dnes je 21.08.2018 a svátek má Johana

Studenti SPŠO a jejich módní přehlídka BIOMY inspirovaná přírodou

Biomy. Přehlídka maturitního ročníku SPŠO si pro své diváky připravila velkou dávku energie a móda.cz byla u toho. 

V pondělí 5. února se uskutečnila absolventská módní přehlídka maturitních ročníků SPŠO (Střední odborné průmyslové školy v Praze) BIOMY, pod vedením akad. mal. Evy Helekalové. Biomy, jako dílčí oblasti biosféry charakterizované určitým typem biotických a abiotických podmínek. V módní realizaci byly představeny jejich základní typy členění. Hylaea (tropický deštný les), zalesněný biom s trvale teplým a vlhkým podnebím. Solitudinem (poušť), neúrodná oblast trpící nedostatkem vody. Arctica (Tundra), biom subpolárních a polárních oblastí. Litoraea (zavodněné oblasti), biom trvale i dočasně zaplavených oblastí.
Skvěle vybrané téma se postaralo o opravdu pestrou podívanou. Každý ze čtyř bloků byl doprovázen krátkou video projekcí z dané oblasti, což diváky skvěle naladilo na přicházející modely. Je úžasné, jak každá ze studentek pojala téma po svém a nám tak připravily velmi různorodou a rozmanitou přehlídku.

Přehlídka byla zahájena blokem Solitudinem, tedy pouští. Hlavní inspirací byli pouštní duny, písečné bouře, západ slunce, kontrast dne a noci, sucho, obyvatelé a pouštní fauna. Základní charakteristika řady byl objem a tvar, tedy velkoryse řešené střihy, oversized kousky a vrstvení. Z materiálů pak byly používané především strukturální plátna, pevné a silné látky, ale i ty pohyblivé, jako například šifon.

V druhé části se nám předvedly modely inspirované Arcticou neboli tundrou, jejíž základní charakteristikou byl mráz. Studentky se inspirovaly bezlesými krajinami, mechorosty, permafrostem, polární září, praskajícími ledovci a oděvem lovců. Siluety byly objemné, modelky byly zahalené v pevných materiálech. Nejčastěji jsme tak mohli vidět kožešiny, pleteniny, vlněné tkaniny a pevná silná plátna.

Třetí v pořadí byl blok studentek oděvnictví, Litoraea - tedy zavodněné oblasti. Základní charakteristikou řady byl pohyb a pohyblivé až nekonkrétní siluety. Tento blok byl velmi rozmanitý, co se inspirace týká. Na jedné straně oceán, vodopády, vodní víry a proudy, na druhé straně život v podobě útesů, korálů, mikroorganismů a mušlí. Tomu odpovídal i výběr materiálů. Jemné, poloprůsvitné až průsvitné materiály v kontrastu s těmi neprůsvitnými strukturovanými.

Jednou z maturantek, která představila svůj model, byla Nikola Hyťhová. Na přehlídce byl její pánský model inspirovaný mořskými korály k vidění právě ve třetím bloku (zavodněná oblast). Sama studentka zadání absolventské práce a přehlídku komentuje slovy: "Myslím, že téma přehlídky BIOMY rozhodně nebylo lehké na zpracování, ale jakožto začátečníci jsme se s tím popasovali dobře. Jelikož jsme celou akci připravovali už od rána a za celý den proběhly tři přehlídky, bylo to náročné, ale ten zážitek byl úžasný. Myslím, že hudba ve spojení s videem, představující určitý biom, přehlídku výborně doplňovalo. V backstage byla i přes spousty lidí na malém místě skvělá atmosféra a nálada. Myslím, že si přehlídku všichni opravdu užili a odvedli super práci."

V posledním bloku inspirovaným Hylaeou, tropickým deštným lesem, se prezentovaly práce studentek scénické a výstavní tvorby. Jelikož bylo základní charakteristikou řady teplo a vlhko, siluety byly splývavé až těžké. Studentky se inspirovaly tropickými květy, ptáky a domorodci. Z materiálů jsme pak mohli spatřit koženky, bambus, síťoviny. Často byly k vidění také lesklé materiály navozující mokrý vzhled

O hudbu se postaral DJ Yan (Harmony.rec), o make-up se postaral Pavel Bauer, produkci pak zajistila vedoucí studentek akad. mal. Eva Helekalová. 

foto: Jiří Zídek a vlastní zdroje redakce

MÓDA MÓDNÍ PŘEHLÍDKY A NÁVRHÁŘI DOMÁCÍ TVORBA SPŠO BIOMY AKTUÁLNĚ ZE SVĚTA MÓDY

Související články

Jaké plavky oblékly celebrity na letních dovolených

Doba prázdnin se již pomalu chýlí ke konci, ale pokud vás dovolená teprve čeká, nechte se inspirovat výběrem plavek, ve kterých se blýskly známe osobnosti.

 

Celý článek

Přirozeně krásná Beyoncé na obálce americké Vogue

Historicky významné vydání časopisu s přirozeně nalíčenou Beyonce poukazuje na krásu žen tmavé pleti.

 

Celý článek

Zlatá namíchaná s purpurovou v sexy duchu - jaro Dundas 2019

Peter Dundas uvedl jarní kolekci plnou mini sukní, černé, zlaté a s důrazem na strukturu oděvu.

Celý článek

Jak se nosí svetr i v létě

O tom, že si tohle léto užíváme tropické teploty není pochyb, ale chladná rána na sebe nenechají dlouho čekat. Tak na ně buďme připravené.

Celý článek

Pořiďte si nový batoh - výběr těch nejstylovějších je tady!

Ať už se vás týká nezadržitelně se blížící návrat do lavic nebo batoh nosíte i do práce nebo na výlety, rozhodně by vám neměl ujít výběr těch nejzajímavějších. 

Celý článek

Pánská jarní kolekce Giorgio Armani 2019 ctí len a denim

Z jarní pánské kolekce Giorgio Armani je patrný jistý návrat v čase. Ale nepřišlo žádné retro. Jen inspirace přetvořená do nového trendu.

Celý článek

NAĎA GOCMANOVÁ uvádí novou kolekci Podzim/Zima “linka,čára“

Nevím, jestli je to tím, že jsem starší, ale postupem času vnímám věci jinak. Proto mi je letošní inspirací pro kolekci Podzim/Zima  “linka,čára,“ říká Naďa Gocmanová.

Celý článek