dnes je 27.05.2020 a svátek má Valdemar

Syndrom histaminové intolerance? Možná jím trpíte i vy

Přidat na Seznam.cz
Zažívací problémy, kožní vyrážky, bolesti hlavy, nevolnost, únava, návaly horka nebo problémy s dýcháním. Pokud trpíte těmito symptomy, zřejmě to má na svědomí histaminová intolerance.

V dnešní době je všem známá lepková či laktózová intolerance. Donedávna však pojmem neznámým. Ale co taková histaminová intolerance? Slyšeli jste už o ní? Onemocnění, které trápí v současné době 2 – 3 % populace, převážně ženy středního věku. Je to procento pravdivým údajem, nebo je ve skutečnosti vyšší a jen nevíte, že se toto onemocnění týká i vás?

Co je to syndrom histaminové intolerance?

HIT neboli syndrom histaminové intolerance je onemocnění, které vzniká důsledkem nepoměru histaminu v těle. Tato nerovnováha je způsobena vysokým příjmem histaminu v potravě nebo vychází z poškozeného systému odbourávání histaminu z těla. Řeč je o nedostatečné aktivitě enzymu diaminooxidázy neboli DAO. Pokud máme tento enzym v těle se sníženou koncentrací, dochází, laicky řečeno, k „histaminové bombě“. Naše tělo obsahuje velké množství histaminu, které následně způsobuje zdravotní problémy.

Jaké jsou příznaky HIT?

Existuje celá řada symptomů této nemoci. Největší z nich je však břišní diskomfort, spočívající v dušnosti – nadýmání, bolesti až křečí břicha, průjmu nebo zácpy. Mezi časté příznaky patří také bolesti hlavy, migrény, závratě, nevolnost, poruchy spánku, únava, kožní problémy (vyrážka, kopřivka, zarudnutí pokožky, ekzém apod.) ale také potíže s dýcháním (otoky nosní sliznice, voda z nosu, kýchání, arytmie) a změny krevního tlaku.


 

Co je příčinou této nemoci?

Jak již bylo řečeno, dochází k nerovnováze histaminu v těle a jeho následném hromadění. Ten se hromadí v těle nejen příjmem potravin s vyšším obsahem histaminu, ale jeho nadbytek můžeme přijímat z některých léčiv (např. antibiotika, analgetika, antidepresiva, antikoncepce aj.), toxinů, fyzické aktivity a především stresu.

Jakým potravinám se má vyvarovat histaminik?

Bohužel potravin s vysokým obsahem histaminu je celá řada. Především ty, které máme nejradši. Obecně jsou to potraviny, které jsou fermentované, kvašené, konzervované a ty, které mají postupné zrání či obsahují umělá barviva, sladidla, konzervanty, stabilizátory aj. Jmenovitě se jedná o zrající sýry, uzeniny, alkohol (především pivo, červené víno, sekt), sladkosti a snacky – čokolády, brambůrky, umělé šťávy, sycené vody a různé potraviny v konzervách (tuňák, nakládaná zelenina aj.). Bohužel vysoký obsah histaminu se objevuje i u některé zeleniny a ovoce. U zeleniny jsou nejrizikovější rajčata, špenát či baklažán. U ovoce jsou to citrusy, jahody, ananas, maliny nebo broskev. Nejdůležitější u ovoce je však jeho zralost. Pokud bude ovoce, které je na seznamu povolených surovin přezrálé, je pro histaminika škodlivé. Seznamy zakázaných a povolených potravin se leckdy neshodují a jsou pouze orientační. Potravina, která je na škodlivém seznamu nemusí danému „pacientovi“ způsobovat problémy a naopak. Každý člověk je jiný. 


 

Kam se obrátit, pokud máte dojem, že patříte mezi histaminiky?

Na specializované pracoviště alergologie, které se zabývá potravinovými intolerancemi. Alergolog zjistí nemoc na základě příznaků a odběrů krve.


 

Nejste si jistí a váháte, zda i vy trpíte tímto onemocněním? Objednejte se ještě dnes k vašemu doktorovi!

Zdroj: proalergiky.cz; pinterest.com

 

Přidat na Seznam.cz
ZDRAVÍ A KRÁSA INTOLERANCE POTRAVINY STRES HISTAMINOVÁ INTOLERANCE

Související články

Martina Marková radí jak na cvičení doma. Odhalila i své nejoblíbenější recepty

Pětkrát se stala mistryní ČR v tanci, byla označována jako nejhezčí tanečnice historie StarDance a založila svou firmu BodyHunters. To je úžasná Martina Marková, která si na nás udělala čas, i když neví kam dřív skočit. Odhalila nám své tipy a triky nejen ohledně cvičení ale také stravy
 

Celý článek

Bio okénko: Dekorativní kosmetika, která neškodí zdraví

Netoxická krása aneb kosmetika v souladu s přírodou jsou tím, co ženy v posledních letech čím dál více vyhledávají. I nás tento směr baví, proto přinášíme malé bio okénko do světa kvalitnější a pro zdraví sympatičtější kosmetiky.

Celý článek

Jak na domácí pedikúru

Se stále zavřenými salóny jsme museli spoustu péče o své tělo vzít do vlastních rukou, a to doslova. Jednou z těchto činností je i pedikúra. Máme pro vás několik tipů, jak rychle docílit krásných chodidel i z pohodlí domova.

Celý článek

Jak vybrat kvalitní dezinfekci vhodnou pro děti i pro citlivou kůži?

Antibakteriální či dezinfekční gely jsou běžnou součástí aktuálních dní. Jak ale rozeznat, jaká dezinfekce je kvalitním výrobkem splňujícím přísné požadavky a které výrobky viry při mytí rukou nezničí? Stejně tak nás zajímalo, které dezinfekce jsou vhodné pro citlivou kůži dětí i dospělých trpících kožními problémy.

Celý článek

Víte, jak správně vybírat konopné produkty a na co se zaměřit? Poradíme vám!

Základem bude čtení etiket, protože i když obal slibuje perfektní výsledky, ne vždy tomu odpovídá složení. Pojďte se společně s námi malinko vzdělat nad tématem výběru vhodných konopných produktů.

Celý článek

MARKS & SPENCER PODPOŘIL ONKOLOGICKÁ CENTRA VELIKONOČNÍM SORTIMENTEM

Vzhledem k současné nelehké situaci, která je náročná zejména pro nemocné a zdravotníky, se společnost Marks & Spencer rozhodla darovat významným českým onkologickým centrům velikonoční sortiment potravin.

Celý článek

Dejte si pozor na starou kosmetiku

Nechce se vám vyhazovat kosmetika, která má už po záruce? Pak děláte chybu, i kosmetické produkty mají své datum spotřeby. Například prošlé oční stíny mohou způsobit nehezké zdravotní problémy.

Celý článek

Chcete se stravovat zdravěji? Zkuste superpotravinu budoucnosti

Není lepšího času, než právě teď začít s úpravou vlastní životosprávy. Právě teď totiž máme čas dohnat vše, co jsme si poslední měsíce a roky jen slibovali a odkládali „na později“. Začněte třeba právě s tímto vegan proteinem!

Celý článek