Užijte si léto bez jediného chloupku

Užijte si léto bez jediného chloupku

Jak se zbavit protivných chloupků na co nejdelší dobu? 

Život „bez jediného chloupku“ se stal módní záležitostí. Mnohdy se svádí na hygienu, ale například holení jemných chloupků na nohou u žen je určitě pouze estetickou záležitostí. Přesto však nelze nesouhlasit, že krása se s odstraňování nadměrného ochlupení přímo snoubí. Avšak i když je pro nás ženy holení dnes již tak běžnou záležitostí jako pro muže, mám ještě pořád pocit, že výrobci různých holítek, trhacích strojků i holící kosmetiky mají ještě co dohánět. A já se nejvíc těším na dobu, kdy si za cenu jedné slušnější večeře budeme moci nechat odstranit všechny nežádoucí chloupky trvale.

Pinzetou
Odstraňování chloupků pinzetou je poněkud zdlouhavá metoda. Navíc není příliš vhodná na větší plochy, lépe se hodí na odstranění chloupků obočí, které ruší tvar nebo na chloupky nad horním rtem. Chloupky trhejte vždy ve směru růstu, jinak se vám chloupek utrhne u pokožky, ale nevytrhne i s kořenem. Ošetřené místo potřete lihem, Alpou, peroxidem vodíku nebo tea tree olejem, aby se tak zabránilo případné infekci. Chloupků se tímto způsobem zbavíte na 7 až 14 dní. U odstraňování chloupků pinzetou je naprosto nejdůležitější dobrý výběr pinzety. Nešetřete na ní, ale pozor, ani vysoká cena nemusí být zárukou kvality. Obvykle jen stěží najdete kvalitní pinzetu v levné sadě manikúry. Je lepší si ji kupovat samostatně. Pinzeta má mít dvě asi půlcentimetrové trhací plošky, které naprosto přesně a bez mezer k sobě přiléhají. Kvalitní pinzetou uchopíte i ten nejjemnější chloupek hned napoprvé a při trhání vám z pinzety nejenže nevyklouzne, ale také chloupek neutrhne nad pokožkou. Kvalitní pinzetou musíte vždy chloupek snadno vytrhnout i s kořenem.

Žiletkou
Žiletka se dá použít na podpaží, na nohy, na třísla i na ruce. Je to rychlé, levné a bezbolestné. Ale má to háček, výsledek je velmi krátkodobý. Zejména v letních měsících se musíte holit téměř každý druhý den. Rozhodně používejte dámské holící strojky, nikoli pánské! Ty jsou totiž přizpůsobeny tvrdší struktuře pánských chlupů. V tomto případě platí: čím víc břitů, tím lepší oholení. Na ošetřenou pokožku naneste vyživující krém, aby pokožka po holení nebyla příliš vysušená. Pozor na holení žiletkou v oblasti třísel. Doporučuje na třísla vždy používat mírně tupější žiletku, již dvakrát nebo třikrát použitou. To proto, že příliš ostrá žiletka zanechává řez chloupku moc ostrý, navíc jej uřízne těsně u pokožky a nám se pak na tříslech objevují nežádoucí pupínky či zarostlé chloupky. Obecně je lepší žiletkou třísla neholit, a když už, tak po holení holené místo dokonale vydezinfikovat a natřít prostředky proti zarůstání chloupků, které se dnes již běžně dají pořídit v každé drogerii. Nikdy se neholte bez použití holící pěny. S ní žiletka lépe klouže po holené oblasti. V případě nouze můžete použít také jemné mýdlo. Ale pozor zejména u pěny nebo holícího gelu, nepoužívejte příliš velké množství, protože by se žiletka k vašim chloupkům vůbec neprobojovala. Se žiletkami nikdy nebojujte. Máte-li pocit, že neholí dobře, že vás po holení pokožka pálí nebo vám rudne, kupte si jinou. Ono občas se výrobcům nějaká ta série nepovede, nebo máte smůlu a sáhnete na méně kvalitní typ.

Holící strojky
Právě pro holení třísel je nejvhodnější použít elektrické holící strojky. Samozřejmě můžete je použít také pro holení nohou nebo podpaží, ale na nohou mohou při ježdění po holeni způsobit modřiny a v podpaží nás zase mohou kousnout. Jak na nohou, tak v podpaží poslouží lépe klasická žiletka. Holících strojků není v obchodě příliš. Častěji se setkáte s kombinací s depilačním trhacím strojkem. Tento strojek je pak ale zbytečně drahý. Zatímco klasický holící elektrický strojek pořídíte do 1000 korun, kombinovaný i přes 2500 korun. Elektrické holící strojky si pořizujte vždy akumulátorové a vodotěsné, abyste se mohla snadno oholit přímo ve vaně. Strojky mají obvykle své polohy pro holení. Trim, tou snadno upravíte délku svého ochlupení a Shave, kterou se oholíte na tříslech i jinde. Holení opět neprovádějte nasucho. Optimální je použít holící pěnu, gel nebo v nouzi mýdlo. Přečtěte si vždy návod. Obvykle se dovíte, jak optimálně strojek držet, aby bylo vaše holení co nejefektivnější. Zpravidla je nejlepší sklon cca 35 stupňů nad holenou pokožkou. Některé strojky používají různé druhy holících planžet pro jemné chloupky a pokožku třísel a podpaží a jiné pro holení nohou. S pánským holícím strojkem to klidně risknete na nohou nebo rukou. Nikdy ne v podpaží ani na tříslech. Krvavé kousance od strojku se totiž neholí nejrychleji.

Depilační strojky
Vytrhávání chloupků pomocí depilačních strojků má dlouhodobější účinek než holení. Chloupek je vytržen i s kořínkem, takže trvá zhruba měsíc, než na jeho místě vyroste nový. Nevýhodou depilačních strojků je jejich vysoká cena a bolestivost, zejména napoprvé. Pokud chcete předejít bolestivosti, provádějte depilaci večer po koupeli, kdy jsou póry roztažené a kůže měkká. Nicméně ty z nás, které mají silné a pevné kořínky, příliš nepotěším, bolestivé to bude, bohužel, vždy. V případě příliš jemné pokožky depilační strojky raději nepoužívejte, může se vám stát, že se vám chlopky vytrhnou i s kousky kůže.

Depilační krém, depilační pěna
Depilační krém nebo depilační pěna je vlastně chemickou formou depilace. Finta spočívá v tom, že nanesený krém během několika minut změkčí chloupky tak, že je poté pouze seškrábneme špachtličkou. Ovšem pozor, i když je krém rozetřený rovnoměrně, nemusí dojít k odstranění všech chloupků. Nejmarkantnější je to v případě použití pěny. Sice se nanáší lépe než krém, ale mnohdy nám z některých partií rychle steče a později zjistíme, že účinek na nich byl mizivý nebo žádný. Než krém použijete na vybrané partie, rozhodně vyzkoušejte trošku krému na pokožce, zda nedojde k alergické reakci. Po odstranění chloupků ošetřete pokožku krémem. V podpaží se vyhněte použití deodorantu, mohlo by dojít k zanícení. Tato forma depilace je výborná v místě třísel, kde dojde k důkladnému a dlouhodobějšímu odstranění chloupků. Ale pozor na negativní reakce sliznice v oblasti intimních partií na depilační krémy a pěny!

Vosk nebo cukrová pasta
Odstraňování chloupků trháním pomocím vosků či cukrové pasty je zřejmě nejúčinnější, ale pro mnohé z nás poněkud drastická metoda. Čím déle se vosk používá, tím jsou chloupky měkčí, je jich méně a jdou proto lépe odstranit. Vosk se dá koupit samostatně nebo ve formě hotových pásků. Depilace tímto způsobem vydrží 3-4 týdny. Nicméně je to pro pokožku velmi náročné, proto ji po odstranění chloupků namažte kvalitním krémem nebo olivovým olejem. Cukrová pasta obsahuje směs cukru, vody a citronové šťávy. Nejdříve se zahřeje na teplotu těla, vmasíruje se do chloupků a odstraňuje se rychlým trhnutím ve směru růstu. Stejně jako depilace voskem může být tato metoda zpočátku bolestivá. Hladká pokožka vám vydrží asi šest týdnů. Cena je sice vyšší, ale ne zase příliš. U této metody je nejdůležitější chytnout ten správný grif. Dokud neumíte vosk či cukrovou pastu používat, trápíte se a depilace je hodně bolestivá a neefektivní. Když se to ale naučíte, vše jde snadněji.

Epilace elektrickou jehlou
Metoda epilace se provádí elektrickou jehlou. K vlasovému váčku se pustí vysokofrekvenční proud a pinzeta pak chloupek bez problémů vytáhne. Metoda je téměř nebolestivá a prý dnes již nezanechává jizvy. Používá se k úpravě obočí, k odstranění chloupků v okolí úst a na bradě. Jelikož se vytrhává každý chloupek jednotlivě, nehodí se tato metoda pro větší plochy. Odstranění chloupků je trvalé, ale i drahé. Ne vždy se povede na poprvé a zákrok se proto musí občas opakovat.

Laser
Pomocí laseru lze odstranit ochlupení kdekoli, výjimkou jsou pouze řasy. A pochybuji, že některá z nás by se této ozdoby chtěla „zbavit“. Při výkonu se zvolí příslušná vlnová délka laserového paprsku, vhodná pro likvidaci tmavého barviva melaninu. Hodí se tedy pouze k odstraňování tmavých chloupků. Světlo se změní v teplo a to zničí buňky ochlupení i zárodečné centrum. Při zásahu můžete pocítit teplo až slabou bolest. Nepříjemně může působit laser na opálenou pokožku. Ideální je tedy světlá pokožka s tmavými chloupky. Nevýhodou je, že 5-8 týdnů před zásahem nesmíte chloupky vytrhávat, nicméně je můžete holit nebo odstraňovat depilačními krémy. Zarudlá místa ošetřete po zásahu podle pokynů lékaře. Make-up použijte nejméně dvě hodiny po terapii. Jedná se o metodu sice drahou, nicméně s trvalým účinkem. Počítejte však vždy zhruba se dvěma zákroky na jedno místo, kde chcete ochlupení odstranit. Ať už se rozhodnete pro jakoukoli depilaci, pamatujte si zlatá pravidla: depilace a holení by se měla provádět večer, aby se pokožka přes noc zklidnila, nikdy ne těsně před tím, co jdete na sluníčko nebo do bazénu, pokožku po depilaci a holení vždy ošetřete speciální desinfekcí nebo krémem, aby byla depilace méně bolestivá, přiložte na depilované místo ještě před zákrokem kostku ledu nebo například zmražený hrášek ještě v pytlíčku, znecitliví se tím nervy a procedura nebude tolik bolestivá.

 

Zdroj obrázků: Fotolia.com

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram