dnes je 17.07.2019 a svátek má Martina

Textile Mountain je český projekt, který vdechne život nevyužitým materiálům

Přidat na Seznam.cz
Nakoupit textilie a galanterii nyní můžete v ekologické variantě. Designérka Lenka Vacková založila společnost Textile Mountain, která dává druhou šanci nevyužitým skladovým zásobám výrobních firem i jednotlivců.

„Dáváme nový život materiálům, které by skončily na skládce,“ říká zakladatelka projektu Lenka Vacková, která absolvovala ateliér Designu oděvu a obuvi na pražské UMPRUM a v roce 2017 získala ocenění Czech Grand Design za kolekci sestavenou z recyklovaného textilu a komponentů.

Projekt, který již běží v plné fázi, přišel Lence na mysl poté, co rok a půl pracovala v klatovské továrně Klatex, která se zabývá recyklací textilního odpadu. Zařadila se do projektu hithit.com, kde oslovila široké publikum lidí, a ti její projekt finančně podpořili. Nejen díky tomu před pár dny otevřela svou první udržitelnou prodejnu metráže a zároveň opravnu oděvů v Praze na Letné.

„Textilní a oděvní průmysl je hned po ropném největším znečišťovatelem životního prostředí. Textile Mountain by měla alespoň malým dílem jít příkladem a přispět nápravě,“ svěřuje se Lenka Vacková. Vyřazené oblečení, látky a doplňky končí na skládkách nebo ve spalovnách. Nyní mají šanci na „druhý život“. Stejného názoru jsou i české módní značky jako LEEDA, Odivi, Liběna Rochová či Henrik Vibskov. Vacková chce svůj projekt propojit s dalšími jmény z oboru módy a designu.

Textile Mountain, neboli v překladu „hora hadrů“, jde příkladem, aby malí spotřebitelé, ale také velcí výrobci více přemýšleli o dopadu jednotlivých kusů látek i oblečení samotného.

textilemountain.cz / foto: Karolína Ketmanová

Přidat na Seznam.cz
MÓDA DESIGN ZE SPOLEČNOSTI RECYKLACE TEXTILE MOUNTAIN LENKA VACKOVÁ EKOLOGIE RECYKLACE OBLEČENÍ

Související články

Michelle Obama zářila na festivalu Essence v disco kostýmku

Hudební festival Essence, který se každoročně koná v New Orleans, hostil letos výjimečného speakera. Michelle Obama zářila nejen outfitem, ale především svým plamenným projevem věnovaným ženám.

Celý článek

Topmodelka Heidi Klum se tajně vdala

Topmodelka Heidi Klum se vdala. Nejvíce utajovaný obřad všech dob se konal již před 4 měsíci. Modelka si vzala člena skupiny Tokio Hotel Toma Kaulitze.

Celý článek

Nike spustil další kampaň Pro Hijab a cudnější módu

Je to měsíc, co značka Nike spustila další unikátní kampaň Pro Hijab. Navazuje tak na to, co začala již v roce 2017. Značka věří, že poptávka po cudnější módě se bude v budoucnu zvyšovat.

Celý článek

Chanel vyvrátil drby o úpadku značky, tržby překročily 11 miliard dolarů

Před 2 týdny značka Chanel rozpustila veškeré pověry o úpadku této francouzské značky. Tržby za minulý rok dosáhly 11 miliard dolarů a stále stoupají. Značka se těší i nadále velké prosperitě a návrháři se snaží, aby odkaz jejich boha žil stále.

Celý článek

Svůdná Adriana Lima ve sportovní kampani značky PUMA

Nejnovější kampaň sportovní značky PUMA jednoznačně sází na klasickou sportovní postavu oblíbené modelky Adriany Lima.

Celý článek

Módní inspirace a dobro spojené v Moët & Chandon

Již několikátým rokem k filmovému festivalu neodmyslitelně patří chuť francouzského šampaňského a jeho proslulý noblesní večírek. Letos s nádherným tématem doby krále Ludvíka. 

Celý článek

Dvojitá přehlídka v Grandhotelu Pupp aneb Poneři ukázali, jak nosit eleganci

V sobotu 29. 6. se na terase Grandhotelu Pupp konala velkolepá módní show Art of love sourozenců Ponerových. Své nejnovější kolekce rozdělili do dvou částí. V první půlce jste mohli zhlédnout koktejlové a všední šaty.

 

Celý článek

50 let od Woodstocku a festivalová móda se téměř nezměnila

V roce 1969 se nedaleko města Woodstock konal nejlegendárnější třídenní hudební festival všech dob. Půl milionu návštěvníků, protesty proti válce ve Vietnamu, nesmrtelní umělci, ale i originální móda, která rezonuje dodnes, to všechno může definovat jednu z klíčových a největších událostí na poli populární hudby.

Celý článek