dnes je 23.04.2021 a svátek má Vojtěch

Tom Ford a Anna Wintour zachraňují módní průmysl před ekonomickou krizí

Přidat na Seznam.cz
Žijeme v době koronavirové. Nikdo nečekal, co přijde. Nikdo neví, co bude. Společně to ale zvládneme. Někteří z nás ale myslí nejen na to, jak zachránit současnou žalostnou situaci ve světě, ale také na to, co přijde. Čeká nás totiž i doba pokoronavirová.

Koronavirové onemocnění Covid-19 ze dne na den prakticky zastavilo celý svět. Lidstvo, společnost i ekonomiku. Ačkoli se postižené státy do poslední chvíle bránily razantním zásahům do svých ekonomik, bylo hned ze začátku jasné, že se mezinárodní obchod zpomaluje, ekonomika zastavuje a finanční svět se přestává točit.

Nemoc si nevybírá

Módní průmysl ví, že se tento problém týká i jeho. Snad bude dokonce postižen mnohem více než ostatní sektory. Luxusní móda je předmětem výlučné spotřeby, a tak když domácnosti budou střádat, vytvářet rezervy či nebudou mít dostatek finančních prostředků, bude uspokojování potřeb luxusní módy odsunuto na pomyslnou druhou kolej. Konečně, příklady známe i z historie. Například po teroristických útocích 11. září 2001, kdy USA, ale i další státy, zažily velký ekonomický šok, zkrachovalo několik relativně nových a nadějných módních značek. Málokdo si však tento problém v současnosti uvědomuje. 

Veřejné ohrožení módy

Problém, který teprve přijde, však vycítila šéfredaktorka magazínu Vogue a módní guru Anna Wintour a předseda Rady módních návrhářů v Americe designér Tom Ford. Společně se rozhodli oživit plán, který byl použit  právě během krize v roce 2001. Obě hvězdy světové módy si uvědomily, že módní průmysl bude potřebovat velkou finanční injekci, aby nepodlehl finanční depresi, která světu hrozí. Založily proto záchranný nadační fond s názvem Common Thread. Zde budou moci žádat módní návrháři a firmy o podporu či finanční kompenzaci ztráty, kterou jim způsobila koronavirová krize. Do fondu již své peníze vložilo spousta donátorů. Jejich jména zůstávají však dočasně utajená. Fond byl totiž založen spíše na emotivní bázi a jeho konkrétní podoba a forma přidělování podpory bude ještě předmětem diskuze. I tak se však jedná o světýlko naděje pro potenciálně krachující subjekty v módním průmyslu. Situaci pro vás i nadále budeme sledovat.

CFDA.com, foto: Pinterest

Přidat na Seznam.cz
ZE SPOLEČNOSTI VOGUE CFDA TOM FORD ANNA WINTOUR EKONOMIKA KORONAVIRUS

Související články

Calvin Klein má novou designérskou posilu

V naprosté tichosti se koncem února do módního domu Calvin Klein přidal nový designer, Willy Chavarria.

Celý článek

Značka Valentino se omluvila za svou kampaň, která urazila tradiční japonskou šerpu na kimono

Italský módní dům se omluvil poté, co zveřejnil kampaň v hlavní roli s modelkou Mitsuki Kimurou, známou jako Kōki. Na kampaň se strhla kritika z japonských platforem sociálních médií.

Celý článek

Námořnický styl podle princezny Diany

Princezna Diana je světová módní ikona. A tenhle titul jí už nikdo neodpáře. I dnes můžeme čerpat z jejího šatníku. Přichází totiž jaro a s ním i trend námořnických outfitů. Tipy přímo od Lady D jsou tu pro vás!

Celý článek

Hongkong trpí uzavřením obchodů luxusních značek

Hongkong trpí prudkým poklesem ekonomiky. Svůj podíl nese i uzavření obchodů luxusních značek, které často využívají Hongkong jako vstupenku na asijské trhy. Situace začíná být pro spoustu obchodů kritická.

Celý článek

Skutečnost, že Aliku dnes řídí naše dcery, považuji za svůj největší osobní úspěch v podnikání, říká česká královna oříšků a milovnice koní Jana Kremlová

Znáte oříšky od Aliky? Tuto úspěšnou rodinnou firmu založila Jana Kremlová se svým manželem v roce 1992. Jaká byla cesta k prostějovským pražírnám a co pro ni znamená osobní úspěch, vám přinášíme v dalším exkluzivním rozhovoru, tentokrát s Janou Kremlovou, zakladatelkou společnosti Alika.

Celý článek

Úspěch je mix dřiny, štěstí a poučení se z předchozích chyb, říká průkopnice české kosmetiky Eva Štěpánková

Eva Štěpánková si ve svém životě zažila mnohé. I přes všechny překážky však dokázala od základů vybudovat úspěšnou firmu Ryor, která by mohla v odvětví přírodní kosmetiky konkurovat i zahraničí.

Celý článek

10 nejdražších kostýmů v historii filmů a seriálů

Kostýmy jsou esenciální součástí každého filmu, seriálů i dalších uměleckých představení. Připravili jsme pro vás žebříček těch nejdražších filmových a seriálových šatníků v historii.

Celý článek

Jana Zielinski: Každá doba má svou výzvu, když budeme otevření a inovativní, tak to zvládneme

Jméno Jany Zielinski je spojené se světovým designem. I díky ní mohou Češi rok co rok zhlédnout ikony světového i tuzemského designu na festivalu Designblok s mezinárodním renomé.

Celý článek