dnes je 06.03.2021 a svátek má Miroslav

Top 5 nejkrásnějších šatů českých princezen

Přidat na Seznam.cz
Vánoce jsou svátky klidu a pohody a málokdo z nás si je dokáže představit bez tradičních českých vánočních pohádek, jejichž rozměr by mohl být i světovým unikátem. Zaměřili jsme se tedy právě na české pohádky a zmapovali pro vás nejkrásnější šaty českých princezen.

5. Princezna Arabela

Několikadílný seriál Arabela zná snad každý. Málokdo však ví, že si tento seriál oblíbily nejen děti v Čechách, ale také například v Japonsku či Mongolsku. Hlavní roli princezny Arabely ztvárnila herečka Jana Nagyová. Film je plný krásných kostýmů a rekvizit. Snad nejznámější je prsten, který po otočení splní každé přání. Všechny tyto kostýmy, které vytvořila designérka Ludmila Ondráčková spolu s výtvarníkem Theodorem Pištěkem, jsou uloženy v barrandovském archivu kostýmů a zájemci je tak mohou spatřit pouze při určitých tématických prohlídkách či na výstavách. A právě pohádkové žluto-bílé šaty Arabely jsou jedním z nejkrásnějších exemplářů. Sukně je tvořena z hedvábí, ve výstřihu do tvaru V a u rukávů najdete jemnou krajku, která vyplňuje i dlouhý vějířový límec.

4. Princezna Večernice

Autorem krásného blankytně modrého kostýmu hvězdy Večernice, kterou v pohádce Princ a Večernice ztvárnila herečka Libuše Šafránková, není nikdo jiný než Theodor Pištěk. Vlečka i spodnička šatů je tvořena s lehkého tylu, stejně jako bílé rukávy. Charakteristický vysoký límec je pak pokryt bílou krajkou posetý perlami. Tento styl je velmi typický pro pohádkovou tvorbu Theodora Pištěka. Sám se ale přiznal, že v pohádce Princ a Večernice pro něj byly největší výzvou kostýmy pro postavy bratrů Večernice - Slunečníka, Měsíčníka a Větrníka. Právě pro výrobu čelenky Slunečníka použil výtvarník opravdové dikobrazí bodliny. Avšak z hlediska výpravy byl nakonec nejdražší kostým prince, a to do té míry, že scéna, kdy princ padá se svými sestrami do vody, se točila jako poslední, i přesto, že z hlediska děje je jednou z prvních. Kostýmy totiž byly tak drahé, že v případě poničení by nebyl rozpočet na nové.

3. Princezna Jasněnka

Idylická pohádka režiséra Zdeňka Trošky O princezně Jasněnce a létajícím ševci měla kromě dokonalého děje také dokonalé kostýmy. Na krásných rudých šatech princezny Jasněnky, kterou ztvárnila mladičká Michaela Kuklová, pracovala výtvarnice Marie Franková. Tato známá filmová kostymérka měla v tu dobu za sebou dlouhodobou spolupráci s režisérem Troškou, právě ona je totiž autorkou celé kostymérské výpravy nejznámější české komediální trilogie Slunce, seno...

2. Šíleně smutná princezna

Pohádka o šíleně smutné princezně byla od začátku napsána pro své dva hlavní protagonisty - Helenu Vondráčkovou a Václava Neckáře. Byť je princeznin šatník velmi obsáhlý, divákovi nejspíše v mysli zůstanou především princezniny "obyčejné" šaty, ve kterých se poprvé potká s princem. Tyto šaty navrhl kostymér Jan Skalický přesně podle představ zpěvačky Heleny Vondráčkové. Další ikonické šaty je černá smuteční róba princezny, ke kterým byl ještě přidán dlouhý černý závoj z tylu. K těmto šatům se váže i zajímavá historka, kdy zpěvačka a představitelka princezny Helena Vondráčková přijela na výstavu kostýmů z pohádky na zámek Blatná a sama tyto šaty nepoznala, protože byly za ten čas několikrát přešité, aby mohly být použity i v jiných filmech. Mimochodem právě tyto šaty byly pro film vyrobeny ve 2 provedeních. Jedna verze byla ušita na míru princezně a druhá podstatně větší zlému rádci, který se za princeznu v pohádce přestrojí.

1. Popelka

A náš žebříček zakončíme opět tvorbou legendárního českého kostyméra a výtvarníka Theodora Pištěka. V barrandovském fundusu jsou téměř všechny kostýmy z pohádky, část je uložena v Německu na zámku, kde se Popelka také natáčela. Na Barrandově můžete najít také ikonický Popelčin střevíček. Ten byl vyroben ve velikosti 37, přestože představitelka Popelky herečka Libuše Šafránková má velikost 39, střevíčky tedy byly vyrobeny ve 2 provedení. Ze všech šatů, které Popelka v pohádce vystřídá díky svým třem oříškům, jsou samozřejmě nejkrásnější právě ty svatební, ve kterých Popelka cválá s princem zasněženou Šumavou.

Národní filmový archiv, Barrandovský fundus; Pinterest

Přidat na Seznam.cz
ZE SPOLEČNOSTI VÁNOCE 2019 VÁNOCE PRINCEZNA POHÁDKOVÉ ŠATY NEJLEPŠÍ POHÁDKY

Související články

Úspěch je mix dřiny, štěstí a poučení se z předchozích chyb, říká průkopnice české kosmetiky Eva Štěpánková

Eva Štěpánková si ve svém životě zažila mnohé. I přes všechny překážky však dokázala od základů vybudovat úspěšnou firmu Ryor, která by mohla v odvětví přírodní kosmetiky konkurovat i zahraničí.

Celý článek

10 nejdražších kostýmů v historii filmů a seriálů

Kostýmy jsou esenciální součástí každého filmu, seriálů i dalších uměleckých představení. Připravili jsme pro vás žebříček těch nejdražších filmových a seriálových šatníků v historii.

Celý článek

Jana Zielinski: Každá doba má svou výzvu, když budeme otevření a inovativní, tak to zvládneme

Jméno Jany Zielinski je spojené se světovým designem. I díky ní mohou Češi rok co rok zhlédnout ikony světového i tuzemského designu na festivalu Designblok s mezinárodním renomé.

Celý článek

České osobnosti pod ledem! Otužování hýbe Českou republikou. Které známé tváře praktikují ledovou koupel?

Otužování v posledních týdnech skloňujeme ve všech možných pádech, alespoň tak vypadá čas trávený v zimních měsících v Česku. A je jedno, jestli máte za domem rybník, na zahradě barel s vodou nebo se vyběhnete vyválet ve sněhu. Podívejte se, jak na to jdou známé osobnosti.

Celý článek

Nordický vzor: počátky módní senzace a drahého luxusu

Nordické svetry jsou populární, ale drahou záležitostí letošní zimy. Skandinávský design je unikátní nejen svým vzhledem, ale také historií. Pojďte se s námi vydat na cestu po skandinávských zemích po stopách nordického designu.

Celý článek

Billie Eilish natočila dokument o svém životě

Mladá umělkyně dala nedávno vědět o svém prvním traileru jejího dokumentu. Snímek Billie Eilish pod názvem The World’s A Little Blurry brzy spatříte na svých obrazovkách. Těšíte se na něj?

Celý článek

Inaugurace prezidenta Bidena byla přehlídkou radosti a dokonalých outfitů

Po volbách ve Spojených státech a hlavně dramatických událostech, které je následovaly, se Washington dne 20. 1. 2021 znova nadechl a slavnostní inaugurace přinesla naděj na radostnější zítřky. Nově zvolený prezident Joe Biden byl doprovázen nejen svou krásnou ženou Jill, ale hlavně Kamalou Harris, první ženou na postu viceprezidentky. 

Celý článek

Herečka Anya Taylor-Joy a její nejikoničtější outfity

Krásné velké oči vám učarují, její osobitý styl je stejně zajímavý jako její nervózní filmové role. Americká herečka vypadající skvěle s rudými i blond kadeřemi ráda experimentuje s módou, vystřídala několik různých stylistů a rozhodně ví, co jí sluší.

Celý článek