Alžběta Mátyásová: Osobní stylista je opravdu pro každého

Alžběta Mátyásová: Osobní stylista je opravdu pro každého

Její práci by jí mohl závidět leckdo. Stará se o to, abychom se my ostatní cítili dobře, abychom se dobře oblékali a abychom oboje mohli sladit v praktické i pohodlné řešení.

Co stojí za prací osobní stylistky Alžběty Mátyásové, co přesně radí lidem a jaké nedostatky vnímá na oblékání žen a mužů? Na to vše a mnohem více jsme se zeptali...

Jste osobní stylistkou. Kdybyste měla v pár slovech popsat, co je hlavní náplní Vaší práce, jaká slova byste použila?    

Učím klienty, jak sladit vizáž a oblečení do přirozeného estetického celku v souladu s jejich osobností, životním stylem a pracovním postavením a tím podtrhnout jejich přednosti.

Jakou chybu či nedostatek nejčastěji nacházíte v šatníku žen a mužů?

Bohužel právě sportovní oblečení je častou a někdy jedinou výbavou pracovního i osobního šatníku mnoha mužů i žen. Právě Češi jsou proslulí tím, že si potrpí na praktičnost a pohodlí a módní stránku neřeší. Trekové boty a lyžařskou bundu však doporučuji schovat pouze na hory. Dalším nedostatkem je nakupování věcí, které pak nenosí a leží v šatníku, protože je nemají s čím kombinovat.

Když si se svým šatníkem nevím rady, je vhodné se s osobním stylistou setkat, i když nemám v plánu žádné oficiální události?

Osobní stylista je opravdu pro každého, kdo má pocit, že potřebuje radu odborníka a rád by učinil efektivní a dlouhodobé rozhodnutí v oblasti svého módního stylu. Ale taky pro každého, kdo chce na sobě pracovat opravdu komplexně. Jaroslav Ježek to vystihl naprosto přesně ve své písni „Šaty dělaj člověka“.

Co na lidech vnímáte zejména, pokud se jim snažíte najít jejich osobitý styl?

Zajímá mě jejich životní styl, osobnost, pracovní zaměření, a hlavně co je přesně vedlo k tomu, aby vyhledali mé služby. Většinou je to nějaká významná životní změna, ale často i pocit, že potřebují najít a oživit svůj styl, nejsou spokojeni se svým zevnějškem a chtějí se prostě jenom cítit dobře. Často mě oslovují klienti s tím, že si vybírají stále stejné barvy a střihy, neumí správně nakupovat a nakupování je pro ně nutné zlo. Důležité je stanovit si jakého cíle chceme dosáhnout.

Kolik času vezme taková proměna šatníku s osobním stylistou?

Vše závisí od velikosti šatníku klientky/klienta. Můžou to být 3 hodiny ale i 5 hodin. Pokud se vám zdá, že je to příliš dlouhé, nenechte se mýlit. Vzhledem k tomu, že tento “refresh” je třeba udělat pořádně, je to tak akorát.

Jsou všeobecně tyto služby nákladné, nebo si je mohou dovolit prakticky všichni?

Tady často narážím na předsudek, že takovou službu si nemůže dovolit každý. Je to ale podobné jako s jakoukoliv jinou službou. Pokud potřebujete zařídit interiér bytu nebo domu, také si většinou najmete odborníka. Pro většinu lidí není problém pořídit si nový iPhone, i když jeho cena je nadhodnocena a za rok bude v prodeji další model z novými funkcemi za vyšší cenu. Tím chci říct, že tato služba je dostupná opravdu pro každého. Je škoda, že móda je často vnímána jako něco povrchního. Ale pravda je taková, že vypovídá o naší povaze víc, než si většina z nás vůbec dokáže připustit. U člověka, který do svého oblečení ročně investuje zhruba 50 tisíc Kč a následně polovinu věcí nenosí z různých důvodů, například protože se v nich necítí dobře, je investice 5 tisíc Kč do mých služeb výborná investice, která se mu vrátí již v prvním roce. A taková investice se rozhodně vyplatí. Jako bonus si takový člověk odnáší navíc nárůst sebevědomí a pocit vnitřní spokojenosti a rovnováhy.

Když za Vámi půjdu poprvé, co bych měla mít s sebou, nebo bych měla vědět?

Potřebujete jen odhodlání, že chcete se sebou něco dělat. Dozvíte se také, jak probíhá spolupráce klient versus stylista, abychom docílili ideálního výsledku. Ráda zodpovím vaše dotazy a navrhnu ideální řešení.

foto: archiv Alžběta Mátyásová

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram