Byt ve skandinávském stylu? Na co si dát pozor?

Byt ve skandinávském stylu? Na co si dát pozor?

Rozhodli jste se rekonstruovat byt? Staré vybavení už není nic pro vás, rádi byste svoje bydlení modernizovali? Zalíbil se vám skandinávský styl, který je nejen moderní, ale i funkční a útulný? Poradíme vám, jak byt ve skandinávském stylu zařídit a na co si dát pozor.

Severský styl nemusí nutně být chladný

Skandinávský styl na někoho může působit chladně a neútulně, pro většinu z nás je ale útulný a stylový. Zamilují si ho zejména ti, kteří preferují čisté linie, minimalismus a světlé barvy namísto těch pestrých. Skvělé na něm je, že se v něm dají skvěle kombinovat klasické i moderní materiály. Když budete vědět, jak na to, výsledkem bude útulný domov plný pohody, do kterého se každý bude rád vracet.

V jednoduchosti je krása

Jedním z hlavních znaků skandinávského stylu je minimalismus. Není tu žádné místo na zbytečnosti ani nepořádek. Zapomeňte na hromadění věcí, pusťte si domů přirozené světlo. Své místo tu nemají věci, které nutně nepotřebujete, ale ani zbytečné příčky a malá okna. Byt ve skandinávském stylu má být vzdušný a čistý, snadno se udržovat a při každém pohledu má zahřát u srdce.

Víte, že barvy jako červená sem nepatří, a to na rozdíl od jemných tónů béžové, bílé, světle žluté, hnědé, starorůžové, světle modré nebo podzimní oranžové? Nekombinujte je ale všechny, vyberte si ideálně jen dvě z nich, které k sobě ladí. Proč tyto tlumené barvy? Odpověď je jednoduchá, na severu je světla málo, proto se do interiéru musí dostat i tímto způsobem.

Kontrastu se nebojte

Ačkoli říkáme, že pestré barvy sem nepatří a svoje věci máte protřídit i dát přednost těm, které opravdu potřebujete, jsou tu žádoucí i kontrasty. Na světlou pohovku umístěte tmavší polštáře, na zem můžete položit i barevný kobereček, třeba pod stůl nebo před postel. V místnosti vymalované světlými barvami může viset černý lustr, moderní stolek můžete kombinovat třeba se židlemi rustikálního stylu. Pěkně tu bude vypadat i nábytek z bedýnek.

Dobře si vyberte materiály

Stejně jako u barev, i u materiálu platí, že se sem hodí ty přírodní, díky kterým do svého domova přenesete kousek přírody. Jezera a lesy to sice nebudou, příjemná atmosféra je ale zaručena. Ve skandinávském stylu převažuje dřevo, klidně kombinované s kovem, sklem, mramorem nebo kamenem, dřevěné podlahy, odhalené trámy a možná i dřevěný panel na zdi. Když přijde na textilie, hodí se sem bavlna, len, vlna nebo kůže a hrubé textilie.

Nepodceňujte výběr osvětlení

Interiér v severském stylu má působit vzdušným dojmem, svůj podíl na tom mají nejen velká okna, která do místnosti propustí přirozené světlo, ale i dobře vybraná svítidla. Jaká si zvolit? Co třeba industriální kovové lampy nebo jiná jednoduchá svítidla z kovu, papíru nebo skla? Perfektně budou vypadat i samostatné žárovky zavěšené na kabelu.

S doplňky to nepřehánějte

Bytový textil má své místo v každém domově, bez něj by byl šedý, nevýrazný a jen těžko by připomínal skutečný domov. Byt ve skandinávském stylu na tom není jinak, a to i přesto, že nic navíc tu nemá co dělat. Ale ruku na srdce, copak by pohovka bez polštářku, deky nebo přehozu byla pěkná na pohled i posezení? A co stůl bez svícnu nebo stěna bez hodin? S dekoracemi to ale jinak příliš nepřehánějte, dejte přednost kvalitě před kvantitou a doplňkům, které vám pobyt doma ještě víc zpříjemní.

Na záclony zapomeňte

Jedna z věcí, které do skandinávského stylu rozhodně nepatří, jsou záclony. Ty na oknech nemají co dělat, pokud si bez nich ale život nedovedete představit, dejte přednost těm nejjednodušším, které nebrání průniku světla do místnosti.

foto:  freepik.com

Záleží i na místnosti

Výše uvedená pravidla platí obecně pro všechny místnosti v domě, přesto možná tápete v tom, jak zařídit každou jednu z nich. 

  • Obývací pokoj by přímo měl vyzývat k odpočinku a působit příjemným dojmem. Chybět nesmí dostatek úložných prostor, díky kterým snáz v místnosti udržíte pořádek, pohodlná sedačka, a pár menších svítidel místo jednoho velkého. Na poličku můžete postavit vonné svíčky nebo pokojové květiny, na zeď můžete pověsit jednoduchý obraz. Vše pořídíte v obchodech s nábytkem, včetně XXXLutz.

  • Kuchyni ve skandinávském stylu vládnou bílé barvy, mramor a dřevo, na linku můžete umístit nejen stylové dózy na potraviny, ale i velká dřevěná prkénka, na stůl zase položit lněný ubrus.

Skandinávský styl ložnice má své kouzlo, samozřejmostí je kvalitní a pohodlná postel, přes kterou natáhnete vlněný pléd a položíte na ni pár dekoračních polštářků, velká šatní skříň, dostatek úložných prostor a lampička na čtení.

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram