dnes je 08.07.2020 a svátek má Nora

Symbolika v módě: politická prohlášení ve světě módy

Přidat na Seznam.cz
Black lives matter! Love sees no colour! Girl power! People are People! Toto je jen pár politicky motivovaných prohlášení, které se v minulosti objevily na módních modelech velkých značek. Patří politická prohlášení do módy? A jak přistupovat k módnímu průmyslu jako prostředku symboliky?

Každým rokem nás učí nejen sami návrháři, ale především módní týdny, že k módě silná prohlášení prostě patří. Symbolika v oblékání a vyjádření názoru je neodmyslitelnou součástí společnosti. V poslední době se však na poli módy rozmohl trend nejen prohlášení o módě jako takové, ale především vyjádření politická. Otázkou však je, zda politika vůbec patří k módě. Politická móda se začala prosazovat především v USA. Vlivem sociálních médií, influencerů, ale i v rámci průběhu velmi vypjatých prezidentských voleb se ke slovu dostávali slavní návrháři a designéři společně s politickými prohlášeními některých topmodelek. Tento trend se rozšířil do celého světa, a tak se pojďme podívat na známé příklady politických prohlášení v módě:

1. Tommyland show

Modelky v čele s Gigi Hadid v LA doslova šokovaly zvláštním revolučním doplňkem ve formě bílých šátků s hashtagem Tied Together, který měl učinit jasné prohlášení na podporu solidarity, lidské jednoty a inkluzivity uprostřed rostoucí nejistoty.

Zdroj: Hollywood Reporter

2. Anniesa Hasibuan

Indonéská designérka byla revolučním návrhářem roku 2018. Poprvé v historii představila na NYFW kolekci, ve které všechny modelky měly na hlavě šátky - hidjaby. Později byla návrhářka odsouzena a uvězněna na 18 let za podvod.

Zdroj: Fashionista.com

3. Melania Trump

Opravdu nejhorší možnou chvíli pro politické vyjádření si zvolila Melania Trump, manželka amerického prezidenta Donalda Trumpa. Pro návštěvu oblasti poškozenou hurikánem si oblékla bundu s nápisem "I really don't care, do u?". Co tím první dáma USA chtěla říci obyvatelům státu, kterým se prohnala ničivá bouře, lze jen těžkou přehlédnout.

Zdroj: NYTimes

4. LSR show

Designér mexického původu Raul Solis nastartoval svou módní show s modely, které na sobě měly spodní prádlo s nápisy "F*ck Your Wall” a “No Ban, No Wall”. Byla to reakce na politický počin amerického prezidenta Donalda Trumpa, který začal mezi USA a Mexikem stavět zeď, která má zabránit ilegálnímu přechodu mexických uprchlíků na území USA.

Zdroj: HuffPost

5. Pyer Moss

V neposlední řadě nesmíme opomenout v dnešní době velmi aktuální hnutí za Black Lives Matter. Kauzou afroameričana Floyda, která odstartovala řadu protestů v USA, ale i v Evropě, se inspiroval návrhář Kerby Jean Raymond, který uvedl novou kolekci s designovými prvky jako cákance krve, zbraně a silné nápisy jako "I can't breathe", "Babylon is falling" a "They have names".

Zdroj: Pinterest

Přidat na Seznam.cz
ZE SPOLEČNOSTI POLITIKA RASISMUS NYFW

Související články

Erik Bartoš: Vyrábět poctivě, udržitelně a férově kvalitní produkty, je prostě náročný proces

První kolekce, která je zároveň jeho diplomovou prací, ho nejspíš vystřelila na velkou profesní dráhu. Využili jsme chvilky času, který nám designer Erik Bartoš věnoval a položili mu pár otázek.

Celý článek

Global fashion agenda vydala prohlášení, v němž píše, jak by měl být módní průmysl udržitelnější

Spolek s názvem Global Fashion Agenda se zabývá udržitelností v oblasti módního průmyslu. Každý rok vydává program, který by měl přispět ke zlepšení nejen pracovních podmínek v tomto odvětví ale také více zařadit udržitelnost do módního světa.

Celý článek

Koronavirus stál značku Nike 790 milionů dolarů

Akcie Nike klesly za dobu karantény o 4 %. Po celém světě však vzrostl online prodej a oblíbená sportovní značka tak počítá s rychlým vyrovnáním celkové ztráty.

Celý článek

Proč zůstáváme v nefunkčním vztahu?

Nejspíše si každý z vás na vlastní kůži vyzkoušel, jaké je to mít nefungující vztah. Otázkou ale zůstává, proč z takového vztahu nemůžete odejít? Je na vině strach, samota nebo něco jiného?

Celý článek

Revoluční nano nátěry dokážou ochránit exteriér i interiér vašeho domu před viry a bakteriemi

Česká inovační firma FN NANO s.r.o. drží v ruce již dvanáct let recept na vysoce účinné protipandemické opatření -  fotokatalytické nano nátěry, které zaručují ochranu před mikroorganismy všeho typu. V současné době jsou tyto produkty nazývány doslova kladivem na koronavirus, jelikož dokážou váš dům ochránit i před ním.

Celý článek

Barbora Mottlová a Pepa Kůrka si užívali slunečný víkend na Lipně

Nejsledovanější pár českého showbyznysu zamířil o víkendu na Vodní nádrž Lipno. Bára Mottlová a Pepa Kůrka rozhodně nelenili, stihli toho za tři dny opravdu hodně. Projeli se lanovkou do koruny stromů, půjčili si člun, opalovali se na krásné pláži a mnoho dalšího.

Celý článek

Na konci června ožije Praha hudbou

Tolik očekávané období je tady! Kulturní půst pomalu končí a za pár dní se Praha rozezní v tónech hudebního pouličního festivalu. Praha Žije Hudbou proběhne ve dnech 25.až 27. června 2020.

Celý článek

Pavel Berky se stal hlavním návrhářem značky E.daniely

V jádru srdce je Pavel Berky talentovaný módní návrhář. Momentálně ho však můžeme sledovat i coby skvělého kuchaře v soutěži MasterChef Česko. Do třetice se stal hlavním návrhářem značky E.daniely.

Celý článek