dnes je 27.11.2021 a svátek má Xenie

Zuzana Machorková: Šijeme i nové modely z materiálů po babičce, udržitelnost je pro nás důležitá!

Přidat na Seznam.cz
Prosadit se v malé vesničce 25 kilometrů severně od Brna není zrovna snadný úkol. Módní salon Zuzany Machorkové to však zvládá na jedničku i v této době.

foto: instagram @zuzana_machorkova

Kreativní ruce majitelky nad každým kouskem svědomitě přemýšlí a nebojí se ani toho, přešít šaty po babičce. Salon Zuzany Machorkové v obci Bořitov přes zimu ve večerních hodinách krásně svítí, za výlohou vás upoutají nejedny překrásné šaty a uvnitř vřelý a přátelský přístup.

Pokračujete v módním salonu, který kdysi založila Vaše maminka. Jaké to bylo převzít po ní salon?

Jsem velmi vděčná za to, že jsem pracovala a tvořila s maminkou v salonu společně. Maminka je velká odbornice v tomto oboru. Měla jsem tu možnost se od ní vše naučit, dala mi pevné základy ke krejčovskému řemeslu. Byla a stále je mi velkým vzorem, vždy mě s tatínkem podporovali a byli mi oporou. Převzít po ní salon byla pro mě velká odpovědnost, abych navázala na to, co ona hned po revoluci začala a aby vše fungovalo dál, aby náš salon a naše výrobky byly kvalitní, originální a nadčasové a naše zákaznice se k nám rády vracely. Myslím, že mohu s čistým srdcem říct, že tomu tak je.

foto: instagram @zuzana_machorkova

Dokážete zhodnotit, jak se móda změnila od doby, kdy salón vedla Vaše maminka?

Jak všichni víme, módní trendy se pravidelně po určitých časových intervalech vrací. Samozřejmě se módní pojetí nějakým způsobem mění, ale ten základ zůstává. Myslím, že dříve si více vážili toho, když měli něco nového, více rozlišovali příležitosti, podle toho se oblékali a dokázali si toho více užít. V dnešní době často oblékání nepřidáváme patřičnou pozornost. Není chuť ani potřeba si to tak užít, a to je dle mého názoru škoda. Máme kolem sebe všeho plno a žijeme konzumně. Ve skříních nám visí spousta oblečení a my z toho nosíme jen část. Dle mého názoru není třeba mít přeplněnou skříň, ale mít takové kousky v šatníku, které můžeme vzájemně kombinovat. Čím dál více si uvědomuji, jak je móda v našich životech důležitá a může nám vědomým oblékáním pomoci podpořit žít náš šťastný život. Často se mi stává, že mi zákaznice říkají, že modely, které si nechávaly šít u maminky, velmi dlouho nosily a někdy ještě nosí. Jak byly kvalitně ušité a jak je unosily. O to se snažíme i v současné době, aby udržitelnost módy stále pokračovala.

foto: instagram @zuzana_machorkova

Šijete častěji pro dámy, najdou si u Vás své místo i muži?

Častěji šijeme pro ženy, to je pravda, ale v současné době můžete v našem salonu nebo e-shopu koupit nějaké volnočasové kousky i pro muže, jako jsou trička, póla a mikiny. Pánskou módu jako obleky, kabáty a košile navrhujeme a šijeme na zakázku.

Vymyslet, nakreslit a ušít, ale také nacenit, nafotit, propagovat... Někdy je to asi zdlouhavý proces?

Ano je to docela dost kroků od prvotní myšlenky k finálnímu modelu. Každá práce, řemeslo má svoje a kdo do toho „nevidí“, vůbec si nedovede představit tu cestu. Výběr materiálů, návrh, tvorba střihů, ustřihnout model, samotný proces šití, zkoušky, stříhání, tvarování, mnoho operačních kroků šití a žehlení švadlenek, výběr doplňků jako knoflíků a zipů, a potom následují další kroky právě jako focení, prezentace modelu, marketing a ekonomika. A když si představíte, že většina modelů projde mýma rukama, protože většinu stříhám sama, tak je to někdy pěkná jízda. Ale mě to neskutečně baví a naplňuje a jsem šťastná, že mohu dělat to, co je mým posláním v tomto životě.

foto: instagram @zuzana_machorkova

Na čem aktuálně pracujete?

V poslední době, a mohu říct v posledních letech, se snažím vědomě dělat kroky, krůčky a plnit si svoje sny. Jsem velká vizionářka, což je super, jen se někdy moji nejbližší nestačí divit. Mým velkým cílem a přáním je, abych mohla stále tvořit krásné věci a dělat radost všem kolem.A měla také více času žít i svůj osobní život. Tak na tom pracuji.

Jaký módní kousek by podle Vás neměl žádné ženě přes zimu chybět?

Jsou to určitě šaty. Myslím šaty pro každodenní nošení, které vás zahřejí, budou lichotit vaší postavě a probudí ve vás ženskost.

foto: instagram @zuzana_machorkova

Udržitelná móda, recyklace, slow fashion... Rezonují s Vámi tyto výrazy?

Ano rezonují, jak jsem už říkala, moje maminka tvořila a šila modely, které nosily ženy třeba deset let a my se snažíme na tuto tradici navázat. Často naše modely po nějaké době zákaznicím upravujeme. Někdy stačí jen málo, zkrátit či zúžit a máte vidět, co to udělá. Snažíme se využít všech zbytkových materiálů, které vkládáme do nových modelů. Jejich kombinacemi vznikají někdy ty nejlepší kousky. Šijeme i nové modely z materiálů po babičce, když si je zákaznice přinesou, které jsou neskutečně kvalitní.

foto: instagram @zuzana_machorkova

Jaké materiály Vás baví?

Baví mě kombinovat různé druhy materiálů navzájem. Nemám konkrétní materiál, který bych preferovala. Vždy mě musí materiál něčím oslovit, inspirovat, a potom začne kreativita pracovat na plné obrátky. Tvořím pocitově a intuitivně.

S jakou myšlenkou a vizí jste vstoupila do roku 2021?

Těším se na vše nové, přeji si žít přítomným okamžikem s pocitem naplnění, radosti a s vědomím, že vše, co mi do života přijde, zvládnu s nadhledem a úsměvem. Přeji si být součástí naší společnosti, být potřebná a pomáhat, co bude v mých možnostech a tvořit to krásné.

foto: instagram @zuzana_machorkova

Přidat na Seznam.cz
ROZHOVOR NÁVRHÁŘI DOMÁCÍ TVORBA ZUZANA MACHORKOVÁ ČESKÁ NÁVRHÁŘKA MÓDNÍ SALON

Související články

Díky celoživotnímu soužití se psy jsem měla šanci pochopit zodpovědnost vůči zvířeti, říká úspěšná herečka a zpěvačka Hanka Holišová

Zpěvačka a herečka Hana Holišová zažívá velmi úspěšné roky, nejenom na divadelní scéně, ale i v televizi. Nedávno se také objevila ve dvou projektech, které nadchnou všechny pejskaře.

Celý článek

Jeden mladík si od nás objednává LED kolečka, která si upevňuje na paddleboard a dělá zážitkové večerní plavby po Vltavě, říká podnikatelka s dětskými světly Petra Žbánková

Světýlka pro děti přišla jako nápad z nebes, kterého se Petra Žbánková na mateřské chytila. Začít podnikat nebylo snadné. Dnes díky tomu ale dělá radost spoustě dětem i jejich rodičům s netoxickými lampičkami a světýlky.

Celý článek

Probuďte v sobě bohyni vánoční pohody v županech od Ivety Paulerové

Hledáte ideální dárek pro sebe i své blízké, který přinese do vašeho domu sváteční pohodu i vášeň. Návrhářka Iveta Paulerová vyřešila vaše vánoční dilema. Podívejte se na její novou kolekci extra pohodlných župánků a svátky mohou začít než přijde Ježíšek.

Celý článek

Módní dům Bottega Veneta jmenoval novým kreativním ředitelem návrháře Matthieu Blazyho, od kterého očekává pokračování v odkazu značky

Informaci o novém kreativním řediteli oznámil módní dům v pondělí v rámci tiskové konference. Matthieu Blazy má bohatou designérskou historii a značka si tak slibuje velké zítřky.

Celý článek

Chtěla jsem se stát šéfredaktorkou ELLE, přiznává generální ředitelka SAP ČR Hana Součková

Hana Součková je generální ředitelkou české obchodní divize SAP.  Kromě vášně k businessu sdílí i smysl pro módu. Jak sladit business s mateřstvím? A kde vznikla její láska k módě? Dozvíte se v článku.

Celý článek

Výstava Dechem fotografa Martina Stranky vám vezme dech

Nechte se okouzlit originálními fotografiemi talentovaného fotografa, kterými dobyl svět a nyní je můžete obdivovat do konce listopadu v Galerii Mánes.

Celý článek

Topmodelka Tatiana Gregor Brzobohatá představuje módní capsule kolekci ICONIC

Kolekce spojující eleganci, jednoduchost a kombinovatelnost připravila Miss World 2006 a zakladatelka nadace Krása pomoci Tatiana Gregor Brzobohatá ve spolupráci se společností ABOUT YOU.

Celý článek

SegraSegra představuje limitku „počmáranou” oceňovaným ilustrátorem Markem Ehrenbergerem

Česká oděvní značka SegraSegra přichází s další výraznou kolekcí. Tentokrát se spojila s ilustrátorem a grafickým designérem Markem Ehrenbergerem, který proslul svým netradičním přístupem k barvám a tvarům.

Celý článek