dnes je 03.07.2022 a svátek má Radomír

Zveme vás na 107. AXA Primátorky ve stylu Le Premier

Přidat na Seznam.cz
Psal se rok 1910, když se v Praze uskutečnil první závod osmiveslic. Letošní, už stosedmý, ročník odstartuje výjimečně v zářijovém termínu a uskuteční se ve dnech 18. – 20. září na nábřeží Vltavy Prahy 2. Trasa Primátorek začíná u Veslařského ostrova, cíl je mezi Železničním a Palackého mostem.

Legendární závod probíhá – jak sám název napovídá – pod záštitou primátora hlavního města Prahy. Vzhledem k více než stoleté tradici se Primátorky mohou pyšnit umístěním mezi nejstaršími sportovními akcemi nejen Česka, ale i celé Evropy.

Společenská událost s jasně daným dress codem

AXA Primátorky jsou prestižní akce s dlouhou historií, a jsou tak společenskou událostí, stejně jako například dostihy. Na nábřežích kolem Vltavy potkáte během „primátorského“ víkendu významné osobnosti sportu, kultury i politického dění. Váze této události by tak měl odpovídat i outfit diváků.To je důvod, proč je stylovým partnerem firma Le Premier, právě na sebe bere úkol poradit hostům, jak se nejvhodněji obléct. 

Dress code Primátorek zní smart casual: oděv by měl být neformální, ale zároveň elegantní. Se společenskými kalhotami nebo chinos udělá každý dojem, bude-li horko, nešlápne vedle ani s kraťasy z kvalitního materiálu. Doplnit je může ideálně košilí s dlouhým rukávem, případně polo trikem. V podvečer se bude hodit lehký blejzr nebo sako, případně tenký svetr. Na nohy obout mokasíny či boat shoes – ostatně znáte stylovější obutí na závody lodí, než „boat“?

Tip: Co si rozhodně neoblékat a jaký model doporučit partnerkám najdete na www.axaprimatorky.cz/dress-code.

Soutěž pro britské gentlemany z vysokých škol

Ještě starší je The Boat Race, světově proslulé veslařské klání mezi zástupci britských univerzit Cambridge a Oxford. Téměř 200 let stará sportovní událost měla v prvopočátku nabídnout soutěžní bitvu bystrých hlav – studentů, a naplnit tak ideály antiky. První Boat Race vypukl na řece Temži 10. června 1829, tedy o 81 let a 8 dní dříve, než se uskutečnily první Primátorky.

Britští veslaři musí pokořit téměř 7 kilometrů dlouhý úsek. Čeští závodníci mají trasu poněkud kratší (její délka je „pouhé“ 2 kilometry), zato ale náročnější díky zatáčce, která prověřuje um a zkušenosti veslařů. Specifickou zatáčku tvoří na trase Vyšehradská skála, kterou je nutné objet. A je to právě tato zatáčka, která dělá z Primátorek českou záležitost. Každá zahraniční posádka, která zde závodila, si právě v tomto místě vylámala zuby. S trochou nadsázky lze říci, že do zatáčky zahraniční hosté vedou, po projetí zatáčky je jasné, že vyhraje Dukla.

Chlapům z Velké Británie je záhodno poděkovat nejen za jistou dávku „závodní“ inspirace, ale i za rozvoj veslování na českém území: významně ho totiž ovlivnili právě Angličané, kteří žili v období habsburské monarchie v Praze. Ti v roce 1860 dokonce založili na Slovanském ostrově veslařský kroužek.

Z historie Primátorek

19. 6. 1910 se poprvé schází pražská veřejnost, aby z nábřeží sledovala děj prvních Primátorek.

24 let vládli veslicím na Pražských primátorkách jen a pouze muži. V roce 1934 se poprvé koná i závod ženských osmiveslic.

Od roku 1958 závodí na Primátorkách o Zlaté veslo také osmy juniorů.

V roce 1973 byla do programu zařazena veteránská soutěž mužů, ve které se většinou utkávají bývalí závodníci.

Od roku 1988 se koná i závod dorostenců (16 a 17 let), a to pod názvem Cena Vltavy: Memoriál Jindřicha Gottwalda. 

Od roku 1995 se smějí Primátorek účastnit i skifaři (jednotlivci), kteří se v minulosti stali mistry republiky v této disciplíně.

Roku 1996 přibyla ženská veteránská soutěž.

Před 20 lety, v roce 2000, se mohli Primátorek poprvé účastnit i zahraniční veslařské týmy.

Od roku 2011 se v pátek před závodním víkendem koná závod Univerzitních osem – souboj posádek vysokých škol, aby si i čeští studenti mohli vychutnat ikonický The Boat Race. Příjemnou zábavu vám přeje Le Premier, stylový partner Primátorek a pořadatelé 107. AXA Primátorek. Přijďte o víkendu od 18. do 20. září 2020 na náplavku Rašínova nábřeží a užijte si závody s námi. Vstup je zdarma. Více informací najdete na www.axaprimatorky.cz.

Přidat na Seznam.cz
KALENDÁŘ AKCÍ PRIMÁTORKY PRAHA LE PREMIER DRESS CODE BLEJZR SAKO MOKASÍNY BÍLÁ KOŠILE

Související články

Bílá košile: základ šatníku, ale kde koupit tu pravou?

Bez námahy šik - tohle rozhodně zvládnete jen s jediným kouskem ve vašem šatníku, a to bez ohledu na to, jaký máte rozpočet nebo smysl pro styl. Řeč je o bílé košili. 

Celý článek

Do kin míří Klan Gucci. Znáte temné tajemství módního impéria?

Datum 25. listopadu si zapište do diáře. Premiéru v českých kinech bude totiž mít dlouho očekávaný a hvězdně obsazený film Klan Gucci.

Celý článek

Barevně sladěný pár je na společenské akci vždy obdivován

Sezóna plesů a vánočních večírků se blíží mílovými kroky. Po více než roční pauze snad budeme moct vyrazit na taneční parket nebo firemní akci. Většina žen chce vypadat dokonale a outfit má vybraný několik týdnů dopředu.

Celý článek

„Michelinská hvězda“ pro CYBEX

Když se návštěva promění v zážitek. Jedinečná vlajková prodejna v srdci Prahy sbírá ocenění krátce po otevření.

Celý článek

Restaurace FoodLab představuje unikátní sladký velikonoční projekt

To, že je lockdown, ještě neznamená, že musíte být na Velikonoce down. Sladké prokazatelně zvedá náladu a sladká kolekce velikonočních dezertů z Foodlabu vám zvedne náladu zaručeně. Ještě jednou věcí si můžete být jisti. O tahle vejce se s koledníky dělit chtít nebudete.

Celý článek

Inspirace z New Yorku v podobě trendy obuvi na jaro/léto 2021 vás okouzlí

Značka Jenny Fairy se dostává na první místo v nabídce CCC. Nejnovější kolekce je souhrnem nejaktuálnějších trendů, bez kterých se letos neobejdete. Inspiraci čerpala v New Yorku - městě, které nikdy nespí a je Mekkou všech módních trendů.

Celý článek

AXA Primátorky ve stylu Le Premier, takový byl 107. ročník známého závodu

Když se řeknou AXA Primátorky, každý si představí Vltavu, pražskou náplavku, veslaře, ale také noblesní oblečení a významnou společenskou událost. Tak tomu bylo i letos v září.

Celý článek

Minimalistický šatník: Sázka na jistotu!

Jednoduché a čisté linie. Kvalitní materiál a dobře padnoucí střihy. Dokonalá harmonie a snadné kombinování. Tak právě takový může být i váš šatník. Nechte se inspirovat našimi tipy.

Celý článek