dnes je 29.05.2020 a svátek má Maxmilián

Tom Ford a Anna Wintour zachraňují módní průmysl před ekonomickou krizí

Přidat na Seznam.cz
Žijeme v době koronavirové. Nikdo nečekal, co přijde. Nikdo neví, co bude. Společně to ale zvládneme. Někteří z nás ale myslí nejen na to, jak zachránit současnou žalostnou situaci ve světě, ale také na to, co přijde. Čeká nás totiž i doba pokoronavirová.

Koronavirové onemocnění Covid-19 ze dne na den prakticky zastavilo celý svět. Lidstvo, společnost i ekonomiku. Ačkoli se postižené státy do poslední chvíle bránily razantním zásahům do svých ekonomik, bylo hned ze začátku jasné, že se mezinárodní obchod zpomaluje, ekonomika zastavuje a finanční svět se přestává točit.

Nemoc si nevybírá

Módní průmysl ví, že se tento problém týká i jeho. Snad bude dokonce postižen mnohem více než ostatní sektory. Luxusní móda je předmětem výlučné spotřeby, a tak když domácnosti budou střádat, vytvářet rezervy či nebudou mít dostatek finančních prostředků, bude uspokojování potřeb luxusní módy odsunuto na pomyslnou druhou kolej. Konečně, příklady známe i z historie. Například po teroristických útocích 11. září 2001, kdy USA, ale i další státy, zažily velký ekonomický šok, zkrachovalo několik relativně nových a nadějných módních značek. Málokdo si však tento problém v současnosti uvědomuje. 

Veřejné ohrožení módy

Problém, který teprve přijde, však vycítila šéfredaktorka magazínu Vogue a módní guru Anna Wintour a předseda Rady módních návrhářů v Americe designér Tom Ford. Společně se rozhodli oživit plán, který byl použit  právě během krize v roce 2001. Obě hvězdy světové módy si uvědomily, že módní průmysl bude potřebovat velkou finanční injekci, aby nepodlehl finanční depresi, která světu hrozí. Založily proto záchranný nadační fond s názvem Common Thread. Zde budou moci žádat módní návrháři a firmy o podporu či finanční kompenzaci ztráty, kterou jim způsobila koronavirová krize. Do fondu již své peníze vložilo spousta donátorů. Jejich jména zůstávají však dočasně utajená. Fond byl totiž založen spíše na emotivní bázi a jeho konkrétní podoba a forma přidělování podpory bude ještě předmětem diskuze. I tak se však jedná o světýlko naděje pro potenciálně krachující subjekty v módním průmyslu. Situaci pro vás i nadále budeme sledovat.

CFDA.com, foto: Pinterest

Přidat na Seznam.cz
ZE SPOLEČNOSTI VOGUE CFDA TOM FORD ANNA WINTOUR EKONOMIKA KORONAVIRUS

Související články

Kdo zvládá karanténu lépe: extroverti nebo introverti?

Pandemie koronaviru zaútočila nejen na naše zdraví, ale i na naši mysl. Většina z nás byla uvězněná doma, a zatímco si to někteří náramně užívali, jiní trpěli. Proč tomu tak je a co si z toho můžeme do budoucna odnést?

Celý článek

Bývalý domov herečky Meg Ryan v San Francisku je na prodej za 19,95 milionů dolarů

Slavná herečka tento luxusní domov sdílela se svým tehdejším manželem Dennisem Quaidem. Dům v San Francisku navrhl před více než sto lety Samuel Newsom a nabízí panoramatický výhled na Alcatraz. Nyní je na prodej za horentní sumu.

Celý článek

Vendula Pizingerová a její módní tváře

Česká média zaplavila radostná zpráva. Vendula Pizingerová oznámila, že je se svým manželem Josefem v očekávání. Podívali jsme se, jaké jsou módní tváře prezidentky nadace Kapka naděje a bývalé manželky známého zesnulého českého skladatele Karla Svobody.

Celý článek

Co nás čeká v módním průmyslu po karanténě?

Sedíme doma, do obchodů nemůžeme, a to nakupování online prostě není ono, že. Nehledě na to, že máte najednou jiné starosti, než poslední kolekci Pumy nebo zrušený Fashion Week. Říkáte si možná, že až tohle všechno skončí, hned poběžíte do obchodu a něco hezkého si koupíte? Zkuste se nad tím zamyslet.

Celý článek

Návrhářka Marie Zelená: V našich modelech podporujeme lidi, aby cestovali a poznávali krásy naší vlasti

Známá česká módní návrhářka Marie Zelená nedávno představila nový projekt Oslava krás světa, který na šatech znázorňuje krásná místa České republiky a dalších evropských i světových zemí. Jak si poradila s nelehkou dobou, na čem nyní pracuje a na co se můžeme v budoucnu těšit, jsme se zeptali samotné návrhářky Marie Zelené.

Celý článek

#PillowChallenge vládne v době karantény instagramovým trendům

Sociální média nás mohou i v době karantény spojovat v celosvětovém měřítku. Nesčetně kreativních někdy až šílených způsobů, jak „zabít nudu“ vytvořilo i tzv. #pillowchallenge, tedy polštářová výzva.

Celý článek

Naše první dámy, 3. díl: Marta Gottwaldová

Milovala luxus, kterým se obklopovala, pocházela ale z chudých poměrů. Někteří se jí smáli, jiní se jí báli. Řeč je o naší první dámě Martě Gottwaldové. Jak se stala první dámou? A u koho si nechala šít své luxusní róby? Dozvíte se v článku.

Celý článek

10 nejhezčích outfitů Melanie Trump

Každý mocný muž má za sebou ještě mocnější ženu. Nevíme, zda tato slova klasika platí i v případě prezidentského páru USA, jedno je ale jasné! První dáma Spojených států amerických má jako bývalá modelka a návrhářka styl. Pojďte se s námi podívat na 10 nejlepších outfitů Melanie Trump.

Celý článek