dnes je 08.07.2020 a svátek má Nora

Topiary – móda moderních zahrad

Přidat na Seznam.cz
Tvarované okrasné dřeviny zvané topiary můžete nalézt v mnoha dnešních zahradách. Jde o zahradnické umění, které s trochou vkusu vypadá skutečně nádherně a dřevina střižená do určitého tvaru se může stát krásnou dominantou vaší zahrady, na kterou se bude upínat pozornost a obdiv sousedů i dalších návštěvníků.

Okrasné dřeviny mohou být střiženy do různých tvarů ať už podle nálady tvořitele nebo například aby vynikla rostlina jako taková. Pokud se totiž zvolí vhodný tvar, tak i poměrně nezajímavá dřevina doposud ničím na sebe poutající pozornost může získat úplně jiný rozměr a upoutá tak na sebe pozornost svou nově získanou krásou. Navíc topiary se těší velké oblibě právě kvůli možnosti tvarování jehličnatých i listnatých dřevin a tím i zmenšování jednotlivých rostlin, které by se ve své přirozené velikosti do zahrady nemusely vejít.

I v malých zahradách se dá umístit několik druhů rostlin, místo se pro ně díky řezu a tvarování najde. Své kořeny má řez rostlin už ve starém Řecku a Římu a postupně se během století vyvíjí dále. Tvarované dřeviny najdou své uplatnění v zahradách v různých stylech, hodí se skutečně kamkoli, avšak vždy se musí rostlina dobře zakomponovat do celku, aby jej nenarušovala, ale naopak pozvedla a dodala mu pomyslnou třešničku na dortu. Právě topiary jsou nejvíce dekorativním prvkem, kde se uplatňuje moderní architektura ve spojení s přírodou a jednotlivé rostliny střižené do určitého tvaru můžete umístit na terasy a balkony, zakomponovat do hotové výsadby s mixem rostlin či vysadit do trávníku jako solitér, který bude celému volnému prostoru dominovat. Na tvarování rostlin je velmi zajímavý celý proces, trvá několik let, než rostlinu vytvarujete přesně do tvaru do jakého chcete. Vlastnoručně tedy vytvoříte úplný originál a můžete pak být na svůj výpěstek náležitě pyšní.

Za vaši péči se vám náležitě odmění dokonalým vzhledem a zdravým růstem. Nejvhodnější jsou ke tvarování rostliny, které snášejí řez a vytvářejí po něm husté výhony, díky kterým je pak rostlina bohatší a tím i celkově kompaktnější, což dá možnost vzniknout požadovanému tvaru. Ke tvarování stačí ostré zahradnické nůžky, střih se musí provádět podle rychlosti růstu rostliny, avšak minimálně třikrát do roka, vždy když dorostou výhonky, je třeba provést řez, aby se rostlina rozkošatila. Jednoduší a rychlejší variantou je koupit už hotové topiary. V zahradnictví se setkáte s širokým výběrem různých druhů dřevin, různých velikostí a tvarů. Ceny se však pohybují v desítkách tisíc korun, jedná se tedy o poměrně velkou investici. Přesto právě tvarovaná dřevina může přinést velkou radost a potěšení a investice se tak vrátí v podobě úsměvů, obdivů a radosti z dalšího pěstování.

 

Zdroj fotografií: Artlex.com, Gidesigns.net

Přidat na Seznam.cz
DŮM A ZAHRADA MÓDA ORIGINAL STŘIH TOPIARY OKRASNÉ DŘEVINY ROSTLINY

Související články

Pražská značka Project Rehab má novou letní kolekci i nové osobnosti v jejím popředí

Streetwearové oblečení Project Rehab je známé svými barevnými cákanci, kterými rozhodně nešetří. Kolekce pro toto léto REHAB SUMMER 2020_1 je doplněná o minimalistickou část, stejně jako o nové tváře, kterými jsou Tereza Budková a Matyáš Hložek.

Celý článek

Lněné sukně na míru s ručně tkaným pásem si nejenom v létě zamilujete

Barvy a sukně k létu jednoznačně patří. V kombinaci s přírodním materiálem a ručně tkaným pásem získáte nadčasový kousek, který vám vydrží po mnoho let.

Celý článek

Bílé topy aneb jak nakopnout léto 2020

Bílá je dobrá. Vždy byste si na ni měly najít v šatníku místo. A v létě to platí dvojnásob. Připravili jsme pro vás typy, jak nakopnout letní šatníky s bílými topy v hlavní roli. Jak totiž říkal Karl Lagerfeld, základem všeho je bílá košile.

Celý článek

Festivaly, sport i čas s dětmi patří k aktuálním must have v módě

Červenec přináší období, kdy trávíme poměrnou část dne venku. Čekají nás koupaliště, hřiště, festivaly, výlety a pro milovníky sportu i spoustu naběhaných či nachozených kilometrů. Jaké módní trendy nás všemi aktivitami budou v červenci provázet?

Celý článek

Herečka Andrea Růžičková navrhla kolekci pro celou rodinu

Značka Tedys se zabývá šitím totožných oděvů pro rodiče a jejich děti. Ke spolupráci oslovili herečku a fotografku Andreu Růžičkovou, která navrhla kolekci s názvem #nARuby.

Celý článek

Módní návrhářka Zuzana Osako otevírá svůj pop-up shop v Praze na Letné

Aktuální kolekce značky Tradice, která má velký ohlas, je nově k dostání i v showroomu designérky nábytku Heleny Dařbujánové. Šaty inspirované českým folklorem tak seženete pohodlně i na Letné.

Celý článek

O těchto značkách spodního prádla musíte vědět

Spodní prádlo je velice často spojováno spíše s výjimečnými příležitostmi, ať už je to první rande nebo Valentýn, ale podle nás by měl být pro ženu výjimečný každý den a k tomu právě spodní prádlo rozhodně patří.

Celý článek

Pokojové rostliny jsou nejen stylová dekorace

Chcete mít krásný a moderní interiér? Díky pokojovým rostlinám toho můžete docílit. Pokojové rostliny se tak mohou stát neodmyslitelným doplňkem a s jejich pomocí vykouzlíte tu pravou atmosféru.

Celý článek