Česká přírodní kosmetika Nobilis Tilia slaví 30 let. Jak vypadaly její začátky a co znamená její název?

Česká přírodní kosmetika Nobilis Tilia slaví 30 let. Jak vypadaly její začátky a co znamená její název?

Letošní rok je pro českou značku přírodní aromaterapeutické kosmetiky významným milníkem. Právě před 30 lety byla pod názvem Nobela založena v Krásné Lípě a od té doby přináší svým zákazníkům prvotřídní aromaterapeutickou kosmetiku s dlouholetou tradicí. Nahlédněme společně do historie značky a jejích počátků.

„Výročí 30 let existence vnímám jako příležitost zastavit se a přemýšlet. To, že Nobilis Tilia ve Vlčí Hoře stále žije a daří se jí, je pro mne i nepřímým potvrzením, že původní myšlenka našla prostor pro bytí. Je to také příležitost k oslavám a k setkání s lidmi, kteří se na fungování společnosti podílejí, se spolupracovníky, přáteli a podporovateli. Ti všichni spoluvytvářejí hodnoty, které stojí za to dál formovat a pečovat o ně s odpovědností uvážlivého hospodáře,“ popisuje své pocity zakladatel Nobilis Tilia, přírodovědec a původem učitel tělocviku, PaedDr. Zbyněk Šedivý.

Zbyněk Šedivý se začal profesionálně zabývat léčivými vlastnostmi rostlin už krátce po revoluci. Hledání cest, jak účinky rostlin využít pro lidské zdraví a přeměnit je v smysluplný produkt, vyústily v roce 1994 v založení společnosti Nobela se sídlem v Domě služeb v Krásné Lípě. První krůčky společnosti charakterizovalo především důkladné učení se řemeslu, dlouhý čas v laboratoři, poznávací cesty za rostlinami a vzděláváním do Francie, hledání dodavatelů nejkvalitnějších surovin. Receptury prvních krémů a olejů vznikaly ve spolupráci s uznávaným odborníkem na vývoj kosmetiky Prof. Ing. Janem Šmidrkalem, CSc. a významným českým dermatologem Doc. MUDr. Otakarem Feřtekem.

majitelé značky / foto se svolením Nobilis Tilia

Nové tisíciletí však přineslo nový vítr do společnosti, která se nacházela ve svém rozkvětu a roky 2003 a 2004 poté představovaly velký zlom v jejím přerodu. Společnost se přestěhovala do nedaleké obce Vlčí Hora, do objektu bývalého kulturního domu a na přilehlé pozemky. Z Nobely se stala Nobilis Tilia (pozn. latinsky Krásná Lípa), jako poděkování místu svého vzniku, a k vedení společnosti se připojili manželé Adéla a Petr Zrubečtí. Adéla Zrubecká jako první diplomovaná aromaterapeutka v Čechách a Petr Zrubecký jako zkušený podnikatel, který se začal aktivně věnovat technickému rozvoji firmy.

V malebné vesničce Vlčí Hora rozprostírající se pod stejnojmennou vyhaslou sopkou, se začalo s opravami budovy a prostorů pro výrobu. Na principech permakultury vznikala naučná bylinková zahrada, a pomalu se tak začalo rodit místo propojené s přírodou, zasvěcené vůním, rostlinám, odpočinku i vzdělávání – Centrum aromaterapie. V roce 2016 pak bylo v budově bývalé vesnické školy otevřeno Návštěvnické centrum s první kamennou prodejnou kosmetiky a Bylinkovou čajovnou. Stále pulzujícím projektem je také přilehlá Vlčihorská zahrada, v níž návštěvníci zjistí, jak odpovědně hospodařit s půdou, poznají siličnaté aromatické rostliny, ze kterých vznikají éterické oleje, ale i lokální ohrožené druhy nebo staré mizející odrůdy. Zahradou provází naučný orientační systém, připraveny jsou zážitkové trasy i zábava pro děti.

Jedinečnou atmosféru Návštěvnického centra ve Vlčí Hoře a komplexní nabídku aromaterapeutických produktů chtělo vedení společnosti nabídnout i zákazníkům z dalších koutů republiky. Proto otevřelo další 2 zážitkové prodejny – v prosinci 2021 v Praze v Pasáži Platýz a v listopadu 2023 v Avion Shopping Parku v Ostravě.

Pro mnohé lidi se během posledních 30 let staly produkty Nobilis Tilia každodenními celostními pomocníky v péči o tělo, ducha i psychiku. I do své další dekády vstupuje společnost s odhodláním, vizí a plány o tu nejlepší péči o člověka.

areál Nobilis Tilia / foto se svolením značky

 

 

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram