Bára Nesvadbová nejen o projektu Harper’s Bazaar Charity

Bára Nesvadbová nejen o projektu Harper’s Bazaar Charity

Zjišťovali jsme pro vás aktuální novinky o blížícím se Harper’s Bazaar Charity 2015, a tak jsme nevyzpovídali nikoho jiného než samotnou spoluautorku projektu Báru Nesvadbovou.

Potkali jsme se s autorkou mnoha bohulibých projektů, také ale uznávanou spisovatelkou, šéfredaktorkou české mutace prestižního módního časopisu Harper’s Bazaar a v neposlední řadě i příležitostnou módní návrhářkou. Ano, řeč je o Báře Nesvadbové, ženě co miluje výzvy a nesnáší lhostejnost.

Za Bárou Nesvadbovou jsme se vydali na místo, které dokonale vystihuje její podstatu, dobrosrdečnost a neutuchající touhu pomáhat druhým. Na místo kde si třeba jen vychutnává příjemnou chvilku u kávy a dobrého jídla, ale také se zde ráda střetává s ostatními lidmi, s nimiž se často dělí o svou lásku k literatuře, kterou ji v genetickém kódu předal tatínek Josef Nesvadba. Báře je v prostorách pražské Kavárny Mezi Řádky stále nablízku i díky zde umístěné unikátní sbírce jeho tvorby. 

Během našeho povídání nám Bára prozradila mnohé. Na co se těší, co dalšího chystá ale i detaily ohledně letošního ročníku Harper’s Bazaar Charity. Charitativní akce v podobě módního bazaru, který svým návštěvníkům tradičně nabídne senzační modely za jedinečné ceny.

 

Rozhovor s Barbarou Nesvadbovou

Dobrý den Báro, přestože jsme již něco málo zmínili, prozraďte nám, proč se nacházíme právě zde v prostorách Kavárny Mezi Řádky?

Je to můj třetí „domov“. Tuhle kavárničku jsem s kamarádem Jakubem Knězů z Etincelle spoluvymýšlela a z části jsou v ní prostředky z Bazaar Charity. Umožňuje mentálně handicapovaným nabýt zkušenosti s každodenní prací a zároveň funguje jako půjčovna – knihovna sci-fi literatury.

Je to právě lhostejnost některých z nás, která vás žene kupředu?

Nevím, co odpovědět. Nemyslím si, že by lidé byli lhostejní. Nejsou. Neznám snad žádné. Možná jsou méně, či více zahlceni vlastní, každodenní realitou, třeba starostmi, jsou unavení. Ale lhostejní snad jistě ne. Doufám.

Vaše životní motto?

Moc jich nemám. Měla jsem jedno veselé, německé: „Lieber ein Ende mit Schrecken, als Schrecken ohne Ende.” Používávala jsem ho na rozchody, jako chabou omluvenku. Čím jsme starší, tím bych si ale s větší jistotou vybrala deset přikázání, než tyhle říkanky.

Pomoc druhým je vaší hlavní prioritou a zde se dostáváme i k charitativní akci Harper’s Bazaar Charity, která už celou dekádu pomáhá potřebným, a jehož jubilejní ročník je již téměř na spadnutí. Co podle vás v lidech vzbuzuje tak veliký zájem zúčastnit se a kde všude už vámi vybrané prostředky pomohly?

Těch cílů je mnoho, od výcviku psů pro handicapované u Zuzky Daušové v Helppes, přes výživové pumpy pro předčasně narozené v Motole, společnost Ictus, která rehabilituje s lidmi po mrtvici,po mnoho projektů s Etincelle a ústav Zahrada na Kladně až po jednotlivce, hlavně děti a jejich rehabilitace v ústavu Adeli v Piešťanech a individuální potřebné pomůcky – posuvné židle, polohovací lůžka, odrážedla, etc. Za těch mnoho let jsme naštěstí vydělali už strašně moc peněz. Když mi to nedávno kolegyně spočítala, málem jsem odpadla. Asi jsem měla tu matematiku přeci jen trochu víc vnímat :-).

Vedle pomoci prostřednictvím výtěžku z celé akce zde návštěvníci mají jedinečnou šanci pořídit si senzační modely zastoupeny věhlasnými módními domy a značkami za jedinečné ceny. Máte už nyní představu, které se ve vaší nabídce objeví právě letos?

Spousta věcí Prada, saka Balenciaga, pár Chanelek, hodně Kors věcí, Baldinini tašky, Lanvin, Ferre. Pět tašek věnovala Monika Ferby z Obsession, ani ještě nevím, co v nich je, ale určitě překrásné věci. Víte, já vždy v říjnu lamentuji, že jsem se do toho znova pustila a pak mne všechny ty ženy naprosto uzemní, s jakou samozřejmostí, láskou a štědrostí věci do naší charity věnují.

Jak už víme z předchozích ročníků Harper’s Bazaar Charity, většina z módních kousků, které zde zájemci mohou „ukořistit“, pochází z řad vašich přátel a blízkých. Můžete tedy prozradit některá zajímavá jména, která v projektu figurovala nebo jména novopečených donátorů?

Tamara Kotvalová, Monika Babišová, Monika Marzin, Michaela Bakala, Libuše Šmuclerová, Dana Bérová, Štěpánka Komárková, Lenka Vejvalková, Anna Rusnak, Táňa Kováříková, Pavlínka Němcová, Simona Krainová, Klára Nademlýnská, Monika Ferby, Liběna Rochová, Lukáš Loskot, pochopitelně Olga Dvorak, dnes už Trčková, bez jejíhož nápadu by akce nikdy nevznikla, Bára Bergová, Milena Maksimovič. Je to veliká parta. Nově přibyla Štěpánka. Jsem moc ráda, že se přidala.

Evidentně si zde takzvaně na své přijdou i pánové. Kdo další je mezi donátory ze strany mužů?

Samozřejmě, a jsme moc rády (úsměv). Nově se k nám přidal třeba i Jakub Schwarz, který přislíbil účast celého Nespressa, vůbec nechápu, viděla jsem ho třicet sekund na přechodu. Jaruška Rytychová ho požádala o pomoc a on nám sbírá hadry. Pak pan Jindra z LBM, pan Komárek přes Štěpánku, Jakub Polanka, Libor Šula nebo náš kolega z redakce Václav Zieba, který celý projekt pojal také velice aktivně. 

Naše čtenáře jistě bude zajímat, i kolik času vlastně zaberou samotné přípravy na akci takovéhoto rázu a kdy začínáte se sběrem módních kousků, do kterého se mohou i oni zapojit?

Ve většině případů začínáme kousky sbírat přibližně měsíc předem, přičemž prostory DSC Art DEPO na Václavském náměstí, kde se vše odehrává, připravujeme s ohledem na práci pouze ve svém volném čase, kdy musíme interiér umýt, vyklidit a nasvítit. Jinak zapojit se může opravdu každý a pěkné věci, které už nenosí, boty co tlačí, šaty do kterých jsou příliš štíhlé, mohou zájemci přinést na sběrná místa DvorakSec Gallery (Dlouhá 5), redakce časopisu Harper’s Bazaar (Moulíkova 1b) nebo SPRO Alfa (Truhlářská 15).

Samozřejmě i letos vám budeme držet palce a rádi se 11. listopadu 2015 přijdeme podívat, ale prozraďte nám ještě, co plánujete dál? Navážete i v letošním roce na vaši tvorbu v módní branži, kterou v nedávné minulosti velebily krásné plážové šaty?

V únoru plánujeme projekt Legendy, který představí společenské šaty, na jejichž tvorbě se ráda budu moct podílet, ale figurují zde hlavně jména předních módních návrhářek jako Taťána Kovaříková, Liběna Rochová, Klára Nademlýnská, Ivana Mentlová a Kateřina Geislerová. Zároveň nám Martell věnoval svoji tři sta let starý koňak, tak pevně doufám, že ho nerozbijou...(úsměv).

Rozhodně se tedy máme na co těšit (úsměv). Na co se teď ale nejvíce těšíte právě vy, Báro?

Já se těším do lesa. S Bi a se psy. A s Tamarou do Tater. A vlastně, bez patosu, poučena životními teoretiky se těším z každé chvíle. Snažím se odnaučit ty kategorie „bylo“ a „bude“ :-). Ale upřímně přiznávám, v tom kontextu Evropy a s jasným faktem, že jsem máma, mi to moc nejde.

Harper’s Bazaar Charity 11. 11. 2015 od 16 do 18 hodin v DSC Art DEPO Václavské náměstí 15, Praha 1

 

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram