dnes je 14.06.2021 a svátek má Roland

Top 5 nejkrásnějších šatů českých princezen

Přidat na Seznam.cz
Vánoce jsou svátky klidu a pohody a málokdo z nás si je dokáže představit bez tradičních českých vánočních pohádek, jejichž rozměr by mohl být i světovým unikátem. Zaměřili jsme se tedy právě na české pohádky a zmapovali pro vás nejkrásnější šaty českých princezen.

5. Princezna Arabela

Několikadílný seriál Arabela zná snad každý. Málokdo však ví, že si tento seriál oblíbily nejen děti v Čechách, ale také například v Japonsku či Mongolsku. Hlavní roli princezny Arabely ztvárnila herečka Jana Nagyová. Film je plný krásných kostýmů a rekvizit. Snad nejznámější je prsten, který po otočení splní každé přání. Všechny tyto kostýmy, které vytvořila designérka Ludmila Ondráčková spolu s výtvarníkem Theodorem Pištěkem, jsou uloženy v barrandovském archivu kostýmů a zájemci je tak mohou spatřit pouze při určitých tématických prohlídkách či na výstavách. A právě pohádkové žluto-bílé šaty Arabely jsou jedním z nejkrásnějších exemplářů. Sukně je tvořena z hedvábí, ve výstřihu do tvaru V a u rukávů najdete jemnou krajku, která vyplňuje i dlouhý vějířový límec.

4. Princezna Večernice

Autorem krásného blankytně modrého kostýmu hvězdy Večernice, kterou v pohádce Princ a Večernice ztvárnila herečka Libuše Šafránková, není nikdo jiný než Theodor Pištěk. Vlečka i spodnička šatů je tvořena s lehkého tylu, stejně jako bílé rukávy. Charakteristický vysoký límec je pak pokryt bílou krajkou posetý perlami. Tento styl je velmi typický pro pohádkovou tvorbu Theodora Pištěka. Sám se ale přiznal, že v pohádce Princ a Večernice pro něj byly největší výzvou kostýmy pro postavy bratrů Večernice - Slunečníka, Měsíčníka a Větrníka. Právě pro výrobu čelenky Slunečníka použil výtvarník opravdové dikobrazí bodliny. Avšak z hlediska výpravy byl nakonec nejdražší kostým prince, a to do té míry, že scéna, kdy princ padá se svými sestrami do vody, se točila jako poslední, i přesto, že z hlediska děje je jednou z prvních. Kostýmy totiž byly tak drahé, že v případě poničení by nebyl rozpočet na nové.

3. Princezna Jasněnka

Idylická pohádka režiséra Zdeňka Trošky O princezně Jasněnce a létajícím ševci měla kromě dokonalého děje také dokonalé kostýmy. Na krásných rudých šatech princezny Jasněnky, kterou ztvárnila mladičká Michaela Kuklová, pracovala výtvarnice Marie Franková. Tato známá filmová kostymérka měla v tu dobu za sebou dlouhodobou spolupráci s režisérem Troškou, právě ona je totiž autorkou celé kostymérské výpravy nejznámější české komediální trilogie Slunce, seno...

2. Šíleně smutná princezna

Pohádka o šíleně smutné princezně byla od začátku napsána pro své dva hlavní protagonisty - Helenu Vondráčkovou a Václava Neckáře. Byť je princeznin šatník velmi obsáhlý, divákovi nejspíše v mysli zůstanou především princezniny "obyčejné" šaty, ve kterých se poprvé potká s princem. Tyto šaty navrhl kostymér Jan Skalický přesně podle představ zpěvačky Heleny Vondráčkové. Další ikonické šaty je černá smuteční róba princezny, ke kterým byl ještě přidán dlouhý černý závoj z tylu. K těmto šatům se váže i zajímavá historka, kdy zpěvačka a představitelka princezny Helena Vondráčková přijela na výstavu kostýmů z pohádky na zámek Blatná a sama tyto šaty nepoznala, protože byly za ten čas několikrát přešité, aby mohly být použity i v jiných filmech. Mimochodem právě tyto šaty byly pro film vyrobeny ve 2 provedeních. Jedna verze byla ušita na míru princezně a druhá podstatně větší zlému rádci, který se za princeznu v pohádce přestrojí.

1. Popelka

A náš žebříček zakončíme opět tvorbou legendárního českého kostyméra a výtvarníka Theodora Pištěka. V barrandovském fundusu jsou téměř všechny kostýmy z pohádky, část je uložena v Německu na zámku, kde se Popelka také natáčela. Na Barrandově můžete najít také ikonický Popelčin střevíček. Ten byl vyroben ve velikosti 37, přestože představitelka Popelky herečka Libuše Šafránková má velikost 39, střevíčky tedy byly vyrobeny ve 2 provedení. Ze všech šatů, které Popelka v pohádce vystřídá díky svým třem oříškům, jsou samozřejmě nejkrásnější právě ty svatební, ve kterých Popelka cválá s princem zasněženou Šumavou.

Národní filmový archiv, Barrandovský fundus; Pinterest

Přidat na Seznam.cz
ZE SPOLEČNOSTI VÁNOCE 2019 VÁNOCE PRINCEZNA POHÁDKOVÉ ŠATY NEJLEPŠÍ POHÁDKY

Související články

Když prodáme klavír ze special collection, je to pro nás, jako by odešlo dítě, říká Zuzana Ceralová Petrofová

Přinášíme vám další exkluzivní rozhovor s jednou z našich nejvlivnějších žen v Česku. Tentokrát jsme kladli otázky Zuzaně Ceralové Petrofové, majitelce světoznámé firmy Petrof.

Celý článek

Módní styl bollywoodských manželek

Život v Indii je krásný, když jste bollywoodskou manželkou. Kromě štěstí, lásky, peněz a vlastního seriálu na Netflixu mají tyto dámy také styl.

Celý článek

Dior do své kampaně vybral transgender celebritu Jin Xing

Jin Xing je bývalým plukovníkem v armádě, aktuálně úspěšnou tanečnicí a významnou transgender osobností v Číně. Od čtvrtka je také součástí kampaně módního domu Dior.

Celý článek

Perlové týdny Halada jsou zpět a s nimi stovky překrásných perlových šperků

Největší a nejkrásnější přehlídka perlových šperků putuje napříč Českou republikou a Slovenskem, finále bude mít opět v Praze, tentokrát v klenotnictví HALADA Na Příkopě.

Celý článek

Hospoda a čepované pivo je u nás kulturní fenomén, říká Pavlína Kalousová, ředitelka komunikace Plzeňského Prazdroje

Přinášíme vám další ze série inspirativních rozhovorů s nejvlivnějšími ženami, tentokrát s Pavlínou Kalousovou, ředitelkou firemních vztahů a komunikace Plzeňského Prazdroje.

Celý článek

Zakladatel společnosti VANS zemřel ve věku 90 let

Paul Van Doren byl jedním z bratrů a spoluzakladatelů ikonických tenisek značky VANS. Zemřel v pátek 7. května 2021 ve věku 90 let.

Celý článek

Michaela Bakala: Ženskost není o značce ani o ceně, ale o osobnosti

Michaela Bakala - česká podnikatelka, zakladatelka České Miss, patronka mnoha významných projektů a v neposlední řadě také manželka jednoho z nejbohatších mužů Česka Zdeňka Bakaly.

Celý článek

Nezapomenutelné okamžiky v historii krásy a módy: Jane Fonda v módní mini sukni

Americká herečka, módní influencerka i politická aktivistka ve svém věku 83 let stále udává módní trendy. Který z nich je nezapomenutelný?

Celý článek