Češi se naučili nakupovat online hlavně před vánocemi – znáte ale všechny nástrahy internetového nakupování?

Češi se naučili nakupovat online hlavně před vánocemi – znáte ale všechny nástrahy internetového nakupování?

Češi nakupují na internetu rok od roku stále častěji a ve větším množství. 

Pavel Krčma, šéf AVG VirusLab a odborník na internetovou bezpečnost, připravil základní bezpečnostní rady pro nakupující na internetu. Tyto rady by měly být i pobídkou i pro ty, kteří stále se svým prvním pokusem váhají: Existuje množství serverů, které nabízejí na internetu věci k prodeji.

Existují také různé srovnávače a diskuze, kde se dozvíte, jak jsou jednotlivé servery spolehlivé, popř. jaké nepříjemnosti na vás mohou čekat. Také dejte na rady rodiny a známých. Až si vyberete důvěryhodný server, můžete začít nakupovat. Servery, které vyžadují podivné informace, posílají příliš lákavé nabídky emailem (a to i přesto, že jste tam nikdy nic nekoupili, a ani se nezaregistrovali), jsou většinou nedůvěryhodné. Na takovéto odkazy a nabídky nikdy neklikejte, a už vůbec nezadávejte osobní údaje a číslo platební karty.

Mějte nainstalovaný a stále aktualizovaný antivirový program a také operační systém a další důležité programy jako např. Adobe Reader. Pokud totiž takový program vyžaduje vaši aktualizaci zrovna ve chvíli, kdy si chcete přečíst reklamační podmínky na zboží, může být něco vnepořádku ? nabízená aktualizace může být jen trikem kyberzločinců, jak se dostat do uživatelova počítače. Je také dobré si vytvořit jednu extra emailovou adresu pro registrace do různých e-shopů.

Pokud by došlo kjejímu zneužití, kyberzločinec se nedostane ke kontaktům vaší rodiny a přátel. Koho navíc obtěžují každodenní speciální nabídky od jednotlivých obchodů, nebude se jimi muset probírat na svém pracovním nebo soukromém emailu. Některé nákupní servery sbírají informace o svých uživatelích a následně vytvořené databáze prodávají dál. Mnohdy proto vyžadují vregistračním formuláři i nadbytečné údaje, např. datum narození.

Sledujte proto, kdo a proč sbírá vaše údaje. Ktomu slouží aktivní prvek kochraně online soukromí AVG Do Not Track, který nabízí uživateli možnost toto sledování kontrolovat a regulovat podle vlastní vůle. Pro platby na internetu si můžete vytvořit zvláštní účet, na nějž budete ukládat jen nezbytně nutné množství peněz. Vpřípadě, že plánujete větší online nákup (např. poukazu na dovolenou), odpovídající částku na něj převedete jen tehdy, když je třeba. Je také možné si na internetu zařídit tzv. virtuální kartu. Jde o kartu, již nemáte fyzicky kdispozici, máte pouze přístupové údaje, které pro platbu na internetu potřebujete (číslo karty, platnost a bezpečnostní trojčíslí zdruhé strany). Navíc je možné si na kartě (jak virtuální, tak reálné) zavést finanční limit pro platby online. Češi příležitost nakupovat výhodněji po internetu objevují postupně ? naučili se to hlavně vpředvánočním období, co se týká typu zboží, spřehledem podle průzkumu agentury GfK Czech vítězí elektronika a oblečení (35-40 %), následovaná kosmetikou, audio/video nosiči a knihami (20 %). Stále nepříliš významný je oproti tomu nákup potravin (7 %). Lidé si také navykli nakupovat dárkové vouchery na zážitky. Nejčastěji nakupují na internetu studenti, podnikatelé a ženy na mateřské dovolené, obecně pak lidé svyšším vzděláním, vpředvánočním období se ovšem ktomuto typu nakupování obrací stále více lidí.

Z údajů Asociace pro elektronickou komerci je rovněž vidět, že se do internetových nákupů pouštějí lidé často také jako „do poslední spásné varianty“, kdy pár dnů před svátky stále nemají dárky pro své blízké, často nemají na nákupy čas nebo nenalezli vhodné dárky vkamenných obchodech. Podle grafu činil obrat internetových období vobdobí 12. až 21. prosince 2011 cca 3,8 mld. Kč. Internetové obchody se tomuto trendu přizpůsobily a jsou schopné dodat požadované zboží i pár dnů před Štědrým dnem. Oproti jiným evropským národům nedůvěřujeme platbám kartou po internetu předem. A to mnohdy ani vpřípadě, kdy je nákup zaplacený rovnou při provedení objednávky osvobozen od placení poštovného, dobírky či je jinak finančně zvýhodněn. Podle Pavla Krčmy je důležité, aby byl uživatel opatrný: „Češi stále ještě nevěří platbám na internetu, mají strach zpodvodu, bojí se zneužití osobních či bankovních údajů, proto často praktikují předání zruky do ruky. Je potřeba dodržovat základní pravidla plateb na internetu.“Své negativní zkušenosti splatbou po internetu má i J. R. Smith, výkonný ředitel AVG Technologies.

„I mně se vminulosti stalo, že mi po platbě na internetu začaly zúčtu odcházet drobné částky, které jsem neautorizoval a hned jsem si jich nevšiml. Od té doby mám speciální kartu snízkým limitem pro platby online, aby případné škody byly co nejnižší,“ říká J.R.Smith, „další mojí ochranou je nainstalovaný bezpečnostní program nejen vpočítači, ale také v mobilu.“

 

Zdroj obrázků: Fotolia.com, AVGVirusLab

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram