dnes je 22.09.2020 a svátek má Darina

Zveme vás na 107. AXA Primátorky ve stylu Le Premier

Přidat na Seznam.cz
Psal se rok 1910, když se v Praze uskutečnil první závod osmiveslic. Letošní, už stosedmý, ročník odstartuje výjimečně v zářijovém termínu a uskuteční se ve dnech 18. – 20. září na nábřeží Vltavy Prahy 2. Trasa Primátorek začíná u Veslařského ostrova, cíl je mezi Železničním a Palackého mostem.

Legendární závod probíhá – jak sám název napovídá – pod záštitou primátora hlavního města Prahy. Vzhledem k více než stoleté tradici se Primátorky mohou pyšnit umístěním mezi nejstaršími sportovními akcemi nejen Česka, ale i celé Evropy.

Společenská událost s jasně daným dress codem

AXA Primátorky jsou prestižní akce s dlouhou historií, a jsou tak společenskou událostí, stejně jako například dostihy. Na nábřežích kolem Vltavy potkáte během „primátorského“ víkendu významné osobnosti sportu, kultury i politického dění. Váze této události by tak měl odpovídat i outfit diváků.To je důvod, proč je stylovým partnerem firma Le Premier, právě na sebe bere úkol poradit hostům, jak se nejvhodněji obléct. 

Dress code Primátorek zní smart casual: oděv by měl být neformální, ale zároveň elegantní. Se společenskými kalhotami nebo chinos udělá každý dojem, bude-li horko, nešlápne vedle ani s kraťasy z kvalitního materiálu. Doplnit je může ideálně košilí s dlouhým rukávem, případně polo trikem. V podvečer se bude hodit lehký blejzr nebo sako, případně tenký svetr. Na nohy obout mokasíny či boat shoes – ostatně znáte stylovější obutí na závody lodí, než „boat“?

Tip: Co si rozhodně neoblékat a jaký model doporučit partnerkám najdete na www.axaprimatorky.cz/dress-code.

Soutěž pro britské gentlemany z vysokých škol

Ještě starší je The Boat Race, světově proslulé veslařské klání mezi zástupci britských univerzit Cambridge a Oxford. Téměř 200 let stará sportovní událost měla v prvopočátku nabídnout soutěžní bitvu bystrých hlav – studentů, a naplnit tak ideály antiky. První Boat Race vypukl na řece Temži 10. června 1829, tedy o 81 let a 8 dní dříve, než se uskutečnily první Primátorky.

Britští veslaři musí pokořit téměř 7 kilometrů dlouhý úsek. Čeští závodníci mají trasu poněkud kratší (její délka je „pouhé“ 2 kilometry), zato ale náročnější díky zatáčce, která prověřuje um a zkušenosti veslařů. Specifickou zatáčku tvoří na trase Vyšehradská skála, kterou je nutné objet. A je to právě tato zatáčka, která dělá z Primátorek českou záležitost. Každá zahraniční posádka, která zde závodila, si právě v tomto místě vylámala zuby. S trochou nadsázky lze říci, že do zatáčky zahraniční hosté vedou, po projetí zatáčky je jasné, že vyhraje Dukla.

Chlapům z Velké Británie je záhodno poděkovat nejen za jistou dávku „závodní“ inspirace, ale i za rozvoj veslování na českém území: významně ho totiž ovlivnili právě Angličané, kteří žili v období habsburské monarchie v Praze. Ti v roce 1860 dokonce založili na Slovanském ostrově veslařský kroužek.

Z historie Primátorek

19. 6. 1910 se poprvé schází pražská veřejnost, aby z nábřeží sledovala děj prvních Primátorek.

24 let vládli veslicím na Pražských primátorkách jen a pouze muži. V roce 1934 se poprvé koná i závod ženských osmiveslic.

Od roku 1958 závodí na Primátorkách o Zlaté veslo také osmy juniorů.

V roce 1973 byla do programu zařazena veteránská soutěž mužů, ve které se většinou utkávají bývalí závodníci.

Od roku 1988 se koná i závod dorostenců (16 a 17 let), a to pod názvem Cena Vltavy: Memoriál Jindřicha Gottwalda. 

Od roku 1995 se smějí Primátorek účastnit i skifaři (jednotlivci), kteří se v minulosti stali mistry republiky v této disciplíně.

Roku 1996 přibyla ženská veteránská soutěž.

Před 20 lety, v roce 2000, se mohli Primátorek poprvé účastnit i zahraniční veslařské týmy.

Od roku 2011 se v pátek před závodním víkendem koná závod Univerzitních osem – souboj posádek vysokých škol, aby si i čeští studenti mohli vychutnat ikonický The Boat Race. Příjemnou zábavu vám přeje Le Premier, stylový partner Primátorek a pořadatelé 107. AXA Primátorek. Přijďte o víkendu od 18. do 20. září 2020 na náplavku Rašínova nábřeží a užijte si závody s námi. Vstup je zdarma. Více informací najdete na www.axaprimatorky.cz.

Přidat na Seznam.cz
KALENDÁŘ AKCÍ PRIMÁTORKY PRAHA LE PREMIER DRESS CODE BLEJZR SAKO MOKASÍNY BÍLÁ KOŠILE

Související články

Minimalistický šatník: Sázka na jistotu!

Jednoduché a čisté linie. Kvalitní materiál a dobře padnoucí střihy. Dokonalá harmonie a snadné kombinování. Tak právě takový může být i váš šatník. Nechte se inspirovat našimi tipy.

Celý článek

Mladý klavírista Pavel Vondráček vyráží na turné po českých městech

V průběhu srpna, září a října se mohou fanoušci klavírních melodií těšit na turné teprve 22letého klavíristy Pavla Vondráčka s názvem Love Stories Tour.

Celý článek

Romantika nad pražskými střechami. Večeře v oblacích se vrací

Nejkrásnější zážitek léta! Večeře pořádané až padesát metrů nad zemí, v nichž se dokonale snoubí romantika s adrenalinem a špičkovou gastronomií, opět ozdobí pražskou nabídku netradičních zážitků. A přestože se mnoho zákazníků vrací na Dinner in the Sky opakovaně, nejkrásnější je tento zážitek úplně poprvé.

Celý článek

Kam vyrazit o víkendu na snídani?

Víkendová snídaně, oběd nebo večeře. Je jedno na jak dlouho se vám to protáhne, protože pro vás máme několik skvělých míst, kde zaručeně vydržíte celý den.

Celý článek

Letošní dovolenou si budeme užívat v Česku

Vzhledem k nejisté situaci kolem pandemie a všeobecně omezeným možnostem cestování po světě, bude hodně lidí měnit plány na letní dovolenou. Hranice mnoha států jsou stále uzavřené, letiště výrazně omezila provoz, ne všude fungují hotely nebo stravovací zařízení, proto mnoho rodin  i jednotlivců bude volit dovolenou v České republice.

Celý článek
Neviditelné tričko

Jak vyřešit každodenní faux pas nejen v business světě

Pánské ochlupení na hrudi, nevzhledné propocené kruhy v podpaží či průsvitnost dámských podprsenek. Jak vyřešit tyto problémy, aby nebyly viditelné pod bílou košilí? Poradíme vám!

Celý článek

Značka Victoriano dává vyniknout pravým gentlemanům

Módní značka Victoriano přináší výrobu pánských oděvů na míru. Můžete si tak být naprosto jistí, že každý opravdový gentleman zde najde to, co hledá! Letos poprvé se navíc mohou i dámy těšit na svou kolekci.  

Celý článek

Premium Outlet Prague Airport: 200 prémiových značek na jednom místě!

Stovky oblíbených značek a desítky obchodů s tak lákavou nabídkou sortimentu, že jí lze jen stěží odolat – přesně takový je Premium Outlet Prague Airport.

Celý článek