dnes je 23.01.2022 a svátek má Zdeněk

Tech neck: fenomén dnešní doby aneb jak na bolavá záda?

Přidat na Seznam.cz
Bolesti zad a krční páteře nejsou v dnešní době bohužel žádnou výjimkou ani u náctiletých, ale ruku na srdce, jak moc tomu sami jdeme naproti. Bolesti krku způsobené nekonečným zíráním do tabletů a telefonů dostaly příznačný název "tech neck" nebo "texting neck".

zdroj: canva.com

Covidová pandemie nás donutila sedět u počítačů dlouhé hodiny v ne vždy v příjemné a správné poloze, nejlépe ještě se sluchátkem v uchu a telefonem v ruce. Pracovní den pak zakončíme nočním scrollováním na sociálních sítích. Moderní fenomén, který trápí mnohé z nás. Také se v tom vidíte?

Bolesti krku způsobené nekonečným zíráním do tabletů a telefonů dostaly příznačný název "tech neck" nebo "texting neck".

zdroj: canva.com

Co bolesti přesně způsobuje?

Tyto bolesti jsou způsobeny opakovaným namáháním, kdy skláníme hlavu a dáváme tak zabrat unaveným svalům. Vazy v horní části zad a ramen jsou tak v neustálém zápřahu. Když například sedíme příliš dlouho nebo máme hlavu předkloněnou a díváme se na obrazovku telefonu nebo počítače, horní část zad poklesne a hlava vyčnívá dopředu a vytváří dočasnou nerovnováhu v krčních a ramenních svalech. 

Navíc kombinace špatného držení těla při sezení a špatného nastavení stolu jde ruku v ruce s bolestí zadní části krku a horní části ramen a může být spojena s tenzními bolestmi hlavy, bolestmi v ramenou, loktech a zápěstích.

Týká se to i vás?

Pokud si všimnete, že vás po nějaké době sezení bolí krční páteř a ramenní svaly máte ztuhlé, bude to nejspíše i váš případ. Podobně to také můžete zjistit, když se při sezení neustále vrtíte a snažíte se najít pohodlnou polohu a máte pocit těžké hlavy.

Jak si ulevit od bolesti krční páteře?

Již při prvních signálech a pociťování napětí ve svalech zpozorněte a neignorujte své tělo. Znamená to jediné, že váš krk a ramena potřebují pohyb a protažení. Navíc se snažte alespoň každou hodinu vstát od stolu a projít se, napít se a lehce protáhnout.

Dalším skvělým pomocníkem je správné dýchání. Dlouhé hodiny u počítače, stres z práce a spousta úkolů v nás mohou spustit napětí, při kterém tlačíme ramena k uším, napínáme čelisti a často zadržujeme dech. Zkuste si po nepříjemném telefonátu nebo odeslaném e-mailu dopřát chvilku a několikrát se zhluboka nadechněte. Můžete tak zmírnit pocit stresu, zpracovat myšlenky a snížit napětí svalů.

Pohyb, pohyb a zase pohyb. Cvičení a jakákoli aktivita jsou klíčem k mnohým zdravotním potížím. Jednou z nich jsou právě i bolesti zad. Pokud mluvíme o pohybu, nemáme na mysli každodenní dření v posilovně, ale zkuste do svého denního rozvrhu začlenit běh, chůzi nebo třeba tanec. Cokoli, při čem si aktivně odpočine tělo i hlava.

zdroj: canva.com

A co do budoucna?

Pokuste se zpravidelnit určité druhy činností, které vám mohou od bolestí krční páteře pomoci. Pravidelné přestávky od telefonu, počítačů a jiné techniky by měly být tím prvním. Správné posazení a obrazovka v úrovni očí. Zvedněte ji tak, aby váš horizontální pohled zasáhl přesně do jejího středu. Jakmile odešlete poslední e-mail nebo doděláte poslední projekt, zkuste si otevřít youtube a najít video s pilates cviky nebo jógovými pozicemi, při kterých protáhnete celé tělo. Zkuste se podívat na naše tipy na skvělé lektorky, u kterých si každý najde to své.

Day offline by měl být také na našem seznamu. Zkuste po večerech raději proniknout do tajů severské detektivky a telefon přepnout do spánkového režimu.

zdroj: canva.com

Přidat na Seznam.cz
ZDRAVÍ ZDRAVÍ A KRÁSA KRÁSA BOLESTI ZAD ZDRAVÁ ZÁDA BOLEST KRKU TECH NECK JAK NA BOLESTI ZAD PRÁCE Z DOMOVA PRÁCE U POČÍTAČE TIPY NA CVIČENÍ CVIČENÍ KONDICE

Související články

Petra Měchurová slaví 20 let od založení svého salonu novou kolekcí TO BE

Svůj salon otevřela v roce 2001. Nadšení pro kadeřnické řemeslo ji neopouští ani po dvaceti letech. Téma mezilidských vztahů odráží její nová kolekce s názvem TO BE.

Celý článek

Oční krém: nutná součást v péči o pleť

Oční krém by měl být nedílnou součástí pleťové rutiny. Pokud jste už někdy slyšeli, že ho lze jednoduše nahradit denním krémem nebo je to prostě jen zbytečnost a vyhozené peníze, dokážeme vám pravý opak.

Celý článek

5 novoročních předsevzetí pro vaši pleť

Každý rok si stanovujeme seznam různých předsevzetí, nebo alespoň slibů, které chceme následující rok dodržet. Těchto pět kroků prospěje vaší pleti, čímž zvýšíte kvalitu svého života.

Celý článek

Nový životní styl na místo spousty předsevzetí

Ze všech stran vyskakují rady, jak zatočit s přebytečnými kily nabranými v adventním čase. Vstup do nového roku plný neudržitelných předsevzetí. Různé diety, detoxy a další drastické způsoby, jak se dostat zpět do formy, jsou pro mnohé spíše odrazující.

Celý článek

Hedvábné povlečení chrání pleť i vlasy

Je pravda, že není nic lepšího, než si po dlouhém dni dopřát relaxační koupel, masku na vlasy a štědrou porci výživné peče pro vaši pokožku a poté vklouznout do čerstvě povlečené postele. Ale pozor! Bavlněné povlečení není vždy tím nejlepším řešením.

Celý článek

RECLAR PEELER ZAPRACUJE KOSMETIKU HLUBOKO DO POKOŽKY A ZNÁSOBÍ EFEKT VAŠEHO BEAUTY RITUÁLU. DOPŘEJTE SI K LETOŠNÍM VÁNOCŮM ČAS PRO SEBE

Tápete, jaký dárek vybrat pro vaši maminku, kamarádku nebo manželku? A co takhle letos obdarovat i sebe? Věnujte si čas a péči, kterou si vaše pokožka zaslouží. Péče o sebe samu je jednou z nejkrásnějších věcí, co si můžete pod stromeček nadělit.  

 

Celý článek

Advent 2021 s kreativními adventními kalendáři Vánoce počkají na vás

Jak poznáte, že se Vánoce opravdu blíží? Trh je na chvíli zahlcen nabídkou adventních kalendářů nejrůznějších druhů. S námi vyberete ten pravý pro vás.

Celý článek

Adéla Elbel se stala oficiální tváří kosmetické CBD značky CANNOR

Cannor, česká značka přírodní kosmetiky s obsahem CBD, má novou oficiální tvář: moderátorku a stand up komičku Adélu Elbel.

Celý článek