dnes je 03.10.2022 a svátek má Bohumil

Umění, erotické romány a hlavně džíny - to byl svět Glorie Vanderbiltové

Přidat na Seznam.cz
V pondělí zasáhl módní svět tragická zpráva. Módní návrhářka a jedna z průkopnic denim džínů Gloria Vanderbilt podlehla ve svých 95 letech rakovině žaludku. Pojďte si s námi připomenout její odkaz, kterým navždy změnila svět oblékání.

Její podpis zná celý svět

Každý z nás má doma alespoň jeden pár těchto oblíbených kalhot - modré džíny, které byly původně zamýšleny jako součást pracovního oděvu pro muže, se postupem času vypracovaly na přední příčky v oblíbenosti po celém světě. Málokdo ale ví, že denimky, jak je známe dnes, jsou dílem jedné jediné osoby - Glorie Vanderbilt. Ano, byla to právě ona, kdo vzal mužský pracovní oděv, a snažil se jej přizpůsobit do moderní podoby. Její hlavní ideou bylo vytvořit pohodlné módní kalhoty pro ženy. Proto základním úkolem bylo uzpůsobení střihu dámských kalhot, a to v okolí boků a pasu rozšířené a plastičtější a v dolní části zase tvarované a užší. Tehdy už trhu dominovaly známé levisky od značky Levi's, které však toho času byly pouze pro pány. Během pouhé dekády se však Glorii Vanderbiltové podařilo obrátit svět naruby. Přizpůsobení střihu nebylo jediné, čím Vanderbiltová zaujala svět. Vzhledem k historickým okolnostem to byla i jistá forma ženského vzdoru a revoluce - inspirována značkou Levi's, přidala Vanderbiltová k designu džínů svůj ikonický podpis. Ten je součástí image značky dodnes.

Románek s Frankem Sinatrou

Pokud jste však nabyli dojmu, že se návrhářka stala slavnou pouze pro svůj počin v módním průmyslu, jste na omylu. Jméno Gloria Vanderbilt se v tisku objevovalo už od jejího narození. Byla totiž potomkem jedné z nejbohatších amerických rodin. Rodina však o část majetku přišla během Velké hospodářské krize. Jméno Glorie Vanderbilt ale nezmizelo, nýbrž se začalo objevovat v americkém bulváru v souvislosti se soudním sporem mezi její matkou a tetou, které se soudily o nároky na její opatrovnický fond s nemalým majetkem. Když návrhářka dospěla, ani tehdy se jí bulvár nepustil. Ačkoli se  čtyřikrát vdala, byla známá především svými románky s hvězdami jako Howardem Hughesem, Marlonem Brandem a Frankem Sinatrou.

Návrhářka a autorka erotických románů

Spíše než osobnímu životu však zasvětila svůj život umění a kultuře. Právem je v médiích zdůrazňováno, že Gloria nebyla pouze návrhářkou, ale i avantgardní umělkyní a spisovatelkou. Studovala umělecko-průmyslovou školu, a zde se především věnovala práci s textilem a překvapivě i sklem. V tomto poli dosáhla největšího úspěchu výstavou s názvem "Dream Boxes", která však ve své době sklidila mnoho obdivu i nesouhlasu. Další výstava, tentokrát portrétů, již nebyla tak oslavována. Dále se módní návrhářka proslavila svými romány. Ve svých 85 letech napsala dokonce velmi úspěšný erotický román.

Inovace a ženská revoluce

Na módní dráhu se návrhářka vypravila až několik let po škole, právě díky své vášni a inovaci pro džíny. Tenkrát začínala v malé manufaktuře v New Yorku. Obchodu se velmi dařilo. Oblíbené levisky stály asi 12 dolarů a neznačkový obchod byl schopen vyrábět Gloriiny džíny za minimálně 32 dolarů. Poptávka však překvapivě stoupala, hlavně ze strany dam. Postupem času se návrhářka pouštěla do dalších experimentálních inovací. Přišly první střečové denimky a černé džíny. A tak vznikla značka Vanderbilt. Začátky nebyly samozřejmě vůbec lehké. Do propagační kampaně nasypala Gloria Vanderbilt více než 1 milión dolarů. A tak vznikl i nový marketingový pojem, dodnes používaný na ekonomických školách - Vanderbiltové reklama. Reklama, která poprvé spatřila světlo světa v osmdesátých letech, a bylo to něco neuvěřitelného, co člověk v televizi vůbec nevídal. Reklama informovala formou konverzace a byla velmi osobně zaměřená. Představovala módu lidsky. I tento trend bohužel je dnes již téměř zapomenut. Dnešní reklamy na oblečení jsou zaměřené na efekt a upoutání pomocí vizuálního kontaktu.

Koncem 80. let prodala práva na jméno a značku Vanderbuilt svému společníkovi a odešla ze světa džínsů do světa bot a módních doplňků. Její jméno však bude navždy spojováno právě s džínami, které i dnes nosí na zadních stranách její identický podpis. Gloria Vanderbuilt se tak zapsala navždy do módního nebe a její hvězda září stále. Nikdy nezapomeneme!

Vogue, New York Times, Vox

Přidat na Seznam.cz
ZE SPOLEČNOSTI DENIM DÁMSKÉ DŽÍNY GLORIA VANDERBILT

Související články

Jsem vždy ráda, když se potkám s hodnými a pracovitými lidmi, říká senátorka Miluše Horská

Je velmi aktivní, srdce má na pravém místě, cení si základních lidských hodnot a snaží se pomáhat. Zastavit na chvíli senátorku Miluši Horskou není úplně snadný úkol, nám se to však podařilo a zeptali jsme se jí na její cit k módě, k handicapovaným dětem i na to, kde ráda tráví svůj volný čas.

Celý článek

V Británii udává trendy královská rodina a smetánka, u nás chtějí zákazníci svobodu a originalitu, říká modistka Hana Škorpilová

Modistka Hana Škorpilová je bezesporu špičkou ve svém oboru. V Praze vede vlastní modistickou školu, kde se můžete naučit nejen základy výroby klobouků. Hlavní je kreativní duše i chuť naučit se tradiční řemeslo třeba v modernějším pojetí.

Celý článek

Člověk by měl všechno dělat naplno, vědomě a nejlíp jak dovede, říká podnikatel Dalibor Uhlíř

Dlouholetý manažer a podnikatel, sportovní nadšenec a člověk, který žije tady a teď. Dalibor Uhlíř se vydal cestou kandidatury do senátu České republiky, nás však více zajímalo, jak vnímá módu svou i svých dětí a jaká je jeho životní mantra.

Celý článek

Jak královna Alžběta II. definovala svůj vlastní módní odkaz

70 let královny Alžběty II. na trůnu nebylo charakterizováno pouze její působivou vládou a významnou diplomacií. Móda Její Výsosti v průběhu let důsledně upřednostňovala královskou eleganci před módními výstřelky, díky čemuž je nyní nejvíce ikonickým odkazem královské rodiny na světě.

Celý článek
Levis a Zalando kolekce

LEVI'S A ZALANDO PŘEDSTAVUJÍ EXKLUZIVNÍ KOLEKCI

Levi’s a Zalando představují exkluzivní upcyklovanou kolekci, které čerpá inspiraci z festivalové sezóny a ze společně sdílené lásky k hudbě.

Celý článek

Kalendář Pirelli na rok 2023 nafotilo 14 supermodelek

49. ročník projektu Pirelli bude obsahovat snímky pořízené australskou fotografkou Emmou Summerton a je zaměřený na 14 nejvýznamnějších hvězd z řad modelingu.

Celý článek
Ganni a Levis kolekce

ZNAČKA LEVI'S VE SPOLUPRÁCI S GANNI PŘEDSTAVUJÍ NOVOU GROW UP KOLEKCI

Levi’s a značka GANNI vás zvou společně s Emmou Chamberlain do zahrady své nové kampaně Grow Up, která si hraje nejen se zeleninou.

Celý článek

Stylová Millie Bobby Brown je od své role Eleven ze seriálu Stranger Things k nepoznání. Jemná blondýnka miluje módu

Ve chvíli, kdy Eleven odloží Hopperovy flanelové košile a Mikovy džínsy, stává se z ní nejlépe oblékaná dívka v Hawkinsu. A když zrovna nehraje Eleven, je i Millie Bobby Brown jedním z nejstylovějších lidí v Hollywoodu.

Celý článek