dnes je 26.09.2021 a svátek má Andrea

Top 5 nejkrásnějších šatů českých princezen

Přidat na Seznam.cz
Vánoce jsou svátky klidu a pohody a málokdo z nás si je dokáže představit bez tradičních českých vánočních pohádek, jejichž rozměr by mohl být i světovým unikátem. Zaměřili jsme se tedy právě na české pohádky a zmapovali pro vás nejkrásnější šaty českých princezen.

5. Princezna Arabela

Několikadílný seriál Arabela zná snad každý. Málokdo však ví, že si tento seriál oblíbily nejen děti v Čechách, ale také například v Japonsku či Mongolsku. Hlavní roli princezny Arabely ztvárnila herečka Jana Nagyová. Film je plný krásných kostýmů a rekvizit. Snad nejznámější je prsten, který po otočení splní každé přání. Všechny tyto kostýmy, které vytvořila designérka Ludmila Ondráčková spolu s výtvarníkem Theodorem Pištěkem, jsou uloženy v barrandovském archivu kostýmů a zájemci je tak mohou spatřit pouze při určitých tématických prohlídkách či na výstavách. A právě pohádkové žluto-bílé šaty Arabely jsou jedním z nejkrásnějších exemplářů. Sukně je tvořena z hedvábí, ve výstřihu do tvaru V a u rukávů najdete jemnou krajku, která vyplňuje i dlouhý vějířový límec.

4. Princezna Večernice

Autorem krásného blankytně modrého kostýmu hvězdy Večernice, kterou v pohádce Princ a Večernice ztvárnila herečka Libuše Šafránková, není nikdo jiný než Theodor Pištěk. Vlečka i spodnička šatů je tvořena s lehkého tylu, stejně jako bílé rukávy. Charakteristický vysoký límec je pak pokryt bílou krajkou posetý perlami. Tento styl je velmi typický pro pohádkovou tvorbu Theodora Pištěka. Sám se ale přiznal, že v pohádce Princ a Večernice pro něj byly největší výzvou kostýmy pro postavy bratrů Večernice - Slunečníka, Měsíčníka a Větrníka. Právě pro výrobu čelenky Slunečníka použil výtvarník opravdové dikobrazí bodliny. Avšak z hlediska výpravy byl nakonec nejdražší kostým prince, a to do té míry, že scéna, kdy princ padá se svými sestrami do vody, se točila jako poslední, i přesto, že z hlediska děje je jednou z prvních. Kostýmy totiž byly tak drahé, že v případě poničení by nebyl rozpočet na nové.

3. Princezna Jasněnka

Idylická pohádka režiséra Zdeňka Trošky O princezně Jasněnce a létajícím ševci měla kromě dokonalého děje také dokonalé kostýmy. Na krásných rudých šatech princezny Jasněnky, kterou ztvárnila mladičká Michaela Kuklová, pracovala výtvarnice Marie Franková. Tato známá filmová kostymérka měla v tu dobu za sebou dlouhodobou spolupráci s režisérem Troškou, právě ona je totiž autorkou celé kostymérské výpravy nejznámější české komediální trilogie Slunce, seno...

2. Šíleně smutná princezna

Pohádka o šíleně smutné princezně byla od začátku napsána pro své dva hlavní protagonisty - Helenu Vondráčkovou a Václava Neckáře. Byť je princeznin šatník velmi obsáhlý, divákovi nejspíše v mysli zůstanou především princezniny "obyčejné" šaty, ve kterých se poprvé potká s princem. Tyto šaty navrhl kostymér Jan Skalický přesně podle představ zpěvačky Heleny Vondráčkové. Další ikonické šaty je černá smuteční róba princezny, ke kterým byl ještě přidán dlouhý černý závoj z tylu. K těmto šatům se váže i zajímavá historka, kdy zpěvačka a představitelka princezny Helena Vondráčková přijela na výstavu kostýmů z pohádky na zámek Blatná a sama tyto šaty nepoznala, protože byly za ten čas několikrát přešité, aby mohly být použity i v jiných filmech. Mimochodem právě tyto šaty byly pro film vyrobeny ve 2 provedeních. Jedna verze byla ušita na míru princezně a druhá podstatně větší zlému rádci, který se za princeznu v pohádce přestrojí.

1. Popelka

A náš žebříček zakončíme opět tvorbou legendárního českého kostyméra a výtvarníka Theodora Pištěka. V barrandovském fundusu jsou téměř všechny kostýmy z pohádky, část je uložena v Německu na zámku, kde se Popelka také natáčela. Na Barrandově můžete najít také ikonický Popelčin střevíček. Ten byl vyroben ve velikosti 37, přestože představitelka Popelky herečka Libuše Šafránková má velikost 39, střevíčky tedy byly vyrobeny ve 2 provedení. Ze všech šatů, které Popelka v pohádce vystřídá díky svým třem oříškům, jsou samozřejmě nejkrásnější právě ty svatební, ve kterých Popelka cválá s princem zasněženou Šumavou.

Národní filmový archiv, Barrandovský fundus; Pinterest

Přidat na Seznam.cz
ZE SPOLEČNOSTI VÁNOCE 2019 VÁNOCE PRINCEZNA POHÁDKOVÉ ŠATY NEJLEPŠÍ POHÁDKY

Související články

Původně režisérka, nyní malířka. Veronika Mikalová svými obrazy inspiruje stovky tisíc lidí po celém světě

Když si umělkyně a youtuberka Veronika Mikalová přivydělávala při studiu jako modelka na kresbě aktu, nikdy by ji nenapadlo, že jednou bude sama inspirovat stovky tisíc lidí po celém světě svými malbami a tutoriály na youtube. 

Celý článek

Módní bonbónky z Met Gala 2021

Letošní svátek milovníků vysoké módy Met Gala je již za námi, a nezbývá než si vychutnat módní bonbónky. A že jich bylo! Hvězdy světového formátu ukázaly svůj smysl pro módu i extravaganci.

Celý článek

Ve světě e-commerce jsou džíny a tričko až na výjimky ok, říká generální ředitelka CZC.cz Jitka Dvořáková

Přinášíme vám rozhovor s další nejvlivnější ženou Česka. Tentokrát je jí Jitka Dvořáková, generální ředitelka CZC.cz. Zeptali jsme se jí na módu, konkurenci i poslání budoucím generacím.

Celý článek

Německé módní značky, které možná ještě neznáte

Německo - rodná země jednoho z nejúžasnějších návrhářů naší historie Karla Lagerfelda, domovská země značky Hugo Boss a kolébka Adidas či Puma. Znáte ale i další skvosty německého návrhářství? 

Celý článek

IKEA se chystá na trh s ohromující kolekcí ve spolupráci se Zandrou Rhodes

IKEA v září představí unikátní kolekci KARISMATISK. Podílela se na ní i návrhářka Zandra Rhodes, která spolupracovala například s Freddiem Mercury nebo princeznou Dianou. Zrůžoví i známá IKEA taška.

Celý článek

Iva Kubelková uváděla módní přehlídku v rámci filmového festivalu v Karlových Varech

Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech je v plném proudu. Červený koberec se prohýbá pod českými i zahraničními známými osobnostmi a kromě filmů jsou součástí i módní přehlídky.

Celý článek

Herečka Markéta Stehlíková změnila image. Za kolekcí účesů nestojí nikdo jiný než její dvorní kadeřník Honza Kořínek

Pro změnu účesu a celkové image měla herečka hned několik důvodů. Nezapomíná však na svoje povinnosti zejména v rámci role v seriálu Ulice.

Celý článek

Osobnosti na letošní filmový festival v Karlových Varech oblékají mimo jiné čeští návrháři. Jaké šaty oblékly Hana Vágnerová, Ewa Farná, Martha Issová a další celebrity?

55. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech je v plném proudu. Střídá se na něm nespočet krásných rób, českých i zahraničních osobností a s nimi i díla mnoha návrhářů.

Celý článek