Věnujme pozornost obuvi a vyvarujme se zdravotním problémům!

Věnujme pozornost obuvi a vyvarujme se zdravotním problémům!

Díky nesprávným volbám při výběru bot naše nohy často trpí. 

To, že noha vypadá v botě dobře, nebo že nám botky ladí s novou úžasnou kabelkou či kabátkem, ještě neznamená, že se stejně dobře cítí i naše nohy. Ba přímo naopak. Díky nesprávným volbám při výběru bot naše nohy často trpí, dokonce může docházet k jejich nenávratným vážnějším i méně vážnějším deformacím.

Proto až příště poběžíte do obuvnictví zakoupit ten skvělý nový model za výhodnou cenu, zamyslete se, zda stačí pouze perfektně vypadat, nebo zda není náhodou lepší k dokonalému looku přidat také zdraví. Deformace nohou se objevuje již v dětství Bohužel, velice často začínají problémy s deformací nohou následkem užívání nevhodné obuvi již v útlých dětských letech. Nevšímání toho, jak dítě chodí či jak stojí, může mít ošklivé následky, které si s sebou dotyčný či dotyčná ponese po zbytek života.

Proto je velmi rozumné a užitečné radit se s odborným ortopedem či alespoň s podologem ? svému dítěti tak ušetříte spoustu zbytečných a nepříjemných starostí, již jste mohla být ušetřena i vy. Avšak špatně volená dětská obuv není jedinou příčinou možného špatného zdravotního stavu našich nožek. Nesprávně volená obuv přináší velice nepříjemné zdravotní problémy Zdravotní problémy, ať již způsobené nesprávnou volbou obuvi v dětských letech či civilizačním způsobem života, nám mohou znepříjemnit život více či méně, avšak i pokud se jedná o deformaci lehčího rázu, není radno zanedbávat prevenci a péči, neboť nikde není psáno, že se naše potíž nemůže rozvinout do daleko větších a nebezpečnějších rozměrů. Stání, chození doma naboso, či dlouhodobé nošení nevhodné obuvi může způsobit podélně plochou nohu, pokles podélné klenby nohy, valgosní postavení pat. Pociťujeme zvýšenou únavu, pálením nohou, tvorbou křečových žil a otlaky.

Častým nošením obuvi s vysokými podpatky a obuvi se zúženým prostorem pro prsty můžeme přivolat příčně plochou nohu, která se projevuje deformitou prstů a otlaky. Pokud si libujete v těsném vodičkovém či mokasínovém střihu bot, měla byste přibrzdit, a obuv začít minimálně střídat tento typ bot totiž způsobuje tzv. „dvojitou patu“ vyskytující se na zadní straně paty. Tlakem pevné bandáže obuvi na nárt, například u bruslí, či lyžařských bot, vzniká „podnehtová exostosa“, na nehtovém článku narůstá kostěný výrůstek. Pobývání vašich nohou v nevhodných botách může mít za důsledek celou řadu dalších onemocnění jako například mozoly, puchýře, plísně či deformity nehtů. Zbavme se nepříjemných potíží správnou prevencí a léčbou Jak předejít výše popsaným a dalších velice nepříjemným zdravotním problémům způsobených většinou nesprávnou volbou obuvi? Především bychom měli již od malička dbát na pevnou a dobře sedící obuv.

Dále pak věnovat pozornost tomu, aby obuv, kterou nosíme,byla zdravotně nezávadná. U těch silnějších z nás pomůže, když cvičením snížíme tělesnou váhu, nadváha a obezita naše nohy nezdravě zatěžuje. Dbejme o své nožky a dopřávejme jim pravidelnou pedikérskou péči, ony se nám za to odvděčí.

Zdroj fotografií: Fotolia.com

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram