dnes je 01.12.2022 a svátek má Iva

Tech neck: fenomén dnešní doby aneb jak na bolavá záda?

Přidat na Seznam.cz
Bolesti zad a krční páteře nejsou v dnešní době bohužel žádnou výjimkou ani u náctiletých, ale ruku na srdce, jak moc tomu sami jdeme naproti. Bolesti krku způsobené nekonečným zíráním do tabletů a telefonů dostaly příznačný název "tech neck" nebo "texting neck".

zdroj: canva.com

Covidová pandemie nás donutila sedět u počítačů dlouhé hodiny v ne vždy v příjemné a správné poloze, nejlépe ještě se sluchátkem v uchu a telefonem v ruce. Pracovní den pak zakončíme nočním scrollováním na sociálních sítích. Moderní fenomén, který trápí mnohé z nás. Také se v tom vidíte?

Bolesti krku způsobené nekonečným zíráním do tabletů a telefonů dostaly příznačný název "tech neck" nebo "texting neck".

zdroj: canva.com

Co bolesti přesně způsobuje?

Tyto bolesti jsou způsobeny opakovaným namáháním, kdy skláníme hlavu a dáváme tak zabrat unaveným svalům. Vazy v horní části zad a ramen jsou tak v neustálém zápřahu. Když například sedíme příliš dlouho nebo máme hlavu předkloněnou a díváme se na obrazovku telefonu nebo počítače, horní část zad poklesne a hlava vyčnívá dopředu a vytváří dočasnou nerovnováhu v krčních a ramenních svalech. 

Navíc kombinace špatného držení těla při sezení a špatného nastavení stolu jde ruku v ruce s bolestí zadní části krku a horní části ramen a může být spojena s tenzními bolestmi hlavy, bolestmi v ramenou, loktech a zápěstích.

Týká se to i vás?

Pokud si všimnete, že vás po nějaké době sezení bolí krční páteř a ramenní svaly máte ztuhlé, bude to nejspíše i váš případ. Podobně to také můžete zjistit, když se při sezení neustále vrtíte a snažíte se najít pohodlnou polohu a máte pocit těžké hlavy.

Jak si ulevit od bolesti krční páteře?

Již při prvních signálech a pociťování napětí ve svalech zpozorněte a neignorujte své tělo. Znamená to jediné, že váš krk a ramena potřebují pohyb a protažení. Navíc se snažte alespoň každou hodinu vstát od stolu a projít se, napít se a lehce protáhnout.

Dalším skvělým pomocníkem je správné dýchání. Dlouhé hodiny u počítače, stres z práce a spousta úkolů v nás mohou spustit napětí, při kterém tlačíme ramena k uším, napínáme čelisti a často zadržujeme dech. Zkuste si po nepříjemném telefonátu nebo odeslaném e-mailu dopřát chvilku a několikrát se zhluboka nadechněte. Můžete tak zmírnit pocit stresu, zpracovat myšlenky a snížit napětí svalů.

Pohyb, pohyb a zase pohyb. Cvičení a jakákoli aktivita jsou klíčem k mnohým zdravotním potížím. Jednou z nich jsou právě i bolesti zad. Pokud mluvíme o pohybu, nemáme na mysli každodenní dření v posilovně, ale zkuste do svého denního rozvrhu začlenit běh, chůzi nebo třeba tanec. Cokoli, při čem si aktivně odpočine tělo i hlava.

zdroj: canva.com

A co do budoucna?

Pokuste se zpravidelnit určité druhy činností, které vám mohou od bolestí krční páteře pomoci. Pravidelné přestávky od telefonu, počítačů a jiné techniky by měly být tím prvním. Správné posazení a obrazovka v úrovni očí. Zvedněte ji tak, aby váš horizontální pohled zasáhl přesně do jejího středu. Jakmile odešlete poslední e-mail nebo doděláte poslední projekt, zkuste si otevřít youtube a najít video s pilates cviky nebo jógovými pozicemi, při kterých protáhnete celé tělo. Zkuste se podívat na naše tipy na skvělé lektorky, u kterých si každý najde to své.

Day offline by měl být také na našem seznamu. Zkuste po večerech raději proniknout do tajů severské detektivky a telefon přepnout do spánkového režimu.

zdroj: canva.com

Přidat na Seznam.cz
ZDRAVÍ ZDRAVÍ A KRÁSA KRÁSA BOLESTI ZAD ZDRAVÁ ZÁDA BOLEST KRKU TECH NECK JAK NA BOLESTI ZAD PRÁCE Z DOMOVA PRÁCE U POČÍTAČE TIPY NA CVIČENÍ CVIČENÍ KONDICE

Související články

Silná imunita díky jídlu. Co byste měli na podzim zařadit do jídelníčku? 

Podzimní mlhy a nevlídné počasí s deštěm a větrem nahrávají nejrůznějším virózám a nachlazení. Abyste neměli každý druhý týden rýmu a kašel, je nutné posílit imunitu, ale nemusíte hned běžet do lékárny, vystačíte si s tím, co máte doma v ledničce nebo ve spíži. Jaké potraviny skvěle posilují imunitu? 

Celý článek

Restart pro unavenou podzimní pleť

Také se poslední dobou cítíte unavené a zrcadlo vám vrací odraz ženy, která vypadá mnohem starší, než ukazuje její rodný list? Pak je nejvyšší čas dopřát vám i vaší pleti podzimní restart. Chcete přeci zářit na vánočních večírcích i u stromečku.

Celý článek

Ve vánoční kampani Dior si vedle modelky Anya Taylor-Joy zahrála sova a vlk

Anya Taylor-Joy je jednou z předních ambasadorek značky Dior, je také známou herečkou a modelkou. Vánoční kampaň je plná třpytu, přátelství i špetky něčeho navíc.

Celý článek

Víkendový workshop s WIM HOF METODOU

Sportoviště města Sušice pořádají v termínu od 25. do 27. listopadu 2022 víkendový workshop s certifikovaným instruktorem Wim Hof metody Filipem Zemanem.

Celý článek

Akné, růžovka nebo ekzém. Jak na nepříjemné trápení s pokožkou? 

Cítit se dobře ve vlastním těle je pro naše psychické i fyzické zdraví jedním ze zásadních faktorů.  Proto mohou jakékoliv viditelné problémy naším sebevědomím pěkně zamávat a ovlivnit nás více, než bychom sami chtěli.

Celý článek

Pět beauty trendů pro jaro 2023

Týdny módy přinesly další várku trendů, která bude provázet jarní měsíce. Podívejte se na intenzivní vlnu grunge stylu od New Yorku, přes Londýn, Milán až po Paříž. Tyto beauty trendy vás budou bavit.

Celý článek

Jak dosáhnout work-life balance a proč je pro nás tak důležitý?

Každý den má 24 hodin a v ideálním světě bychom osm z nich měli strávit spánkem, osm volným časem a osm hodin v práci. Kdo však může říct, že toto rozdělení má a dodržuje?

Celý článek

ICONIC by Tatiana je parfém plný opojné vůně, díky kterému budete ještě více nespoutaná a osobitá

Tatiana Kuchařová do své ICONIC rodiny přivítala nového člena. Je jím její první parfém, na kterém spolupracovala s Tomáše Arsovem.

Celý článek