dnes je 22.05.2019 a svátek má Emil

Švédsko: země vlídných lidí

Přidat na Seznam.cz
Ty nejkrásnější zážitky života pramení z cestování. Tentokrát se vydáme do středního Švédska. Co nabízí tato severská země?
Cestování

 „Smyslem cestování je regulovat představu realitou.“ „Cestování zabíjí předsudky, bigotnost a úzkoprsost.“ „Cestování je život.“

Moudrá slova, která pramenila z úst spisovatelů, jako je Samuel Johnson, Mark Twain či Hans Christian Andersen. Slova, která zcela vystihují podstatu cestování. Cestování posouvá naše hranice, ať už v momentě, kdy nastoupíme do letadla a překonáme strach z létání, nebo když se v nesnázích domluvíme cizí řečí. Odbourává naše špatné předsudky na rasové menšiny, obohacuje lidské oko o nové přírodní úkazy, ale především testuje nás samotné, sebepoznáváme své klady a zápory, poznáváme, kdo že to vlastně jsme.  Moje cestovatelské motto zní: „Cestuj s pokorou, a pokud s pokorou do světa nepřicházíš, naučí tě jí.“

Právě ty nejkrásnější životní příběhy tvoří cestování. A mně se do mého života vryly nové krásné příběhy ze severského státu Švédsko a zároveň si odškrtávám ze seznamu další stát z Evropy. Mnozí z nás dávají přednost jiným státům z Evropské unie, více těm jižním, jako je Itálie, Španělsko nebo Chorvatsko. Severské země nejsou tak turisticky oblíbené jako opačná strana Evropy. Jaké krásy a nesnáze ukrývá tato sychravá země? Pojďte se se mnou vydat do středu Švédska, do města Östersund.

Ještě chvíli vás ale budu napínat. Jak a co zažít v tomto nádherném městě, vám odkryji v dalším článku, ale nejdříve vás provedu švédskou kulturou.

Samotná země je pokryta hlubokými lesy, nabízí krajinu plnou jezer a nádherné zvěře. V kontrastu s rušnými a moderními městy jako je Stockholm naleznete ve Švédsku nerušený klid. Švédské království patří k největším velikánům Evropy nejen svou rozlohou, ale především svou životní úrovní. Stát se pyšní nejštědřejším sociálním systémem. Je štědrý nejen ke svým obyvatelům, ale také k imigrantům, kterým zabezpečuje co nejsnazší přístup na pracovní trh.

Spokojenost vládne mezi obyvateli, která pramení z jejich chování. Jací tedy jsou? Leckdo si představí pod Švédem vlasatého chladného muže s bledou tváří, který je maximálně nepřístupný a tento předsudek patří napříč švédskou populací. Faktem je, že seveřané jsou více uzavření do sebe, avšak jsou to velice milí, příjemní a především (!) velmi ochotní lidé. Pokud jste v nesnázích, potřebujete poradit s cestou či chcete poradit s výběrem tradičních jídel, vždy se vám dostane vlídné zacházení a nestane se vám, že by vám nikdo z nich neodpověděl bravurní angličtinou, která byla až zarážející. Po dobu pobytu jsem nenarazila na jediného Švéda, který by mi plynulou angličtinou neodpověděl. Ať už to byla postarší dáma, která nám ochotně pomohla při systému placení u tankovací stanice, prodavačka ve skromné pekárně či maminka na letišti, bez které bych zřejmě neodletěla zpět do Prahy. Čím to je? Důvodem je chybějící dabing ve filmech, ale také kvalitní školský systém.

Někdy mi přijde, že jsem „dítě štěstěny“ a narození v pátek třináctého mi naopak přináší do života více štěstí, než je zdrávo. Nebylo tomu ani jinak po příletu do Švédska. Vítaly nás sluneční teplé paprsky a rafička teploměru ukazovala 15 °C. Nemusím vám vyprávět, jak netypické počasí to pro Švédy je, jsou zvyklí i v jarních měsících na sníh a mrazy hluboko pod nulou, a tak toto počasí vnímají jako léto. Místo sněhu se nám do cesty vkrádaly pučící stromy a Švédové v plavkách, kteří si užívali příznivé teploty na svých zahradách. 

Ačkoliv jsou to velmi aktivní a sportovní nadšenci, tak jsou Švédové přeborníci především v odpočinku a pití kávy, na kterou je vyhrazená „fika time“, neboli pauza na kávu, podávaná ideálně se sladkým pečivem. Jsou to hotoví milovníci sladkého! V supermarketech nenaleznete jen tak slaný chléb, ale především sladké chleby, například s brusinkami. Nejoblíbenějším sladkým pokrmem je bezpochyby skořicový šnek (neboli kanelbulle). Jsou mu oddáni natolik, že je oslavován jedním dnem v roce, který připadá na 4. října. Pokud chcete ochutnat jeho výjimečnou chuť, rozhodně se do Švédska vydejte!

Cestou po krajině se vám budou míjet krásné, útulné dřevěné domky, do kterých proudí světlo skrz nezatemněná okna. Nespatříte, že by Švédové měli v oknech záclony, spíše jejich okraj lemuje závěs, ale v častějším případě uvidíte prázdné okno bez stínidla s lampičkou, jako dominantou. Bojují tak proti temným dnům, ale legenda praví o rozsvěcování lamp v okně, aby pocestný našel za nečasu cestu do úkrytu. Lampičky, různá světýlka a svíčky navíc dodávají teplo a útulnost domova. Skandinávský bytový design patří bezpochyby k těm nejvíce trendy. Atributy jako zemité, přírodní barvy, kožešiny a dekorace v podobě ručně vyřezávaných dřevěných koní Dalecarlian neboli Dala Horse, symbol provincie Dalarny, ale také celého Švédska, který dříve sloužil jako dětská hračka, patří k těm nejkrásnějším a nejútulnějším. 

A jaké jsou tipy na výlety po okolí? To vám prozradím již brzy v dalším článku!

Zdroj: citaty.net; pinterest.com

Přidat na Seznam.cz
LIFESTYLE RADY REDAKCE CESTOVÁNÍ ZAHRANIČÍ ŠVÉDSKO

Související články

Cestujete po krásách jižních Čech? Pak rozhodně navštivte Biograf!

Ať už pracovně, nebo soukromě, jižní Čechy jsou populární lokalitou, která láká nejenom pro své přírodní krásy. My jsme při té příležitosti narazili na atraktivní hotel, kde se nám více než dobře spalo.

Celý článek

Jízdou na kole vstříc mořským želvám

Peter Millar se rozhodl, že ve spolupráci s mořským klubem Timbers Kiawah - Ocean Club & Residences, vytvoří kola, která budou pomáhat podmořskému světu.

Celý článek

Móda na cestách v Toskánsku - den druhý

Po více jak jedenácti hodinovém spánku jsme se probudili do větrného a zamračeného rána. Dalším problémem byla i nefunkční wifi, což mělo na svědomí nepříznivé počasí. 

Celý článek

Inspirace: Jak zorganizovat vstupní prostor domu i bytu

Vstupní chodba do domu či bytu by měla být světlým útulným prostorem, který vás přivítá. Často v něm ale překypuje hromada svršků a bot. Jak takové místo lépe zorganizovat?

Celý článek

Domov budoucnosti - zpátky na stromy

Mladý absolvent Westminsterské univerzity navrhl domy ve stromech, které mají vyřešit nedostatek prostoru a vysoké znečištění v londýnských ulicích.

Celý článek

Nejlepší sushi restaurace v Česku

Japonské tradiční jídlo sushi zažívá v posledních letech obrovský boom. Kdo jí sushi, ten jde s dobou. Modelky a celebrity toto jídlo milují, nejen kvůli tomu, že se skvěle vyjímá na instagramu, ale také je téměř nemožné po něm ztloustnout.

Celý článek

Den matek 2019: Nápady na dárečky

Den matek se opět blíží, pořiďte svým maminkám dáreček. Zaručeně je to potěší! Nadýchejte inspiraci u nás...

Celý článek

V čem si vyšlápnout do slunného počasí? Aneb tipy na jarní obutí

A je tu květen, čas lásky, rozkvetlých stromů a sluncem zalitého počasí. Možná až na malé odchylky v předpovědích. V čem do takového počasí šlápnout, aby vám bylo pohodlně a zároveň trendy?

Celý článek