AFKA: Nová česká upcycled & sustainable & morph to fit fashion značka spustila prodej první kolekce

AFKA: Nová česká upcycled & sustainable & morph to fit fashion značka spustila prodej první kolekce

Návrhářka Vendula Niklová spustila prodej první kolekce své designové značky Afka – morfující módy pro ty, kteří rádi staví svůj styl na originalitě, kvalitě a udržitelnosti. 

Zdroj:Afka & Vendula Niklova

Afka jako nový fashion statement

Afka je nová značka tzv. multi-wear oblečení, které lze variabilně nosit na několik způsobů. Vizí Afky je, aby si nositel nebo nositelka postavili originální šatník z několika kousků, které se hodí na každou příležitost – po malé úpravě se totiž kalhoty nebo sako promění z business casual do ležérního stylu, ve kterém se dá plynule cestovat nejen po světě, mezi styly, ale i z meetingu v kanceláři na večerní posezení s přáteli.

Protože má dnešní generace pracujících cestování takřka v DNA, zabudovala autorka Vendula Niklová do svých designů prvky dobře známé z batohů a cestovních zavazadel. Na mikinách, kabátech i kalhotech se tedy objevují poutka na knoflík, pásy s přezkou, popruhy, důmyslně skryté kapsy nebo stahování na gumu. Vše je nejen stylové, ale především pohodlné a nastavitelné podle vlastní libosti. Afka kombinuje látky do nečekaných forem, přičemž vždy nechává kousek finálního designu na kreativitě nositele.


Zdroj:Afka & Vendula Niklova

Upcyklace jako základ exkluzivní kolekce Afka

Vendula Niklová je mladá česká návrhářka, která po studiu na UMPRUM pokračovala na světové stáže, konkrétně v Miláně a Holandsku. Působení v zahraničí ji jen utvrdilo v přesvědčení, se kterým do módního designu šla – že nechce vyrábět oblečení jen jako levné spotřební zboží k zaplnění šatníku, a přispívat tak k neudržitelnému množství fashion odpadu. Afku založila jako cestu zpět ke kvalitnímu ručnímu zpracování a výrobě unikátních kousků.

„Pro mě bylo už na UMPRUMu typické, že jsem recyklovala staré materiály. Zatímco spolužáci obcházeli obchody s látkami, já jsem na konzultace nosila vzorky toho, co jsme měli doma na dílně, a předstírala jsem, že to je taky koupené. Přišlo mi zbytečné utrácet peníze za nové látky, když jsem jich doma měla hromadu. Ze začátku si ve škole ťukali na čelo, ale postupně se z toho stal můj rukopis. Různé materiály a textury jsem nakonec vždycky skloubila tak, že to vypadalo dobře, dynamicky,“ vysvětluje Vendula Niklová.

Každá unikátní Afka je ručně šitá v Olomouci

Inspiraci pro návrhy autorka čerpá hlavně v rušných ulicích Prahy mezi lidmi, kteří přebíhají nejen mezi schůzkami, ale také mezi osobním a pracovním životem. Samotná výroba se ale odehrává v dílně v Olomouci. Na prvním místě je totiž u Afky vždy kvalitní lokální zpracování. Vendula Niklová pokračuje v rodinné tradici se svou maminkou a součástí jejího týmu jsou místní švadleny dokonale ovládající staré ruční řemeslo, díky čemuž Vendula vytváří úspěšný female business.

Afka upcykluje kvalitní materiály a využívá látku, pro kterou by se jinde nenašel užitek. Do výroby jsou zapojeny přírodní látky, odstřižky i recyklované plasty, starým, avšak zároveň vysoce kvalitním látkám dává Afka druhou šanci pomocí tisku. Při volbě materiálů se dbá na původ – všechny kousky z bio bavlny mají oficiální punc sociální i ekologické udržitelnosti GOTS (Global Organic Textile Standard). 

„Ano, jsme udržitelní. Bereme to jako naprostou samozřejmost a přijde nám skoro trapné se tím chlubit nebo na tom stavět marketing. Nejsme tu od toho, abychom produkovali další hadry. Upcyklujeme materiály a šijeme v omezeném množství. Využíváme to, co už je, nebo to, co by se jinak vyhodilo. A když už kupujeme nové látky, tak objednáváme od místních nebo evropských férových dodavatelů,“ dodává autorka Afky.

Afka osobně, teď a tady

Afka nedávno otevřela kamenný obchod v pražských Strašnicích, kde nyní vystavuje podzimní novinky – bundy, vesty a barevnější varianty stálic z kolekce Capsule. Capsule je v showroomu vystavená také a nabízí tak možnost si osobně morfující styl vyzkoušet, upravit podle svého a samozřejmě i rovnou koupit. Nákup je také možný přes e-shop afka.life.


Zdroj:Afka & Vendula Niklova

AFKA – Refashioning ourselves

Afka mluví jazykem městského nomáda, který chce mít v každé situaci svůj styl ve vlastních rukou. Je to morfující módní revoluce s důrazem na cestovní pohodlí a variabilitu. Každý kousek z kolekce Afka lokálně šijí zkušené ruce, a to buď z upcyklovaných, vysoce kvalitních starších materiálů, nebo z nových látek s přísně certifikovanou sociální i ekologickou udržitelností (GOTS – Global Organic Textile Standard). Látky jsou důmyslně párované tak, aby v kombinaci s kreativitou nositele vytvořily jedinečný vzhled.

Uprav si Afku podle toho, jak se zrovna cítíš, a oblékni se pro změnu s lehkostí. 

 

 

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram