dnes je 05.12.2022 a svátek má Jitka

Zakladatel společnosti VANS zemřel ve věku 90 let

Přidat na Seznam.cz
Paul Van Doren byl jedním z bratrů a spoluzakladatelů ikonických tenisek značky VANS. Zemřel v pátek 7. května 2021 ve věku 90 let.

foto: se svolením značky VANS

Značka VANS obouvá skateboardisty po celém světě. Od svého vzniku dokázala vzrůst z malé kalifornské společnosti do globální značky nabízející sportovní oblečení a obuv pro každého. VANS si jistě spojíte i s mnoha sportovními týmy, které pravidelně podporuje, stejně jako rockové festivaly. Nyní je o svého druhého zakladatele chudší. Bratr James Van Doren zemřel v roce 2011.

O jeho smrti informovala společnost sídlící na jihovýchod od Los Angeles v Costa Mesa, neuvedla však žádné podrobnosti. „Paul nebyl jen podnikatel, byl také inovátor. Jeho odvážné experimenty v designu, distribuci i marketingu produktů společně s jeho talentem na čísla a efektivitu proměnily rodinný obchod s obuví v celosvětově uznávanou značku,“ zaznělo v oficiální zprávě VANS.

Paul Van Doren vždy toužil po založení vlastní značky, což se mu podařilo společně se svým bratrem Jamese a obchodními partnery Gordon Lee a Serge v roce 1966. Zužitkoval letitou praxi v obuvnické firmě Randy, kde pracovala jeho matka a kam šel po škole pracovat i on. Ve svých 36 letech si splnil sen. První páry obuvi prodával za 2,49 $. Steve Van Doren o svém otci Paulovi řekl, že jeho prozíravost pomohla společnosti k úspěšnému podnikání. „Můj otec byl systémový chlap. Rozlišoval například barevné kódování krabic, modré pro muže, zelené pro ženy a oranžové pro chlapce, takže jste hned viděli, jaký inventář zde máte,“ řekl před několika lety Steve Van Doren. „Táta otevíral pouze ty obchody, které měly volnou pravou vnější stěnu, protože věřil, že je tím nejlepším místem, jak upoutat kolemjdoucí.“

Paul Van Doren si získal lidi i tím, že jim umožnil objednávat si u něj boty na míru. Rozšířil tak zákaznickou základnu. „Klíčem k úspěchu bylo dát zákazníkům to, co chtějí,“ uvedl pro časopis Authentic Paul Van Doren před pár lety. Tak zamýšlel i v rámci designu a dalších technických věcí. Boty s plátěným svrškem a tvrdou gumovou podrážkou se vzorem diamantů upoutaly v první řadě fantazii skateboardistů. Což byl zásadní krok kupředu. „Všichni ostatní se tyto děti snažili vyhnat z parku a vypuštěných bazénů, zatímco naše společnost jim naslouchala, podporovala je a vyráběla jim boty,“ řekl Van Doren pro časopis Los Angeles.

Dalším skvělým krokem bylo, když značka VANS zaplatila profesionální skateboardistce Stacy Peralta, aby nosila jejich obuv. Největší úspěch pak přišel v roce 1982, kdy si herce Sean Penn ve filmu Fast Times at Ridgemont High obul pár VANS Slip-On tenisek s šachovnicovým vzorem.

I přesto byla společnost nucena o dva roky později k ochraně před bankrotem a v roce 1988 prodána bankovní společnosti. Popularita značky v průběhu let kolísala a rostla, ztrácela půdu pod nohama stejně jako s novými technologiemi získala své místo na slunci. Společnost Vans Inc., se stala veřejnou v roce 1991 a v roce 2004 byla prodána společnosti VF Corp. z Denveru, která vlastní velké množství značek obuvi a oděvů včetně Timberland, The North Face a dalších.

VANS dnes vyrábí své boty v zámoří. Nadále nabízí tradiční design, sleduje vývojové trendy, a to i díky spolupráci s designéry, skateboardingem, MBX a profesionály v oblasti surfu či jinými celebritami. Společnost s ročním obratem kolem 2 miliard dolarů vyrábí boty, které nosí například Justin Bieber, Kanye West a dámy z klanu Kardashians. Společnost za své působení vybudovala i několik skateparků a dodnes sponzoruje různé akce.

Přidat na Seznam.cz
ZE SPOLEČNOSTI VANS BOTY VANS OBUV VANS PAUL VAN DOREN

Související články

Balenciaga vydala druhé prohlášení ve snaze vysvětlit jejich kontroverzní prázdninovou kampaň

Děti držící kabelky ala plyšové medvídky vyvolaly velký rozruch a sociálními sítěmi se šíří hashtag #cancelBalenciaga. Módní dům se snaží zachránit, co jen jde.

Celý článek

Naomi Biden, vnučka prezidenta Joe Bidena, se vdávala v šatech od Ralpha Laurena s dlouhým závojem

Nejstarší vnučka prezidenta Bidena se v sobotu vdala za Petera Neala. Svatba proběhla na jižním trávníku Bílého domu a čítala přibližně 250 hostů. Nevěsta oblékla svatební šaty klasické americké značky, která je jí blízká.

Celý článek
Můj deník vděčnosti

KŘEST KNIHY ŽIVOTNÍ KOUČKY ERIKY BACH - MŮJ DENÍK VDĚČNOSTI

Jak se v životě cítit lépe? Základem je přenastavit svou mysl a zaměřovat pozornost na to dobré. A právě s tímto vám může skvěle pomoci nástroj Můj deník vděčnosti, který jeho autorce Erice Bach pokřtila ředitelka nadačního fondu Kapka naděje Vendula Pizingerová, funkční lékař Jan Vojáček a moderátorka Gabriela Partyšová.

Celý článek

Kurz šití a upcyklace? Zkuste je u návrhářského dua SegraSegra

Chybějící knoflík, malá dírka nebo rozbitý zip? Naučte se je opravit a prodlužte tak vašemu šatníku životnost. Pokud nevíte jak na to, dozvíte se to na kurzech šití pro začátečníky, které od listopadu startují v letenské prodejně SegraSegra.

Celý článek

Ve vánoční kampani Dior si vedle modelky Anya Taylor-Joy zahrála sova a vlk

Anya Taylor-Joy je jednou z předních ambasadorek značky Dior, je také známou herečkou a modelkou. Vánoční kampaň je plná třpytu, přátelství i špetky něčeho navíc.

Celý článek

Adidas ukončil spolupráci s Kanye Westem

Výroky umělce o nadřazenosti bílé rasy a antisemitské výlevy vedly německou oděvní a obuvnickou společnost k ukončení téměř deset let trvající miliardové smlouvy.

Celý článek

Gigi Hadid odhaluje příběh jména své módní značky

Gigi Hadid v rámci pátečního summitu Vogue v New Yorku prozradila více o své nedávno založené značce Guest in Residence. Rozpovídala se, kdo ji inspiroval i proč dostala značka tak netradiční jméno.

Celý článek

Kniha „Worn Out“ vypráví realitu o fast fashion i o spoluúčasti celebrit na vykořisťování některých značek

Bývalá redaktorka magazínů InStyle a Teen Vogue Alyssa Hardy nešetří ve své nové knize žádnými detaily, které odhalují temné podhoubí našich současných módních výstřelků.

Celý článek