Česká návrhářka Hana Zelenková: Muži se naučili řešit svůj zevnějšek a není jim jedno, co si obléknou

Česká návrhářka Hana Zelenková: Muži se naučili řešit svůj zevnějšek a není jim jedno, co si obléknou

Módnímu návrhářství se věnuje prakticky od svých dětských snů a představ až po současnost. Nyní jí nejvíce baví módní besedy, hra s materiály i ženy a muži, kteří se nebojí být něčím originální. Jaké plány má česká návrhářka Hana Zelenková pro letošní rok?  

V čem spočívají vaše besedy a kdo zejména na ně chodí?

Besedy jsem zařadila do své činnosti poměrně nedávno, zhruba před třemi lety a musím říci, že mě moc baví a naplňují. Téma  je samozřejmě móda a vše co k ní patří.

Většinou jsem na besedy zvána a chodí na ně převážně ženy, ale poměrně i dost mužů, což mě těší. Kupodivu muži hodně besedují. Myslím, že muži se již naučili řešit svůj zevnějšek a není jim jedno, co obléknou. To je pozitivní posun.

V tuto chvíli preferujete zakázkové šití modelů. Co na zimu šijete nejvíce?

Zakázka je velkou součástí mé profese. Moc mě baví vybírat pro zákazníky materiály. V tom se opravdu vyžívám a tuto činnost jsem nikdy nikomu nesvěřila.

V tomto zimním období navrhuji zákaznicím šaty z exkluzivních úpletů, velmi oblíbené jsou tuniky a kabátky i kabáty. Velký důraz kladu na materiál, a to jak v zakázce, tak při tvorbě modelových kusů.

Pro luxusní materiály jezdíte do světa. Kde a jaké materiály nejraději nakupujete?

Látky opravdu hledám všude, kam přijedu. Cíleně však jezdím mnoho let do New Yorku, Philadelphie a do Vídně. Nakupuji vždy materiály výjimečné, které mě uchvátí a ze kterých hned na první pohled vidím krásný model. Nikdy nekupuji látky prostřednictvím internetu. Musím se s nimi fyzicky „potkat".

Jak vypadá Vaše zákaznice?

Moje zákaznice jsou ženy různých profesí, umělkyně, političky, které chtějí být originální a vnímají své oblečení jako nezbytnou součást své osobnosti.

Dříve jste pracovala v oděvní firmě v Rakousku. Co vám tato zkušenost dala? Lze říci, že z ní čerpáte dodnes?

Byla to pro mě velká zkušenost a ze zkušeností obecně čerpáme v určitých etapách života, ne-li po celý život. Jinak to není ani u mne. 

Jaké jsou Vaše hlavní plány na rok 2020?

Letos zřejmě nezvládnu zrealizovat autorskou módní přehlídku, neboť je to rozsáhlý a náročný projekt, kterému vždy věnuji mnoho času a energie. V hlavě mi však probíhají nové a nové vize, které se snad podaří realizovat v roce 2021. Letos se budu, ostatně jako každý rok, věnovat svým zákaznicím tak, aby byly spokojené.

foto: Martina Kukrálová / kolekce Galaxie 2019

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram