dnes je 22.05.2019 a svátek má Emil

Výstavba nového domu v rámci starší městské kultury v Belgii je složitá, přesto ne nemožná

Přidat na Seznam.cz
Architektka Sophie van Nonet přinesla do městského centra Belgie novou možnost postavení domu z cihel a s velkými okny. 

Studio De Baes Associates spolupracovalo ve městě Kortrijku se Sophií van Note, aby navrhla neobvyklé obydlí začleněné do centra města. Autoři také tvrdí, že velká okna a dveřní prostor umožňují malému domu, aby se stalo součástí města a naopak.

Dům nazvaný SSK stojí ve staré dělnické čtvrti Kortrijku, kde jsou uličky domů postavené z typicky nízkých cihel a ozdobných domů, ke kterým se musel nový dům přizpůsobit. Proto ani na SSK cihly nechybí. Dům může působit jako skleněná krabice, uvnitř se však skládá z koupelny, úložného prostoru, ložnice a centrálního schodiště. V prvním patře je pak obývací pokoj a jídelna propojená v jeden prostor a v nejvyšším patře je další ložnice zabírající asi polovinu plochy, ze které máte perfektní výhled na střechu.

V zádní části domu se nachází malá terasa. Skla jsou na domě mírně skloněna, aby bylo možné využít slunečního světla vstupujícího skrze fasádu. „Dům se snaží přehodnotit současný život ve středoevropském městě a tím přispět k vytvoření městského prostředí, které je vzdálené od sterilních a nahrazených předměstí," dodali architekti.

Kombinace skla a dalších, dříve často používaných materiálů, je čím dál oblíbenější. Studio Maas Architecten nedávno postavilo na holandském venkově tradiční doškovou chalupu sloučenou s mnoha skleněnými plochami a architekti ze studia Penelas použili sklo a ocel, aby vytvořili rustikální útočiště ve španělském lese.

Foto: Frans Parthesius, dezeen.com
 

Přidat na Seznam.cz
LIFESTYLE DESIGN ARCHITEKTURA CIHLOVÝ DŮM

Související články

Eva Jiřičná v pražském DOXu

V Centru současného umění DOX v pražských Holešovicích právě probíhá výstava u příležitosti významného životního jubilea Evy Jiřičné. Nechte se zlákat a inspirovat elegancí a lehkostí, kterou do svých děl první dáma české architektury vkládá.

Celý článek

Jízdou na kole vstříc mořským želvám

Peter Millar se rozhodl, že ve spolupráci s mořským klubem Timbers Kiawah - Ocean Club & Residences, vytvoří kola, která budou pomáhat podmořskému světu.

Celý článek

Globální výzva k boji proti klimatickým změnám v podobě výstavy designu

Ožehavé a čím dál více řešené téma globálních klimatických změn se promítá do všech odvětví a oborů. I výstava Cooper Hewitt Design Triennial má poukázat na důležitost daného tématu!

Celý článek

Soukromé letadlo Elvise Presley jde do dražby

Mohli bychom hádat, že oblíbenou barvou Krále Rock 'n' Rollu byla red velvet. Tou se obklopil ve svém domě v podobě červených koberců na zdech, ale také do ní stylizoval své soukromé letadlo.

Celý článek

Šest značek, jejichž potištěné látky budete milovat po celé léto

Značek, které vás doopravdy osloví a vy si je už nadobro zapamatujete, není mnoho. My vám však zaručíme, že pokud patříte mezi milovníky letních potisků, pak si tyto značky zapamatujete už jednou pro vždy.

Celý článek

Inspirace: Jak zorganizovat vstupní prostor domu i bytu

Vstupní chodba do domu či bytu by měla být světlým útulným prostorem, který vás přivítá. Často v něm ale překypuje hromada svršků a bot. Jak takové místo lépe zorganizovat?

Celý článek

Domov budoucnosti - zpátky na stromy

Mladý absolvent Westminsterské univerzity navrhl domy ve stromech, které mají vyřešit nedostatek prostoru a vysoké znečištění v londýnských ulicích.

Celý článek

Mark Zuckerberg vytvořil své ženě světélkující krabičku pro podporu spánku

Beznadějný romantik a praktický manžel! Zakladatel sociální sítě Facebook Mark Zuckerberg vytvořil pro svou ženu Priscillu velmi originální dárek - "krabičku na spaní", která má zlepšit kvalitu jejího spánku.

Celý článek