Česká návrhářka Lucie Marková spojila oversize trika s uměním

Česká návrhářka Lucie Marková spojila oversize trika s uměním

Svěží kolekce oversize triček v podání české designérky Lucie Markové přináší nejenom umění jako takové, ale i samotnou myšlenku toho, co nosíme a co to o nás vypovídá. Říkáme tričkem svému okolí něco konkrétního, nebo je to prostě jenom tričko? 

Lucie Marková se ve své kolekci oversize triček s potiskem, odrážejícím malířská plátna a obrazy zamýšlí i nad tím, co konkrétně daným tričkem vyjadřujeme. To, že jsme nad věcí, ležérní i neformální? To, že svou duši sytíme estetikou všude okolo nás?

„Tvar malířského plátna se mění. Umělecká díla a kýče vyšly ze strnulých galerií do ulic, ze zdí street artu jsme se zdí stali my a hrdě nosíme trička s obrázky doplněnými o příslušnost k naší tlupě Dior, Chanel nebo Nike. Bez tohoto viditelného označení musíme být sami sebou a čelit otázce, zda náš obrázek je uměním nebo kýčem zcela samostatně. Ale klid. Nakonec jde jen o tričko,“ říká návrhářka Lucie Marková ke své kolekci triček.

Trička s autorským potiskem z vysoce kvalitní bavlny a s důrazem na šetrnou výrobu a životní prostředí vyobrazují kresby, které jsou pro návrhářku něčím kouzelným, co je ve vzduchu. Co nevidíme, ale cítíme. Trička splňují nejpřísnější kritéria a nesou pečeť kvality BSCI, WRAP. Jsou vyrobena ze zdravotně nezávadných materiálů a pořídíte je v černé a bílé barvě. Návrhářka si zakládá na dlouhé životnosti svých kousků za použití nejšetrnějších metod a nejmenší dopad na naší planetu.

„Chybělo mi triko, které říká, že miluju umění, ale nechci na sobě nosit trička z obchodů se suvenýry, kde najdete obrazy slavných mistrů. Tím jen říkám, že mám ráda prvoplánová řešení. Ale já chci něco víc. Chci hru, tajemství. Hranu formy a funkce. Hranu umění a kýče. Chci designera, o kterém skoro nikdo neví. Chci to tajemství, poklad, hru. Něco nového, neotřelého. Chci art brand, kterým můžu říct, že sama vyhledávám zajímavá řešení, zajímavé knihy... Že jsem sama zajímavá a stojím za prozkoumání. Chci o tom sofistikovaně mluvit se samozřejmostí, protože já přece chodím do galerií a znám nové knihy, které stojí za přečtení, a nové kolekce, které uvedli noví designeři,“ uzavírá myšlenku autorka kolekce. 

Oversize trička, jako perfektní základní kousek šatníku, se hodí k džínsům, šortkám i sukním. Vynosíme je na desítky způsobů, proto nás nemusí trápit ani vyšší prvotní investice. Bílá verze je v posledních dvou letech populárnější, ale černé triko s osobitým potiskem má také svůj šmrnc. 

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram