dnes je 23.07.2019 a svátek má Libor

Švédsko: země vlídných lidí

Přidat na Seznam.cz
Ty nejkrásnější zážitky života pramení z cestování. Tentokrát se vydáme do středního Švédska. Co nabízí tato severská země?
Cestování

 „Smyslem cestování je regulovat představu realitou.“ „Cestování zabíjí předsudky, bigotnost a úzkoprsost.“ „Cestování je život.“

Moudrá slova, která pramenila z úst spisovatelů, jako je Samuel Johnson, Mark Twain či Hans Christian Andersen. Slova, která zcela vystihují podstatu cestování. Cestování posouvá naše hranice, ať už v momentě, kdy nastoupíme do letadla a překonáme strach z létání, nebo když se v nesnázích domluvíme cizí řečí. Odbourává naše špatné předsudky na rasové menšiny, obohacuje lidské oko o nové přírodní úkazy, ale především testuje nás samotné, sebepoznáváme své klady a zápory, poznáváme, kdo že to vlastně jsme.  Moje cestovatelské motto zní: „Cestuj s pokorou, a pokud s pokorou do světa nepřicházíš, naučí tě jí.“

Právě ty nejkrásnější životní příběhy tvoří cestování. A mně se do mého života vryly nové krásné příběhy ze severského státu Švédsko a zároveň si odškrtávám ze seznamu další stát z Evropy. Mnozí z nás dávají přednost jiným státům z Evropské unie, více těm jižním, jako je Itálie, Španělsko nebo Chorvatsko. Severské země nejsou tak turisticky oblíbené jako opačná strana Evropy. Jaké krásy a nesnáze ukrývá tato sychravá země? Pojďte se se mnou vydat do středu Švédska, do města Östersund.

Ještě chvíli vás ale budu napínat. Jak a co zažít v tomto nádherném městě, vám odkryji v dalším článku, ale nejdříve vás provedu švédskou kulturou.

Samotná země je pokryta hlubokými lesy, nabízí krajinu plnou jezer a nádherné zvěře. V kontrastu s rušnými a moderními městy jako je Stockholm naleznete ve Švédsku nerušený klid. Švédské království patří k největším velikánům Evropy nejen svou rozlohou, ale především svou životní úrovní. Stát se pyšní nejštědřejším sociálním systémem. Je štědrý nejen ke svým obyvatelům, ale také k imigrantům, kterým zabezpečuje co nejsnazší přístup na pracovní trh.

Spokojenost vládne mezi obyvateli, která pramení z jejich chování. Jací tedy jsou? Leckdo si představí pod Švédem vlasatého chladného muže s bledou tváří, který je maximálně nepřístupný a tento předsudek patří napříč švédskou populací. Faktem je, že seveřané jsou více uzavření do sebe, avšak jsou to velice milí, příjemní a především (!) velmi ochotní lidé. Pokud jste v nesnázích, potřebujete poradit s cestou či chcete poradit s výběrem tradičních jídel, vždy se vám dostane vlídné zacházení a nestane se vám, že by vám nikdo z nich neodpověděl bravurní angličtinou, která byla až zarážející. Po dobu pobytu jsem nenarazila na jediného Švéda, který by mi plynulou angličtinou neodpověděl. Ať už to byla postarší dáma, která nám ochotně pomohla při systému placení u tankovací stanice, prodavačka ve skromné pekárně či maminka na letišti, bez které bych zřejmě neodletěla zpět do Prahy. Čím to je? Důvodem je chybějící dabing ve filmech, ale také kvalitní školský systém.

Někdy mi přijde, že jsem „dítě štěstěny“ a narození v pátek třináctého mi naopak přináší do života více štěstí, než je zdrávo. Nebylo tomu ani jinak po příletu do Švédska. Vítaly nás sluneční teplé paprsky a rafička teploměru ukazovala 15 °C. Nemusím vám vyprávět, jak netypické počasí to pro Švédy je, jsou zvyklí i v jarních měsících na sníh a mrazy hluboko pod nulou, a tak toto počasí vnímají jako léto. Místo sněhu se nám do cesty vkrádaly pučící stromy a Švédové v plavkách, kteří si užívali příznivé teploty na svých zahradách. 

Ačkoliv jsou to velmi aktivní a sportovní nadšenci, tak jsou Švédové přeborníci především v odpočinku a pití kávy, na kterou je vyhrazená „fika time“, neboli pauza na kávu, podávaná ideálně se sladkým pečivem. Jsou to hotoví milovníci sladkého! V supermarketech nenaleznete jen tak slaný chléb, ale především sladké chleby, například s brusinkami. Nejoblíbenějším sladkým pokrmem je bezpochyby skořicový šnek (neboli kanelbulle). Jsou mu oddáni natolik, že je oslavován jedním dnem v roce, který připadá na 4. října. Pokud chcete ochutnat jeho výjimečnou chuť, rozhodně se do Švédska vydejte!

Cestou po krajině se vám budou míjet krásné, útulné dřevěné domky, do kterých proudí světlo skrz nezatemněná okna. Nespatříte, že by Švédové měli v oknech záclony, spíše jejich okraj lemuje závěs, ale v častějším případě uvidíte prázdné okno bez stínidla s lampičkou, jako dominantou. Bojují tak proti temným dnům, ale legenda praví o rozsvěcování lamp v okně, aby pocestný našel za nečasu cestu do úkrytu. Lampičky, různá světýlka a svíčky navíc dodávají teplo a útulnost domova. Skandinávský bytový design patří bezpochyby k těm nejvíce trendy. Atributy jako zemité, přírodní barvy, kožešiny a dekorace v podobě ručně vyřezávaných dřevěných koní Dalecarlian neboli Dala Horse, symbol provincie Dalarny, ale také celého Švédska, který dříve sloužil jako dětská hračka, patří k těm nejkrásnějším a nejútulnějším. 

A jaké jsou tipy na výlety po okolí? To vám prozradím již brzy v dalším článku!

Zdroj: citaty.net; pinterest.com

Přidat na Seznam.cz
LIFESTYLE RADY REDAKCE CESTOVÁNÍ ZAHRANIČÍ ŠVÉDSKO

Související články

Módní úchylky

Odhaleno! Jaké módní úchylky vedou u nás v redakci?

Každá žena má slabost pro něco jiného. Leckdy to přeroste až v posedlost. Kupujeme nepotřebné věci jen proto, že nám dělá radost je vlastnit. Jaká je vaše módní úchylka?

Celý článek

Džínové sukně - kamarádky žen všech národností i generací

Každá z nás má v šatníku nějakou tu stálici, něco, na co se můžeme vždy spolehnout, i když nemáme tu správnou náladu, něco co se spolehlivě hodí ke všemu. Jedním z těchto kousků, které má každá z nás v šatníku, je jistě i džínová sukně.

Celý článek

Jaké nové módní knihy byste si neměli nechat ujít?

Módní knihy jsou skvělou inspirací. Pokud se i vy chcete něco nového dozvědět, ale zároveň se podívat na spoustu zajímavých fotografií, určitě investujte do některé z těchto knižních novinek. Zaručeně vás nadchnou tak, jako nás.

Celý článek

Brno otevře první Re-shop v Česku

Brno má velký náskok před ostatními českými městy v recyklaci odpadu. Dva projekty, Re-use a Retro-use, již nějakou chvíli fungují a myšlenkový maraton, tzv. hackathon, dal příležitost vzniku prvního Re-shopu. Neočekávejte žádný obyčejný blešák, ale místo plné kreativity a obchod s poklady.

Celý článek

Co nesmí chybět ve vaší plážové tašce?

Jednou z nejpopulárnějších chvil roku, na kterou se těší skoro celý svět, je dovolená u moře. Pokud ji máte ještě před sebou, nechte se inspirovat, jak efektivně se připravit k moři.

Celý článek
Tip na výlety po České republice

Toulkami po Čechách aneb 5 tipů na výlety

Letní počasí v posledních dnech nepřeje vodním radovánkám, ale zato nižší teploty vřele uvítáte při cestovatelském dobrodružství. Nemusíte za ním ani výrazně daleko, naše země nabízí tolik krásných míst!

Celý článek

Tip na výlet: Záhřeb a návštěva obchodu DeLight

Do Chorvatska na pobřeží se podíval snad každý Čech. Ale i hlavní město Záhřeb toho může nabídnout mnohem víc než jen skvělou zmrzlinu a krásnou katedrálu. V uličce kousek od náměstí se pyšní nádhernými modely obchod s dámskou kolekcí nové chorvatské značky Delight.

Celý článek
Letní drinky

Nejlepší letní drinky aneb V hlavní roli levandule

Levandule, slast pro naše tělo, duši, ale také chuťové pohárky. Must-have ingredience do letních osvěžujících drinků!

Celý článek