dnes je 24.04.2019 a svátek má Jiří

Textile Mountain je český projekt, který vdechne život nevyužitým materiálům

Přidat na Seznam.cz
Nakoupit textilie a galanterii nyní můžete v ekologické variantě. Designérka Lenka Vacková založila společnost Textile Mountain, která dává druhou šanci nevyužitým skladovým zásobám výrobních firem i jednotlivců.

„Dáváme nový život materiálům, které by skončily na skládce,“ říká zakladatelka projektu Lenka Vacková, která absolvovala ateliér Designu oděvu a obuvi na pražské UMPRUM a v roce 2017 získala ocenění Czech Grand Design za kolekci sestavenou z recyklovaného textilu a komponentů.

Projekt, který již běží v plné fázi, přišel Lence na mysl poté, co rok a půl pracovala v klatovské továrně Klatex, která se zabývá recyklací textilního odpadu. Zařadila se do projektu hithit.com, kde oslovila široké publikum lidí, a ti její projekt finančně podpořili. Nejen díky tomu před pár dny otevřela svou první udržitelnou prodejnu metráže a zároveň opravnu oděvů v Praze na Letné.

„Textilní a oděvní průmysl je hned po ropném největším znečišťovatelem životního prostředí. Textile Mountain by měla alespoň malým dílem jít příkladem a přispět nápravě,“ svěřuje se Lenka Vacková. Vyřazené oblečení, látky a doplňky končí na skládkách nebo ve spalovnách. Nyní mají šanci na „druhý život“. Stejného názoru jsou i české módní značky jako LEEDA, Odivi, Liběna Rochová či Henrik Vibskov. Vacková chce svůj projekt propojit s dalšími jmény z oboru módy a designu.

Textile Mountain, neboli v překladu „hora hadrů“, jde příkladem, aby malí spotřebitelé, ale také velcí výrobci více přemýšleli o dopadu jednotlivých kusů látek i oblečení samotného.

textilemountain.cz / foto: Karolína Ketmanová

Přidat na Seznam.cz
MÓDA DESIGN ZE SPOLEČNOSTI RECYKLACE TEXTILE MOUNTAIN LENKA VACKOVÁ EKOLOGIE RECYKLACE OBLEČENÍ

Související články

Jak se nosí vesta, aby byla šik

Vesta se stává jedním z nejoblíbenějších kousků v šatníku pro jaro a léto 2019. Díky tomu se řadí mezi chic módní outfity. Jak se správně nosí, aby nevypadala stroze nebo jako součást uniformy? 

Celý článek

Vše, co potřebujete vědět o blížící se Met Gala 2019

Jedna z největších módních událostí roku se blíží. Dne 6. května 2019 se uskuteční Met Gala, a proto jsme si pro vás připravili článek o všem, co potřebujete o blížící se události vědět. 

Celý článek

Objevte dánskou značku Rains

Skandidávský minimalismus, nadčasovost a zároveň funkčnost definuje oblečení a doplňky, které nám nabízí dánská značka Rains. Pokud rádi chodíte deštěm, a i přesto chcete zůstat v suchu a teple nebo často jezdíte na kole, věnujte Rains zvýšenou pozornost.

Celý článek

Soutěž Souboj nevěst připravuje nevěsty na to, jak se stát skvělou manželkou

Již osmý ročník Souboje nevěst přinesl devět finalistek, které soutěžily o svatební věno v hodnotě čtvrt milionu korun. Vítězkou se stala první houslistka Národního divadla Táňa Vejvodová.

Celý článek

Většina lidí v České republice zná pojem „slow fashion“ a zajímá se o udržitelnost módy

Výsledky, které vychází z dlouhodobého průzkumu Fashion (Re)search ukazují, že česká populace užívající internet napříč věkem vnímá důležitost původu oblečení i jeho dopad na naši planetu.

Celý článek

Modelka Grace Elizabeth je novým andílkem Victoria's Secret

Americká modelka Grace Elizabeth se stala oficiálním andílkem značky spodního prádla Victoria's Secret. Na instagramu to potvrdila nejen ona, ale i americká značka. Připojila se tak ke třem novým andílkům Alexině Graham, Barbaře Palvin a Leomie Anderson. 

Celý článek

Ponožky od babičky hřejí na nohou i na srdcích

Ponožky od babičky – to je název projektu, za kterým stojí organizace Elpida. BroňaHilliová v Elpidě vede kulturní projekty a značku jako takovu založila a Andrea Eržiaková, která je rukama a srdcem celého projektu, nám dnes pověděly více...

Celý článek

Staré kousky ve vašem novém jarním šatníku

Za pár dní vypukne mezinárodní Fashion Revolution Week, který každoročně upozorňuje na problémy módního průmyslu a podporuje uvědomělé nakupování.

Celý článek