dnes je 04.03.2021 a svátek má Stela

Toulkami po Čechách aneb 5 tipů na výlety

Přidat na Seznam.cz
Letní počasí v posledních dnech nepřeje vodním radovánkám, ale zato nižší teploty vřele uvítáte při cestovatelském dobrodružství. Nemusíte za ním ani výrazně daleko, naše země nabízí tolik krásných míst!
Tip na výlety po České republice

Pokud trpíte fobií z letadla či vám nevyhovují dlouhé cesty autobusem nebo autem do zahraničí, sbalte si batůžek a vyjeďte napříč Českou republikou. Máme pro vás 5 tipů, které jsou snadno dostupné i veřejnou dopravou. Nadšení zaručeno!

Panská skála

Namísto Panské skály jste již možná někdy slyšeli Kamenné varhany. Při pohledu na tuhle národní přírodní památku v Chráněné krajinné oblasti České Středohoří se vám bude doslova tajit dech a dáte mi za pravdu, že naše země má opravdu co nabídnout! Krásu skály také ocenili tvůrci pohádky Pyšná princezna. Vyjímá se v záběru na začátku druhé poloviny filmu, kdy se princ Miroslav s půvabnou herečkou Alenou Vránovou alias princeznou Krasomilou schovávají před pronásledovateli. Geologická lokalita se tak stala vyhledávaným filmovým místem.

Ukázková sloupcová odlučnost čediče, tmavé vyvřelé horniny, se pyšní pěti až šestibokými pravidelnými sloupci, které sahají do výšky až 15 metrů. Romantické místo doplňuje malé jezírko pod skalou, které vzniklo v jámě po vytěžení horniny a je plněno srážkovou vodou.

Čertovy hlavy

Necelou hodinu od Prahy v mělnickém okrese v malebné obci Želízy se nachází unikátní dílo českého sochaře Václava Levého, jenž byl učitelem sochaře Josefa Myslbeka. Skalní reliéf v podobě dvou obřích čertovských hlav se tyčí do přibližně 9 metrů. Pískovcové bloky naleznete v krásné přírodě, uprostřed borového lesa. Cestou k uměleckému úkazu najdete také vytesaného hada, který je přeťatý sekerou nebo ženu s harfou, neboli Harfenici. Ideální tip na víkendový výlet v přírodě.

Prachovské skály

Co bychom se báli, na Prachovské skály, dudlaj, dudlaj dá. Do Českého ráje, cesta příjemná je, dudlaj, dudlaj, dá.“ Zpívá se ve známé písni od Ivana Mládka a nelze jinak než souhlasit. Do Českého ráje je opravdu příjemná cesta, a ještě příjemnější je procházka Prachovskými skalami. Můžete si vybrat ze dvou turistických okruhů.

Malý okruh o přibližné délce 1,5 km zdolá i ten nejméně zdatný turista. Cesta vás zavede k Vyhlídce Českého ráje a Vyhlídce míru, které patří k těm nejatraktivnějším vyhlídkám této oblasti. Pokud si chcete projít celý areál, zvolte 3, 5 km velký okruh, který odpovídá 2 hodinám klidné chůze. Nelze říci, že se na všechna místa dostanete kočárkem, ale i přesto existuje cesta, která se dá projet bez problémů, a tudíž můžete vyrazit na tento výlet i s dětmi. U turistické chaty se pak můžete občerstvit tradičními českými jídly či si zakoupit krásné suvenýry.

České Švýcarsko

Kdo neviděl Pravčickou bránu, jako by nebyl. Pokud jste ještě nezavítali do Českého Švýcarska, napravte to ještě tohle léto! Není divu, že Pravčická brána, perla tohoto národního parku, byla vyhledávaným místem umělců, kteří ji pak ztvárňovali do svých děl. Tak jako nejslavnější světový pohádkář Hans Christian Andersen. V minulosti byl zpřístupněn i vstup na samotný oblouk, ale vzhledem ke zrychlení eroze způsobené člověkem, se skalní oblouk zúžil téměř o jeden metr, a právě kvůli zachování památky, je od roku 1980 vstup na skalní most zakázán. O krásné výhledy však nepřijdete, je tu mnoho vyhlídek, které vám otevřou jedinečné pohledy do daleké krajiny.

Ačkoliv patří Pravčická brána mezi největší skvost Národního parku Českého Švýcarska, za návštěvu také rozhodně stojí soutěsky, například Edmundova. Její stěny jsou strmé, vystupují nad úroveň hladiny až do výšky 150 metrů. Dlouhé fronty na plavbu člunem vás mohou zpočátku odradit, ale frekvence malých lodí je poměrně rychlá a vejde se do ní přibližně 20 lidí. Ojedinělý zážitek, který všem vřele doporučuji!

Svatý Jan pod Skalou

Tajuplné, mystické místo. Tak si budete připadat v obci Svatý Jan pod Skalou, která se nachází nedaleko Berouna. Celá obec je umístěna v srdci přírodní rezervace Karlštejn. Dominantou tohoto místa je svatojánský kostel a jeskyně sv. Ivana. Největší krásou je však výhled ze samotného vrcholku na celé okolí. Svatý Jan protíná tzv. Svatojakubskou cestu a pořádají se zde běžecké i cyklistické závody. Pokud milujete vyhlídky, rozhodně si toto místo zaznamenejte na svůj cestovatelský seznam.

Zdroj: pinterest.com; instagram @zanetapodlahova

Přidat na Seznam.cz
RADY REDAKCE TIP NA VÝLET ČESKÁ REPUBLIKA CESTOVÁNÍ ČESKÉ PAMÁTKY

Související články

Nákupní tip: příroda, bylinky i hojivé účinky v podobě přírodní kosmetiky

Jak už jsme avizovali na začátku února, sebeláska i láskám k druhým provází měsíc únor od začátku do konce. Nadělte si trošku radosti díky přírodní kosmetice.

Celý článek

Těšíte se až vyrazíte po Česku? Podívejte se na příběhy o místech s mezinárodními ambicemi

Nejspíš už se nemůžete dočkat, až někam vycestujete, a ne nutně hned za hranice. I v Česku máme spoustu nádherných míst. Tento Start-up vám ukáže, kde se vám bude líbit.

Celý článek

Máte rádi dobrou kávu a chcete si ji vychutnat v pohodlí domova? Vyzkoušejte kapsle STARBUCKS

Každý milovník kávy ví, že STARBUCKS je na vrcholu kvalitních horkých nápojů. A co teprve STARBUCKS by NESPRESSO®, kávové kapsle, za kterými nemusíte nikam chodit a vychutnáte si je v pohodlí svého domova. Pojďte se s nimi pořádně seznámit.

Celý článek

Nízké, vysoké nebo po kolena: jaké zimní boty se lichotí postavě s křivkami?

Různé typy postav vyžadují různé styly a typy outfitů. A ne jinak tomu je u bot. V tomto článku se podíváme na zimní obuv, která sedne dámám s křivkami a poradíme, jaké outfity si letos pořídit do zimního šatníku.

Celý článek

Valentýn: inspirujte se originálními tipy na dárky pro své milované

Po roce přichází opět svátek všech zamilovaných den svatého Valentýna. A jako každý rok, i letos jsme pro vás připravili tipy, kterými zajisté potěšíte svou drahou polovičku. Nechte se pro své vyznání lásky inspirovat těmito valentýnskými novinkami.

Celý článek

Z ostudy kabát aneb ne všechny švy mají zůstat zašité

Koupili jste si právě nový kabát, oblek nebo třeba pouzdrovou sukni? Nemůžete se dočkat, až si tu nádheru poprvé oblečete a půjdete se v ní ukázat ven? Nezapomeňte na to, že některé střihově náročnější kusy oblečení mají kvůli ochraně spojené určité části k sobě a je na zákazníkovi, aby si je sám rozstřihl. Nechcete se přece připojit k té bohužel poměrně veliké populaci lidí, kteří už svým oblečením dávají najevo, jak jsou hloupí.

Celý článek

Domácí pohodlíčko aneb dupačky pro dospělé - ideál letošního vánočního dárku

Blíží se Vánoce a s ním i hon na vánoční dárky. Letos je všechno trochu jiné. Většina z nás musela letošní rok strávit převážně v našich domovech. Pohodlí je a bude pro nás velmi důležité a my vám poradíme, jak jej můžete darovat pod stromeček svým blízkým i sami sobě.

Celý článek

LUXUSNÍ LYŽAŘSKÁ DOVOLENÁ V NEJVÝŠE POLOŽENÉM PĚTIHVĚZDIČKOVÉM HOTELU V ALPÁCH

Máte rádi sníh a zimní sporty a střediska se špičkovou nabídkou sjezdovek? Už se vám omrzely après-ski party na lyžařských chatách a v hlučných barech dole u lanovek? Umíte ocenit skvělou gastronomii, pozorný servis a kvalitní horské wellness? Pak jedině Hochgurgl! Vítejte na vrcholu potěšení z lyžování, obklopeném 21 třítisícovkami v Ötztálských Alpách.

 

Celý článek