dnes je 01.07.2022 a svátek má Jaroslava

Textile Mountain je český projekt, který vdechne život nevyužitým materiálům

Přidat na Seznam.cz
Nakoupit textilie a galanterii nyní můžete v ekologické variantě. Designérka Lenka Vacková založila společnost Textile Mountain, která dává druhou šanci nevyužitým skladovým zásobám výrobních firem i jednotlivců.

„Dáváme nový život materiálům, které by skončily na skládce,“ říká zakladatelka projektu Lenka Vacková, která absolvovala ateliér Designu oděvu a obuvi na pražské UMPRUM a v roce 2017 získala ocenění Czech Grand Design za kolekci sestavenou z recyklovaného textilu a komponentů.

Projekt, který již běží v plné fázi, přišel Lence na mysl poté, co rok a půl pracovala v klatovské továrně Klatex, která se zabývá recyklací textilního odpadu. Zařadila se do projektu hithit.com, kde oslovila široké publikum lidí, a ti její projekt finančně podpořili. Nejen díky tomu před pár dny otevřela svou první udržitelnou prodejnu metráže a zároveň opravnu oděvů v Praze na Letné.

„Textilní a oděvní průmysl je hned po ropném největším znečišťovatelem životního prostředí. Textile Mountain by měla alespoň malým dílem jít příkladem a přispět nápravě,“ svěřuje se Lenka Vacková. Vyřazené oblečení, látky a doplňky končí na skládkách nebo ve spalovnách. Nyní mají šanci na „druhý život“. Stejného názoru jsou i české módní značky jako LEEDA, Odivi, Liběna Rochová či Henrik Vibskov. Vacková chce svůj projekt propojit s dalšími jmény z oboru módy a designu.

Textile Mountain, neboli v překladu „hora hadrů“, jde příkladem, aby malí spotřebitelé, ale také velcí výrobci více přemýšleli o dopadu jednotlivých kusů látek i oblečení samotného.

textilemountain.cz / foto: Karolína Ketmanová

Přidat na Seznam.cz
MÓDA DESIGN ZE SPOLEČNOSTI RECYKLACE TEXTILE MOUNTAIN LENKA VACKOVÁ EKOLOGIE RECYKLACE OBLEČENÍ

Související články

SVATEBNÍ SEZÓNA ZAHÁJENA, VÍTE CO NA SEBE?

Svatební sezóna je již v plném proudu a vy stále váháte, co si obléct? Podělíme se s vámi o základní pravidla, která dodržovat a tipy pro vhodné trendy outfity, ve kterých se budete cítit příjemně a slavnostně.

Celý článek

Gucci našel svou hvězdu - nová kolekce je inspirována osobností Harryho Stylese

Spolupráce byla odhalena na týdnu módy v Miláně minulý týden. Gucci připravilo pro své příznivce kolekci inspirovanou 70. lety a stylem britského zpěváka Harryho Stylese.

Celý článek

Přitažlivost Ferrari využívá společnost k vybudování své módní značky

Luxusní životní styl značky Ferrari udává jasný směr i cíl. V předvečer milánského týdne mužské módy představila značka svou aktuální kolekci.

Celý článek

Kandidát na prezidenta Karel Diviš. Jaká móda se mu líbí na ženách?

Mají muži a ženy na módu podobný názor? Jak moc je pro muže důležitý první dojem a ženský outfit? Zeptali jsme se pražského podnikatele s osobitým stylem, Karla Diviše, jak to vidí on.

 

Celý článek

NOVÁ KOLEKCE LOUIS VUITTON HRAJE VŠEMI BARVAMI

Louis Vuitton rozehrává s novou kolekcí match point na kurtech nejznámějších turnajů od French Open až po Wimbledon. Kolekce je neodolatelným mixem zajímavých detailů a působivých dynamických barev.

Celý článek

Orsay končí v Česku

S odkazem na dobře informovaný zdroj oznámil magazín Forbes odchod německé společnosti Orsay z českého trhu. Podle dostupných informací se na odchod chystají i další oděvní společnosti.

Celý článek
CONVERSE X IBN JASPER

CONVERSE X IBN JASPER ONE STAR

Přípravte se na Adrenalinem nabitou kolaboraci legendy jménem Converse s designérem Ibn Jasperem. Propojení inspirace v motoristických sportech se skejtovým dědictvím historické společnosti Converse bude skutečně jízda.

 

Celý článek

Úředníci by tu měli být pro nás, ne naopak, říká marketingová ředitelka Mattel Czech Republic

Lenka Helena Koenigsmark je marketingová ředitelka slavné společnosti, která stojí za slavnou Barbie. Jaké trendy společnost reflektuje s novými trendy a hrají si dnešní děti ještě vůbec? Dozvíte se v exkluzivním rozhovoru.

Celý článek