních ročníků SPŠO (Střední odborné průmyslové školy v Praze) BIOMY, pod vedením akad. mal. Evy Helekalové. Biomy, jako dílčí oblasti biosféry charakterizované určitým typem biotických a abiotických podmínek. V módní realizaci byly představeny jejich základní typy členění. Hylaea (tropický deštný les), zalesněný biom s trvale teplým a vlhkým podnebím. Solitudinem (poušť), neúrodná oblast trpící nedostatkem vody. Arctica (Tundra), biom subpolárních a polárních oblastí. Litoraea (zavodněné oblasti), biom trvale i dočasně zaplavených oblastí.
Skvěle vybrané téma se postaralo o opravdu pestrou podívanou. Každý ze čtyř bloků byl doprovázen krátkou video projekcí z dané oblasti, což diváky skvěle naladilo na přicházející modely. Je úžasné, jak každá ze studentek pojala téma po svém a nám tak připravily velmi různorodou a rozmanitou přehlídku.

Přehlídka byla zahájena blokem Solitudinem, tedy pouští. Hlavní inspirací byli pouštní duny, písečné bouře, západ slunce, kontrast dne a noci, sucho, obyvatelé a pouštní fauna. Základní charakteristika řady byl objem a tvar, tedy velkoryse řešené střihy, oversized kousky a vrstvení. Z materiálů pak byly používané především strukturální plátna, pevné a silné látky, ale i ty pohyblivé, jako například šifon.

V druhé části se nám předvedly modely inspirované Arcticou neboli tundrou, jejíž základní charakteristikou byl mráz. Studentky se inspirovaly bezlesými krajinami, mechorosty, permafrostem, polární září, praskajícími ledovci a oděvem lovců. Siluety byly objemné, modelky byly zahalené v pevných materiálech. Nejčastěji jsme tak mohli vidět kožešiny, pleteniny, vlněné tkaniny a pevná silná plátna.

Třetí v pořadí byl blok studentek oděvnictví, Litoraea - tedy zavodněné oblasti. Základní charakteristikou řady byl pohyb a pohyblivé až nekonkrétní siluety. Tento blok byl velmi rozmanitý, co se inspirace týká. Na jedné straně oceán, vodopády, vodní víry a proudy, na druhé straně život v podobě útesů, korálů, mikroorganismů a mušlí. Tomu odpovídal i výběr materiálů. Jemné, poloprůsvitné až průsvitné materiály v kontrastu s těmi neprůsvitnými strukturovanými.

Jednou z maturantek, která představila svůj model, byla Nikola Hyťhová. Na přehlídce byl její pánský model inspirovaný mořskými korály k vidění právě ve třetím bloku (zavodněná oblast). Sama studentka zadání absolventské práce a přehlídku komentuje slovy: "Myslím, že téma přehlídky BIOMY rozhodně nebylo lehké na zpracování, ale jakožto začátečníci jsme se s tím popasovali dobře. Jelikož jsme celou akci připravovali už od rána a za celý den proběhly tři přehlídky, bylo to náročné, ale ten zážitek byl úžasný. Myslím, že hudba ve spojení s videem, představující určitý biom, přehlídku výborně doplňovalo. V backstage byla i přes spousty lidí na malém místě skvělá atmosféra a nálada. Myslím, že si přehlídku všichni opravdu užili a odvedli super práci."

V posledním bloku inspirovaným Hylaeou, tropickým deštným lesem, se prezentovaly práce studentek scénické a výstavní tvorby. Jelikož bylo základní charakteristikou řady teplo a vlhko, siluety byly splývavé až těžké. Studentky se inspirovaly tropickými květy, ptáky a domorodci. Z materiálů jsme pak mohli spatřit koženky, bambus, síťoviny. Často byly k vidění také lesklé materiály navozující mokrý vzhled

O hudbu se postaral DJ Yan (Harmony.rec), o make-up se postaral Pavel Bauer, produkci pak zajistila vedoucí studentek akad. mal. Eva Helekalová. 

foto: Jiří Zídek a vlastní zdroje redakce

MÓDA MÓDNÍ PŘEHLÍDKY A NÁVRHÁŘI DOMÁCÍ TVORBA SPŠO BIOMY AKTUÁLNĚ ZE SVĚTA MÓDY

Související články

Jitka Klett for Fashion Revolution

Úspěšná módní návrhářka uspořádala jedinečný, módou a uměním protkaný charitativní večer při světové premiéře JITKA KLETT for FASHION REVOLUTION.

Celý článek

Jaké oblibě se těší outletové obchody v zahraničí a u nás?

Zlevněné značkové zboží se prodává nejen ve slevách. Přebytečné, kazové nebo to nižší kvality lze koupit za minimální cenu i v outletech. Kupují ho však lidé doopravdy?

Celý článek

Nový trend - džíny s perličkami

Nejsme první ani poslední generace, která má slabost pro perly. Mezi novými trendy jsou perličky doslova hvězdou, točí se kolem nich skoro vše. Od sponek do vlasů, přes svetry až k samotným kalhotám. Máte je už doma i vy?

Celý článek

První svatební kolekce Stella McCartney je tu i se svatebními šaty Meghan Markle

Vévodkyně ze Sussexu není jedinou ženou, která by svatební šaty Stelly McCartney ráda oblékla, proto se značka rozhodla, že se pustí i cestou svateb…

Celý článek

Zkameněliny a mušle inspirovaly Resort kolekci od Alexandra McQueen 2019

Populární anglická značka si vybrala nezvyklou inspiraci a múzu. Co návrhářku Sarah Burton k tomuto kroku vedlo?

Celý článek

Co milujeme na nesmrtelné módě 80. let?

Osmdesátá léta se lecčím zapsala do módních dějin a návrháři se touto dekádou dodnes s oblibou inspirují. Jaké byly největší trendy právě těchto extravagantních let? 

Celý článek

Modelka Candice Swanepoel navrhuje vlastní plavky

Rozhodně není první modelkou, která se vydala směrem práce návrhářů. A určitě není ani tou poslední. Candice přináší kolekci plavek vlastní značky.

Celý článek

Jak vypadat stylově a chic i v podzimních dnech?

Podzimní počasí je nevyzpytatelné. Ačkoliv může být jeden den slunečných 15 °C, druhý den se může ochladit na 5 °C. Ukážeme vám, jak být připravena na každé počasí, a ještě u toho vypadat stylově. 

Celý článek