dnes je 22.02.2019 a svátek má Petr

Studenti SPŠO a jejich módní přehlídka BIOMY inspirovaná přírodou

Biomy. Přehlídka maturitního ročníku SPŠO si pro své diváky připravila velkou dávku energie a móda.cz byla u toho. 

V pondělí 5. února se uskutečnila absolventská módní přehlídka maturitních ročníků SPŠO (Střední odborné průmyslové školy v Praze) BIOMY, pod vedením akad. mal. Evy Helekalové. Biomy, jako dílčí oblasti biosféry charakterizované určitým typem biotických a abiotických podmínek. V módní realizaci byly představeny jejich základní typy členění. Hylaea (tropický deštný les), zalesněný biom s trvale teplým a vlhkým podnebím. Solitudinem (poušť), neúrodná oblast trpící nedostatkem vody. Arctica (Tundra), biom subpolárních a polárních oblastí. Litoraea (zavodněné oblasti), biom trvale i dočasně zaplavených oblastí.
Skvěle vybrané téma se postaralo o opravdu pestrou podívanou. Každý ze čtyř bloků byl doprovázen krátkou video projekcí z dané oblasti, což diváky skvěle naladilo na přicházející modely. Je úžasné, jak každá ze studentek pojala téma po svém a nám tak připravily velmi různorodou a rozmanitou přehlídku.

Přehlídka byla zahájena blokem Solitudinem, tedy pouští. Hlavní inspirací byli pouštní duny, písečné bouře, západ slunce, kontrast dne a noci, sucho, obyvatelé a pouštní fauna. Základní charakteristika řady byl objem a tvar, tedy velkoryse řešené střihy, oversized kousky a vrstvení. Z materiálů pak byly používané především strukturální plátna, pevné a silné látky, ale i ty pohyblivé, jako například šifon.

V druhé části se nám předvedly modely inspirované Arcticou neboli tundrou, jejíž základní charakteristikou byl mráz. Studentky se inspirovaly bezlesými krajinami, mechorosty, permafrostem, polární září, praskajícími ledovci a oděvem lovců. Siluety byly objemné, modelky byly zahalené v pevných materiálech. Nejčastěji jsme tak mohli vidět kožešiny, pleteniny, vlněné tkaniny a pevná silná plátna.

Třetí v pořadí byl blok studentek oděvnictví, Litoraea - tedy zavodněné oblasti. Základní charakteristikou řady byl pohyb a pohyblivé až nekonkrétní siluety. Tento blok byl velmi rozmanitý, co se inspirace týká. Na jedné straně oceán, vodopády, vodní víry a proudy, na druhé straně život v podobě útesů, korálů, mikroorganismů a mušlí. Tomu odpovídal i výběr materiálů. Jemné, poloprůsvitné až průsvitné materiály v kontrastu s těmi neprůsvitnými strukturovanými.

Jednou z maturantek, která představila svůj model, byla Nikola Hyťhová. Na přehlídce byl její pánský model inspirovaný mořskými korály k vidění právě ve třetím bloku (zavodněná oblast). Sama studentka zadání absolventské práce a přehlídku komentuje slovy: "Myslím, že téma přehlídky BIOMY rozhodně nebylo lehké na zpracování, ale jakožto začátečníci jsme se s tím popasovali dobře. Jelikož jsme celou akci připravovali už od rána a za celý den proběhly tři přehlídky, bylo to náročné, ale ten zážitek byl úžasný. Myslím, že hudba ve spojení s videem, představující určitý biom, přehlídku výborně doplňovalo. V backstage byla i přes spousty lidí na malém místě skvělá atmosféra a nálada. Myslím, že si přehlídku všichni opravdu užili a odvedli super práci."

V posledním bloku inspirovaným Hylaeou, tropickým deštným lesem, se prezentovaly práce studentek scénické a výstavní tvorby. Jelikož bylo základní charakteristikou řady teplo a vlhko, siluety byly splývavé až těžké. Studentky se inspirovaly tropickými květy, ptáky a domorodci. Z materiálů jsme pak mohli spatřit koženky, bambus, síťoviny. Často byly k vidění také lesklé materiály navozující mokrý vzhled

O hudbu se postaral DJ Yan (Harmony.rec), o make-up se postaral Pavel Bauer, produkci pak zajistila vedoucí studentek akad. mal. Eva Helekalová. 

foto: Jiří Zídek a vlastní zdroje redakce

MÓDA MÓDNÍ PŘEHLÍDKY A NÁVRHÁŘI DOMÁCÍ TVORBA SPŠO BIOMY AKTUÁLNĚ ZE SVĚTA MÓDY

Související články

Navždy odešla legenda v rukavičkách a tmavých brýlích, Karl Lagerfeld

Dnes, tedy 19. února, se Paříž a celý módní svět halí do černého hávu. V nemocnici na pařížském předměstí dnes naposledy vydechla legenda nejen oděvního průmyslu, nezapomenutelný a nenahraditelný Karl Lagerfeld. Zemřel ve věku 85 let.

 

Celý článek

Nesourodá podzimní kolekce Victoria Beckham postrádala šmrnc

Módní přehlídky návrhářské špičky, jakou Victoria Beckham bezesporu je, jsou jedněmi z nejočekávanějších. Ne vždy si však odnesou patřičnou salvu. Podzimní kolekce 2019 nenadchne ani neurazí.

Celý článek

Rozkvetlé vinice a lesy na šatech Marchesa jsou fantastickým snem

Známá značka večerních šatů z New Yorku nezklamala. Kolekce se dá popsat jako nádherný výlet do říše fantazie italských zahrad, vinic a lesů. 

Celý článek

Legendární outfity Rachel z Přátel

Rachel a americký sitcom Přátelé zná asi každý. Jeden z nejoblíbenějších seriálů všech dob stále žije v našich srdcích a my se k příběhům šesti přátel rádi vracíme. Pojďme se tedy podívat na legendární outfity Rachel Green.

Celý článek

Podzimní kolekce Oscar de la Renta ve znamení noblesy, orientu a španělské krásy

Od britských vzorů, po rozkvetlou zahradu ve Španělsku se dostanete k vůni orientu se závěrem večerní noblesy. Tak zvěčnili kolekci Oscar de la Renta podzim/zima 2019, Laura Kim a Fernando Garcia.

Celý článek

Dokonalá krejčovská práce od značky Helmut Lang po více než roční pauze má šmrnc

Bezchybné elegantní oděvy s lehkou dávkou fetišismu představil pro roce a půl přestávky luxusní dům Helmut Lang.

Celý článek

Božidara Richterová profesně plete teprve dva roky. Přesto je nováčkem letošního Mercedes-Benz Prague Fashion Week!

Návrhářka Božidara Richterová vyrostla na Moravě, plést ji učila babička, baví ji focení, ale především chce tvořit módu. Profesně se této práci věnuje teprve dva roky, ale už letos v březnu ji uvidíme na největší módní akci u nás!

Celý článek

Atmosféra New Yorku byla zachycena v kolekci Proenza Shouler

Moderní pojetí dnešního New Yorku se úspěšně podařilo zachytit dvojici návrhářů Proenza Shouler v nové podzimní kolekci. S čím překvapivým přišli?

Celý článek