dnes je 14.07.2020 a svátek má Karolína

Top 5 nejkrásnějších šatů českých princezen

Přidat na Seznam.cz
Vánoce jsou svátky klidu a pohody a málokdo z nás si je dokáže představit bez tradičních českých vánočních pohádek, jejichž rozměr by mohl být i světovým unikátem. Zaměřili jsme se tedy právě na české pohádky a zmapovali pro vás nejkrásnější šaty českých princezen.

5. Princezna Arabela

Několikadílný seriál Arabela zná snad každý. Málokdo však ví, že si tento seriál oblíbily nejen děti v Čechách, ale také například v Japonsku či Mongolsku. Hlavní roli princezny Arabely ztvárnila herečka Jana Nagyová. Film je plný krásných kostýmů a rekvizit. Snad nejznámější je prsten, který po otočení splní každé přání. Všechny tyto kostýmy, které vytvořila designérka Ludmila Ondráčková spolu s výtvarníkem Theodorem Pištěkem, jsou uloženy v barrandovském archivu kostýmů a zájemci je tak mohou spatřit pouze při určitých tématických prohlídkách či na výstavách. A právě pohádkové žluto-bílé šaty Arabely jsou jedním z nejkrásnějších exemplářů. Sukně je tvořena z hedvábí, ve výstřihu do tvaru V a u rukávů najdete jemnou krajku, která vyplňuje i dlouhý vějířový límec.

4. Princezna Večernice

Autorem krásného blankytně modrého kostýmu hvězdy Večernice, kterou v pohádce Princ a Večernice ztvárnila herečka Libuše Šafránková, není nikdo jiný než Theodor Pištěk. Vlečka i spodnička šatů je tvořena s lehkého tylu, stejně jako bílé rukávy. Charakteristický vysoký límec je pak pokryt bílou krajkou posetý perlami. Tento styl je velmi typický pro pohádkovou tvorbu Theodora Pištěka. Sám se ale přiznal, že v pohádce Princ a Večernice pro něj byly největší výzvou kostýmy pro postavy bratrů Večernice - Slunečníka, Měsíčníka a Větrníka. Právě pro výrobu čelenky Slunečníka použil výtvarník opravdové dikobrazí bodliny. Avšak z hlediska výpravy byl nakonec nejdražší kostým prince, a to do té míry, že scéna, kdy princ padá se svými sestrami do vody, se točila jako poslední, i přesto, že z hlediska děje je jednou z prvních. Kostýmy totiž byly tak drahé, že v případě poničení by nebyl rozpočet na nové.

3. Princezna Jasněnka

Idylická pohádka režiséra Zdeňka Trošky O princezně Jasněnce a létajícím ševci měla kromě dokonalého děje také dokonalé kostýmy. Na krásných rudých šatech princezny Jasněnky, kterou ztvárnila mladičká Michaela Kuklová, pracovala výtvarnice Marie Franková. Tato známá filmová kostymérka měla v tu dobu za sebou dlouhodobou spolupráci s režisérem Troškou, právě ona je totiž autorkou celé kostymérské výpravy nejznámější české komediální trilogie Slunce, seno...

2. Šíleně smutná princezna

Pohádka o šíleně smutné princezně byla od začátku napsána pro své dva hlavní protagonisty - Helenu Vondráčkovou a Václava Neckáře. Byť je princeznin šatník velmi obsáhlý, divákovi nejspíše v mysli zůstanou především princezniny "obyčejné" šaty, ve kterých se poprvé potká s princem. Tyto šaty navrhl kostymér Jan Skalický přesně podle představ zpěvačky Heleny Vondráčkové. Další ikonické šaty je černá smuteční róba princezny, ke kterým byl ještě přidán dlouhý černý závoj z tylu. K těmto šatům se váže i zajímavá historka, kdy zpěvačka a představitelka princezny Helena Vondráčková přijela na výstavu kostýmů z pohádky na zámek Blatná a sama tyto šaty nepoznala, protože byly za ten čas několikrát přešité, aby mohly být použity i v jiných filmech. Mimochodem právě tyto šaty byly pro film vyrobeny ve 2 provedeních. Jedna verze byla ušita na míru princezně a druhá podstatně větší zlému rádci, který se za princeznu v pohádce přestrojí.

1. Popelka

A náš žebříček zakončíme opět tvorbou legendárního českého kostyméra a výtvarníka Theodora Pištěka. V barrandovském fundusu jsou téměř všechny kostýmy z pohádky, část je uložena v Německu na zámku, kde se Popelka také natáčela. Na Barrandově můžete najít také ikonický Popelčin střevíček. Ten byl vyroben ve velikosti 37, přestože představitelka Popelky herečka Libuše Šafránková má velikost 39, střevíčky tedy byly vyrobeny ve 2 provedení. Ze všech šatů, které Popelka v pohádce vystřídá díky svým třem oříškům, jsou samozřejmě nejkrásnější právě ty svatební, ve kterých Popelka cválá s princem zasněženou Šumavou.

Národní filmový archiv, Barrandovský fundus; Pinterest

Přidat na Seznam.cz
ZE SPOLEČNOSTI VÁNOCE 2019 VÁNOCE PRINCEZNA POHÁDKOVÉ ŠATY NEJLEPŠÍ POHÁDKY

Související články

Nový projekt ukazuje ženy po porodu takové, jaké jsou. S plnými tvary, jizvami i přirozenými nedokonalostmi

Ženské tělo ve většině případů nevypadá tak, jak nám prezentují časopisy a televize. Proto to, co jedni považují za vadu na kráse, jiní vnímají jako přirozenost, kterou nese jejich životní příběh Představíme vám projekt, který je upřímný a skutečně krásný.

Celý článek

Erik Bartoš: Vyrábět poctivě, udržitelně a férově kvalitní produkty, je prostě náročný proces

První kolekce, která je zároveň jeho diplomovou prací, ho nejspíš vystřelila na velkou profesní dráhu. Využili jsme chvilky času, který nám designer Erik Bartoš věnoval a položili mu pár otázek.

Celý článek

Global fashion agenda vydala prohlášení, v němž píše, jak by měl být módní průmysl udržitelnější

Spolek s názvem Global Fashion Agenda se zabývá udržitelností v oblasti módního průmyslu. Každý rok vydává program, který by měl přispět ke zlepšení nejen pracovních podmínek v tomto odvětví ale také více zařadit udržitelnost do módního světa.

Celý článek

Symbolika v módě: politická prohlášení ve světě módy

Black lives matter! Love sees no colour! Girl power! People are People! Toto je jen pár politicky motivovaných prohlášení, které se v minulosti objevily na módních modelech velkých značek. Patří politická prohlášení do módy? A jak přistupovat k módnímu průmyslu jako prostředku symboliky?

Celý článek

Koronavirus stál značku Nike 790 milionů dolarů

Akcie Nike klesly za dobu karantény o 4 %. Po celém světě však vzrostl online prodej a oblíbená sportovní značka tak počítá s rychlým vyrovnáním celkové ztráty.

Celý článek

Proč zůstáváme v nefunkčním vztahu?

Nejspíše si každý z vás na vlastní kůži vyzkoušel, jaké je to mít nefungující vztah. Otázkou ale zůstává, proč z takového vztahu nemůžete odejít? Je na vině strach, samota nebo něco jiného?

Celý článek

Revoluční nano nátěry dokážou ochránit exteriér i interiér vašeho domu před viry a bakteriemi

Česká inovační firma FN NANO s.r.o. drží v ruce již dvanáct let recept na vysoce účinné protipandemické opatření -  fotokatalytické nano nátěry, které zaručují ochranu před mikroorganismy všeho typu. V současné době jsou tyto produkty nazývány doslova kladivem na koronavirus, jelikož dokážou váš dům ochránit i před ním.

Celý článek

Barbora Mottlová a Pepa Kůrka si užívali slunečný víkend na Lipně

Nejsledovanější pár českého showbyznysu zamířil o víkendu na Vodní nádrž Lipno. Bára Mottlová a Pepa Kůrka rozhodně nelenili, stihli toho za tři dny opravdu hodně. Projeli se lanovkou do koruny stromů, půjčili si člun, opalovali se na krásné pláži a mnoho dalšího.

Celý článek