dnes je 16.08.2022 a svátek má Jáchym

Tech neck: fenomén dnešní doby aneb jak na bolavá záda?

Přidat na Seznam.cz
Bolesti zad a krční páteře nejsou v dnešní době bohužel žádnou výjimkou ani u náctiletých, ale ruku na srdce, jak moc tomu sami jdeme naproti. Bolesti krku způsobené nekonečným zíráním do tabletů a telefonů dostaly příznačný název "tech neck" nebo "texting neck".

zdroj: canva.com

Covidová pandemie nás donutila sedět u počítačů dlouhé hodiny v ne vždy v příjemné a správné poloze, nejlépe ještě se sluchátkem v uchu a telefonem v ruce. Pracovní den pak zakončíme nočním scrollováním na sociálních sítích. Moderní fenomén, který trápí mnohé z nás. Také se v tom vidíte?

Bolesti krku způsobené nekonečným zíráním do tabletů a telefonů dostaly příznačný název "tech neck" nebo "texting neck".

zdroj: canva.com

Co bolesti přesně způsobuje?

Tyto bolesti jsou způsobeny opakovaným namáháním, kdy skláníme hlavu a dáváme tak zabrat unaveným svalům. Vazy v horní části zad a ramen jsou tak v neustálém zápřahu. Když například sedíme příliš dlouho nebo máme hlavu předkloněnou a díváme se na obrazovku telefonu nebo počítače, horní část zad poklesne a hlava vyčnívá dopředu a vytváří dočasnou nerovnováhu v krčních a ramenních svalech. 

Navíc kombinace špatného držení těla při sezení a špatného nastavení stolu jde ruku v ruce s bolestí zadní části krku a horní části ramen a může být spojena s tenzními bolestmi hlavy, bolestmi v ramenou, loktech a zápěstích.

Týká se to i vás?

Pokud si všimnete, že vás po nějaké době sezení bolí krční páteř a ramenní svaly máte ztuhlé, bude to nejspíše i váš případ. Podobně to také můžete zjistit, když se při sezení neustále vrtíte a snažíte se najít pohodlnou polohu a máte pocit těžké hlavy.

Jak si ulevit od bolesti krční páteře?

Již při prvních signálech a pociťování napětí ve svalech zpozorněte a neignorujte své tělo. Znamená to jediné, že váš krk a ramena potřebují pohyb a protažení. Navíc se snažte alespoň každou hodinu vstát od stolu a projít se, napít se a lehce protáhnout.

Dalším skvělým pomocníkem je správné dýchání. Dlouhé hodiny u počítače, stres z práce a spousta úkolů v nás mohou spustit napětí, při kterém tlačíme ramena k uším, napínáme čelisti a často zadržujeme dech. Zkuste si po nepříjemném telefonátu nebo odeslaném e-mailu dopřát chvilku a několikrát se zhluboka nadechněte. Můžete tak zmírnit pocit stresu, zpracovat myšlenky a snížit napětí svalů.

Pohyb, pohyb a zase pohyb. Cvičení a jakákoli aktivita jsou klíčem k mnohým zdravotním potížím. Jednou z nich jsou právě i bolesti zad. Pokud mluvíme o pohybu, nemáme na mysli každodenní dření v posilovně, ale zkuste do svého denního rozvrhu začlenit běh, chůzi nebo třeba tanec. Cokoli, při čem si aktivně odpočine tělo i hlava.

zdroj: canva.com

A co do budoucna?

Pokuste se zpravidelnit určité druhy činností, které vám mohou od bolestí krční páteře pomoci. Pravidelné přestávky od telefonu, počítačů a jiné techniky by měly být tím prvním. Správné posazení a obrazovka v úrovni očí. Zvedněte ji tak, aby váš horizontální pohled zasáhl přesně do jejího středu. Jakmile odešlete poslední e-mail nebo doděláte poslední projekt, zkuste si otevřít youtube a najít video s pilates cviky nebo jógovými pozicemi, při kterých protáhnete celé tělo. Zkuste se podívat na naše tipy na skvělé lektorky, u kterých si každý najde to své.

Day offline by měl být také na našem seznamu. Zkuste po večerech raději proniknout do tajů severské detektivky a telefon přepnout do spánkového režimu.

zdroj: canva.com

Přidat na Seznam.cz
ZDRAVÍ ZDRAVÍ A KRÁSA KRÁSA BOLESTI ZAD ZDRAVÁ ZÁDA BOLEST KRKU TECH NECK JAK NA BOLESTI ZAD PRÁCE Z DOMOVA PRÁCE U POČÍTAČE TIPY NA CVIČENÍ CVIČENÍ KONDICE

Související články

Obličejová jóga je forma sebelásky, říká lektorka Andrea Doležalová

Když se řekne jóga, pravděpodobně si představíte základní ásánu, tedy tu zvláštní polohu, do které se jogíni rádi staví. My jsme se však dnes více zajímali o jógu obličejovou, která nám může dopřát opravdu výrazné omlazení a úbytek vrásek.

Celý článek

Jak spánek ovlivňuje úbytek hmotnosti?

Řada studií ukazuje, že nedostatek spánku je spojen s vyšší pravděpodobností nadváhy. Je však obtížné prokázat, zda méně spánku ve skutečnosti vede k přibírání na váze, nebo zda jen pozorujeme známý negativní účinek nadváhy na spánek. Napadnout nás může analogická otázka: „Co tu bylo dříve? Slepice nebo vejce?“.

Celý článek

Biodynamická vinná kosmetika, kterou používá i britská královská rodina

Vinná réva je skutečným zázrakem, protože prospěšné látky obsahuje doslova celá rostlina. Výtažky z hroznových jadérek a slupek navíc podporují v lidské kůži produkci kolagenu a elastinu, které zodpovídají za pružnost a mladistvý vzhled pokožky.

Celý článek

Vitamíny a minerály pro zdravou pleť

V poslední době si lidí mnohem více začíná uvědomovat, že to, co jíme a pijeme, má významný vliv na naše zdraví a na to, jak se cítíme. Každý den jsme prostřednictvím reklamy a marketingových pastí bombardováni informacemi o tom, jak jsou důležité bílkoviny pro tvorbu svalů, vitamíny proti chřipce, sacharidy pro podání lepších výkonů a mohli bychom pokračovat.

Celý článek

Noční masky: pracují, zatímco vy spíte

Pleťové masky jsou takovým malým zázrakem pro naši pokožku. Zvláště pak noční masky, které dokáží pleti dodat potřebnou hydrataci a živiny během celé noci. Jak vybrat tu správnou pro vaši pleť?

Celý článek

Máte citlivou pleť? Vsaďte v létě na kosmetickou řadu s magnéziem

Osvěžení, hydratace a zklidnění pleti kdykoliv během dne si můžete dopřát díky kosmetické řadě s magnéziem, která v kombinaci s probiotiky a postbiotiky poskytuje pozoruhodné zklidňující účinky i té nejcitlivější pleti.

Celý článek

Oblečte své tělo do závoje krásy a svěžesti

Ať už strávíte parné léto ve městě, v přírodě nebo u moře, čím uděláte své pleti největší radost? Určitě sprchou pro rychlé osvěžení a ideálně pečující kosmetikou, která jí dodá ochranu, hydrataci, osvěžení a omlazení.

Celý článek

Kosmetická taštička na cesty: Tuhá luxusní pleťová i tělová péče se vejde do každého zavazadla

Kosmetická taštička, která projde každou letištní kontrolou, neváží víc, než balení sušenek, a přitom obsahuje intenzivní péči o pleť a tělo? Žádný problém, našli jsme ji pro vás.

Celý článek