dnes je 02.12.2022 a svátek má Blanka

Vivienne Westwood oslavila 75. narozeniny

Přidat na Seznam.cz
75. narozeniny jsou úctyhodným výročím, které si žádá oslavu. My jsme se rozhodli s Vivivenne její výročí oslavit tím, že si připomeneme její dosavadní život.

Punková legenda, designérka, která inspiruje mnoho dalších návrhářů, žena bojující za práva zvířat, dívka, která si v životě musela vydobýt své postavení a také matka milující své syny, před pár dny oslavila své 75. narozeniny.

Vivienne je až dodnes považována za jednoho z nejvíce nekonvenčních a nejotevřenějších módních návrhářů na světě. Proslavila se v sedmdesátých letech, kdy její rané návrhy pomohly formovat vzhled punku. A to doslova.

Rané začátky

I když byste to nejspíš neřekli, Westwood byla v raném věku učitelkou. Ne však na dlouho. První manželství s Derekem Westwoodem nebylo ideální, i přesto, že spolu měli syna Bena a přesto, že si jeho příjmení nechala již napořád. Vivienne se brzy po rozchodu potkala s Malcolmem McLarenem, který změnil její život od základů. Student umění a budoucí manažer Sex Pistols, otec jejího druhého syna Josepha, ale i narcis, vnímající především svoje potřeby. „Myslím, že se zdálo, že ví všechno, co jsem potřebovala v té době znát,“ řekla Weswood.

Kvetoucí kariéra

V roce 1971 otevřel Malcolm v Londýně na Kings Road butik a začal ho plnit designovými kousky od Vivienne. Právě toto místo se i napříč změnou názvu stalo módním centrem punkového hnutí. Od té doby se stala Vivienne špičkou ve svém oboru, a již dolů neklesla. Své návrhy, pokusy, výmysly zkoušela a praktikovala na lidech, kteří chodili do jejího obchodu. Vivienne začala psát historii. I přesto, že později zjistila, že ji blízcí okrádají a s Malcolmem se v roce 1993 rozešli každý svou cestou, její vnitřní žár rozhodně nevyhasl.

A co bylo dál…

Dvakrát byla Westwood jmenována britským designérem roku a v roce 1992 byla oceněna řádem britského impéria. Její vliv na vše kolem nelze popřít. I přesto všechno, žije až doposud v malém bytě v jižním Londýně, nikoliv v novodobé vile, jak bychom mohli očekávat. Jejím partnerem se stal později Andreas Kronthaler, který je sice o dost mladší, avšak pracovně i soukromě jim to klape na jedničku. A proto tento návrhář doprovází energickou Vivienne všude. Jak dlouho bude ještě realizovat své návrhy? To můžeme jen hádat…

pinterest.com

 

Přidat na Seznam.cz
VIVIENNE WESTWOOD

Související články

Svatební kolekce Vivienne Westwood byla plná avantgardního krejčovství a luxusních látek

Vivienne Westwood se v nové svatební couture kolekci zaměřila na kvalitní řemeslné zpracování. Zároveň se inspirovala archivními střihy a přenesla je do nové, modernější a avantgardnější verze.  

Celý článek

Ikonické módní přehlídky, které definují osmdesátá léta

Divoké osmdesátky byly dekádou extravagantnosti. Zvlášť co se týče módních přehlídek. Je na čase, připomenout si ty nejpamátnější, které dokonale definují osmdesátá léta. 

Celý článek

Exkluzivní minikolekce Vans x Vivienne Westwood Anglomania

Vans a Vivienne Westwood? Nenapadá nás lepší kombinace. Trocha klasiky, trocha rebelie. A na světě je minikolekce šesti párů nepřehlédnutelných tenisek.

Celý článek

Vivienne Westwood vyjádřila nespokojenost s politikou prostřednictvím nové kolekce

Androgynní kolekce britské návrhářky Vivienne Westwoood nesla jasná poselství: nespokojenost se současnou politickou a ekologickou situací. Nechyběly proto narážky na brexit, zbytečné kácení deštných pralesů či globální oteplování.

Celý článek

Zprávy z módy: Miley Cyrus se o víkendu vdala v šatech Vivienne Westwood

Svatba jedné z nejznámějších tváří světového showbyznysu proběhla s plnou noblesou vhodnou pro svatební den, přitom však v naprostém soukromí bez veřejnosti.

Celý článek

Fashion Awards 2018: kdo letos zvítězil?

Velkolepé udílení cen Fashion Awards 2018 plné zvučných jmen, ale i spousty začínajících a talentovaných návrhářů. Kdo překvapil, kdo vyhrál, komu patřil největší potlesk a komu to u přebírání ocenění nejvíc slušelo?

Celý článek

Nečekaná spolupráce Vivienne Westwood a Burberry je tady

Legendární návrhářka a luxusní dům započaly svou spolupráci. Co představily jako první?

Celý článek

Kreativní ředitel Burberry Riccardo Tisci vybral pro první oficiální spolupráci Vivienne Westwood

Módní svět obletěla v posledních dnech další novinka. Chystá se jedna z nejzajímavějších spoluprací za poslední desetiletí - Riccardo Tisci a Vivienne Westwood pro Burberry.

Celý článek